Aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, amanata la calendele grecesti - AFP

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:18 Actualitate | Esenţial

Cererile de aderare a Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen vor fi respinse joi din cauza opozitiei a doua state, urmand a fi supuse arbitrajului liderilor Uniunii Europene in octombrie, au declarat miercuri surse diplomatice, care recunosc deschis ca problema este una "politica", in conditiile in care Bucurestiul si Sofia au indeplinit toate cerintele tehnice, relateaza AFP.

Ministrii de Interne din 22 de tari membre ale spatiului Schengen sunt chemati sa se pronunte asupra acestor cereri de aderare joi, in cadrul unei reuniuni la Bruxelles.

Dar Olanda si Finlanda au anuntat oficial ca se opune oricarei aderari, chiar si partiale, potrivit acestor surse, care au facut precizari dupa o reuniune a ambasadorilor tarilor din UE dedicata acestui subiect.

Or, aderarea la spatiul de libera circulatie necesita aprobarea tuturor tarilor membre.

Ministrii olandez si finlandez vor explica pozitia adoptata omologilor lor, au precizat sursele citate. Opozitia este dictata de parlamentele din aceste tari.

"Subiectul este foarte sensibil in anumite state", a recunoscut presedintia poloneza a UE.

"Polonia va face tot ce ii sta in putere pentru a gasi o solutie inainte de summitul liderilor UE din octombrie", a spus un oficial polonez.

Dar, potrivit surselor din mai multe delegatii, nicio solutie nu va fi gasita inainte de acest summit si un arbitraj al liderilor UE va fi necesar.

"Romania si Bulgaria indeplinesc toate cerintele tehnice pentru aderare si pot deveni frontiere externe ale spatiului Schengen, dar trebuie acum vazut in ce masura sunt capabile sa gestioneze aceste frontiere externe", a subliniat un diplomat european.

"Posibila aderare a Romaniei si a Bulgariei la zona Schengen (...) risca sa majoreze presiunea pe frontiera greco-turca si latura bulgara a Marii Negre poate deveni o tinta a imigratiei clandestine", avertizase in iunie Jean-Dominique Nollet, seful unitatii de analiza a Europol.

Chestiunea a devenit "politica", a recunoscut un alt diplomat. Aceasta politizare a fost denuntata de ministrul roman al Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, care a deplans faptul ca guvernul olandez este "ostaticul politicii anti-europene a unui partid extremis", facand referire la Partidul pentru Libertate, miscarea de extrema dreapta a lui Geert Wilders.

Olanda si Finlanda - unde un alt partid populist si natioanlist, Adevaratii Finlandezi, se bucura de o mare simpatie - nu sunt in realitate singurele tari care se impotrivesc aderarii, ci sunt singurele care "o spun public", a marturisit un alt diplomat european.

O formula de compromis discutata in prezent, care prevede o aderare in etape, ridica si ea probleme. Ea preconizeaza o deschidere a frontierelor aeriene si maritime ale Romaniei si Bulgariei incepand cu 31 octombrie 2011, propunand ulterior luna iulie 2012 pentru frontierele terestre.

Dar Franta si Germania refuza orice angajament asupra unei date pentru deschiderea frontierelor terestre. Paris cere asteptarea raportului anual asupra coruptiei, care va fi publicat in iulie, pentru a lua o astfel de decizie, "cu scopul de a pastra deschise toate optiunile".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5392 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Europa Sucita (adica unita) (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Asa arata Europa Unita dar sucita (cu capul sucit si coloana vertebrala rupta) sau pe romaneste: cu fata la spate :))))
    • +12 (18 voturi)    
      o problema tehnica a fost transformata in politica (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:04)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      pur si simplu doua state de tot kktul conduse de partide de extrema dreapta ,la bunul lor plac,incalca legislatia UE si refuza celor mai chinuite tari din istoria Europei ,plecand de la vanzarea catre Rusia dupa al doilea razboi mondial pana la batjocura zisa privatizare prin care aceste tari au devenit semicoloniale)un drept absolut legal din punct de vedere legislatie europeana !
      sa nu uitati romani in veci ca nu numai rusii sunt dusmanii seculari ai acestei tari ,olandezii (ovreii europei)si migratorii finlandezi (fratii ungurilor) sunt pe aceiasi treapta ! sa boicotam produsele olandeze si finlandeze ,sa nu mai cumparam nici un produs sau echipament pe care scrie made in Holland,Finland ,
      sa nu permitem vreunei firme olandeze si finlandeze sa participe la vreo licitatie ,sa le cauzam cat mai multa pagube comerciale ,nemernicii astia stiu numai de legea banului!!
      • +1 (3 voturi)    
        bun, bun.. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:36)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        .. comentariul. As zice chiar ca ai citit cartile din seria "Razboiul nevazut". :)
        • +3 (5 voturi)    
          in afara de patriotism,nimic altceva! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:17)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          mersi pentru apreciere!admit sa ne injuram intre noi ,ca e distractiv si democratic ,dar sa fim solidari cand ne injura strainii! nu am citit decat Jules Verne .....)))
    • +11 (13 voturi)    
      ipocrizie (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:10)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Nu, asa arata ipocrizia.
      Europa Unita e buna cand au ceva de muls. Cand au de dat, le pute.
    • +4 (6 voturi)    
      de sute de ani (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:18)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Europa nu da doi bani pe Romania; a venit timpul ca Romania sa isi cunoasca propriul interes; daca as fi in locul lui base, as boicota olanda peste tot si pretutindeni; asa pune garda pe ei pana si-ar lua bagajele in spate si ar rupe-o la fuga; i-as rupe la taxe si impozite; asta sa nu ma spunem de prostitutia morala care balteste la olandezi...in fine, daca ar fi dupa mine as scoate olanda din zona euro...
  • +6 (8 voturi)    
    pai sa vedem... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:43)

    mary [anonim]

    Daca problema este numai de natura politica in Olanda si banuiesc ca si in Finlanda, atunci trebuie discutat pe canalul care s-a blocat, gasite argumente pentru a sensibiliza si a demonstra seriozitatea si robustetea politicii externe romanesti in integrarea in zona Schengen.

    Daca Franta si Germania doresc mai multe trebuiesc clarificate argumentele lor, daca se sustin sau nu, sau daca sunt tot de natura politica. Actiuni in consecinta...

    Daca Romania considera miza importanta atunci trebuie sa isi mobilizeze fortele diplomatice si politice pentru chestiunile respective.

    Cat despre florile aflate in vama, banuiesc ca lumea s-a convins ca este o chestiune minora...
  • +7 (11 voturi)    
    Schengen (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:45)

    Puiu [anonim]

    Eu zic sa ne retragem cererea si sa renuntam sa aderam la Euro, o moneda moarta. Sa nu treaca de granita nici un produs olandez sau finlandaez. Sabotati Heineken,Ciuc, Golden Brau etc. Nu mai cumparati telefoane Nokia.
    • +1 (3 voturi)    
      nokia (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:55)

      un eu [anonim] i-a raspuns lui Puiu

      Oricum nimeni nu mai cumpara nokia...
    • +1 (3 voturi)    
      telefoane Noika (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:28)

      MM [anonim] i-a raspuns lui Puiu

      Hoho de cand nu mai cumpar gunoaie Nokia. Oricum in cativa ani vor muri...nu pot face fata cu competitia.
    • +3 (3 voturi)    
      sabotare (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:41)

      .ro [utilizator] i-a raspuns lui Puiu

      .....de maine nu mai cumpari flori olandeze..dar la bere nu bag mana in foc
      • 0 (2 voturi)    
        da ,sa fie rece. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:52)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui .ro

        Gigi duru care pupa ce,,glumesc,,,da cu berea ai dreptate ,este mai greu ,insa putem face un efort,sint atitea marci.
  • -1 (13 voturi)    
    2007..... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:51)

    costica [anonim]

    ne-au acceptat saraci si nepregatiti in UE, nu vor mai repeta greseala.... le-ajung hoardele de tigani care cersesc pe frumoasele lor bulevarde deranjand cetatenii si turistii... plus o imagine jenanta....
    La calendele grecesti.....
    • +5 (7 voturi)    
      Exact (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:01)

      Inchizitorul [anonim] i-a raspuns lui costica

      Noi nici n-avem ce cauta in UE in primul rand, suntem acolo din cauza americanilor, chestii strategice.
    • +2 (6 voturi)    
      Dar unde sunt banii nostrii...?! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:10)

      DEMA GOGU' [anonim] i-a raspuns lui costica

      Frumoasele lor bulevarde construite... si cu banii nostri !
      Ne-am saturat de figurile pe care le fac acesti fanfaroni europeni.Cam cati bani ies din Romania ,in fiecare an ,catre ei ?MILIARDE !
    • 0 (6 voturi)    
      Ei ,lasa. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Cu hoardele de tigani,au ce au vrut.Ne-au reprosat ca-i disciminam,ca nu le dam voie sa plece peste granita.Acum ii au la ei acasa.De ce nu-i integreaza,sa ne demonstreze ca ei pot si noi nu?Nu.Problema este la justitie,care tot la insistentele lor de a fi cat mai libera,a ajuns libera si nepregatita si nu mai respecta sau aplica legile,ci le rastalmaceste dupa voia lor si de multe ori a excrocilor.Se vede ,justitia romana nu este in stare sa lucreze eficient,daca nu este stransa in chingi de cineva.Democratia in cazul lor a produs un dezastru,de care suferim cu totii..De multe ori ,si noi am facut reforma smechereasca.Sa-i ametim pe cei din UE si acum tragem ponoasele.Cati din magistratura,merita sa fie magistrat?Nici 50%.Restul sunt fosti militieni,securisti,absolventi de Stefan Gheorghiu si mai nou Spiru Haret si altii ca ei.
    • -1 (3 voturi)    
      Nadejdea la ei (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:03)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui costica

      Ce tiruri cu flori ? Hoardele de tigani ar trebui încurajate sa îsi ia rudele ce au mai ramas la vatra si sa stea pe capul olandezilor si filandezilor pâna le-o mai veni mintea la cap. Uite ca sunt si ei buni de ceva. Sa moara dusmanii :)
    • +1 (1 vot)    
      complexe de inferioritate? (Joi, 22 septembrie 2011, 11:38)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ????
  • +4 (8 voturi)    
    Asta e Europa democrata? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:58)

    Emil [anonim]

    Cu reguli pe care le schimba dupa toane? Ce este scris in tratat? De unde poveste cu "conditii TEHNICE"? Exista altele in TRATATUL de aderare?
    Rusine, lipsa de DEMNITATE (a OLANDEI si a FINLANDEI).
  • -4 (10 voturi)    
    99% penibil (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:59)

    Mazeta [utilizator]

    Un singur obiectiv de politica externa au avut Base&Baco si pe ala l-au ratat penibil. Jos mogulii europeni!
    • +3 (5 voturi)    
      Mazeto (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:05)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Las-o balta :)))) Penibil, nu pari postac (nu unul platit zic) dar te comporti ca atare.
  • +8 (10 voturi)    
    Europa cu doua fete (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:02)

    Demetra [anonim]

    Suntem buni sa le cumparam toate gunoaiele, sa le dam toate resursele si bancile, iar cand nu mai avem ce le da, ne trantesc usa-n nas.Urlau ca din gura de sarpe ca nu ne comportam bine cu tiganii si baroneasa Nicholson ne ameninta ca nu ne vor primi in UE. Astia ne ameninta astazi ca nu am starpit coruptia. Dar ei au lichidat-o? Este suficient sa vezi un telejurnal italian sau unul francez si te lamuresti imediat cat sunt de cinstiti. Ipocrita mai este si lumea asta occidentala. NOI VREM EGALITATE, DAR NU PENTRU CATEI - pare a fi deviza lor. Ti se face sila de acesti paduchi parfumati
  • -1 (7 voturi)    
    nerusinare !!!!!? (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:09)

    itanhanga [anonim]

    cum isi permit sa contrazica prognoza dl.Ministru de Interne al romaniei de aderare(la spatiul Schengen) in proportie de 99% in 2011 ??????!
  • +12 (14 voturi)    
    Romania ar putea raspunde foarte elegant... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:10)

    Rational Idealist [anonim]

    Romania ar putea raspunde foarte elegant si constructiv in aceasta situatie, punandu-se de acord cu Bulgaria pentru desfiintarea granitei comune, conform planului initial. Ar fi un semnal puternic pentru Europa. Necesita viziune, curaj, creativitate. Se vor ridica cele doua tari la nivelul situatiei, sau vor prefera sa-si planga de mila si sa raspunda cu alte sicane?
    Mai pe larg: http://rational-idealist.blogspot.com/2011/09/schengen-o-idee-constructiva-pentru.html
    • +3 (5 voturi)    
      Foarte corect (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:31)

      je [anonim] i-a raspuns lui Rational Idealist

      Si in acelasi timp RO sa renunte unilateral la a controla granita cu Ungaria.

      Ar fi o palma de toata frumuseatea la adresa UE unita!
      • -1 (1 vot)    
        dar ideea n-ar fi rea. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:18)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui je

        Pai nu este prea corect,sa nu uitam ca Ungaria esye in Senghen si nu-si poate premite liberalizarea frontierei cu Romania
  • +9 (13 voturi)    
    Lucrurile nu stau chiar asa... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:11)

    Colette [utilizator]

    Hoardele de tigani cersetori care au invadat Europa Civilizata au plecat din Romania imediat dupa 1990, cand nici nu se punea problema aderarii tarii noastre! Cu Schengan sau nu, ei vor circula liber peste tot in Europa, in functie de interesele lor. Ca Olanda sau Finlanda sau poate mai multe state sunt impotriva aderarii Romaniei la Schengen este o problema cu 2 aspecte: cel tehnic si cel politic. Cel tehnic este indeplinit, cu contributia fiecarui roman platitor de taxe si fonduri europene care tot la ei s-au dus (EADS). Cand am fost presati sa intarim frontierele nu a scos nimeni niciun cuvant despre neindeplinirea celui de al doilea aspect, si anume cel politic, emotional. PROBLEMA ESTE LA GUVERNELE ACESTOR TARI CARE NU SUNT CAPABILE SA GESTIONEZE PROBLEMA IMIGRANTILOR SI AU GASIT IN ADERAREA ROMANIEI BRESA PRIN CARE SA DEMONSTREZE CETATENILOR LOR CA 'LUCREAZA' LA ACEST ASPECT. Este o perfidie fara margini, o discriminare la adresa unui stat membru al aceleiasi Uniunii Europene! Cred ca Romania ar trebui sa-si retraga cererea de aderare, sa ceara despagubiri pt investitiile in vami si sa aplice 'ad literam' legislatia privind intrarea pe teritoriul tarii noastre a tuturor marfurilor comerciale, indiferent de unde provin ele. Daca stam cu capul plecat, vor rasuci si mai mult cutitul in rana!
  • +5 (7 voturi)    
    continuare comentariu (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:22)

    Colette [utilizator]

    Se pare ca acea Europa Unita de care se vorbea e de fapt alceva... un grup de interese suprastatal care, sub sloganul reformelor care trebuiau facute in Europa de Est, au pus mana pe economiile din aceste tari, inclusiv din Romania, si acum dupa ce au demolat aceste economii , isi aroga dreptul sa dea un sut in fund cetatenilor acestor tari, cetateni comunitari si ei!!!! Acum se constata ca legislatia Uniunii nu e respectata de Romania? Dar cand Olanda, Germania, Spania (ca sa enumar doar cateva state) au impus restrictii de munca cetatenilor unui alt membru al Uniunii atunci nu au fost incalcate legile Uniunii? Haideti sa o respectam cu totii, nu sa aplicati, d-lor din UE, aceasta legislatie doar cum va convine!
  • +3 (5 voturi)    
    Mai dragi prieteni! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:45)

    Geta [anonim]

    Problema e la noi si insist pe tema asta. Ok, e o chestiune politica, dar asta doar ca paravan si trecatoare. Problema de fond e in ordinea numerelor de pe tricou : CCR, ICCJ, CSM, judecatori, procurori, avocati, juristi si functionari incompetenti. Cu alte cuvine : JUSTITIA! Restul "e" vorbe fratilor!
  • +2 (4 voturi)    
    Shengen (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:54)

    Paesano [utilizator]

    Atat Olanda cat si Finlanda sunt iresponsabile prin atitudinea lor, atitudine ce va duce la exacerbarea nationalismului cu urmari imprevizibile pentru toata Europa. Shengen si dreptul la munca in orice tara UE sunt doua imense rateuri ale diplomatiei noastre de doi bani. Pana si Franta - aliatul nostru traditional - ne lasa singuri. Dl Baconschi este mai potrivit la poarta ministerului. Daca noi ne faceam temele bine puteam sa incepem sa boicotam Olanda si Finlanda. Dar trebuie inceput cu un boicot al politicienilor romania si apoi cu po ponarii olandezi si telefonistii.
  • -4 (4 voturi)    
    UE, Sengen & *hit (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:59)

    Paesano [utilizator]

    Sa blocam si noi intrarea Croatiei in UE. Ca asa vrea muschii noastri.
  • +4 (6 voturi)    
    We will remember (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:25)

    Ioan O [anonim]

    Cu lalelele e un nimic ,Eu am auzit un zvon ca sunt societati olandeze din domeniul bancar si asigurari care nu respecta legislatia romaneasca si comunitara.E inadmisibil pentru noi cetatenii romani sa avem pensii la pilonul II si III asigurate de un stat ostil-Olanda. Sa controlam si aceste societati sa vedem daca sunt atit de corecti precum spun conationalii lor.
  • -1 (1 vot)    
    Erdogan si Turcia... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:44)

    Costin1968 [utilizator]

    ...ameninta Cipru cu navele de razboi, CIPRU membru UE , si ne facem ca nu vedem de ce papagali este condusa UE...
  • -1 (1 vot)    
    Cine-a pus zambila-n clanta (Miercuri, 21 septembrie 2011, 23:27)

    Dr Spin [anonim]

    Eu as fi mai ingaduitor: sa fim lasati in Schengen si promitem ca nu vrem sa mai auzim de,sau sa calcam prin, Lalendia si Finlendia.
    Nici ei la noi.
  • +1 (3 voturi)    
    Lideri inchipuiti (Joi, 22 septembrie 2011, 8:50)

    costin [anonim]

    se cred lideri europei...dar defapt sunt tartori coruptiei (intr noi fie spus d l ei a plecat respingerea romaniei din spatiul Schengan contracte contracte s iar contracte atata vor vestici de la noi ) Daca nu ar fi America sar alege praful de europa !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ue, nato, shengen - si ce-i (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:49)

    soferul [anonim]

    putem sa intram si in sengen si sa primim si vize pt america si sa aderam si la federatia internationala a alienilor intergalactici ca tot degeaba.

    voi nu vedeti ca prostia si mizeria si mahalageala nu se schimba cu un simplu nume???

    voi ati vizitat viena sau praga sau bratislava sa nu mai vorbesc de budapesta sau belgrad, si apoi ati vizitat bucurestiul ???

    da sofia ???

    oare din cauza ca nu suntem in sengen ne opreste ca institutiile sa aloce 50 de ron pe luna sa cumpere hartie de toaleta la teatru, la o casa de cultura a sindicatelor, la un muzeu, la un spital, la o biblioteca publica, la scoala???

    oare pentru ca nu suntem in sengen aruncam sticle d plastic in rauri si pe marginea drumruilor sau din masina???

    oare acest sengen, pentru ca nu suntem in el ne face sa umplem muntii de gunoaie si autoritatile sa nu isi faca treaba sa dea amenzi sau sa trimita un tractor cu remorca si 4 angajati sa ia gunoaile din Padis -Mtii Bihor, sau din Retezat, sau din Bucegi???

    mai fratilor, bun, vom intra in sengen SI CE-I cu asta???

    voi ati trecut granita pe la moravita cu trenul in serbia - cum arata trenul accelerat pana in granita, si cum arata de la sarbi ???

    si femeia de servici de la sarbi vine si aduna gunoaiele cu manusi de nylon, pe cand la noi nici macar nu exista asa ceva

    dar ia sa vedem cu masina.

    cand intri in romania la Bors esti intampinat de asfalt crapat si de o groapa mare si de un monument de beton vechi si crapat cu tricolorul sters pe care scrie romania.

    intri in primul petrom de la bors si gasesti o mizerie de nedescris si toaletele praf.

    vai tara ce ai ajuns ! mergi in bucuresti si ce gasesti - centrul istoric refacut dupa 1000 de ani si tot degeaba. s-a pus si la noi peste niste vestigii istorice sticla - dar cand te uiti vezi cablurile de curent si reflectoarele care lumineaza puternic - nici nu stiu a schimbat careva becul ars de la reflectorul din dreapta ???
    e centrul vechi in bucuresti si atat. in cismigiu sticle de plastic. civilizatie