Administratorul unui club de noapte din Timisoara a fost amendat cu 5000 lei de CNCD pentru ca a interzis accesul unei persoane imobilizate in carucior cu rotile

de A.Biro     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:09 Actualitate | Esenţial

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a amendat compania care administreaza clubul de noapte Heaven din Timisoara pentru ca a interzis unei timisorence imobilizate intr-un scaun cu rotile sa intre in incinta clubului. In apararea lor, reprezentantii clubului au sustinut in fata colegiului CNCD ca vinovat pentru incident este un agent de paza. CNCD a decis insa ca administratorul clubului este vinovat pentru incalcarea legislatiei in domeniul combaterii discriminarii si a amendat clubul cu 5000 de lei.


In decizia CNCD sunt consemnate relatarile Laviniei Rausch, cea careia i-a fost interzis accesul in clubul de noapte Heaven din Timisoara. Lavinia Rausch le-a spus reprezentantilor CNCD ca in doua situatii separate nu a fost lasata sa intre in club de catre un agent de paza, de fiecare data motivul fiind faptul ca era in scaun cu rotile. Iata ce se consemneaza in documentele CNCD:
  • "In memoriul înregistrat cu nr. 3840/27.06.2011, petenta, suferind de un handicap locomotor si imobilizata într-un scaun cu rotile, a sustinut ca în data de 11.06.2011, la invitatia unei prietene, a iesit împreuna cu sotul sau în clubul Heaven din Timisoara.
  • Petenta a relatat ca la intrare, agentul de paza s-a uitat lung la ea spunandu-i ca sotul sau si prietena sa pot intra în club, iar ea nu, pentru ca era într-un scaun cu rotile, iar clubul era foarte aglomerat. Petenta s-a aratat deranjata de atitudinea agentului de paza, avand în vedere ca în timp ce vorbeau, au intrat pe langa ei cateva zeci de persoane. Petenta a precizat ca motivul pentru care nu a fost lasata în club ar fi fost faptul ca ar crea disconfort clientilor". (sursa: decizia CNCD)
Potrivit relatarii inserate in decizia CNCD in data de 16.06.2011, Lavinia Rauch a revenit la acelasi club si din nou i s-a refuzat accesul.
Citeste mai jos decizia CNCD
Hotarare 2A_ Timisoara2


Potrivit CNCD, managerul clubului a afirmat in apararea sa ca in realitate clubul nu este responsabil pentru incident deoarece Laviniei Rauch i-a fost interzis accesul de catre un agent de paza si nu de catre un reprezentant al clubului.
  • Reclamata (clubul Heaven n.red.) considera ca nu poate raspunde pentru prejudiciul moral adus petentei (Lavinia Rausch n.red.), cata vreme ei nu i-a fost interzis accesul de catre un reprezentant al societatii, ci de catre un angajat al firmei de paza cu care a fost încheiat un contract de prestari servicii, care în niciun caz nu poate avea o atare calitate. In acest sens, reclamata arata ca în seara de 11.06. petenta nu a asteptat sa discute cu managerul clubului, preferand sa plece.” (sursa: decizia CNCD)
In final, CNCD a decis ca in acest caz s-a comis o incalcare a legislatiei in domeniul combaterii discriminarii. “Colegiul director retine ca petentei i-a fost refuzat accesul în clubul reclamat în seara zilei de 11.06.2011 si în seara zilei de 16.06.2011, din cauza faptului ca sufera de un handiap locomotor, fiind imobilizata într-un scaun cu rotile.”, se mentioneaza in decizia CNCD. Potrivit CNCD “faptele sesizate constituie discriminare si se aplica sanctiunea administrativa a amenzii contraventionale în cumul total de 5000 LEI”. Decizia CNCD nu este una definitiva si poate fi atacata in instanta.


Citeste mai multe despre   






















2254 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Simplu (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:28)

    Dady [anonim]

    Daca ar avea bun simt reprezentantii clubului ar trebui sa-si ceara scuze si sa plateasca amenda. Nimic mai mult...
    • -14 (28 voturi)    
      Si mai simplu (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:02)

      alexandra [anonim] i-a raspuns lui Dady

      Nu trebuie sa faca nimic. Un club nu e institutie publica. Asa cum tu nu esti obligat sa cumperi cartofi, de exemplu, de la mine, eu nu sunt obligata sa ti-i vand. Localurile isi rezerva dreptul de a selecta clientela. Daca era vorba de o tiganca, pe cat pariu ca nimeni nu mai dadea aiurea din gura?
      • +15 (21 voturi)    
        He he... nu! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:19)

        zet [anonim] i-a raspuns lui alexandra

        Esti intr-o grava eroare: daca iti deschizi un local, in secunda 2 se naste acolo un interes public, care este reglementat!
        Ca sa intelegi si tu, si alti mocofani: daca ai local public, legea romaneasca ITI INTERZICE SA DISCRIMINEZI CLIENTII pe baza de:
        - etnie
        - sex
        - religie
        - deficiente fizice de orice fel
        Intelegi? Repet: este lege, si esti obligat sa primesti pe toata lumea! Desi localul este privat, desi tu esti proprietar, ESTI OBLIGAT!
        Mai spun o data? Sau ai inteles? :).
        p.s. exista un singur fel de discriminare, care este obligatorie: nu ai voie sa primesti persoane sub o anumita varsta. Si chestia asta este scrisa negru pe alb in lege.
        • -4 (6 voturi)    
          Ati uitat sa-i reamintiti in final (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:01)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui zet

          De asemenea, ca este OBLIGAT :))))

          O B L I G A T!!!!! :)
        • -4 (4 voturi)    
          mda (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:50)

          eu [anonim] i-a raspuns lui zet

          este o cretinitate ce zici. daca nu imi place cum e unul imbracat am dreptul sa il dau afara fara nici un fel de explicatii. daca vine unu in scaun cu rotile nu am voie, desi poate motivul nu e ca e in scaun cu rotile(nu are tinuta adecvata sau orice alt motiv). corectitudinea politica incepe sa atinga nivele de imbecilitate si in romania.
          • 0 (0 voturi)    
            Selectia clientilor (Joi, 22 septembrie 2011, 17:11)

            Closed [anonim] i-a raspuns lui eu

            Selectia clientilor se poate face cata vreme asezamantul respectiv spune clar care sunt conditiile: de exemplu, nu primim persoane in stare avansata de ebrietate, nu se poate intra in tricou, in pantaloni scurti, cu haine murdare, e obligatorie tinuta decenta samd. Nu poti spune ca nu primesti tigani, persoane cu handicap sau unguri.

            Nu e corectitudine politica, daca vine unul indecent intr-un scaun cu rotile, ii poti pune in vedere ca trebuie sa se imbrace corect pentru a intra acolo. Daca vine imbracat cum trebuie, ghinion, trebuie sa-i permiti sa intre.
        • +2 (4 voturi)    
          nu e discriminare (Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:05)

          lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui zet

          in cazul minorilor nu e discriminare, e protectie.
        • -2 (4 voturi)    
          si totusi (Joi, 22 septembrie 2011, 1:07)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui zet

          daca iti intra un cersetor imbracat in zdrente si care pute de nu poti sta langa el, tigan sa zicem, tu ai voie sa l dai afara ? sau iti vine si ala cu cncd ul pe cap ca il discriminezi pe baza de etnie ?
        • 0 (2 voturi)    
          hehe..da (Joi, 22 septembrie 2011, 13:00)

          alexandra [anonim] i-a raspuns lui zet

          Si daca patea femeia ceva in incinta localului, pentru ca acesta nu era amenajat pentru persoane cu astfel de dizabilitati, ii dadea in judecata? Parca il si aud pe avocat:" de ce au lasat-o sa intre daca stiau ca nu e amenajat locul?" Tu daca te apuci sa faci o discoteca, faci spatii special amenajate pentru clienti in scaune cu rotile???
      • +4 (8 voturi)    
        haha (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:30)

        I [utilizator] i-a raspuns lui alexandra

        tu ar trebui sa calatoresti in timp pe vremea sclaviei. Ca sclav! atunci nu ai mai sari sa aperi "drepturile" "cluburilor".

        Sper ca macar iti dai seama Heaven este doar o discoteca. Club inseamna cu totul altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:31)

      Sebastian [anonim] i-a raspuns lui Dady

      CORECT spus...dar la noi....
  • +7 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 21 septembrie 2011, 18:42)

    Costinvlad [anonim]

    amenda e prea mica ...
    • 0 (0 voturi)    
      simbolica (Joi, 22 septembrie 2011, 18:19)

      lol [anonim] i-a raspuns lui Costinvlad

      este cam cat bacsisul dintr-o seara a unui chelner de acolo, dar probabil ca gestul conteaza mai mult decat pedeapsa.
  • -16 (24 voturi)    
    nu-i corect ! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:03)

    ropc [anonim]

    ... si uite d-le pe unde mai umbla si handicapatii ! au bani ca le da statu' asta ... era oare cu insotitoru' la dans ? si ala-i tot platit din banii statului ... e bine discriminare ... nu-i bar public ! e afacere privata ! patronu' are drepturi depline acolo ... daca era primaria statului era altceva !
    • +7 (17 voturi)    
      Bravo, cimpanzeule! (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:29)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui ropc

      De unde stii ca le da statul bani asa? De unde stii ca ii da statul bani pentru insotitor? Si ce legatura are asta cu situatia in cauza?

      Si afacere privata fiind, tot cade sub incidenta legii. Daca nu-ti place sa vezi "handicapati", sa te duci pe o insula pustie, nu la club.

      Iar daca vrei sa te documentezi, poti afla ca statul roman nu plateste un leu pentru respectiva femeie, pentru ca ea locuieste in Germania. O fi si asta o problema, pentru ca acolo a fost obisnuita cu un tratament egal, pe cand in Romania trebuie sa reclame, pentru ca patronii romani de club inca au mintea in epoca de piatra.
    • +10 (16 voturi)    
      Geniule (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:30)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui ropc

      Fata este nemtoaica, deci cetatean german, nu primeste nimic de la statul roman. Tocmai de aia a si mers mai departe cu actiunea contra clubului, pentru ca nemtii isi stiu drepturile, nu sunt legume ca romanii.
      Pe de alta parte, esti varza totala: nu-i bar public? ba da nenea, e public! e afacere privata, personala, omu e proprietar, patron, dar localul este PUBLIC. Si pentru tarani ca tine care au impresia ca daca esti patron poti sa selectezi clientii ca la Auschwitz, ei bine, afla ca daca ai sa te faci si tu patron de butic la tine in sat, legea TE OBLIGA SA PRIMESTI PE TOATA LUMEA. Asta e legea. Daca un patron mai neted la sinapse nu vrea sa primeasca handicapati in stabiliment, e bun de plata. Daca recidiveaza e bun de puscarie.
    • +1 (3 voturi)    
      daca au bani e un lucru bun (Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:07)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui ropc

      poate sta toata ziua la calculator si lucreaza si castiga singur banii pe care ii cheltuie, nu cere ca tine ajutoare de incalzire.
    • +1 (3 voturi)    
      mi-e sila (Miercuri, 21 septembrie 2011, 23:17)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ropc

      de astia ca tine, "alexandra" sau "efwvwr".
      cata prostie bai nene...
  • +11 (19 voturi)    
    Stiu de scandalul asta (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:10)

    zet [anonim]

    Bipedul ala grobian de patron ar fi spus ceva gen: imi indispune clientii, cand vad clientii un om in scaun cu rotile le piere cheful de distractie!
    Amenda e mult prea mica!
  • -12 (20 voturi)    
    e simplu (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:11)

    efwvwr [anonim]

    daca ar scrie la intrare ca e club privat, nu ar mai avea probleme. cluburile private se adreseaza membrilor, nu ai card, nu ai acces. cardurile le dai cui vrei, daca iti vine un din ala de nu are voie dex-ul sa scrie urit de el, ii inchizi usa in nas. e foarte simplu.
    • +9 (17 voturi)    
      Cluburile private (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:25)

      zet [anonim] i-a raspuns lui efwvwr

      Sunt si ele reglementate strict de lege. In primul rand nu au voie sa isi faca reclama. In al doilea rand nu au voie sa aiba firma la usa. Ghici de ce nu isi face nimeni club privat?
      Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc cat sunt romanii de primitivi. Uite si specimenul asta de mai sus: "un din ala de nu are voie dex-ul sa scrie urat de el". Pai bai pulifrici, daca ai sa ajungi si tu in scaun cu rotile, dupa un accident (hai, zi-ne din toata inima ca tu nu ai sa patesti asa ceva, sa ne prapadim de ras), exact asa or sa gandeasca tovarasii tai de lipsa de gandire despre tine!
      Si mai e o chestie... statistic sunt slabe sanse ca tocmai tu sa ajungi in scaun cu rotile, dar statistic sunt sanse de zeci de ori mai mari sa ajunga cineva drag tie. Atunci sa te vedem ce gura ai sa faci cand isi dau bipezii coate ca trece handicapatu' pe trotuaru' stramosesc :)
    • +4 (6 voturi)    
      ai dreptate cu dexu' (Miercuri, 21 septembrie 2011, 22:11)

      lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui efwvwr

      nici de tine dex-ul nu are voie sa scrie urat, de-asta a aparut si o definitie pentru cuvantul "bou".
  • +10 (16 voturi)    
    jos prostia! mai greu dar... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:34)

    I [utilizator]

    eu incurajez toate persoanele cu handicap din Timisoara sa se organizeze si sa dea navala in Heaven cu televiziunile de fata. In fiecare seara pana cand ori se normalizeaza lucrurile ori dau faliment.
  • +6 (8 voturi)    
    Mare branza, ia uite ici (Miercuri, 21 septembrie 2011, 19:50)

    ion [anonim]

    Acum ceva vreme am trecut prin fata pe la Bamboo si era un afis mare cu un pret ce parea ok la intrarea in piscina (erau caldurile alea de parjoleau prin august)

    Am oprit masina si am vrut sa ma uit mai bine la preturi. Imediat a sarit unul de la intrare:
    - E pe bune pretul, zice individul. In plus, sa stiti ca piscina e super tare: nu dam voie la copii, nu dam voie la mosi si babe, nu dam voie la grasi, numa' oameni normal
    - Pe bune? zic eu
    - Da, nene, pe bune. E super misto la noi. Nu iti e scarba sa intri in piscina
    - Da eu ma incadrez? am intrebat eu can cu frica (am 40 de ani si vreo 5 kg peste greutatea optima)
    M-a masurat omul din ochi:
    - Da, sa zicem..

    Cam asa cu discriminarea a la Bamboo..
  • +7 (9 voturi)    
    o decizie normala (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:01)

    dum_i [utilizator]

    FELICITARI in primul rand persoanei discriminate. Sa va fie rusine bai "patronilor", niste oameni de nimic ce sunteti de fapt.

    Si vorba unui slogan de pe parcarile pentru persoane cu dizabilitati : "mi-ai luat locul, sa imi iai si handicapul".
  • +7 (9 voturi)    
    Uite d'aia... (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:13)

    ciudatu' [utilizator]

    ne fac vesticii in toate felurile; pentru ca n-avem pic de respect pentru oameni in general. important e sa-i fie INDIVIDULUI si familiei lui bine, in rest... nu conteaza.
    Sa mearga "patronelul" in Olanda sau sa se plimbe putin prin Londra si sa numere locatiile inaccesibile pentru persoane cu dizabilitati. o sa stie sa le numere cu siguranta pentru ca nu-s prea multe.
    eu, utilizator de scaun rulant, ii doresc SANATATE si sa n-ajunga niciodata sa foloseasca unul, nici lui, nici altcuiva.
  • -7 (13 voturi)    
    Patetic (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:16)

    HP [utilizator]

    In locul bodyguard-ului nici eu nu as fi lasat-o si nu pentru ca ar crea disconfort clientilor, ci pentru ca in club unde toti stau in picioare si e inghesuiala, ar exista posibilitatea sa fie lovita.

    Heaven e o discoteca, nu un restaurant sau faleza. Faptul ca petenta a spus motivul pentru care CREDE ca nu a fost lasata sa intre, ar fi trebuit audiat si bodyguardul, care stie mai bine motivul pentru care nu a lasat-o.

    Cat despre CNCD, firesc ar fi sa nu intervina in politica cluburilor, private sau nu.

    Sunt curios ce ar fi facut CNCD-ul lu' peste daca bodyguardul i-ar fi interzis intrarea pentru ca e urata.

    Intr-un club serios nu stai la discutii cu toti ciufricii sa le dai explicatii. Ii lasi sau nu sa intre.

    Vezi Berghain si altele.
    • 0 (0 voturi)    
      tocmai asta (Joi, 22 septembrie 2011, 13:02)

      alexandra [anonim] i-a raspuns lui HP

      ziceam si eu.
  • +1 (9 voturi)    
    Banatu-i fruncea (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:47)

    MM [anonim]

    Inca o data s-a demonstrat "civilizatia" timisoreana!
    • +1 (1 vot)    
      haha (Joi, 22 septembrie 2011, 1:11)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui MM

      "MM" vine de la "mitic de mitic" ? :))
  • +2 (6 voturi)    
    ne rezervam dreptul (Miercuri, 21 septembrie 2011, 20:53)

    abc [anonim]

    Sa inteleg ca cei care scriu pe usa restaurantului sau a barului, sau a ce o fi ca isi rezerva dreptul de a-si selecta clientela sunt in ilegalitate?
    Sau anuntul ala e pus numai asa, la intimidare, si nu au voie sa faca nimic in sensul asta?
    • -1 (5 voturi)    
      ntz (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:40)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui abc

      Au, dar in limita legii. Si legea iti spune ca n-ai voie sa discriminezi pe diverse criterii. Pe mine n-o sa ma discrimineze nimeni, ca-s barbat, tanar si alb, deci daca nu ma lasa, ghinionul meu, nu i-a placut fatza.
      Cu o minoritate, in schimb, o incurca. Ma rog, teoretic, ca la noi...
      • -2 (4 voturi)    
        chestiunea asta devine penibila (Joi, 22 septembrie 2011, 1:14)

        blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        adica eu ca majoritate ajung sa fiu mai discriminat decat minoritatile. se ajunge pana la urma sa nu mai avem drepturi egale. si totusi care i problema daca ei sunt mai putini ?? sa se integreze si gata. nu se integreaza ? fix problema lor. pot sa plece.
      • +1 (1 vot)    
        discriminare pozitiva (Joi, 22 septembrie 2011, 13:06)

        alexandra [anonim] i-a raspuns lui hollow

        Nu e asta cumva discriminare pozitiva? Adica pe tine poate sa nu te lase sa intri dar pe tigan nu poate. Hai sa fim seriosi, eu daca as fi in locul fetei respective nu as vrea sa fiu discriminata nici negativ nici pozitiv.