Invitatii la sedinta solemna din Parlament dedicata Regelui Mihai vor fi stabiliti saptamana viitoare. Pe lista ar putea fi si Traian Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2011, 17:20 Actualitate | Esenţial

Birourile permanente reunite au aprobat, luni, organizarea şedinţei solemne dedicate Regelui Mihai pe 25 octombrie, urmând ca liderii grupurilor parlamentare să stabilească săptămâna viitoare invitaţii la acest eveniment, printre care s-ar putea afla si presedintele Traian Basescu, anunta Mediafax. "Birourile permanente au aprobat de principiu programul pentru ziua de 25 octombrie privind şedinţa Senatului şi a Camerei Deputaţilor pentru a celebra cei 90 de ani de viaţă ai Majestăţii Sale Regele Mihai I al României", a precizat vicepreşedintele Senatului, Ioan Chelaru.

"În principiu, s-a stabilit că este într-o zi de marţi, la ora 10.00, ca invitaţi să fie familia regală, personalităţi ale vieţii academice, artistice, culturale şi culte, corpul diplomatic şi alţi invitaţi. Având în vedere că este o şedinţă solemnă, liderii grupurilor parlamentare se vor întâlni în cursul săptămânii viitoare pentru a stabili o listă integrală a acestor invitaţi", a menţionat Chelaru, care s-a declarat convins că lista de invitaţi îl va include şi pe şeful statului.

Săptămâna trecută, plenul Parlamentului a aprobat solicitarea grupurilor parlamerntare ale PNL privind organizarea pe 25 octombrie a unei şedinţe solemne dedicate Regelui Mihai.

Seful statului a anuntat deja ca nu va participa la eveniment.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1211 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Atentie (Luni, 26 septembrie 2011, 17:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Dedicata EX-regelui Mihai! Adica fostului rege Mihai.

    Va rugam dragi jurnalisti, nu este rege in functie deci este un fost rege.
    • -2 (12 voturi)    
      corect (Luni, 26 septembrie 2011, 17:35)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Traian Basescu nu are de-a face decat cu regi autentici, de exemplu regele Cioaba sau regele de trefla.
      • -1 (5 voturi)    
        Vezi ca se supara Iliescu pe tine. (Luni, 26 septembrie 2011, 18:09)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Regele Cioaba este uns de Iliescu ca rege a romilor(tiganilor).
    • -1 (11 voturi)    
      Mda (Luni, 26 septembrie 2011, 17:48)

      CGiboi [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Da si nu. A fost si este regele Romaniei. Titlul oficial este Majestatea Sa Regele Mihai I de Romania. Este in continuare rege, insa fara regat/scaun. A fost uns de Mitropolit rege pana la moarte. Nicio republica nu-i poate lua asta. Asa este si recunoscut de catre Statul Roman. Este ultimul Rege al Romaniei si al romanilor. Pana la urmatorul regat. Dac-o mai fi vreodata.
      • 0 (6 voturi)    
        fara scaun (Luni, 26 septembrie 2011, 18:01)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui CGiboi

        "A fost uns de Mitropolit rege pana la moarte."

        Intr-adevar , pe cat de grotesca pe atat de adevarata este justificarea oficiala. Adica structura autoritatii in politica e in legatura directa cu dumnezeu. O emanatie a divinitatii, ma-ntelegi? Si daca a intermediat mitropolitul nu mai e loc de intors. A zis ,a zis... ce sa mai...

        hai bre lasa-ne ca avem ciorba pe foc...
        • 0 (0 voturi)    
          fara mandat (Luni, 26 septembrie 2011, 21:44)

          Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

          Imi pare rau ca iti dau o veste proasta: regii nu au mandat! Mandat are doar presedintele unei republici, asa ca Basescu. Mandat pe care daca il depaseste se transforma in dictator.
      • +3 (9 voturi)    
        din moment ce a abdicat (Luni, 26 septembrie 2011, 18:27)

        george [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

        nu mai este rege. Clar?
        Ca povestea cu cei 1000 de studenti inchisi si gata sa fie omorati daca regele nu ar fi abdicat nu o mai crede nimeni.
      • +1 (7 voturi)    
        Mda (Luni, 26 septembrie 2011, 18:36)

        Välenas... [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

        Si pe mitropolitul äla cine l-a uns? Ete na, eu nu am chef nici de mitropolitul ungätor, nici de rege/reginä, nici monarhie si nici de alte bazaconii din epoca pietrei.
        Sti de ce nu se mai reinstaureazä monarhia in Romania niciodatä?
        Pentru cä nu vreau eu!
        • -1 (1 vot)    
          vointe (Luni, 26 septembrie 2011, 21:45)

          Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui Välenas...

          Pisi, s-ar putea sa existe Vointe mai mari ca ale tale! Ce te faci atunci? Astept raspuns.
      • +6 (6 voturi)    
        Rgele , care n-a fost nici a devenit ex-rege (Luni, 26 septembrie 2011, 18:40)

        LEC [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

        Ex regele nu a fost validat de catre Parlamentul de la acea vreme ; era stare de razboi , etc , dar acesta este adevarul istoric.

        La sfarsitul razboiului , situatia s-a schimbat din nou , mai ales dupa alegerile din 1945.

        Asa ca , obiectiv, putem spune ca , ex-regele
        n-a fost niciodata un rege constitutional.

        Mai departe ; transmiterea ereditatii ex-regala catre Margareta , nu are suport in statutul Casei Regale , femeile fiind,
        stiau ei de ce , excluse de la succesiune.
        Rostul lor era limitat la nasterea de regi
      • 0 (0 voturi)    
        sintgma "abdic .. de la tron..." (Luni, 26 septembrie 2011, 19:56)

        quinta royala fara rege [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

        ..pe deplin conștient de importanța actului ce fac în interesul poporului român,

        A B D I C
        pentru mine și pentru urmașii mei dela Tron, renunțând pentru mine și pentru ei la toate prerogativele ce le-am exercitat ca Rege al R

        Lamureste intru totul calitatea sa de ex rege.
        Doar si-a dorit-o, nu?

        In rest despre mascartada de discurs nu imi ramane decat sa il intreb "Pe banii ma? Pe banii mei?"
    • +3 (7 voturi)    
      tupeu (Luni, 26 septembrie 2011, 18:51)

      roby [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      mare tupeu pe asta sa calce in Romania dupa ce ne-a vandut la rusi.
    • 0 (0 voturi)    
      monarhie (Luni, 26 septembrie 2011, 21:42)

      Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Daca nu stiai, Romania e inca monarhie. Faptul ca regele Mihai a abdicat fortat nu inseamna ca a existat un referendum prin care romanii sa opteze pentru republica.
      Daca ti-as urmari logica ar trebui sa afirm ca esti un comunist sadea doar pentru ca ai intrat in PCR/Securitate obligat de circumstante.
      • 0 (0 voturi)    
        Constitutia Romaniei (Marţi, 27 septembrie 2011, 0:02)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Dies-irae

        De asa ceva ati auzit? :)
        • 0 (0 voturi)    
          eu da, altii ba (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:10)

          Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

          Eu am auzit! Din '1947 pana in 1989 nu s-a auzit. Si noi am preluat "traditia".
  • -3 (5 voturi)    
    da da (Luni, 26 septembrie 2011, 17:27)

    Analfabet [anonim]

    cre'ca se duce tb.
  • +2 (10 voturi)    
    in momentul asta (Luni, 26 septembrie 2011, 18:05)

    xolv [utilizator]

    Mi-e rusine ca sunt roman. Ceausescu a fost mai patriot decat acest Hohenzollern. Singurul parlament care merita sa-l primeasca este Duma de Stat.
    • +2 (6 voturi)    
      Mie nu... (Luni, 26 septembrie 2011, 18:39)

      ktistes [anonim] i-a raspuns lui xolv

      Cel mai bun lucru pe care l-au făcut comuniştii a fost să dispară. Ba nu! Stai! Nu au dispărut! Nomenclaturiştii şi securiştii, cei care l-au pus, l-au omorât şi au nenorocit economia, în frunte cu însuşi Ceauşescu, incultul, plagiatorul şi dictatorul iubitor de putere, nu de popor, sunt şi acum şi la putere şi în opoziţie. Mihai a ajuns doar un biet pion, care a ales între a fi omorât şi a fi alungat de aceeaşi criminali, susţinuţi în '47 de la fel de incultul, obsedatul de putere şi pup.in.c.u.r.istul Ceauşescu! De ce nu ziceţi că şi Vadim e la fel de patriot? Cel mai mare defect al monarhiei e că un viitor rege nu ştie când îşi va ocupa tronul şi în ce condiţii! ex: război; "subordonaţi" ca Antonescu sau Groza, care a fost susţinut de Armata Roşie şi N.K.V.D.; lipsit de susţinerea partidelor democratice, hărţuite şi, în final, eliminate de comunişti; fără susţinerea armatei române, trimisă să cureţe terenul pt. sovietici, în Ungaria, Austria sau Cehoslovacia. Da, mare trădător: ce putea face un copil de 26 de ani, nesusţinut decât de mă-sa, contra unor psihopaţi puşi să spele pe creier o ţară întreagă? Şi balticii au fugit şi au întemeiat guverne în exil - dar UN guvern NU e egal cu UN om!
      • 0 (0 voturi)    
        Pai si p'asta il sustii tu ma ? (Luni, 26 septembrie 2011, 19:58)

        puskin [anonim] i-a raspuns lui ktistes

        De ce nu abdicat mai devreme?
        • +1 (1 vot)    
          se numeşte responsabilitate... (Marţi, 27 septembrie 2011, 9:03)

          ktistes [anonim] i-a raspuns lui puskin

          Tu când îţi iei un angajament, o faci în limita posibilităţilor tale efective. Ori, ca rege partizan al monarhiei constituţionale, ce spaţiu de manevră în cazul în care instituţiile statului s-au întors împotriva lui (Parlamentul, Guvernul, o parte din armată, susţinută de forţe externe)? De ce să fi abdicat mai devreme? Avea 19 ani când a început războiul, plus că ducea lipsă de consilieri cu cojones. Oricum, Antonescu i-a făcut un bine că l-a izolat o vreme, că Hitler nu se împăca cu monarhia (vezi cazurile Iugoslaviei şi Bulgariei), mai ales cea constituţională. Să zicem că episodul cu cei 1000 de mucenici e expirată dar şansele unui război civil care crezi că erau dacă Mihai era încăpăţânat? Sau de ce crezi că a făcut greva regală? Voi tot săriţi cu Constituţia dar el se arată ca respectând acest act, neavând o natură conflictuală cu mediul, spre deosebire de al nostru il presidente. Şi înţeleg dacă unii sunt mai de stânga, deci sunt republicani, dar asta nu le dă dreptul să arunce cu noroi în istorie. Mihai e parte din istoria noastră - trebuie să acceptăm asta ca să ne împăcăm cu trecutul. Faptul că unii îl scuipă pe Mihai şi îl fac patriot pe Ceauşescu denotă lipsa unor principii etice: nu poţi compara un reprezentant al democraţiei şi al culturii cu unul al unor cercuri pline de psihopaţi criminali, manipulatori şi anticultură. Şi da, ideea de monarhie în ziua de azi nu mai e actuală iar Mihai e doar o fantomă a celui ce a condus, cât a avut mijloace şi resurse, mândra noastră Românie.
    • -4 (8 voturi)    
      si mie mi'e rusine (Luni, 26 septembrie 2011, 18:46)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui xolv

      cand vad lista presedintilor:
      .. niculai ciaushescu, ion ilici iliescu-kgb, milu constantinescu, traian basesc......dan diaconescu....flor antenescu...felix vocalescu
      si base a zis ca_carpatu' din scornicesti a fost cel mai bun presh de ro...:-)
      la mai bine !

      sa traiti bine, mai draga !
  • +4 (6 voturi)    
    ex (Luni, 26 septembrie 2011, 18:28)

    Andrei [anonim]

    Majestatea Sa Regele Mihai I ,este pentru ce-i ce-l accepta rege,pt mine este ex rege,il respect ca om , nimeni si nimic nu ma poate obliga sa-l consider rege, nici pe el nici pe Cioaba.
    • +4 (6 voturi)    
      MS (Luni, 26 septembrie 2011, 19:02)

      titi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Corect : Dar trebuie respectat in calitatea de FOST, bine?
  • -5 (7 voturi)    
    Betivul (Luni, 26 septembrie 2011, 19:00)

    titi [anonim]

    Il invitati voi pe Base, dar vine numai daca este treaz.
    • +1 (1 vot)    
      atentie (Luni, 26 septembrie 2011, 21:01)

      safalax [utilizator] i-a raspuns lui titi

      Jignesti presedintele ales al Romaniei, indiferent cum si jignesti romanii care au considerat ca este mai bun decat altii.

      Observa ca nu sunt partizanul nimanui, deci eventualele minusuri nu-si au sensul.

      Altfel, sunt curios la cate betii de ale presedintelui ai participat. Recunosc ca eu inca nu am fost pe acolo....
  • 0 (4 voturi)    
    ghiolb... (Luni, 26 septembrie 2011, 19:07)

    Veverita [anonim]

    Nu pot fi invitati: Basescu, Ioan Oltean, Mircea Toader, Berceanu...Oricum, nici nu vor veni.
  • +1 (1 vot)    
    din surse demne de incredere (Luni, 26 septembrie 2011, 19:47)

    woody woodpecker [anonim]

    serviciile sunt in alerta de grad 0 absolut.
    s'a aflat din declaratiile unui viitor ex presedinte cum ca regele comploteaza cu voiculescu si patriciu sa rastoarne ordinea constitutionala.
    o mie da mosieri si burgheji, deghizat in oameni ai muncii, vor fi printre invitati, gata sa transforme onor parlamentul tarisoarei in constituanta si sa proclame monarhia.
    dar, vigilenta conducatorului nu poate fi inselata.
    serviciile au luat masuri de urgenta, au fost pregatite cateva avioane cu care sa fie expulzati regele si mosierii.
    dupa care, printul paul de lambrino y alexandria va fi desemnat ca presedinte urmas.
    sau,..urmasul sau...
    aici sursa e confuza.
    la nevoie, este posibil sa se declare stare de urgenta maxima si chiar, posibil, sa fie dat ordinu' istoric: romani treceti prutul !
    dar, si aici apare o problema, romanii prefera directia opusa.
    asteptam noi amanunte legate de situatia aparuta.
  • 0 (0 voturi)    
    pai daca a abdicat (Luni, 26 septembrie 2011, 19:48)

    eu cel mic [anonim]

    se cheama ca si-a dat demisia, la fel ca tatal dansului Craol II.

    Din punctul meu de vedere si-a aparat pielea, nimic altceva.

    Nu doresc sa comentez restul(vagoanele cu care a plecat, banii primiti de la comunisti de-a lungul anilor, proprietatile de afara vandute- Castelul Rosu-St Moritz, de ex)

    Mai nou am vazut ca se face licitatie pentru bunurile casei regale, adica alti bani, dar nici aici nu comentez pentru ca nu stiu unde se duc banii obtinuti la vanzarea acestor bunuri.

    Insa am alta problema: de ce statul roman i-a platit dl duda un fel de diurna in anii trecuti, daca nu i-o da si acum, si de ce platim pentru palatul Elisabeta ( repet, a abdicat)

    La placinte....
  • -1 (1 vot)    
    Ei, daca apare Basel ... (Luni, 26 septembrie 2011, 22:30)

    Marse [anonim]

    ... la King's speech, Regele il va privi profund, ca alta data pe alt megaloman distrus si ii va spune: "Ati adus Tzara la ruina . Sunt nevoit sa va arestez ." . Iar Igash se va executa bucuros, ordonand sa fie ridicat marinaru ....