Primarul din Jucu: Imi pare rau ca se va inchide Nokia; bugetul local al comunei va fi afectat

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 11:05 Actualitate | Esenţial

Primarul comunei Jucu, Dorel Pojar, regreta inchiderea fabricii Nokia si spune ca aceasta decizie va afecta bugetul local al comunei, in conditiile in care se incasau "din taxe si impozite cateva milioane de lei pe an", potrivit Mediafax.

Dorel Pojar a declarat ca spera ca inchiderea fabricii Nokia sa nu fie "definitiva".

"Imi pare rau ca se va inchide Nokia, regret aceasta decizie si totusi mai sper sa nu fie una definitiva. Plecarea Nokia afecteaza bugetul local al comunei Jucu, in conditiile in care incasam din taxe si impozite cateva milioane de lei pe an", a spus Pojar.

Nokia va inchide fabrica de la Jucu, judetul Cluj, in cadrul unui program de eficientizare si reducere a costurilor, iar 2.200 de angajati isi vor pierde locurile de munca, deoarece unitatile de productie de mare volum din Asia sunt mai eficiente pentru grupul finlandez.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2659 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    HAHA (Joi, 29 septembrie 2011, 11:17)

    kin3zu78 [utilizator]

    mai eficiente ? Sa spuna verde in fata acolo platesc cu 1 dolar / ziua de munca :)
    • 0 (0 voturi)    
      e (Joi, 29 septembrie 2011, 11:46)

      e [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      e cu dus si intors. si dumneata vrei ca telefonul sa fie cat mai ieftin. nici ei nu au de ales.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Joi, 29 septembrie 2011, 12:45)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui e

        Eu nu vreau mai ieftin, vreau mai bun. Ce produce nokia sunt doar niste caramizi ceva mai bine vopsite.
        • 0 (0 voturi)    
          e (Joi, 29 septembrie 2011, 14:01)

          e [anonim] i-a raspuns lui radukku

          e adevarat. dar dintre doua telefoane *la fel* de bune, il vei alege pe cel mai ieftin.

          nu neg ca nokia a ramas in urma timpului.

          dar cu aceeasi problema de costuri se confrunta si htc si apple etc.

          repet, daca doua companii pot produce telefoane cu performante echivalente, dintre ele va supravietui cea care produce mai ieftin (excluzand chestii de brand, traditie etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    NOKIA (Joi, 29 septembrie 2011, 12:11)

    cristian [anonim]

    ganditi-va ca au venit la noi din Germania.. stiti ce scandal a fost cand au inchis acolo.... continua sa migreze catre est.. de colo unde se mai duc? robotizeaza tot.. asta este viitorul
    • 0 (0 voturi)    
      Viitorul? (Joi, 29 septembrie 2011, 12:37)

      Viitorul [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Si cine o sa mai cumpere telefoanele cand toti oamenii vor fi in somaj? Robotii? Putinii sclavi care vor accepta sa lucreze si fara bani?

      Ce rost are toata economia din lume, daca nu e in folosul oamenilor (asa cum sunt ei, cu unele defecte)? Performanta? Pentru ce? Concurenta? Cu cine? De ce? Ca sa ne luam gatul unii altora?

      Lumea asta se duce de rapa din cauza ambitiilor unor dezaxati...
      • 0 (0 voturi)    
        la (Joi, 29 septembrie 2011, 14:04)

        la [anonim] i-a raspuns lui Viitorul

        la fel s-ar fi pus problema si cand s-a renuntat la locomotivele cu abur, in favoarea celor diesel si electrice. chiar au fost greve in masa ale fochistilor, care declarau printre altele ca "trebuie sa iubim locomotiva cu abur, pentru ca ea este ca omul: rasufla abur, se hraneste cu carbune etc."

        dar adevarul este ca economia si restructurarile astea dureroase sunt pretul platit pentru ca societatea sa mearga inainte.

        la fel ai putea sa deplangi si soarta fabricantilor de bice. dar... ai reveni la transportul cu caruta?

        iar fostii fochisti si fostii fabricanti de vite, desi au fost in somaj, nu au dus la disparitia lumii.

        ca ne convine sau nu, restructurarea de azi este dureroasa dar necesara. in treacat fie spus, este mult mai putin tragica decat o infometare ordonata de stalin sau decat un lagar construit de hitler.
    • 0 (0 voturi)    
      Corporatiile (Joi, 29 septembrie 2011, 12:54)

      me [anonim] i-a raspuns lui cristian

      in goana dupa profit s-ar duce si pe alta planeta daca acolo ar gasi fiinte dispuse la munca fara bani. acum este Asia, va urma India iar in final Africa si ...cercul se inchide. Problema lor este ca nu o sa mai existe piata de desfacere chiar daca ajung sa produca cu zero costuri!
      • +1 (1 vot)    
        aceste (Joi, 29 septembrie 2011, 14:06)

        aceste [anonim] i-a raspuns lui me

        aceste corporatii nu sunt altceva decat expresia naturii umane. alearga dupa profit? dumneata nu faci tot la fel? cauti o slujba cu un salariu mai mare, cauti un produs mai ieftin etc.

        de cate ori ti-ai depus banii intr-un cont de depozit cu dobanda mai mica doar asa, din altruism si ca sa ii ajuti pe cei care se multumesc cu un profit mai mic?

        ca ne place sau nu, degeaba ne suparam pe corporatii. e ca si cum ne-am supara pe o oglinda.