Scutul american antiracheta: Noi propunem solutii, americanii surad si continua sa-si realizeze proiectele - ministrul adjunct al Apararii din Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 12:02 Actualitate | Esenţial

Negocierile ruso-americane privind realizarea scutului antiracheta din Europa nu au permis realizarea niciunui avans, iar partea americana continua sa puna in practica acest proiect, a declarat marti ministrul adjunct al Apararii din Rusia, Anatoli Antonov, citat de RIA Novosti.

"Niciun avans nu a fost realizat in negocierile dintre noi. Partenerii americani cotinua sa-si realizeze proiectele privind crearea segmentului european al scutului american antiracheta", a spus acesta.

Potrivit ministrului adjunct al Apararii, Europa comite o eroare asistand la crearea acestui scut.

"Este o eroare. In realitate, realizarea acestor proiecte devanseaza de departe negocierile care au loc in prezent in acest domeniu intre Rusia, Statele Unite si NATO", a subliniat oficialul rus.

"Nu as spune ca 'redemararea asupra scutului antiracheta' se afla intr-un impas. Apreciez ca partenerii nostri americani si din NATO inteleg ca incapatanarea lor in acest domeniu nu duce la nimic. Trebuiesc cautate solutii. Noi le explicam clar partenerilor nostri problemele noastre precum si cauza preocuparii noastre in fata realizarii proiectelor americane. Noi propunem solutii. Drept raspuns, ei surad si continua sa-si realizeze proiectele", a adaugat ministrul adjunct al Apararii.

Statele Unite intentioneaza sa realizeze in perioada 2015 - 2020 a treia etapa a sistemului de aparare antiracheta din Europa. Moscova se opune acestui proiect, considerand ca amplasarea sa in proximitatea frontierelor rusesti ameninta potentialul strategic al Rusiei.


Citeste mai multe despre   






















2148 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ce nu pot eu pricepe sub nicio forma (Marţi, 27 septembrie 2011, 12:16)

    zet [utilizator]

    Cum poate deranja pe cineva, oricine, realizarea unui proiect defensiv?
    Scutul poate doar sa apere, nu poate sa atace, nu poate face rau. Cum dracu vin rusii si spun ca scutul dezechilibreaza balanta strategica? Sunt suparati, ca daca alea-alea, nu mai pot da cu rachete in Europa?
    Pur si simplu rusii sunt "sovietici" la faza asta.
    Aveau o sansa istorica acum 15 ani, sa inteleaga ca nu mai sunt superputere, si sa adere trup si suflet la civilizatia occidentala. Au irosit-o si acum stau incremeniti in proiectul unui nou si micut razboi rece, nebagand de seama ca noul pol de putere care sa contrabalanseze occidentul este asia, si ca ei de fapt sunt pe nicarii, cum spune ardeleanul.
    cu alte cuvinte, ca in bancul cu bula, care s-a ascuns 20 de ani, dar nu il cauta nimeni: rusii se afla in razboi rece cu america, doar ca america nu se afla in razboi rece cu rusii.drept dovada chiar faza cu scutul: rusii isi trag basini, si americanii isi fac treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Miercuri, 28 septembrie 2011, 17:40)

      parintele eNAP [anonim] i-a raspuns lui zet

      "rusii se afla in razboi rece cu america, doar ca america nu se afla in razboi rece cu rusii" - lipsa acuta de inteligenta. tu nici macar nu intelegi principiul de razboi rece. "Scutul poate doar sa apere, nu poate sa atace, nu poate face rau." - lipsa coerenta de suport neuronal - nu actiunea scutului ii dranjeaza pe rusi, ci amplasarea lor. daca este pace, care este scopul unui astfel de scut?
      "Aveau o sansa istorica acum 15 ani, sa inteleaga ca nu mai sunt superputere, si sa adere trup si suflet la civilizatia occidentala." faptul ca nu se afirma la tveu cum face americanul, asta nu iseamna ca nu este inca o superputere. esti naiv sa crezi ca rusia va fi singura in acest "razboi". frate....tv-eul nu e bun....renunta la el. o sa ajungi sa mananci numai fastfooduri, si sa bei numai cola.
  • +6 (8 voturi)    
    Cantitatea (Marţi, 27 septembrie 2011, 12:50)

    xolv [utilizator]

    Cantitatea de tancuri nu mai conteaza in sec XXI. 90% din bazele aeriene si instalatiile militare rusesti sunt la granita cu Europa. Rusia a fost si continua sa fie inamicul libertatii in Europa. Ar trebui sa stam cu mainile in san ?
    • +3 (7 voturi)    
      as vrea sa vad (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:48)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui xolv

      ce or sa faca rusii cu fierul lor vechi impotriva citorva mii de Leopard 2 :))
      daca tot vor sa se dea cu tancurile poate ca mai bine ar astepta niste zeci de ani sa mai stringa niste banuti. nu de alta dar armata lor e compusa din armament din anii 70 ramas la nivel de anii 70. modernizarile s-au facut doar la aviatie si acolo cu chiu cu vai.
      in momentul asta sint ostentativi in mod direct. nu se ascund de niciun fel. "a!? va cresteti capabilitatea defensiva? adica ce nu mai putem sa va calcam noi in picioare cind vrem?! ce obraznicie domne!!!"
  • 0 (2 voturi)    
    buzduganul si scutul (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:07)

    Fabian [anonim]

    Solutia propusa de rusi se numeste Bulava.
    Adica, faceti voi scutul, ca noi aruncam buzduganul...
  • -7 (7 voturi)    
    rusii cu un pas inainte ! (Marţi, 27 septembrie 2011, 14:37)

    nu conteaza [anonim]

    http://www.thinkagain.ro/2011/09/26/imensele-greseli-istorice-ale-romaniei-nici-nu-am-instalat-scutul-de-la-deveselu-si-e-deja-perimat/
    • +5 (5 voturi)    
      hai nu zau... (Marţi, 27 septembrie 2011, 14:58)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      ne lasi tovarase...
  • +3 (3 voturi)    
    Rusii sunt ipocriti (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:24)

    Daniel [anonim]

    "Apreciez ca partenerii nostri americani si din NATO inteleg ca incapatanarea lor in acest domeniu nu duce la nimic." Rusii si-au lasat in Transnistria Armata a 14-a, in scopul "mentinerii pacii". Cum indraznesc sa ii acuze pe altii de incapatanare cand ei, din 1945 si pana azi, nu au putut fi convinsi sa isi ia inapoi trupele. Asta sa nu mai zicem, ca in inima Europei, in Kalinigrad, Rusia are trupe armate. Asa ca sa sa accepte ca scutul antiracheta este unul defensiv.