UPDATE Ioan Clamparu, cautat de autoritatile romane de 8 ani, a fost arestat in Spania. Interlopul s-a predat dupa ce a fost inconjurat de politisti

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2011, 17:10 Actualitate | Esenţial

Procesul clanului Clamparu, la Sibiu (2006)
Foto: Agerpres
Interlopul Ioan Clamparu, condamnat in lipsa la 13 ani de detentie si cautat de autoritatile judiciare romane de 8 ani, a fost arestat in Spania, relateaza Mediafax, citand informatii oferite de surse oficiale. Clamparu a fost retinut miercuri in urma unei ample actiuni de filaj si se afla in prezent in custodia autoritatilor din Madrid.

Ioan Clamparu urmeaza a fi audiat de un judecator, pentru punerea in aplicare a mandatului european de arestare.

UPDATE: Potrivit publicatiei "Romanul din Spania", Clamparu s-a predat fara incidente dupa ce a fost inconjurat de politistii spanioli.

In ianuarie 2006, la o sedinta a Consiliului Superior al Magistraturii, presedintele Traian Basescu a prezentat cazul Clamparu drept exemplu de esec in combaterea criminalitatii. Seful statului a spus ca in cazul Ioan Clamparu trei state europene au atentionat asupra deficientelor de colaborare in domeniul combaterii criminalitatii transfrontaliere: "Lucram in echipa pe criminalitate transfrontaliera - cazul de care va spun implica patru tari. Se procedeaza la arestarea simultana a infractorilor si voi ii puneti in libertate. Ati stricat toata operatiunea in cele patru tari!".

Ioan Clamparu a fost judecat, in lipsa, pentru initiere si constituire a unui grup criminal organizat in scopul comiterii unor infractiuni grave - una dintre cele mai grave infractiuni prevazute de legislatia romana - si de proxenetism.

Membri ai filierei conduse de Clamparu au fost prinsi si arestati in Romania, Spania, Italia si Cehia, in vreme ce el a fost dat in urmarire internationala din martie 2003.

Mediafax citeaza din rechizitoriul Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata (DIICOT) din cadrul Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, care preciza ca grupul condus de Clamparu a strans, din activitati de crima organizata, sume totalizand milioane de dolari, bani folositi si pentru a determina stoparea amplei anchete declansate impotriva retelei de crima organizata coordonata de el.

In 20 iunie 2008, Tribunalul Sibiu a condamnat opt membri ai clanului Clamparu pentru infractiuni de trafic de persoane, constituire, aderare si sprijinire a unui grup infractional organizat avand drept scop comiterea de infractiuni grave, proxenetism, spalare de bani, la pedepse cu inchisoarea cuprinse intre cinci ani si noua ani si sase luni. Pedepsele au fost majorate la Curtea de Apel Alba Iulia, aceastea variind intre cinci si 13 ani.

Ioan Clamparu a primit o pedeapsa de 13 ani de detentie, el fiind dat in urmarire de politistii romani. Pe numele lui a fost emis un mandat european de arestare.

La inceputul lunii iulie 2011, peste o suta de persoane au fost arestate in cadrul unei operatiuni globale de amploare a Interpol, supranumita Infra-Red, ce ii vizeaza pe unii din cei mai periculosi fugari ai lumii, pe lista de cautari fiind si romanul Clamparu. Anchetatorii au vizat 29 de tari si 450 de persoane suspectate de infractiuni precum crime, pedofilie sau trafic de droguri.

Ioan Clamparu - considerat a fi unul din cei mai periculosi lideri mafioti - se afla si el pe lista celor mai cautati 26 de infractori. El era banuit de legaturi cu cluburi si hoteluri din Marea Britanie si Irlanda.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4541 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    o, dar nu era nevoie... (Joi, 22 septembrie 2011, 17:19)

    mda [anonim]

    avem destui interlopi in Romania :D
    • +3 (9 voturi)    
      Minus? (Joi, 22 septembrie 2011, 20:47)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Omu a facut o gluma, buna chiar! :)
      • +2 (2 voturi)    
        >:) (Vineri, 23 septembrie 2011, 9:24)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        stati linistit, misuna pe aici niste personaje mai "speciale" zilele astea, iar masinutele nu au simtul umorului :D
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Vineri, 23 septembrie 2011, 10:26)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mda

          Am observat trendul :)
  • +9 (11 voturi)    
    Dar se vede pe el ca e nevinovat (Joi, 22 septembrie 2011, 17:25)

    lol mao [anonim]

    E om smerit si credincios, un bun crestin. Se vede din faptul ca poarta cruciulita la git.

    Eu cred ca e o eroare juridica la mijloc. Un credincios n-ar face asa ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      faci aluzie cumva la ... (Joi, 22 septembrie 2011, 18:10)

      john [anonim] i-a raspuns lui lol mao

      alte "personalitati" din romania care si ele poarta cruciulita si se declara credincioase ?
  • -7 (7 voturi)    
    De ce era el banuit ? (Joi, 22 septembrie 2011, 17:27)

    militanu [anonim]

    "banuit de legaturi cu cluburi si hoteluri din Marea Britanie si Irlanda"

    Asta a devenit o infractiune ? Nu de alta, dar sa stiu sa nu mai stau la hotel cind mai ajung in Londra, sa nu ma aresteze si pe mine Interpolul.
    • 0 (0 voturi)    
      Cluburile de fapt erau: (Vineri, 23 septembrie 2011, 13:46)

      mao [anonim] i-a raspuns lui militanu

      sportivilor, camatarilor, pestilor etc... numai platitori de tva.
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari! (Joi, 22 septembrie 2011, 17:30)

    vizitator [anonim]

    Felicitari! La cat mai multe reusite de acest gen! Ne ramane doar sa speram ca vom scapa de acesti paraziti odiosi.
    • +4 (4 voturi)    
      da :)) (Joi, 22 septembrie 2011, 18:04)

      I [utilizator] i-a raspuns lui vizitator

      reusita e a spaniolilor nu a noastra. Uita-te ce spune Basescu: ai nostrii l-au pus in libertate dupa ce 4 tari s-au chinuit sa colaboreze si sa-i prinda pe toti. "Reusita" noastra este ca infractorii zburda liberi. Multumim tovarasilor judecatori!
      • +2 (2 voturi)    
        Corect. (Joi, 22 septembrie 2011, 19:04)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui I

        O justitie pivnicereasca, care se inchina la coana mare Costiniu, cu Danilet pe post de purtator de tzucal cesemist.

        Astia trebuie rasi complet si reangajati pe baza de concurs la singe cu observatori straini. Altfel ne ducem de ripa, caci cea mai mare problema a Romaniei e justitia corupta spre putrefactie.
  • +2 (2 voturi)    
    as aplica metoda...... (Joi, 22 septembrie 2011, 19:05)

    soso [anonim]

    shoot first, ask later......ar fi cea mai ieftina si corecta!
    • +3 (3 voturi)    
      nu, condamnati mai intai, apoi laudati-va (Joi, 22 septembrie 2011, 19:57)

      mda [anonim] i-a raspuns lui soso

      suntem tara fara nici un mare mafiot condamnat.

      s-a zguduit HN-ul de emotie cand a fost arestat, pentru cateva ceasuri, Vantu. acum e liber ca pasarea cerului. de sute de ori s-a tunat pe aici cum il va nimici dreptul Basescu pe porcul de Nastase. in prezent, Nastase isi vede de afaceri mai bine dispus ca niciodata.

      sa fim seriosi... au arestat spaniolii un interlop roman? - avem NUP-uri cacalau disponibile in Romania. daca-i indeajuns de interlop, va primi si acest Clamparu un NUP pentru a intra in randul lumii bune romanesti.

      daca HN ar avea un pic de coloana vertebrala, nu ar mai prezenta decat cazurile de corupti condamnati la ani grei de inchisoare. or, asa ceva nu exista in Romania. de 7 ani asteptam cu sufletul la gura victoriile "luptei anti-coruptie". si tot ce adunam sunt noi si noi probe impotriva tot mai multor corupti liberi.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu trebuia sa fuga (Joi, 22 septembrie 2011, 20:08)

    Ramona [anonim]

    Nu trebuia sa fuga. O ducea mai bine in Romania fara sa il haituiasca nimeni. Dovada e ca si ceilalti pseudo-judecati pentru fapte grave, o duc bine-mersi pe cand, deseori, victimele lor nevinovate o duc groaznic. Si daca, din intamplare, e condamnat vreunul pentru fapte grave, e eliberat pentru buna purtare. Ca doar judecatorii si comisiile de eliberare conditionata isi recunosc semenii.
  • +1 (3 voturi)    
    Clamp!!! (Joi, 22 septembrie 2011, 20:48)

    Vizitiul [utilizator]

    L-a prins :)