Presedintele Traian Basescu, citat la CNCD sa-si explice afirmatia despre urmasii cu dizabilitati ai familiei regale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 15:21 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a fost citat pentru a se prezenta la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), care, la cererea unui ONG si a unui parlamentar PSD, a declansat o ancheta dupa afirmatiile sefului statului privind familia regala si eventualii ei urmasi cu dizabilitati. "Am fost sesizati si am inceput deja procedura. Presedintele Romaniei a fost citat pentru saptamana viitoare", au declarat, pentru Mediafax, surse din CNCD.

Potrivit procedurii, in fata CNCD se poate prezenta fie cel vizat de ancheta forului, fie un avocat de-al sau. O a treia varianta ar fi ca cel vizat sa trimita Consiliului un punct de vedere scris in care sa-si explice afirmatiile si sa-si sustina cauza.

"In calitate de presedinte al Comisiei pentru Egalitate de Sanse din Senatul Romaniei, am sesizat Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii fata de afirmatiile pe care le-a facut presedintele la postul B1 Tv, in data de 22 septembrie, la emisiunea lui Ion Cristoiu. Facand referire la monarhie, acesta s-a intrebat ce s-ar intampla daca un urmas al regelui s-ar naste cu dizabilitati. Avand in vedere faptul ca au fost foarte multi lideri politici din istoria lumii care au avut diverse dizabilitati, dar asta nu i-a impiedicat sa conduca popoare, cred ca este o afirmatie discriminatorie. (...) Am cerut CNCD sa sanctioneze acesta afirmatie in conformitate cu legislatia in vigoare", a declarat, duminica, intr-o conferinta de presa la Craiova, senatorul PSD Lia Olguta Vasilescu.

Senatorul PSD considera ca, "daca nu va fi politizat votul CNCD", va exista cel putin o amenda.

Si Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) - detinuta de Dan Voiculescu, n.r. - a anuntat ca a depus vineri o plangere adresata CNCD, in care se sesizeaza "caracterul discriminatoriu" al declaratiilor facute de presedintele Basescu intr-o emisiune televizata.

"Invitat la emisiunea "Ultimul Cuvant" de la B1 TV, difuzata in data de 22 septembrie 2011, presedintele Romaniei a facut urmatoarele declaratii: "80% din romani sunt convins ca vor sa isi aleaga seful de stat. Bun, rau, dar stiu ca il schimba. Ce te faci cu unul care e pe viata si mai lasa si mostenitori? Daca iese vreunul cu dizabilitati, ce te faci? Ramai cu el sef de stat?". (...) In conditiile in care Constitutia Romaniei prevede in art. 16 (1) ca "cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari" consideram abuziva si flagrant discriminatorie afirmatia presedintelui Romaniei care anuleaza astfel principiile egalitatii de sanse si egalitatii in fata legii a tuturor cetatenilor, indiferent de dizabilitatile acestora", se arata in comunicatul FACIAS.


Seful statului a mai fost vizat de o investigatie a CNCD, in mai 2007, dupa episodul in care a insultat o tanara, jurnalist la postul de televiziune Antena 1, la care s-a referit, intr-o convorbire privata devenita publica, folosind cuvintele "pasarica" si "tiganca imputita".

Presedintele a fost reprezentat atunci in fata CNCD de consilierul prezidential pe probleme juridice Stefan Deaconu. Basescu si-a cerut public scuze pentru incident, insa a fost sanctionat cu avertisment de CNCD. Seful statului a contestat sanctiunea si a avut castig de cauza.


Citeste mai multe despre   






















3103 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    sa intelegem ca pt LOV intre dizabilitatile fizice (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:30)

    ION [anonim]

    si dizabiltatile intelectuale nu este nicio diferenta??

    Sau la citi dizabilitati intelectuali sunt in USL devine o amenintare sa te legi de ei...
    • +4 (8 voturi)    
      Noul trend: PSD+ex-rege=LOVE (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:27)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ION

      M-am ciupit sa vad daca nu cumva visez... PSD moare de grija fostului suveran si se agita mai tare decat o casa regala. Se pregatesc sa-l puna pe Ponta rege ?!
      • +2 (6 voturi)    
        ai uitat ong ul (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:21)

        tinto [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Mah uite ce scula de ONG a sesizat consiliul!
      • -2 (2 voturi)    
        Nu,Ponta (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:24)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Pregatesc terenul sa-l propuna candidat la presedintie pe Radu Duda. Va avea toate sansele sa fie ales, la concurenta cu Dan Diaconescu
  • +8 (20 voturi)    
    Pai e foarte simplu ..... (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:31)

    Costin [anonim]

    Daca de exemplu este pus pe tron un mostenitor care este impotent, se incheie dinastia pentru ca nu mai pot avea copii.

    Daca se naste cu sindromul Down sau retardat (medical) ce faci? Il lasi sa conduca o natie?

    Cred ca la asta se referea Baselu. Intr-o republica nu poti intampina asemena situatii. Nu vad unde e discriminarea. Se referea la sistem, nu la persoane.
    • +6 (12 voturi)    
      domisoara Olguta nu stie decit de sindromul Up (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:45)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Costin

      sindromul Down nu-l intelege decit o politiciana ca d-ra Vasile !!

      Cred ca cereti prea mult de la d-ra Olguta!
    • -1 (17 voturi)    
      esti ridicol.... (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:50)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Costin

      Unde ai auzit tu ca o persoana cu dizabilitati sa conduca o tara? E chiar scarbos deja stilul asta de a se exprima al lui "Base"

      Dar daca tot suntem la capitolul asta, ce faci cu un presedinte care isi foloseste o fiica pentru a inregistra un partid politic iar pe o alta o face europarlamentar desi este semianalfabeta?

      Raspunsuri? Va rog, nu va inghesuiti :D
      • +4 (12 voturi)    
        un presedinte care isi foloseste fiica (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:56)

        ion [anonim] i-a raspuns lui hot news

        il schimbi cu unul care isi foloseste nevasta sau unul care isi foloseste socru si nevasta :))) !
      • +1 (5 voturi)    
        !!! (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:57)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui hot news

        Dar ce te faci cand platesti la pompa pretul motorinei si al benzinei impus de niste investitori care au stiut la cine sa vireze banii in cont acum cativa ani?

        Sa avezi acolo dezabilitati la liderii din acea perioada pretoriana!
      • 0 (6 voturi)    
        Unii au mai auzit ... (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:08)

        Leeview [anonim] i-a raspuns lui hot news

        Eu cel putin am auzit de un presedinte cu dizabilitati care a castigat un razboi mondial. Al doilea, mai exact. Cred ca mi-am castigat dreptul sa iti raspund la cele 2 intrebari :)

        1) Biata fata putea mai bine inregistra Miscarea poponara ca ar fi avut mai multi adepti. Bani aruncati pe la OSIM. Stie cineva, a inregistrat si www.miscareapopulara.ro ?

        2) Nu e doar semianalfabeta. Si IQ-ul ii bate pe sub 80. Dar asta e , vorba domnului presedinte. Ce te faci daca urmasul s-a nascut cu dizabilitati ? Il impingi in fata chiar daca e prost gramada
    • +1 (3 voturi)    
      baselul se referea (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:29)

      wrong [anonim] i-a raspuns lui Costin

      la cumetrii sai, paul si lia ciocarlia de romania.
      sunt destul de representativ pentru categoria in discutie. destul de handicapatati.
      si se pare ca cer jumate din romania in case, terenuri. munti si paduri.
      vor sa'l faca pe "bietul rege" sa para un saracotei..
      asa'i in cumetrie..
      ex-capitanul e darnic.

      unii, vor trai bine !
  • +3 (13 voturi)    
    unde e discriminarea? (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:40)

    alexandru [anonim]

    mult tupeu pe astia din ong urile astea si pe psdistul acela. daca visezi noaptea o prostie , nu trebuie s-o facisi publica.
  • +6 (10 voturi)    
    La prima vedere (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:45)

    Marius Ogrean [anonim]

    ...cineva din CNCD este monarhist.....sau USL-ist.....
  • +8 (12 voturi)    
    despre articol (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:45)

    maria [anonim]

    Mare ti-e gradina Doamne!Are dreptate Olguta ,daca ea dansa pe mese in Craiova si n-a fost discriminata find aleasa senator de ce un print inapoiat mintal n-ar ajunge rege?Ce o natiune imtreaga n-ar putea sa fie supusa unui rege cretin?Si-a terminat ONG treaba a ramas sa disece orice spune Presedintele.Da ,poate fi si un mostenitor tembel care-i problema?Asa l-a lasat D-zeu ,trebuie neaparat sa conduca o tara?V-ati pierdut uzul ratiunii d-lor.A spus presedintele de cineva anume sau s-a simtit vreunul cu musca pe caciula.?
  • +2 (8 voturi)    
    Ciudata iubirea asta "coup de foudre"... (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:50)

    Rescatorul [anonim]

    peste noapte a PSD pentru monarhie. Sa fie oare o nostalgie a etniei care domina acest partid?
  • +6 (8 voturi)    
    Daca prostia ar durea... (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:54)

    Athos [anonim]

    Ce e asa de greu de priceput? Un rege cu schizofrenie sau retard mental sau alte boli genetice nu e o problema? Acest politically corect exagerat nu reuseste decat sa irite si sa enerveze... Opriti-va cu nebuniile astea ca e deja prea mult!
    • -1 (3 voturi)    
      vai de capul vostru (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:06)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Athos

      Dar chiar nu pricepe nimeni ca retardul mintal nici nu intra in dicutie? Ca monarhia functioneaza si ea dupa niste norme astfel incat sa evite asemenea cazuri? Nu se pune problema ca un inapoiat mintal sa ajunga pe tron, ci unul cu dizabilitati fizice, caz in care declaratiile prealuminatului basescu sunt cat se poate de discriminatorii.
      • +1 (3 voturi)    
        Baselu a zis "dizabilitati" (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:43)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui codo

        nu dizabilitati fizice, motorii.

        Acest minunat ONG e dus. Cum ar fi sa te reprezinte si conduca un retard.
        Nu ascund ca nu m-as simti confortabil nici daca ar avea un handicap fizic dar, daca ar fi monarhie, nu as avea de ales.
      • +2 (4 voturi)    
        Dar Balbaitul ce este , oare o mare inteligenta? (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:21)

        aa [anonim] i-a raspuns lui codo

        Am uitat, Ex-Balbaila e cel mai frumos, cel mai destept si pupat undeva de toti comunistii ce s-au metamorfozat in mari regalisti.
        Piu drace cum te mai transformi cand in comunist cand in rege.
      • +2 (4 voturi)    
        vai de capul tau ignorantule... (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:42)

        Athos [anonim] i-a raspuns lui codo

        Si miodistrofia Duchenne ce e? Nu e o boala care determina dizabilitati fizice? Si incapacitatea de a te misca? Sau alte miodistrofii... Sau fibroza chistica? Sau epilepsia?
        Ziceam de boli genetice uslash micut cu neuroni lenesi! Nu doar de retard mental...
        Si schizofrenia cum o eviti luminatule? Apropos...
    • -1 (3 voturi)    
      monarh constitutional (Marţi, 27 septembrie 2011, 18:20)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui Athos

      ex-capitanu' habar n'are ce'i aia monarh constitutional.
      cineva poate fi schiop, chior, sasiu, surd.
      daca ne uitam bine, si base ar ave o disabilitate..
      disabilitatile fizice nu prezinta un impediment.
      nu'i problema mare sa ai un rege schiop, chior sau cocosat.
      cat despre disabilitati mentale, tatal nu'si va compromite dinastia si nici nu'si va putea pune pe tron, in condititiile unei monarhii constitutionale, o progenitura nereusita, cucu.
      exista un consiliu de coroana si trebuie si aprobarea parlamentului pentru ungerea unui rege consitutuional.
      pentru un presedinte, ex-marinar, nu garanteaza nimeni ca'i intreg sus.
      nu este obligatoriu sa faca un consult psihiatric inainte de intrarea in paine la cotrocesti.
      nici macar un iterviu la b1, latrina 3 sau zvonalitatea vintului.:-)
      altfel, alde ilici si basel...pe alt tabel..

      sa traiti bine, mai draga !
    • -1 (1 vot)    
      nu mai spune asa ceva (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Athos

      Sa nu mai spui una ca asta, ca îndata te vezi citat la CNCD. S-ar putea deja nici sa nu scapi. SSShhh
  • +2 (4 voturi)    
    Da, asa e... (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:09)

    Sedlex [anonim]

    Si toate persoanele din tara asta cu deficiente de vedere sau/si auz sunt discriminate pentru ca nu sunt lasate sa obtina carnetul de conducere.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect! (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:45)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Sedlex

      Frate, au innebunit astia cu discriminarile!

      Eu ce sa spun ca de fiecare data cand se schimba puterea sunt discriminat atat eu cat si colegi de ai mei ca suntem mutati de colo - colo, schimbati din functii?
  • +3 (5 voturi)    
    Propunere (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:09)

    Cata [anonim]

    Propun PSD-ului sa puna in fruntea USL un lider adevarat cu sindromul DOWN si cu dizabilitati mentale (pardon din asta au deja in frunte, chiar doi) sa ii conduca spre maretul ideal PSD-ist.
    Au innebunit astia cu ONG-urile din buzunarul PSD, PNL si Felix
    • +1 (3 voturi)    
      Daaaaaa (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:13)

      Mihai G [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Nu e nevoie sa mai aleaga altul Il au pe Ponta!!!!!. Chiar nu se vede ca are fata mongoloida? Asta este primul semn la un copil cu Down Sindrom. El nici macar nu trebuie sa recunoasca , noi il citim
    • +1 (3 voturi)    
      Nu mai e cazul (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:23)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Cata

      PSD-ul a anticipat dorinta ta.
  • +2 (4 voturi)    
    Cred că cel mai afectat de declaraţie... (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:25)

    vlad alexandru [utilizator]

    a fost pontănacul.
  • -1 (1 vot)    
    casatoria cosangvina... (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:50)

    bugsy [anonim]

    ...duce la diverse boli, in timp. Casatoria cosangvina este specifica monarhiei. Poate ca Basescu stie ce spune.....
  • +1 (1 vot)    
    De dragul discutiei (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:13)

    Shadow [anonim]

    In primul rand legislatia din Romania ingradeste anumite drepturi ale persoanelor cu anumite dizabilitati fara acordul lor, si bine ca o face. Spre exemplu in Romania legea civila nu permite unui "tembel" sa aleaga sau sau sa poata fi ales (adica sa voteze sau sa poata candida pentru alegeri) etc. Insa spre exemplu daca o femeie gravida nu este angajata doar Pentru ca este gravida atunci nagajatorul face o discriminare conform legii. Revenind, eu personal nu cred ca domnul presedinte a discriminat o anumita categorie sociala insa ar trbui sa-si aleaga cu mai multa atentie cuvintele, pentru ca este primul om in stat.
  • +1 (3 voturi)    
    sunteti penibili! (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:00)

    gabriela [anonim]

    Chiar asa, sunteti penibili, chiar si pentru o eventualitate sa acuzati ca regele a fost discriminat? Cine naiba conduce CNCD-ul asta? Si cine sunt membrii lui? As vrea sa ii cunoastem ca sa le vedem profilul moral.
    Nu mai exista limite in a intoarce niste vorbe pentru a ataca si a face rau, nu pentru a face dreptate cuiva: in acest caz, cui ar face dreptate? Cuiva care nu s-a nascut inca si nu se stie daca se va naste cu dizabilitati! Comportamentul acestor oameni oglindeste mazga din inima lor pe care o imbraca in intentii onorabile. Vreau sa stiu cine sunt acesti oameni. Se poate?
    • -3 (3 voturi)    
      nu cred ca e nevoie (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:58)

      issabella [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      il stim cu totii pe base, si din fatza, si din profil, si cand plange, si la o cumetrie cu printzii de alexandria, la o manea cu satra, la o cumetrie cu bercea, la o hahaiala cu cristoiu, la un spritz cu jiji.

      cum sa nu se stie ca se poate naste cu disabilitati, mai draga ?!
      pai, taman asta spuse base.
      asta e frica noastra cea din urma.
      dar base stie, e cumatru cu unul iesit pe blat, paul lambrino de alexandria.

      succesuri la bruksal si miscari populare la otopeni.
      urmase, nu gluma !
  • 0 (2 voturi)    
    uite cine arunca cu piatra! (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:40)

    gabriela [anonim]

    http://www.ziaristionline.ro/2011/09/19/dan-tanasa-cum-minte-csaba-ferenc-asztalos-presedintele-cncd/