VIDEO Vaslui: Un baiat de 12 ani, in stare foarte grava la spital dupa ce a fost muscat de 4 caini

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:32 Actualitate | Esenţial

Un baiat de 12 ani a fost internat in stare foarte grava la Spitalul Judetean de Urgenta din Vaslui, dupa ce a fost atacat duminica seara de 4 caini. Baiatul a ajuns la spital cu 30 de plagi grave, el fiind operat de urgenta. Cainii agresivi sunt tinuti in curtea unei fabrici de paine de pe strada Delea din oras, pe post de paznici, scrie cotidianul local VremeaNoua.



Potrivit sursei citate, Madalin Marian Butnariu, un baiat de 12 ani, se juca duminica seara in jurul orei 19:00 impreuna cu alti copii pe strada Delea, langa o fabrica de paine, in apropierea zonei in care locuieste. La un moment dat, ei au fost atacati de cei 4 caini, iar Madalin Marian Butnariu a fost tarat de animale in curtea fabricii. El a fost salvat de un barbat care locuieste in zona, care a auzit tipetele copiilor.

"Curajul cu care a intrat vecinul meu intre cei patru caini a fost o minune dumnezeiasca, daca nu era el astazi nu-mi mai puteam vedea baiatul", spune Tatiana Butnariu, mama copilului.

"Am cazut si nu mi-am dat seama cand au tabarat cei patru caini pe mine, m-au tarat pana in curtea fabricii, desi tipam si eu si prietenii mei nu s-a bagat nimeni pana nu a venit vecinul meu" a povestit Madalin.

Augustin Ilies, medic la sectia de Chirurgie infantila a Spitalului Judetean de Urgenta din Vaslui, care il ingrijeste pe baiatul de 12 ani, a declarat ca "In viata mea nu am vazut asa ceva. Copilul a fost adus intr-o stare groaznica, pe toata suprafata corpului prezinta treizeci de plagi, este plin de vanatai si leziuni care indica modul salbatic in care a fost tarat de cele patru animale. A fost necesara o interventie chirurgicala destul de laborioasa, in acest moment urmeaza tratament antiinfectios si antirabic. Din nefericire, leziunile acestui copil nu se rezuma doar las -numitul soc postraumatic. Cu siguranta starea copilului impune si tratament psihologic".

Fabrica de paine in curtea careia a avut loc incidentul nu are angajat niciun paznic, "sarcina" fiind lasata in seama celor 4 caini.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6142 vizualizari

  • +39 (43 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:38)

    dragos234 [utilizator]

    Acum or sa apara nelipsitii iubitori de animale care sa sustina cainii nu au nicio vina, copilul poarta responsabilitatea si nu trebuia sa se joace acolo.
    • +32 (36 voturi)    
      de acord ... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:13)

      slvl [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Numai ca nu sunt chiar iubitori de animale, ci inconstienti - niste teoreticieni care stau la un birou si trimit mesaje, fara sa-si arate iubirea pentru animale ... nu mai vorbesc de cea de oameni.
      • +14 (18 voturi)    
        Mai exact (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:03)

        toni [anonim] i-a raspuns lui slvl

        Nu sunt nici iubitori de animale, nici inconstienti ci unii sunt excroci care fac afaceri pe viata si sanatatea noastra propasind caini vagabonzi, numarandu-i, sterilizandu-i, punandu-le fundite, cipuri....si avand birouri, salarii, sedii, masini,...
        Ajutati de alti excrocii din parlament, primarii... pt voturi...utilizate ca sa poata gestiona banii nostri...ca sa fim muscati, imbolnaviti ...
    • +20 (22 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:38)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      de cate evenimente de genul asta avem nevoie pt a lua niste masuri mai drastice pentru siguranta noastra??
    • -3 (17 voturi)    
      Cainii nu au nicio vina (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:25)

      CosmiN [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      E clar ca ei, cainii nu au nicio vina!! De vina sunt proprietarii lor!!! (probabil administratorul fabricii) Cainii nu au ratiune! Daca vrei sa ai caine, raspunzi de el!! Daca nu esti in stare sa il controlezi, nu iti iei caine!!!
      • +8 (8 voturi)    
        Bun asa (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:13)

        Luke [anonim] i-a raspuns lui CosmiN

        Aha, bun asa. Cainii fara stapan - la revedere - asta ziceam si noi!
    • 0 (0 voturi)    
      Problema e de fapt alta (Joi, 29 septembrie 2011, 12:22)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Si anume legile.
      In primul rand fiecare fabrica/depozit sau orice altceva are caini vagabonzi care sunt ingtijiti si folositi pe post de paznici. Problema e ca nu e nimic ilegal aici, daca cainele nu e printre rasele considerate periculoase, pot sa fie si 100 de caini lasati liberi in curte, si nimeni nu poate sa faca nimic din moment ce e proprietate privata. Daca observati peste 80% din cazurile de oameni muscati grav de caini se refera la caini din incinta unor institutii, caini care pentru asta sunt tinuti acolo.
      A doua mare problema e ca nu exista o lege si niste pedepse drastice pentru abandonul de animale. Degeaba ne apucam noi acum sa masacram toti caini, daca maine vine nea Gheorghe cu sacul de catei si ii abandoneaza in oras, ca intr-un an se reface populatia.
      Si evident e si vina ONG-urilor, care teoretic ar trebui sa castreze cainii si apoi sa le puna cercel in urechi. Problema e ca ONG-urile incaseaza banii, le pun cercel dar nu ii castreaza
  • +25 (29 voturi)    
    Fundatiile ce zic? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:41)

    Mircea [anonim]

    Sa apara acum d-l Marinescu, mare iubitor da caini sa vedem ce zice. Precis da dreptate cainilor !
  • +17 (25 voturi)    
    Despagubiri (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:41)

    marian dumitru [anonim]

    .. se platesc de catre asociatiile canine. Pana nu se plateste o garantie de 100-200 euro per caine la eliberarea din adapost de catre "iubitorii de potai", ei ajung iar in strada unde fac prapad... Or sa spuna: "Stai, e un caz izolat!". Trebuie sa astepti sa ti se intample in familie un caz nefericit ca sa il consideri general?
    • +5 (9 voturi)    
      de ce (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:36)

      ea [anonim] i-a raspuns lui marian dumitru

      cainii apartin fabricii si fabrica trebuie sa despagubeasca asa cum ar trebui sa faca orice stapan care nu stie sa aiba grija de cainii lui. Nu cred ca primaria trebuie sa plateasca ptr ca banii primariei sunt ai contribuabililor si nici ONG-urile ptr ca nu ele sunt proprietari. Situatia nu e singulara multe fabrici santiere etc se folosesc de animale ptr paza da refuza sa isi asume raspunderea ptr ele. Animalele acestea trebuie sa stea inchise in incinta pe care o pazesc si prezenta lor trebuie semnalizata prin afise etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Marţi, 11 octombrie 2011, 11:24)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ea

        Câtă prostie poate fi în capul unora? Tu ești sigur că acei câini sunt proprietatea cuiva??? Crezi că are directorul fabricii act la vreo asociație chinologică, certificat de vaccinări etc., așa cum are orice proprietar de câine? Nu mai confundați câinii vagabonzi aciuați pe lâgă fabrici sau instituții cu câinii aflați efectiv și legal în posesia cuiva! Ăștia sunt ai nimănui iar primărrile sunt în continuare responsabile. Acolo trebuie dat cu bolovani, în primării, până ascultă păsul oamenilor care (îi) plătesc!
  • +16 (22 voturi)    
    Clar (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:43)

    Andrey [anonim]

    Cainii trebuie amendati pt depasirea atributiilor de serviciu (parasirea incintei fabricii) si eventual bagati la inchisoare pentru constituire grup infractional.
    Dar cu un avocat bun, sau o spaga, primesc suspendare.

    Stiu ca unii vor propune eutanasierea, dar intr-un "stat de drept, democratic si social" nu putem permite asemenea "barbarie"...
  • +10 (14 voturi)    
    caini (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:46)

    sebi [anonim]

    Din nou aceiasi problema, cand o sa scapam si noi de cainii de pe strazile tarii, trebe sa ne unium si sa ii prindem pe toti si dusi la ONG urile care ii apara in curti sa-i tina ei pe toti, parlamentarii astia se pare ca nua u tupeu sa dea o lege o data sa ne scape de ei pentru ca le e frica ca o sa le fie sifonata imaginea ! Tara de cacao !
  • +24 (26 voturi)    
    Cutu-cutu (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:57)

    adrian [anonim]

    Off... un copil foarte violent si crud a atacat niste catei hamesiti din curtea unei fabrici. Unde sunt ONG-urile cutu-cutu si 4Labe sa-i apere pe bietii caini!? Acestia (cainii) au fost socati de cele intamplate si vor necesita cu siguranta consiliere psihologica.
    Copii astia... ce animale!

    Ce le-ar face ONG-urile ("parazite" dupa parerea mea) acestor caini? O mangaiere calda si o mancare+deparazitare pe masura.
    Cat despre copil, un rivanol cu pansament si un sut in cur: "Sa te feresti de caini ca noi ii aparam."

    Scarbit total!
    • +15 (17 voturi)    
      iti spun eu ce-o sa le faca... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:15)

      me [anonim] i-a raspuns lui adrian

      va pati la fel ca si cainele care a muscat mortal un japonez ce lucra la ambasada... va fi adoptat de o familie din jermania ca nu cumva sa eutanasieze bietul patruped...

      viata e nedreapta si cu animalele... daca esti caine vagabont si nu faci nici un rau nimanui... mori de frig... daca omori un om esti adoptat in germania... justitia asta...
  • +14 (16 voturi)    
    este evident... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 12:59)

    me [anonim]

    ca este vina copilului care ar trebui aspru pedepsit pentru ca s-a aruncat in gura cainilor!!!

    serios acu... aici d c se comporta asociatile pro-caini dupa politica strutului??!!?!?!?!

    eu propun ca pentru cazurile de acest fel 4 labute si cele simlare sa plateasca spitalizarea si despagubirile, pentru ca pana la urma e vina lor ca s-a ajuns aici... ma rog si a lui brigitte bardo care probabil iubeste cainii pentru ca sunt singurii masculi care se mai uita la ea...
  • +10 (12 voturi)    
    Cainii musca, alesii au mimat... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:13)

    Alegatorul trezit din somn [anonim]

    Pana de curand, era mare tam-tam, cum ca politicienii nostri s-ar fi hotarat sa promulge legea si sa ia cainii vagabonzi de pe strazi.

    Au mimat, timpul a trecut si iata unde am ajuns. Dimineata a fost sa mi se intample acelasi lucru ca si cel din articol.
  • -2 (18 voturi)    
    eu nu inteleg (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:14)

    alex [anonim]

    de ce toti aveti treaba cu cateii mai ales in cazul acesta. Nu erau caini vagabonzi , erau caini de paza la fabrica respectiva . Responsabili sunt proprietarii fabricii sau paznicul daca a lasat de exemplu poarta deschisa si au iesit cainii, Daca ai un animal ( orice animal) iti asumi si o responsabilitate. Am 4 caini si nu am patit nimic de genul pentru ca am grija , cu toate ca nu sunt agresivi. Daca megi la cineva in casa si iti pica candelabrul in cap sau iti pic o tigla de pe casa cand treci pe trotuar ii vina proprietarului. E ca si cum ai spun hai sa distrugem toate tiglele din lume ca a picat una in cap la cineva si la omorat.
    • +8 (12 voturi)    
      maidanezi aciuiati (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:18)

      maidanezul aciuiat [anonim] i-a raspuns lui alex

      Cainii vagabonzi sunt aciuiati peste tot: pe spatii verzi, in parcuri, sub masini, prin curtile unitatilor economice...Nu au ce cauta in libertate.
      • -6 (8 voturi)    
        Oamenii...cei "perfecti"... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:11)

        Amely [anonim] i-a raspuns lui maidanezul aciuiat

        Nici tu. Unii oameni sint mai rai ca orice potaie!
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:44)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui alex

      Tocmai asta e problema, ca daca ii intrebi pe cei de la fabrica nimeni nu isi asuma responsabilitatea. Probabil vor spune ceva de genul "nu sunt cainii nostri, se aflau intamplator in curtea fabricii". Iar legea trebuie sa fie clara: cainele fara responsabil nu are ce cauta pe strada. Daca ti-e drag de cainele de la bloc, semneaza ca raspunzi pentru faptele lui si toata lumea e OK.
      • +6 (8 voturi)    
        Îl adopţi! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:39)

        un român [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Nu! Daca ti-e drag de cainele de la bloc, îl iei la tine acasă şi strângi rahatul după el. Nu îl laşi în scara blocului să latre de nebun
        Îl adopţi!
    • +4 (6 voturi)    
      da (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:48)

      lb [anonim] i-a raspuns lui alex

      mai aveam eu niste caini de astia "de paza" cand statea in bucuresti. erau in curtea unui sediu de ala darapanat care apartinea regiei de apa. ziua stateau mai mult prin curte sau prin fata curtii, noaptea ieseau in strada si formau haite.
      "Caine de paza" e ala pe care il legi sau il tii in spatele portii. Aia care ies in strada si ii mananca si pe aia de trec pe trotuar nu sunt caini de paza. Sunt caini vagabonzi.
      Hai pa
    • 0 (0 voturi)    
      Strut (Joi, 29 septembrie 2011, 9:57)

      Cutzu-mutzu [anonim] i-a raspuns lui alex

      Cum e sa o faci pe strutul in oras? Dureros?
  • -5 (15 voturi)    
    cateva observatii despre caini (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:22)

    CelalaltOvidiu [anonim]

    Cainii care pazesc o curte sau o incinta nu iasa din acea curte. Eu zic sa investigati mai bine. Se poate ca asa cum am facut si eu cand eram mic sa fi sarit gardul dupa mingea aruncata peste gard sau din alt motiv.
    Repet: cainii de paza din incinte nu se organizeaza in haite si ies la vanatoare.
    Imi pare sincer rau de copil dar nu trebuie trase concluzii pripite. Daca era copilul meu, eu omoram cainii, desi nu era corect.
    • +7 (9 voturi)    
      nu-i aşa (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:29)

      elena [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

      Chiar în curtea facultăţii de lângă noi era o haită - patru-cinci câini care ieşeau într-o veselie în stradă şi săreau la trecători, săreau lătrând la maşini. Nu că ajungeau doar pe trotuar, săreau chiar în calea maşinilor.

      Cum ieşeam de multe ori târziu de la serviciu dădeam de ei hămăind în plină stradă. Şi ocoleam.

      Din fericire au fost mai multe plângeri şi facultatea s-a debarasat de preţioasele patrupede. Sau doar s-au învăţat să le ţină în lanţ.

      Paznicul - cel care teoretic răspunde de ei - ar trebui închis pentru vătămare corporală gravă. Atunci s-ar învăţa minte să nu-i mai lase în stradă.

      Dar parcă văd că nimeni nu păţeşte nimic.
    • -1 (5 voturi)    
      Gramatica (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:19)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

      si sintaxa e doar pt cainii pe care ii aperi??
      -nu iasa-.........de unde esti ??
      • +1 (3 voturi)    
        Offtopic (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:54)

        RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

        Te dai rotunda ca balonul, sintaxa studiaza modul combinarii cuvintelor in propozitii si al propozitiilor in fraze. Perplexitatea ta se leaga de folosirea unui arhaism sau de semantica (intelesul) cuvintului.

        Acum, stai jos. Ai nota 4 la cunostinte si nota 0 la relevanta.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce bine ii cunosti (Joi, 29 septembrie 2011, 3:48)

      shmuck [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

      De parca ai fi dansat cu lupii.
      La noi nu se mai respecta programul de lucru, darmite cainii ideile preconcepute.
      Cainii exista instinctiv in haite, nu au nevoie de organizare.
      Copilul este, nu era, al nostru. Cainii nu ar trebui sa fie.
  • +8 (10 voturi)    
    Pedeapsa (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:25)

    Bubel [anonim]

    Eu zic ca proprietarii societatii de panificatie sa plateasca pentru vatamare corporala. Doar le apartin animalele(traiesc in curtea institutiei). De asemenea cainii ar trebui eutanasiati deoarece au un comporatment agresiv. Toti cei care elibereaza cainii pe strazi ar trebui sa plateasca pentru neglijenta si sa suporte costurile curatarii strazilor de excremente. In plus ar trebui stransi toti cainii care nu au proprietar de pe strada si aplicata solutia cu care iubitorii de animale nu sunt de acord.
  • +2 (4 voturi)    
    Stati linistiti... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:33)

    Romania, 2011 [anonim]

    ...nu se va intampla nimic. Nimeni nu e responsabil.
  • -3 (9 voturi)    
    Boc e de vina !!! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:34)

    Bogdan [anonim]

    Uite ce stateau cainii la o septica, la o cafea, ca toti bugetarii in curtea fabricii, cand l-au auzit pe Boc vorbind la TeVeu ca va da afara alti bugetari si le va taia din bani etc... Speriati de amenintarile guvernamentale "angajatii" s-au gandit sa-si demonstreze utilitatea si daca nu intra nimeni in fabrica sa fie muscat, ei bine, vor aduce ei de pe strada pe cineva in curtea fabricii sa-l muste :P
    P.S.
    Toata lumea vorbeste de ce rai au fost cainii. NU inteleg logica voastra... Pai erau caini de paza, asta era si scopul, nu ??? Problema e ce cautau pe strada... Si cum ei nu au discernamant, raspunderea o poarta stapanii lor! Punct!
  • +3 (5 voturi)    
    economii (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:49)

    Dana [anonim]

    Prietenul meu e paznic la o firma si patronul nu vrea sa plateasca decat un singur om. Noaptea insa vin tiganii la furat cu carutele si daca nu ar avea caini cred ca nu ar reusi sa iasa cu viata de acolo. Asa ca hraneste cainii aia care il apara. Are vreo 5 insa ziua stau inchisi si le da drumul numai noaptea. Imi pare f rau de copil cred insa ca sunt multe firme care procedeaza asa. De aceea sunthaite pe langa diverse spatii comerciale. Nu vor sa plateasca paza dar te scot responsabil daca lipseste ceva si nu ii intereseaza ca aia pot sa te omoare...politia nu se baga...Cainii sunt singura solutie din punctul asta de vedere. Dar trebuie sa stea inchisi ziua si noaptea cat sunt liberi sa fie totusi un om la paza ca sa ii cheme inapoi sa ii poata controla.
    • -2 (4 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:57)

      RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      Dar prietenul tau - paznic - de ce accepta sa lucreze daca nu are conditiile sa isi faca slujba?
  • -3 (7 voturi)    
    hmm... si totusi (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:52)

    dorel [anonim]

    Or fi fost cainii agresivi dar ma foarte indoiesc ca au iesit din curte, au atacat copilul si pe urma l-au tras in curte. Pentru ce, pentru o gustare pentru mai tarziu? Am o vaga impresie ca si-a facut copilul de lucru prin curtea respectiva.Binenteles ca mi-e mila de bietul micut, dar cu siguranta daca intra undeva unde nu avea ce sa caute si se curenta, sa zicem, erau doar cateva comentarii care remarcau ca pe copil l-a mancat in ...dos si de-aia a patit-o. La fel daca ar fi intrat pe proprietatile unor dintre comentatori si il muscau cainii, vedeam texte cu dreptul la proprietate care este sfant si fiecare si-l poate apara cum crede de cuviinta
    • -4 (6 voturi)    
      o fabrica... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:41)

      mem [anonim] i-a raspuns lui dorel

      e un loc cam public...
      daca intra in casa cuiva nu zicea nimeni nimic.
    • -3 (7 voturi)    
      In fine (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:56)

      Ricochet [anonim] i-a raspuns lui dorel

      In fine un comentariu decent, rational. Copilul a intrat in mod vadit neautorizat si nesupravegheat in curtea unei institutii private care avea caini de paza, si a patit-o, din nefericire.
      Sa ne rugam pentru sanatatea lui, si pentru scaderea hotiei din tara care impune printre altele si paza cu caini.
      • +1 (7 voturi)    
        WTF? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:12)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

        Ti-ai pierdut mintile de tot? Este precizat clar ca a fost atacat IN AFARA curtii si tarat ulterior inauntru.

        Esti schizofrenic cumva? Modifici realitatea astfel incat sa iti fie tie pe plac?
        • 0 (4 voturi)    
          Usurel... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:45)

          Ricochet [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

          Cine a precizat? Copilul, care afirma ca cei patru caini l-au atacat in afara curtii, dupa care si-au unit fortele ca sa-l tarasca inauntru?

          Si Miron Cozma zicea mai zilele trecute ca el a fost o victima a mineriadei, ce spui de asta?

          Sa fim seriosi, o bruma de discernamant nu poate face rau nimanui...
          • -1 (5 voturi)    
            Zau? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:50)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

            Intr-adevar. Nici tie nu-ti strica un mic control psihiatric. Se numeste schizofrenie boala pe care o ai prietene. Daca nu crezi ce scrie Hotnews nu mai citi si nu mai comenta. Realitatea si antena 3 te asteapta cu bratele deschise.
            • 0 (2 voturi)    
              Destul (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:07)

              Ricochet [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

              Rostogolesti aiurea termeni al caror sens iti este la fel de familiar ca bunul simt.
              Adica deloc.

              N-am pus la indoiala buna credinta a autorului articolului, ci afirmatiile unui copil speriat, care trebuie sa justifice cumva prezenta lui intr-o curte straina, mai ales cand aceasta prezenta s-a soldat cu consecintele stiute.

              La buna vedere.
          • 0 (0 voturi)    
            Asa-i... (Joi, 29 septembrie 2011, 9:27)

            gaga [anonim] i-a raspuns lui Ricochet

            copilul e de vina ca mai traieste! Si ceilalati muscati ca pun la cheltuila bugetul sanatatiisolicitand tratament antirabic! Si cei imbolnaviti de leptospiroza si altele ! Astia ar trebui eutanasiati, cainii vagabonzi ar trebui declarati rasa in pericol si protejati...
            • 0 (0 voturi)    
              No comment (Joi, 29 septembrie 2011, 11:12)

              Ricochet [anonim] i-a raspuns lui gaga

              Iata cum suna povestea copilului astazi, conform ziarului Adevarul:

              ''„Ştiam că de la acea fabrică puteam să cumpăr pâine. Mi se făcuse poftă de pâine caldă şi am vrut să merg acolo să-mi cumpăr“, a povestit Mădălin, aflat încă în stare de şoc. Băiatul de 12 ani spune că în momentul în care a fost atacat de câini se afla împreună cu un prieten, Ştefan, care a insistat să intre în incinta fabricii.
              „La început am avut o presimţire, că o să se întâmple ceva rău pentru că ştiam că acolo sunt câini, însă Ştefan mi-a spus să mergem. M-a luat de mână şi am intrat pe poarta fabricii, iar când au venit câinii la noi am început să fugim. Eu am alunecat, iar câinii au sărit doar pe mine“, a adăugat băiatul. A scăpat abia când nişte vecini din zonă au auzit strigătele sale de ajutor şi au alungat câinii. A fost dus de urgenţă la spital, unde a fost operat.
              Deşi spune că a tras cea mai zdravănă sperietură din viaţă şi la un moment dat credea că o să moară, Mădălin susţine că animalele au devenit agresive şi din vina copiilor. „Când am căzut, câinii au început să mă târască şi am crezut că o să mă mânânce. Îi ştiu de când erau pui şi cred că s-au înrăit pentru că noi, copiii, îi hăituiam şi aruncam cu pietre în ei. Probabil de asta au şi devenit aşa de răi“, a încheiat băiatul.
  • 0 (4 voturi)    
    comentarii-n vant (Miercuri, 28 septembrie 2011, 13:57)

    adilau [utilizator]

    "caninii sunt tinuti in curtea unei fabrici de paine". nu prea faceti diferenta intre cainii "comunitari" si cei de paza.
    • -2 (6 voturi)    
      erau... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:40)

      me [anonim] i-a raspuns lui adilau

      caini vagabonzi aciuiati in curtea fabricii petnru ca primeau o bucata de paine...
      cainii de paza sunt aia special antrenati ...
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:47)

      lb [anonim] i-a raspuns lui adilau

      mai aveam eu niste caini de astia "de paza" cand statea in bucuresti. erau in curtea unui sediu de ala darapanat care apartinea regiei de apa. ziua stateau mai mult prin curte sau prin fata curtii, noaptea ieseau in strada si formau haite.
      "Caine de paza" e ala pe care il legi sau il tii in spatele portii. Aia care ies in strada si ii mananca si pe aia de trec pe trotuar nu sunt caini de paza. Sunt caini vagabonzi.
      Hai pa
    • +2 (4 voturi)    
      Ce vorbesti??? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:05)

      tic [anonim] i-a raspuns lui adilau

      Caini de paza? In mintea ta poate...
      Sa-ti explic, poate pricepi: astia sunt maidanezi get-beget, atrasi de pe strazi in curtea fabricii de catre administrator, cu ceva mancare. Le da sa manance numai dimineata si-i obisnuieste cu locul (curtea fabricii), dar ii lasa flamanzi dupaamiaza si noaptea, pentru a deveni cat mai agresivi. In felul asta nu mai are grija hotilor.
      Deci fabrica nu e proprietara, stapanul cainilor, deci nu raspunde pentru actiunile acestora. Asa se procedeaza in toate curtile institutiilor, scolilor, spitalelor, fabricilor, depozitelor, santierelor de constructii, restaurante, terase, magazinelor non-stop, spalatorii auto, pietelor agro-alimentare, etc.
      Deci toti astia sunt caini fara stapan, vagabonzi. Ei trebuiesc stransi de pe strazi si din localiile pe unde s-au aciuit si EUTANASIATI pana nu va mai ramane niciunul. Asta se intampla in orice tara civilizata din lume. Cu aceasta ocazie, vom scapa si de cohortele de ONG-isti care, in loc sa se duca la munca, stau si taie frunza la caini, primind bani doar pentru ca sa existe animale libere care musca si nenorocesc oamenii.
  • +3 (5 voturi)    
    canis mortus (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:11)

    Paul [anonim]

    Cainii trebuie omorati imediat, iar familia baiatului sa ceara daune firmei, de s-o bage in faliment. Asta trebuie facut. Si eventual si un proces impotriva primariei ca a permis sa se intample asa ceva, poate le vine mintea la cap si ii aduna pe toti de pe strazi. Iar iubitorii de animale care sustin ca acei caini nu sunt comunitari ar trebui sa stie ca ei sunt de fapt comunitari, dar s-au aciuat in curtea fabricii. Sunt caini faar stapan, ce conteaza ca stau in curtea unei fabrici sau stau pe strazi?
  • +2 (2 voturi)    
    Korect! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:31)

    kiki [anonim]

    Cainii erau intr-o curte, asa cum se zice in comentariu!!! Eu am regretat ca nu aveam in curte cateii, cand m-au calcat hotii, tiganii de vizavi de mine! Si culmea, ii trimit pe copiii sa fure, ca sa nu se ia lumea de ei. Desigur, nu zic ca si aici e aceeasi situatie... In alta ordine de idei, de acord sa pedepsim cateii cand vom pedepsi si posesorii care abandoneaza puii in pungi, pe langa tomberoane. Este sezonul lor si sunt exasperata ca am vazut acum al 6-lea "colet" cu puii aruncati la gunoi!!! Ieri am fost la Univ. de med vet si mi s-au plins cei de acolo ca au gasit o punga cu 8 puii abandonati sub scaun, la clinica lor. ... Asta-i Romania!! Judecand dupa grija pe care o avem pentru copii, batrani si animale... trageti voi concluziile!!!
  • +2 (2 voturi)    
    problema (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:33)

    Mihai [anonim]

    cum sa rezolvi cu tiganii daca politia nu se baga?! poti sa iti fure si gardul si poarta si acoperisul de pe depozit de marfa nu mai zic iar daca angajezi paznici nici aia nu se baga ca doar nu risca nimeni sa se puna cu tiganii ca aia scot cutitul in secunda 0. Tiganilor nu le e frica decat de caini pentru ca noaptea nu pot sa ii nimereasca cu pietre. Mi-au otravit nsite caini si apoi au dat lovitura...cum se mai spunea pe aici politia nu se baga si ramai cu paguba sau iti organizezi un grup de comando canin. Ai mei stau cuminti ziua fac nani in tarc si noaptea sunt gata de treaba. Si sa nu aud discutii ca nu stiu care nu stie sa citeasca "Proprietate privata" pe intuneric. Daca nu ai ochelarii de noapte la tine mai bine treci ziua ca dau lectii de citit...si inca ceva parintii trebuie sa raspunda de copiii lor daca intra aiurea. Daca insa cei de mai de sus nu si-au inchis cainii atunci raspunzi dom'le! ca sunt destui care nu stiu ce e aia raspundere...
  • +1 (3 voturi)    
    hei (Miercuri, 28 septembrie 2011, 14:57)

    john [anonim]

    Ce importanta are unde erau cainii? Sa zicem ca acei copii au sarit gardu' si au intrat in incinta. Daca ar fi fost niste paznici, era normal ca vreun copil sa ajunga la spital? Daca paznicii i-ar fi bagat pe copii in spital, ar fi ajuns la puscarie. Nu cred ca niste caini au mai multe drepturi decat oamenii. In multe tari civilizate cainii astia ar fi eutanasiati imediat pentru ca sunt prea agresivi si periculosi.
    • 0 (0 voturi)    
      este proprietate sau nu? (Joi, 29 septembrie 2011, 11:14)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui john

      Are fff mare importanta. Gardul delimiteaza proprietatea, adica pana acolo ai voie. Iar in momentul in care treci dincolo, o faci pe turta ta. Nu crezi ca inclusiv copiii ar trebui sa invete de mici chestia asta? Daca li se permite orice, atunci de ce nu ar face-o si la 20, 30, 40 de ani? Nu sustin sa dai cu parul, dar invatatura buna trece primejdia rea. Mai tii minte cazul Iovan, cu tipul impuscat ca a intrat noaptea in casa, peste proprietari?
  • 0 (2 voturi)    
    pentru toate exista o solutie.. (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:02)

    aLEX. [anonim]

    Practic lupta asta intre iubitori si neiubitori de animale nu-si are rostul. Asa cum nu este corect sa faci rau unui animal si implicit sa lovesti in sentimentul cuiva la fel nu poti sa bagi un patruped pe gatul unui om care nu-l agreeaza din diverse motive.

    Mie unul mi se pare corect ca acei care incaseaza niste bani sa o faca cu folos: sa se organizeze si sa-i aibe in grija. Sa-i adune de pe strazi, sa-i le ofere adapost si sa fie raspunzatori de astfel de evenimente care au loc in spatiul public.

    Nu pot sa inteleg cum la vestici se poate sa fie curat si ordine si la noi numai scandal si probleme...
    • +2 (2 voturi)    
      Pro si conta (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:37)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui aLEX.

      De acord ca este o discutie inutila intre cele doua tabere, caci fiecare va veni cu argumente pro si contra. Ceea ce ma deranjeaza este abordarea colectiva gen "cei ce incaseaza bani" ... sa faca, sa dreaga, adica tot la modul general, si nu x, y, z. Ceea ce sanctionez eu este lipsa de responsabilitate a societatii, nu numai a guvernantilor, care accepta incalcarea legii cand ii convine, dar tipa ca tot aceeasi lege trebuie aplicata, tot cand ii convine. Lumea nu pricepe ca doar atunci cand badea x sau cucoana y va primi amenda sau va fi obligat/a sa presteze munca in folosul comunitatii (si aici i-as trimite la facut curat in padoc), nu-si va mai permite sa-si bata joc de animale, sa lase catele sa fete si apoi sa arunce rasponsabilitatea cresterii puilor in carca altcuiva - statul sau asociatiile de protectie a animalelor sau, mai rau, sa ii omoare/ arunce la gunoi. Este o problema de mentalitate si educatie!!! In ritmul in care au loc fatarile, de 2 ori pe an, cu mai multi pui de fiecare data, este practic imposibil sa faci fata avalansei de animale, oricate bunavointa ai avea!!! Eu as propune autoritatilor altceva: cointeresarea populatiei - si cum altfel, dacat prin bani- adica la fiecare catelusa adusa pentru sterilizat cel ce o aduce sa primeasca o suma bonus, sa zicem 20 lei. Cu siguranta, se vor gasi persoane doritoare sa faca bani usor - asta-i la moda acum! Ba chiar mai mult, cum exista clinici mobile, eu le-as spune sa nu se deranjeze, caci poate nu au masina sau bani de taxi - ci sa dea un telefon si sa vina masina la ei. Cred ca si pentru om si pentru animalut, ar fi mult mai putin traumatizant - nu v-as dori sa vedeti cum lucreaza hingherii cand prind animalele. Si, nu in ultimul rand, in strainatate legea se respecta si nu-si permite nimeni sa o incalce, caci ar da faliment la cate amenzi ar avea de platit! Pe cand si la noi asa ceva???
  • +3 (3 voturi)    
    Doar când mă gândesc... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 15:20)

    Diogene Canes [anonim]

    ...doar cănd mă gândesc că ar fi putut să fie băiatul meu, şi-mi sare pulsul de patru mii. M-am săturat până peste cap de "iubitorii de animale" care hrănesc bestiile dintre blocuri, timp în care, în aceleaşi blocuri, sunt copii care merg la şcoală cu stomăcelul gol!. Pur şi simplu nu-mi vine să cred când văd câte-un pensionar cu şuruburile slăbite cum împarte pâine câinilor, după principiul biblic "şi câinii se hrănesc cu pâinea care cade de la masa stăpânilor lor!" Ai o pâine-n plus şi-o inimă mare? Dă de mâncare unui copil care nu are nici o vină că ta-su-i beţivul cartierului şi mă-sa s-a topit dincolo de orizont!
    Pe de altă parte, deşi sunt TOTAL împotriva a ceea ce se întâmplă în Bulgaria, stau şi fac o comparaţie: la noi, în ţara noastră, au dispărut bărbaţii? Grecii se luptă cu guvernul la propriu, bulgarii cu ţiganii....nu se găsesc în neamul meu o mie de bărbaţi cu sânge-n vine să ne scape de câinii vagabonzi? La mănuşi cu ei!
    • -1 (3 voturi)    
      de unde stii tu? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 16:48)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canes

      De unde stii tu - caci in reportaj nu se spune - cum se jucau copiii? Poate ca ii atitau pe caini, unii avand chiar placere sa scoata din sarite un caine, mai ales daca-i dupa un gard sau legat. Cat priveste hranitul catelului si nu al unui copil, pentru orice copil un adult incaseaza o alocatie! Asa ca, te-ai gandit vreodata ca unii sunt turnati pe banda rulanta doar pentru banii de secarica ai parintilor??? Si altceva, daca ai un copil si apoi inca unul si dovedesti ca nu-ti pasa de ei si esti incapabil sa ai grija de ei, as propune nu numai decaderea din drepturile parintesti, dar chiar si sterilizarea "mamelor" respective. Si sa nu sara in sus cei cu drepturile omului. Ce, acel copil nu are si el dreptul la o viata normala si decenta??? PS la animalute mai dai si paine "second hand" cand unui copil nu ii poti face asta!
      • +3 (3 voturi)    
        Cum de unde ştiu? Din articol! (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:27)

        Diogene Canes [anonim] i-a raspuns lui kiki

        Mai citeşte o dată ştirile: copiii se jucau pe stradă (domeniu public, ca şi parcul de joacă, fix acelaşi statut juridic), iar copilul atacat "a fost târât în curte". Ştim de ce, e chestie teritorială. Chiar dacă puştii au aţâţat câinii, copiii au dreptul să se joace în siguranţă, ce mama supărării, tu unde te-ai jucat când erai mic, nu în faţa blocului?
        În rest, speculaţiile tale cu copiii turnaţi din interes mă îngreţoşează, stimate iubitor de...cum le spui? "Animăluţe"!!!. Nu mă interesează cât de ticăloşi sunt părinţii unui copil. UN COPIL FLĂMÂND E UN COPIL FLÂMÂND! Punctum. Ai copii? Ce-ai spune dacă în locul nefericitului ăluia ar fi fost copilul tău?
        • 0 (0 voturi)    
          tu unde traiesti? (Joi, 29 septembrie 2011, 10:49)

          kiki [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canes

          cred ca mergi cu avionul si nu pe strada, de nu ai vazut femeile cu copii in brate la cersit, sau copiii trimis la cersit si furat sau reportajul la tv cu cei din dobrogea dispusi sa-si vinda copiii pe bani, si culmea, nu prea multi. si sa nu-mi spui ca respectivii mor de grija copiilor...
        • 0 (0 voturi)    
          Eu nu cred... (Joi, 29 septembrie 2011, 12:32)

          *** [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canes

          prostia asta cum ca acei copii se juacau pe strada si cainii l-au tarat in curte.Mai degraba cred ca a intrat el in curte.
      • +1 (1 vot)    
        Asa ne-am obisnuit sa inghitim (Joi, 29 septembrie 2011, 3:27)

        bond [anonim] i-a raspuns lui kiki

        Nu ma adresez personal comentatorului anterior, ci sustinatorilor punctului de vedere gaunos.
        Imi plac unii caini dar, asa cum exista infractori periculosi care trebuie indepartati din societate, la fel trebuie facut si in cazul cainilor periculosi.
        Referitor la eventuala atatare din partea copiilor.
        1. Copiii trebuie protejati si chiar sunt, in societatile normale. (exemplu, controlul asupra jucariilor care ii pot expune la riscuri).
        2. Tot in societatile normale, cainii care urmeaza sa fie dati in adoptie sunt testati daca au tendinte agresive (apararea hranei la apropierea mainii). Cei ce pica testul sunt eliminati.
        3. Ca o paralela la rationamentul potrivit caruia, daca au fost atatati de copii, cainii ar fi "indreptatiti" la represalii: ar insemna ca si gesturile criminale sa fie scuzate prin aceeasi motivatie. Adica, daca eu ii spun unuia sa nu mai asculte manele in sala de lectura, ar trebui sa ma astept la pumni sau bate, indreptatite de faptul ca eu l-am provocat. Sau ca la toate demonstratiile de strada, politistii enervati sa aiba dreptul sa impuste populatia agresoare.
        Asa ii crestem, asa ii avem. Paznici, caini, copii, comentatori.
        • 0 (0 voturi)    
          nu te obliga nimeni sa inghiti (Joi, 29 septembrie 2011, 10:55)

          kiki [anonim] i-a raspuns lui bond

          fiecare are dreptul la un pvd, asa ca:
          1,2. de acord ca nu sunt toti la fel si cei periculosi trebuie tratati ca atare. As vrea sa vad si eu ca la noi se face dresaj si evaluare, dar in padoc nu am vazut asa ceva, din pacate. deci, nu li se prea ofera nicio sansa.
          3. nu putem face paralela intre animale si oameni. ca ex mai simplu, asa cum stii ca daca apesi pe acceleratie ca nebunu masina te poate duce in primul zid si kaput, tot asa este o timpenie sa stirnesti un animal stiind foarte bine ca risti sa sara pe tine. din pacate, am vazut si oameni care reactioneaza asa, si nu numai in urma unui schimb "fizic" ci si chiar verbal - ps mai stii cazul cu asistenta romanca omorita la metro, in italia?
  • -1 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:01)

    ion voicu [anonim]

    "Madalin Marian Butnariu a fost tarat de animale in curtea fabricii"

    aceasta informatie este de un sf-ism pe care numai cei care au vazut caini doar la tv, il pot inghiti...
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru kiki (Miercuri, 28 septembrie 2011, 18:20)

    kindbutnottoomuch [anonim]

    Draga kiki, esti plecata cu sorcova. Stii cat e alocatia unui copil ? 42 de lei/luna. Stii cat incaseaza un "adapost " pt un caine? 150 lei/luna. Asa ca ....ia ia-ti tu potaile si fuguta in munti sa traiti in liniste si pace acolo. Indiferent daca acei copii au sarit gardul sau nu , cainii nu aveau ce cauta liberi fara cel putin un paznic care sa ii supravegheze. Eu nu imi las cainele liber nici in curte, idiotilor. Mai vine o vecina sa dea binete si o omoara ....am o viata pe constiinta. La manusi cu cainii fara stapan. Si la legat de trompe pt catelele cu stapan. Iar voi, astia asa protectori, daca va mai aud ca faceti comparatie intre copii si caini, va urez sa nasteti patrupezi, catelelor. Si cand le dati sa suga sa va muste de sfarcuri. O adunatura de catele sunteti si voi, aparatoarele lui peste.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru kiki (Joi, 29 septembrie 2011, 5:21)

      ham ham [anonim] i-a raspuns lui kindbutnottoomuch

      am gasit in obor un dispozitiv de speriat cainii, pe baza de ultrasunete este impecabil. eficient 100%... dar in legatura cu cainii vagabonzi.... you gonna die MF....!!!!
      singura solutie este....seringa...mergem dupa si ne rugam pentru spalarea pacatelor si gata.....ca la catolici, o luam de la capat. Pe curat, ca in scoala....intorceai foaia.
      restul e vrajeala cu adaposturi si cu ong-uri disperate.
    • 0 (0 voturi)    
      poate nu... (Joi, 29 septembrie 2011, 12:00)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui kindbutnottoomuch

      draga kindbu..., uuuu, deja ma sperii... pari la fel de agresiv ca si cainele tau - auzi, sa omoare vecina venita sa-i dea binete... halal dresaj - deh, asa stapin, asa animal...
  • +1 (1 vot)    
    Eheeei (Joi, 29 septembrie 2011, 2:21)

    coltalb [anonim]

    Unde-s vremurile in care cainii erau tinuti pe langa covrigarii.
    Sa se desfiinteze fabrica sau stramutata.
  • 0 (0 voturi)    
    Hot de hoti, (Vineri, 30 septembrie 2011, 10:59)

    MARIA [anonim]

    Am vazut copilul la tv, nu-i deloc in satre grava.
    Si a declarat ca aintrat in curte sa cumpere o paine, dar prin partea din "spate".
    De ce spuneti minciuni, eu v-am sters demult de la fav, m-am saturat de mincinile voastre.