VIDEO Basescu, despre inchiderea investitiei Nokia: Pentru mine nu este o noutate. Am avertizat ca multinationalele vor incepe sa isi reduca activitatea

de DP     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 16:03 Actualitate | Esenţial

"Din punctul meu de vedere nu este o noutate. Am avut frecvent discutii cu Guvernul dupa ce s-a prefigurat ca fiind sigura perioada de criza. Am avertizat ca multinationalele vor incepe sa isi reduca activitatea in Romania“, a declarat presedintele Traian Basescu inainte de plecarea la summitul Pactului pentru Europa de Est, de la Varsovia.

"Am cerut sa vizeze crearea de locuri de munca in deciziile pe care urmeaza sa le ia. De asemenea, va pot spune ca am avertizat asupra acestui risc ca multinationalele sa inceapa sa-si reduca activitatea pe teritoriul Romaniei si iata ca incepe sa se intample. Este un fenomen la care trebuie sa ne asteptam si el nu poate fi compensat decat prin crearea de locuri de munca, in baza deciziilor Guvernului Romaniei", a mai spus Basescu.

Presedintele a lasat sa se inteleaga ca plecarea investitorilor finlandezi ar putea fi urmata si de alte companii. "Daca Guvernul nu ia masuri pentru reducerea birocratiei va trebui sa isi asume in mod explicit acest lucru. Si sa raspunda nu pentru ceea ce au facut ci pentru ceea ce nu au facut. Daca ii vom tine mult cu birocratia noastra (pe investitori-n.red.)  o sa-i pierdem si pe aceia", a mai explicat Basescu.

"Este riscul pe care Guvernul, daca nu actioneaza, si-l asuma deliberat. Vai de politicienii care se vor lasa jucati de birocrati, este mesajul meu pentru ei", a adaugat seful statului.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7123 vizualizari

  • -1 (37 voturi)    
    dar iecsista solutii (Joi, 29 septembrie 2011, 16:12)

    gaag [anonim]

    nu trebuie sa ne speriem de impas
    iata , dupa plecarea multinationalei putem lejer taia alti 25 % de la bugetari si 30 % de la pensionari. Nu este bani.

    Si tot asa cum pleaca alti contributori mai taiem de la cheltuieli.
    Si cand ajungem pe 0 le taiem de tot si cerem sa mai dea bani inapoi pensionarii si bgetarii, pentru ca tresa ne sacrificam sa platim datoria externa nu.
    Ceasca a facut-o acu de ce sa n-o facem.
    Pe noi ideea de comunism ne deranja rau, altfel ca n-aveam de nici-unele nici-o problema, facem la fel si acum numai ca o facem in democratie.
    • +2 (18 voturi)    
      Evident (Joi, 29 septembrie 2011, 18:23)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui gaag

      Bineinteles ca de la pensionari si bugetari or sa ia. Astea sunt singurele solutii la care ii duce capul.
      • +6 (10 voturi)    
        hahaha (Joi, 29 septembrie 2011, 19:04)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        stii ca deja au inceput? cunosc niste bugetari care trebuie sa dea inapoi cateva zeci de milioane de caciula, pe motiv ca au promit acum 2-3 ani niste sporuri pe care,.apoi Curtea de Conturi le-a contestat! ce daca erau acordate conform unui CCM in vigoare, legile sunt pentru fraieri, nu-i asa?
      • +3 (9 voturi)    
        M-am saturat de caterinca!... (Joi, 29 septembrie 2011, 22:58)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        Traiane, am investit in tine votul meu: am facut o investitie proasta!
        Singurul lucru vizibil este o serie de 'caterinci' si scuze hahaite cum ca 'poate ca eram beat'!!! (a se intreba Marian Sarbu). Show me the money!
  • +2 (36 voturi)    
    mda (Joi, 29 septembrie 2011, 16:18)

    Găleata portocalie [anonim]

    Nici pt. noi nu e o noutate că tovarăşul preşedinte e rupt de realitate şi întrecut de evenimente.
  • +6 (28 voturi)    
    Iar ... din nou ... in continuare (Joi, 29 septembrie 2011, 16:29)

    Stefan [anonim]

    Ne facem ca nu pricepem!
    Nu au decat sa plece cand vor multinationalele, e dreptul lor absolut.
    Dar sa plateasca compensatii pentru facilitatile pe care le-a dat statul roman. Nu OFERIT cum se tot spune prin presa.
    Trebuiau sa fie introduse clauze clare in intelegerile cu investitorii.
    Daca guvernantii de la momentul respectiv si de acum nu au negociat astfel de clauze, atunci sa plateasca domniile lor ce s-a pierdut.
    De ce sa plateasca, a "n"-a oara, toti cetatenii pentru asemenea pagube, ce, e vorba de calamitate naturala?

    Domnule Presedinte, nu va mai culcati pe o ureche, cu: "eu v-am zis, bai ..."!
    • +10 (12 voturi)    
      :D (Joi, 29 septembrie 2011, 17:34)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      daca s-ar pune sechestru pe averile tuturor celor care au pus umarul la "intelegerile" astea extrem de profitabile dintre stat si OMV, Bechtel, Nokia etc., atunci sigur s-ar gasi bani pentru plata salariilor pe cativa ani de-acum inainte. oameni ca astia au jumatate de tara, pe putin. si-i gasesti in TOATE marile partide politice.
      eu vreau sa-i gasim pe toti in inchisoare.

      ce se mai aude cu legea despre justificarea veniturilor? d-l presedinte a lasat-o moale de cand e implicat in lobby-ul pt RMGC.
    • +4 (10 voturi)    
      si sa nu uitam.... (Joi, 29 septembrie 2011, 17:52)

      gaag [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      aici sigur e numai vina lu' Nastase si Iliescu.
      Eu le-am zis si i-am dat in gat da institutiili nu functioneste.

      hahaha Sa traim bine!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 30 septembrie 2011, 8:50)

      aschie [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      corect! sa plateasca toti cei care au facut contracte paguboase si acum plateste cetateanul. Ce zici justitia va fi de acord sa aresteze toti fostii ministri vinovati, toate doamnele coafate din ministere care cica s-au ocupat de hartogarie? Eu nu cred ca Basescu ar fi impotriva ca Lidia Barbulescu, Costiniu si Pivniceru sa isi iubeasca tara si cetatenii amarati si sa-i puna la plata (cu propriile averi de miliarde) pe respectivii.
  • +19 (29 voturi)    
    Basescu = Mircea Sandu (Joi, 29 septembrie 2011, 16:39)

    hot news [utilizator]

    El mereu stie sa spuna ca a atras atentia sa nu se greseasca....

    Sa revenim insa inainte de alegerile din 2009: Cine spunea atunci ca Romania nu va fi atinsa de criza? Cine este cel care gireaza un guvern cu Ariton, Botis sa Ialomitianu, niste marionete cu fete de bugetari obositi?

    Va spun eu cine: PDL-ul, ca Base nu are nicio vina :D
    • -10 (20 voturi)    
      Basescu nu mi se pare ca a luat vreun nobel (Joi, 29 septembrie 2011, 17:01)

      cix [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Daca ai tu solutii pentru a iesi din Criza, nu ar fi rau sa ni le prezinti si noua. Opiniile nu au efect asupra crizei si nici criticile nefondate. Crezi ca PDSR, PNL au solutii pentru Nokia? Mai terminati-o o data cu astfel de comentarii ridicole si nu va mai imbatati cu apa rece. Vor veni si cei de la USL la guvernare si vor face acelasi lucru pe care l-au facut timp de mai bine de 10 ani cei de la FSN, PDSR... etc Din pacate nici cei de la PDL nu au fost prea grozavi si nu si au tinut toate promisiunile. Avem o clasa politica plina de baroni si incompetenti, din pacate.
      • 0 (4 voturi)    
        ai dreptate (Joi, 29 septembrie 2011, 17:19)

        eu [anonim] i-a raspuns lui cix

        doar ca cosminemanuel nu a zis contrariul.. doar ca a facut referire doar la PDL... sunt sigur ca nici despre PSD sau PNL nu are o parere mai buna
        • -11 (11 voturi)    
          Atata timp (Joi, 29 septembrie 2011, 18:12)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui eu

          cat a dat in pedelei mai intai, fii sigur ca parerea lui este pro-uslinosi!
          Dar, asa este omul; cand acuza, doar se scuza!
          (asta asa ca sa rimeze!)
          • -1 (1 vot)    
            de fapt.... (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:35)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            ....eu nu ii mai suport pe politicieni in general. Problema insa e ca acum Base & PDL sunt la guvernare. Nu imi e rusine cu niciun politician.

            Iat tragedia acestei tari este ca deja a pus cam toate partidele la guvernare, insa niciunul nu este mai bun decat celalalt.... CE NE FACEM?
        • +5 (7 voturi)    
          Omul cu solutia (Vineri, 30 septembrie 2011, 9:19)

          morducai [anonim] i-a raspuns lui eu

          Codul muncii modificat le permit celor de la nokia sa ne faca cu mina fara sa compenseze nimic.
          Pensile vor avea de suferit si uite ca anuntarea cu impozitarea s-a produs cu putin inainte , desi banii -cotizatia de pensie a fost impozitata toata viata .
          Portul Constanta este plin de cupru si bronz ce asteapta sa fie vindut ca fier vechi si domnul presedinte doreste sa deschida rapid minele .
          in loc sa opreasca praduirea tarii.
          Si cum Nokia pleaca sa te tii reclama pe Gold Corporation ca jumatate de tara vor avea locuri de munca ,
          Domnule presedinte da-i acum cu Rosia Montana sa salvezi tara ca ai motiv sa sustii talharia in jefuirea Romaniei.
      • +7 (13 voturi)    
        tocmai asta e problema; Basescu ia decizii .... (Joi, 29 septembrie 2011, 17:59)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui cix

        in domenii in care nu are nici o competenta. De fapt Base al tau are ceva competente, doar ca nu sunt de nici un folos societatii, chiar dimpotriva, sunt foarte nocive (vezi flota, afinitatea pentru "servicii", etc).
        • -6 (8 voturi)    
          Nocive!!! (Joi, 29 septembrie 2011, 19:26)

          cix [anonim] i-a raspuns lui ....

          A facut mai mult decat toti anii sub FSN si PDSR si mai mult decat va face USL(cu parere de rau fata de imaginea PNL-ului dinainte PCR). Sunt de acord insa ca Base putea face mult mai mult. Si mi pare rau ca nu a redus parlamentul, nu reformat justitia (lasand-o pe Macovei) etc. sper cel putin sa reformeze invatamantul. Oricum din 89 incoace e singurul care facut ceva... chiar daca mult sub asteptari. Povestea cu flota e doar apa de ploie fata de alte industrii vandute pe marutis de catre tovarasii fsn, pdsr (mai nou vopsiti in USL)
  • +5 (17 voturi)    
    Sa fim seriosi (Joi, 29 septembrie 2011, 16:51)

    D@N [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, inchiderea fabricii Nokia este datorat rezultatelor catastrofale pe care celebra (candva) companie le-a inregistrat in ultima perioada. iOS-ul si Android-ul i-a inmormantat pe fondul deciziei aberante de a renunta la Symbian in favoarea Windows.
    Inchiderea fabricii este cat se poate de logica daca ne uitam la acest grafic: http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2011/09/screen-shot-2011-09-13-at-12-03-34.png
    Mai departe sunt discutii sterile si ataat.
    • +7 (13 voturi)    
      serios: (Joi, 29 septembrie 2011, 17:10)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui D@N

      ar fi asa: "inchiderea unei fabrici ( nu: "fabricii") Nokia este datorat rezultatelor catastrofale "
      Intrebari raman: De ce fabrica din Cluj? de ce nu de exemplu cea din Ungaria? Mana de lucru e mai scumpa acolo. Deci altul o fi motivul. Poate ca-s "hoti" ("hoti" insemnand aici ceva de rau, c-au facut ei ceva, la care ai nostrii, onesti, nu s-a fi pretat. ale noastre autoritati) ungurii. Sau ... poate chiar invers.
      • +5 (7 voturi)    
        si mai e ceva (Joi, 29 septembrie 2011, 17:25)

        huaji [anonim] i-a raspuns lui ioan

        cine s-a opus intrarii in Schengen:
        Finlanda cumva? tara pe care o poti redenumi Nokia country avand in vedere ca e cel mai valoroasa companie a lor.
      • 0 (2 voturi)    
        si totusi ... (Joi, 29 septembrie 2011, 18:28)

        D@N [utilizator] i-a raspuns lui ioan

        Formularea mea este corecta ("fabricii" vs "unei fabrici"), dar nu asta este important.
        Ma bucur ca intre timp a aparut un articol interesant care preia o parte din argumentatia mea: http://www.romanialibera.ro/blog/lucian.davidescu/5-cifre-surprinzatoare-despre-aventura-ratata-a-nokia-in-romania-239321.html
      • +3 (3 voturi)    
        actionam (Joi, 29 septembrie 2011, 19:23)

        ady [anonim] i-a raspuns lui ioan

        emotional si destul de irational...suntem repetenti la multe capitole iar..lalelele au si produs efectul nedorit..scandinavii se cunosc bine intre ei
      • 0 (0 voturi)    
        fabrica aia din Ungaria e mica (Vineri, 30 septembrie 2011, 10:29)

        Nokian [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Plus ca da, au data afara si vreo 3500 de la cercetare, chiar din Finlanda si din alte parti. Si aia nu erau platiti cu 150 de euro pe luna ci cu 150 de euro pe zi!

        Deci ca sa va spun asa o informatie din interiorul Nokia: nu are treaba cu finlandezii inchiderea ci cu domnul Elop care a fost sef la Microsoft si acum se chinuie din rasputeri (nu ca ar fi greu) sa darame complet Nokia pentru ca Microsoft s-o poata cumpara ieftin in cel mult un an-doi.
  • +3 (5 voturi)    
    Vanga 2 (Joi, 29 septembrie 2011, 16:55)

    salim [anonim]

    Peste ceva timp o sa ne avertizeze ca si la Rosia Montana ii miroase a teapa,dar asta dupa ce faptul va fi consumat.Am vazut aseara pe antena 3 reclama pentru sustinerea proiectului Rosia Montana si am ramas dezamagit.Credeam ca ei cel putin mai tin cu tara asta,dar acum vad clar ca idolul la care se inchina si ei e tot ochiul dracului.Tara e rupta in doua,bogatii pe care ii vedem pe sticla,care nu tin deloc cu Romania,numai cu buzunarul lor,si restul ...oamenii saraci.Eu sunt apolitic,nu am votat si nu voi vota in semn de protest pentru totii marlanii din parlament ,de la judete si de la comune.
    • +6 (6 voturi)    
      Ai votat (Joi, 29 septembrie 2011, 17:24)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui salim

      Ai votat , dar nu stii.Data viitoare macar dute la vot chiar daca mizgalesti ceva acolo ca sa se anuleze , nu le lasa marlanilor un vot in alb.Cu stima
  • +8 (8 voturi)    
    Are dreptate... (Joi, 29 septembrie 2011, 16:56)

    George [anonim]

    ... si printre multinationalele alea nu se afla si Gold Corporation?
  • +5 (5 voturi)    
    Statul a gresit, dar altfel.N-are nimic birocratia (Joi, 29 septembrie 2011, 17:05)

    ogi [anonim]

    a permis acestei firme de 2 lei sa nu plateasca taxe la stat in timp ce alti investitori in restul au platit .Nu e normal si nici legal.
    In acest timp NOKIA nu a angajat mii de persoane ci doar cca 100 cu CM , restul leasing de personal pt cca 2 -3 saptamani .
    Statul a creat pt Nokia infrastructura , facilitati ..etc si ei taxe , impozite =O .
    Acele facilitati au fost construite din banii contribuabilului roman
    A oferit totul pe tava gratis sugativei numita NOKIA..
    S-au angajat la o sumedenie de investitii , planuri ..etc Acum statul ar trebuie sa le factureze stornao cea ce nu au realizat
    • +1 (1 vot)    
      Ai perfecta dreptate (Joi, 29 septembrie 2011, 17:30)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui ogi

      Si din pacate asa este in cazul tuturor marilor multinationale (gen Dacia de ex) care in afara contributiilor pt salarii, ies in final de an pe pierderi desi lucreaza la capacitate maxima si beneficiaza de facilitati de care omul de rand nu afla .In schimb micii intreprinzatori sant taxati si amendati la sange desi daca stai sa socotesti ele sant singurele care aduc zilnic bani in gaura fara fund denumita buget
  • +4 (6 voturi)    
    we've been warned (Joi, 29 septembrie 2011, 17:19)

    rugantino [anonim]

    Omu' ne-a avertizat..hehe
  • 0 (6 voturi)    
    chiar (Joi, 29 septembrie 2011, 17:24)

    rugantino [utilizator]

    Are dreptate Traian.
  • +4 (8 voturi)    
    Încă o delimitare de guvern (Joi, 29 septembrie 2011, 17:26)

    felis_tigris [utilizator]

    Poate nu v-aţi prins: Guvernul României a făcut şi face numai rele. Preşedintele României este o victimă. Domnia sa, preşedintele, a atras mereu atenţia despre relele făcute de Guvernul României, de ani buni încoace, dar al naibii guvern îşi face de cap!

    Eu, ca cetăţean, mă pot plânge la preşedinte că guvernul conduce prost, domnia sa, la mine, NU!
    Prin discursul său, preşedintele se vaită la alegătorii săî! Hai că e chiar bună, să vă rezolv eu, domnule preşedinte problemele României? Scuze, dar nu pot! Eu doar v-am ales!
    • 0 (0 voturi)    
      Ei, dar a prostit pe multi cu atitudinea asta (Vineri, 30 septembrie 2011, 10:31)

      unu [anonim] i-a raspuns lui felis_tigris

      Ei, dar a prostit pe multi cu atitudinea asta gen "Eu ma chinui aici sa fac numai bine, dar nimeni nu ma asculta".

      La un moment dat chiar ai fi zis ca ba, asta vorbeste serios.
  • +2 (10 voturi)    
    avertisme catre cine?! (Joi, 29 septembrie 2011, 17:35)

    lili [anonim]

    Catre Ponta si Antonescu, nu ??!!
    Ca ei sunt la guvernare si nu sunt in stare sa faca ce le cere TB !!!!!!!!!
    Lasati-ne cu vorbele, dle Presedinte, am mai spus nu o data si acum vad ca au spus si altii: Nokia nu pleaca pentru ce a facut Guvernul Boc, ci pentru ceea ce NU a facut si NU este in stare sa faca.
    Exact ceea ce intr-un mod mai voalat o spuneti si Dvs.
    Spuneti, dar nu faceti NIMIC in acest sens.
    Schimbati-l pe Boc, el este cauza acestei inertii, este incompetent, baronii PDL sunt fericiti cu Boc in fruntea PDL si a guvernului.
    NU veti schimba nimic, nu veti reforma Romania cat timp Boc e in fruntea Guvernului si a PDL.
    Aduceti acolo un om competent si cu autoritate in PDL si cu el incercati sa mai schimbati ce se mai poate.
    Maine pomaine nu este 2012, au trecut 7 ani de mandat prezidential si rezultatul este ZERO.
    Asta v-ati dorit?!
    Care a fost obiectivul mandatelor Dvs si ce-ati indeplinit ?!
    NIMIC.
    Vorbe goale de care suntem SATUI.
    Toata ziua buna ziua auzim cum avertizati, informati, spuneti iar rezultatul este o Romanie pe nicaieri in lumea asta.
    Cum sunt conducatorii ei, asa e si Romania.
    Cati sefi de Guvern din Europa si din lumea asta il cunosc pe Dl Boc?! Cu cine a discutat vreodata Dl Boc probleme economice, azi cand tot mapamondul arde din cauza crizei, numai Romania tine in fruntea Guvernului un PM habarnist in toate.
    Schimbati-l pana nu e prea tarziu, desi eu cred ca este.
    Si o simpla constatare ciudata: NOKIA nu a plecat din Ungaria unde cheltuieliel cu forta de munca sunt mai mari(salariile sunt mai mari) in schimb a plecat din Romania.
    Ce asigurari a luat Guvernul Romaniei la incheierea contractului cu Nokia in caz ca se va repeta patania cu Nokia a celor de la Bochum din 2009??!! Probabil nici una ca altfel am fi auzit deja azi de la autoritatile romane.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 30 septembrie 2011, 10:33)

      me [anonim] i-a raspuns lui lili

      corect spus....cu Boc la guvernare, toata presa pe el, restul pot face ce vor prin spate:))
    • +1 (1 vot)    
      Bufangiu de marinar (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:05)

      nostromul [anonim] i-a raspuns lui lili

      Ai perfecta dreptate. Te rog sa-mi permiti si sa accepti inca niste mici complectari

      Boc a fost dorit de TB sa-l aiba de valet.

      Ministri smecheri cu care a lucrat i-a dat deoparte- Bercovici, Videana, Blaga care-l incomoda

      Fufa "popou de fier " este stapina pungii

      Fufa 2 este aia care a furat din pensile amaritilor de pensionari platiti cu 20 de lei pe an de munca.

      La transporturi o alta "doamna" aflata in gratile presului.

      Acum este pusa si docila Sulfinita la munca.

      Savantu fara opera si fara bac la invatamint.

      Preot la externe , care doarme de sfaoraie pe el cind este vorba de interesele romanilor.
      Despre ce guvern vorbim noi in Romania

      Cine din Europa ne iubeste , suntem izolati si ignorati

      Analfabeta la UE, cealalta inscrie partide

      Venit din fosta marina civila in MTransporturilor a praduit flota, am aflat unde sunt banii nostri, apoi primar care si-a dat case, smecherii de familie in portul Constanta si canalul DMNeagra.
      Iubitor al servicilor mai ales al externelor si cu dinti impotriva SRI si al 2 si un sfert, desfiintand structuri care-i gasise urma prin trecutul portuar.
      Si uita ca Europa il intoarce spatele marinarului american , rusii nici macar nu-l mai iau in seama
      Om rau , orgolios , razbunator distruge acum si politia romana subrezind siguranta contribuabilui.
      Omul asta nu a vazut nici macar un documentar de specialitate sa inteleaga cum functioneaza si se impletesc complectindu-se activitatile serviciilor din politie .
      Lasind la o parte faptul ca este izolat de personalitatile romaniei sare la gitul simbolului national istoric in viata Regele Mihai. Se poate compara el cu excelenta Sa, niciodata.
      Va ramine in istorie ca un tifnos, ranchiunos, spagar. fufist care va trai izolat cine stie pe unde ca pe strada va fi huiduit. si controlat cu alcolotestul din cinci in cinci km,
      Pai daca a stiut de ce nu ne-a demonstrat ca-i capabil sa faca ceva si nu sa loveasca iar in pensionari cu 16% impozit. Guvernul Boc trebuie stopat cu furazolid
  • +4 (10 voturi)    
    ce replica!!! (Joi, 29 septembrie 2011, 18:14)

    vasilescu [anonim]

    O asa replica ma astept sa o primesc de la un taran din Pocreaca...
    Din partea presedintelui ma asteptam la masuri... daca tot stia de ce nu a facut aeroportul ala...
    Domnule Presedinte.... (cu glas tare)....!!!!!... NU sunteti spectator in tara asta si nici mandata de critic nu cred ca ati primit din partea romanilor....!!!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    still I wonder.. (Joi, 29 septembrie 2011, 19:00)

    jimmy yckx [anonim]

    who stopped the rain...

    e ceva nou pen' ex- capitan ?!
  • +4 (8 voturi)    
    Afirmatia este ipocrita! (Joi, 29 septembrie 2011, 19:00)

    sile [anonim]

    Nu sunt anti-Basescu, dar pozitia asta e duplicitara si ipocrita. Cu alte cuvinte "v-am spus eu". Pai draga Base, cine sustine acest guvern? Macar putea-i sa spui: "imi pare rau ca am sustinut acest guvern". In itele astea politice pe care le tese Base duhneste un aer de smecherie damboviteana.
  • +3 (5 voturi)    
    Jale (Joi, 29 septembrie 2011, 19:25)

    Ghimpele [anonim]

    Pleaca multinationalele selecte...din cauza coruptiei, baronilor, birocratiei si hotiei. Nokia putea sa inchida fabrica din Ungaria, dar noi nu avem drumuri, nu avem oameni ci hotzi, etc, etc si un mediu de afaceri ca in Republica Malgasha.
    In curand o sa produca chinejii la noi, GUMARI pt uz intern numai.
  • +4 (4 voturi)    
    Si atat ? Doar a avertizat? (Joi, 29 septembrie 2011, 20:52)

    gbdjgbjgdgjdgd [anonim]

    Trebuia sa ia masuri , sa faca presiuni sa aduca zece investitori in loc , nu numai sa avertzeze. ca de asta este presedinte.
  • +3 (3 voturi)    
    Si atat ? Doar a avertizat? (Joi, 29 septembrie 2011, 20:53)

    gbdjgbjgdgjdgd [anonim]

    Trebuia sa ia masuri , sa faca presiuni sa aduca zece investitori in loc , nu numai sa avertizeze. ca de asta este presedinte.
  • +1 (3 voturi)    
    aducere aminte (Joi, 29 septembrie 2011, 21:22)

    Sabin [anonim]

    Vreau doar sa va reamintesc:

    16 ian 2008 Autor: Anca Enoiu
    Compania finlandez Nokia va disponibiliza 2.300 de angajati ai fabricii din Bochum, Germania, iar activitatea va fi relocata, in principal catre fabrica din comuna Jucu, judetul Cluj. Nokia a anuntat ca intentioneaza sa desfiinteze fabrica din Bochum pana la jumatatea anului, iar productia urmeaza sa fie transferata catre regiuni cu costuri mai reduse, in special in Romania, potrivit Reuters.

    Restul e doar istorie
  • -2 (4 voturi)    
    investitori straini (Joi, 29 septembrie 2011, 21:44)

    emi [anonim]

    eu zic ca mai degraba e vai de noi decat de politicieni. ar trebui sa depuna mai mult efort pentru a face tara atractiva pentru altii. noi oricum nu stim sa o respectam. la fel si cu rosia montana, in loc sa zicem , hai sa facem odata treaba din moment ce am promis o chestie. faptul ca obtinem amanari peste amanari nu face decat sa transmitem un mesaj de tipul, "promitem, dar nu facem"
  • 0 (2 voturi)    
    Ce va tot spuneam din 2008 ??? (Vineri, 30 septembrie 2011, 0:05)

    NTatiana [anonim]

    ...ca nu vor investi vesticii in Romania decat cand se va rezolva problema tiganilor!!! mi-au spus clar si o repeta intr-una , fie ca imi place sau nu ceea ce aud !!! sa vedeti cand o sa inceapa sa impuna controlul nasterilor , ca in China ...atunci sa te tii panza sa nu te rupi !!!...ca de, nu au nevoie de sarantocii din estul Europei sa stea cu mana intinsa la ei mereu ca ultimii cersetori , fara sa ia in considerare ca au contribuit din plin dupa terminarea celui de-al 2-lea Razboi Mondial la saracirea Europei de est semnand pacea cu rusii respectand termenii si conditiile impuse de rusi : DIVIZAREA IN DOUA A EUROPEI , EUROPA DE EST DEVENIND UN ''LABORATOR'' DE TESTARE A COMUNISMULUI PE AMARATII CARE TRAIAU IN ESTUL EUROPEI : REZISTA SAU NU ?!? ...am fost ''cobaii=Guinee pigs'' ai lumii si vom mai fi daca ne complacem si nu luptam din rasputeri sa iesim din situatia aceasta si sa ne cerem ce e al nostru de fapt si de drept!!! ROMANIA, TREZESTE-TE, SUNT ATATEA DE FACUT SI TE-AI RATACIT !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Penibil! (Vineri, 30 septembrie 2011, 8:28)

    vic [anonim]

    Penibil d-le Presedinte!
  • -4 (4 voturi)    
    ????/ (Vineri, 30 septembrie 2011, 8:46)

    aschie [anonim]

    Basescu stie primul dintre toti ce se intampla la nivel mondial si national (prin servicii) si uneori mai lasa sa-i scape cate ceva (intentionat) dar latraii in loc sa anticipeze miscarile se pun pe barfa de dimineata pana seara. Este singurul presedinte care mai spune cate ceva si care doreste modernizarea Romaniei. Cine sa-l asculte? birocratii din ministere (marii paduchi ai tarii) care leaga mainile si ministrilor mai slabi de inger? Justitia care salveaza toti mafiotii? Regiile care isi dau salarii cat bancherii din occident?
    • 0 (0 voturi)    
      !!!! (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:28)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui aschie

      Un preşedinte care nu este "ascultat" de cei care îi enumeri tu, după părerea mea, nu merită să fie preşedinte! Înseamnă că este un preşedinte slab!