Studiu GfK: ​Majoritatea romanilor asteapta de la autoritati solutii pentru o viata mai buna. 8 din 10 sunt "suferinzi" sau "captivi", doar 2 "luptatori"

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:58 Actualitate | Esenţial

Mai putin de un sfert dintre romani sunt dispusi "sa lupte" cu fortele proprii pentru a-si imbunatati conditiile de viata, iar cei mai multi sunt resemnati sau asteapta solutii de la Guvern sau autoritati in acest sens, potrivit unui studiu realizat de compania de cercetare a pietei GfK, citat de Mediafax. Rezultatele studiului, prezentat miercuri intr-un seminar pe teme de retail, arata ca 8 din 10 romani nu au nici motivatie interioara pentru a-si imbunatati conditiile de viata.

Autorii studiului au identificat trei categorii de persoane in acest sens, respectiv "suferinzii", adica cei care cred ca speranta si salvarea vin de la Guvern si autoritati si ca nu depinde de ei sa faca ceva pentru imbunatatirea conditiilor de viata, "luptatorii", cei care sunt dispusi sa-si asume riscuri pentru a avea o viata mai buna si totodata actioneaza singuri in acest sens, si "captivii", respectiv cei care nu mai au nicio speranta si sunt resemnati.

Un procent de 67% dintre romani intra in categoria "suferinzi", acestia sunt mai ales persoanele de peste 50 de ani, cu studii medii, pensionari si cu venituri medii spre reduse. In categoria "captivi" au fost inclusi 14% dintre romani, cei mai multi peste 60 de ani sau sub 20 de ani, cu studii cel mult medii, fara loc de munca si cu venituri reduse.

Doar 21% dintre persoanele intervievate sunt "luptatori", fiind in special tineri si persoane sub 40 de ani, cu educatie medie si superioara si cu venituri medii spre ridicate.

"Poate ca daca vom face un astfel de studiu la sfarsitul anului sau la inceputul anului viitor datele vor arata altfel. In prezent, exista multi suferinzi si doar cativa luptatori", a declarat Iulia Cornigeanu, senior research consultant GfK Romania.

GfK a analizat si perceptia ultimilor trei ani in randul romanilor, astfel ca entuziasmul din anul 2008 s-a transformat intr-un soc psihologic in 2008-2009, in timp ce in 2009-2010 romanii s-au obisnuit cu ideea si si-au adaptat standardele de viata si strategia de consum, si au ajuns in 2010-2011 intr-o stare de frustrare, indignare si pesimism deoarece sperau ca lucrurile se vor imbunatati.

In ceea ce priveste modificarea strategiei de consum, datele GfK arata ca cei mai multi dintre romani au inceput sa cumpere "mai destept", in timp ce unii evita sa faca cumparaturi sau si-au redus bugetul alocat cumparaturilor.

GfK Romania, fondata in 1992, este parte integranta a Grupului GfK. De peste 10 ani, GfK Romania este una dintre cele mai importante institute de cercetare de piata din Romania.


Citeste mai multe despre   






















2110 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Mama, ce imagine clara! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:11)

    Costin [anonim]

    Ce imagine clara (HD) a societatii romanesti!

    Superb.

    Se mai trezeste cineva sau am ramas toti anchilozati cu mana intinsa?
    • 0 (10 voturi)    
      re (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:26)

      re [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Corect.

      Ce e de facut, ii trezim pe restul 80% sau ii daramam de la putere pe sarlatani ?

      A doua fara prima nu se poate, deci...plecam din RO ca toti ceilalti ?
      • +4 (8 voturi)    
        Din pacate, (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:33)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui re

        si tu esti dintre cei 80% care asteptati sa va dea Boc ceva....O sa va dea USL!?
        "Luptatorii" pleaca din tara din cauza voastra,a celor 67% suferinzi.
        • -3 (7 voturi)    
          Arrividerci romania (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:16)

          Mihai Dumitriu [anonim] i-a raspuns lui Jar

          eu sunt din aia 2 milioanne si jumatate care am sters-o. Mie mi-a iesit pasenta. Singurul lucru de care imi pare rau sunt parintii mei in rest sentimentul e ca m-am nascut pentru a doua oara si ca tara mea de adoptie Canada se indreapta spre o directie buna.
    • +1 (5 voturi)    
      Noi astia coruptii suntem treji! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:37)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Cei cinstiti gesticuleaza sub plapuma muncii doar sa ne puna bete-n roate, nici vorba sa iasa de sub plapluma calduroasa si sa-si asume riscuri incercand sa schimbe lucrurile.
  • +2 (12 voturi)    
    hmm (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:17)

    easy [utilizator]

    nu stiu cat de 'stire' poate fi considerat anuntul, ar fi fost poate bine daca se facea si o comparatie europeana sau cu alte popoare (si din vest,dar si din est) care traverseaza in mod similar aceasta perioada
    • +2 (6 voturi)    
      hmm, poate moare si capra vecinului, nu? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:49)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui easy

      Nu-i asa? este destul de suparator sa vezi cati dorm in papuci, nostalgici comunisti care asteapta sa le dea statul si tatuca.
      Trist sa vezi cati nu au nici cea mai vaga intentie sa faca ceva.... chiar enervant as spune!
      ce perioada se mai traverseaza? De 22 de ani facem tranziti de la comunism si nu scapam de metehnele lui. Este greu sa invingi lenea!
      Criza e a tuturor, doar ca unii aleg sa munceasca, in loc sa astepte!
    • +2 (4 voturi)    
      :D (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:54)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui easy

      Din intamplare, pe noi ne intereseaza Romania nu alte tari. Ca aici traim. Si romanii nu sunt asa in aceasta perioada, asa au fost ei in ultimii 70 de ani (ca sa nu merg mai departe in istorie ca ii mai rau). Acum doar se vede mai acut asta (in conditiile in care cei care vor sa munceasca pleaca pe capete in alte tari).
  • -1 (11 voturi)    
    Spatiul Mioritic !? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:22)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Spatiul Mioritic !?
    "Iar la nunta mea va cadea o stea" ...
  • +6 (14 voturi)    
    Adevarul (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:23)

    xolv [utilizator]

    Asta e adevarul pur. ADN-ul nostru, ortodoxismul si comunismul au desavarsit o haita de intretinuti care asteapta cu mana intinsa de la toti, mai putin de la ei insisi. Cand vor pleca si cei 21%, iar hotia va fi dezinstitutionalizata, sa vedem atunci ce va face masa de pomanagii.
    • -1 (5 voturi)    
      Hai ca v-au dat apa la moara... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:16)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      tuturor celor care nu stiu decat sa-si planga de mila si sa gaseasca motive externe pentru esecurile lor. O fi miorita...sau ADN-ul... sau ortodoxia... unde o fi vina???
    • +3 (5 voturi)    
      Adevarul este... complex si complicat, (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:39)

      alex [anonim] i-a raspuns lui xolv

      in primul rand eu nu as putea chema o "haita de intretinuti" o intreaga categorie sociala care, din conditii istorice si economice, au muncit poate din greu dar nu au avut sansa unei vieti mai bune. Aceia care la ora actuala in loc sa faca turul europei in camping-car, nu ajung decat sa faca o coada la medicamente.
      Apoi este imoral sa dai cu batul in "ortodoxist" (apropo ai intrat prin manastiri sa vezi cat se munceste pe acolo?) sau comunist (a se vedea marile santiere din epoca respectiva). Din momentul in care acuzi pana si ADN-ul nostru e clar, ar insemna ca ne e scris pe frunte, ca ne-am (de fapt ca te-ai) resemnat.
  • +5 (7 voturi)    
    Cand vine campania electorala? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:28)

    willow [anonim]

    Astept cu nerbadare sa vina campania sa pun si eu mana pe un kil de zahar, 2 de faina si-o sticla de ulei. Sa vezi ce capete in gura le dau cand s-or incinge micii gratuiti pe gratar. De abia astept! Ce viata bai tata!
  • 0 (4 voturi)    
    citind doar titlul: (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:51)

    Laur006 [anonim]

    Acei 2 "luptatori" sunt si castigatori? Fiindca e clar ca se lupta cu autoritatile, nu cu propriile slabiciuni
  • +2 (6 voturi)    
    Luptătorii (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:35)

    Cip [anonim]

    Luptătorii pleacă din țară.
    • +1 (7 voturi)    
      iar cei mai tari dintre ei... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cip

      ...revin!
  • +2 (4 voturi)    
    Un tablou corect al societatii. (Miercuri, 28 septembrie 2011, 19:13)

    adi [anonim]

    Daca nu ati observat luptatorii sunt, in general, cei cu venituri medii spre ridicate sub 40 de ani, deci au timp si resurse care pot fi riscate fara temerea ca vor muri de foame.
    Suferinzii si captivii, in general mai in varsta si cu venituri reduse spre medii, in lipsa unei perspective de viitor, incearca sa-si limiteze consumul pentru a supravietui. Daca isi risca si bruma de resurse si nu castiga, ceea ce e foarte probabil in Romania de azi, ajung muritori de foame.
    Multi, probabil din categoria luptatorilor, se refera la acestia ca la cei care stau cu mana intinsa la stat. Dar daca statul continua sa micsoreze si bruma de resurse pe care le mai au cele doua categorii si nu creaza conditiile necesare ca luptatorii sa poata la randul lor creea locuri de munca pentru cei din celelalte categorii, acestia vor pleca pe alte meleaguri iar suferinzii si captivii vor ramane in hibernare pana cand se va termina si bruma de resurse. Atunci vom ajunge precum Grecia.
    Pana atunci actualii politicieni vor fi plecati demult pe alte meleaguri pentru ca au terminat de supt de aici.
    • +2 (6 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:14)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui adi

      "Daca nu ati observat luptatorii sunt, in general, cei cu venituri medii spre ridicate sub 40 de ani, deci au timp si resurse care pot fi riscate fara temerea ca vor muri de foame. "

      ...sau poate nu. Mai degraba as zice ca timpul si resursele alea au fost castigate, in general in timp. Faptul ca unii sunt luptatori i-a ajutat sa-si asigure un oarecare confort material, nu invers
      • +1 (3 voturi)    
        nu contest asta... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 22:33)

        adi [anonim] i-a raspuns lui mvr

        si nici nu am ceva impotriva luptatorilor, din contra ar trebui sa fie cat mai multi. Doar am subliniat ceea ce studiul a constatat, nu am spus ca nu au muncit.
        Din pacate cei din categoriile celelalte s-au format sau au crescut sub influenta parintilor, in vechiul regim, care numai competitia nu o incuraja, iar faptul ca nu au reusit mai mult nu ii va schimba peste noapte. Asa ca in conditiile acestea incerte nu vor sau nu pot sa-si riste existenta.
        In 20 si ceva de ani nu se schimba asa usor mentalitatea generatiilor anterioare.
        Si apoi si in tarile dezvoltate nu toti sunt luptatori, altfel nu s-ar omora atat Obama sa creeze locuri de munca.
  • 0 (2 voturi)    
    La ce foloseste guvernul? (Joi, 29 septembrie 2011, 7:02)

    monitorul [anonim]

    La ce ne foloseste guvernul? Nemai trebuie organizare statala? Pentru ce facem alegeri?
  • 0 (0 voturi)    
    67+21+14=102 (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:01)

    kozmo [anonim]

    eu tot adun 67 cu 21 si 14 si inca nu mi-a dat 100;

    in rest, studiul pune punctul pe i