Daniel Funeriu: Problema plecarii studentilor in strainatate este falsa; adevarata problema este ca nu se mai intorc

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2011, 16:20 Actualitate | Esenţial

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a declarat ca, daca ar avea 18 ani, ar alege sa studieze in strainatate, insa problema nu este ca studentii pleaca la universitati de peste hotare, ci ca nu se mai intorc, transmite Mediafax.

"Este o falsa problema aceea a plecarii studentilor romani in strainatate. Adevarata problema este ca ei nu se intorc. Problema nu este ca un student roman pleaca in strainatate. Studentii francezi pleaca in strainatate, studentii englezi pleaca in strainatate, studentii chinezi pleaca. E important ca tinerii nostri sa profite de libertatea pe care o au si studieze in diferite colturi ale lumii, cei care au aceste posibilitati", a spus Daniel Funeriu, intrebat de jurnalisti intr-o conferinta de presa sustinuta la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara a Banatului (USAMVB) ce ar face in cazul in care ar avea 18 ani si ar trebui sa aleaga din nou ori sa studieze in strainatate ori in Romania.

El a adaugat ca ar alege sa studieze in strainatate daca ar avea resursele sa faca acest lucru.

Funeriu a spus ca tinerii se intorc in Romania daca stiu ca au conditii, daca stiu ca in mediul universitar se promoveaza calitatea.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1845 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Just! (Luni, 19 septembrie 2011, 16:29)

    Luk [utilizator]

    .
    • +5 (5 voturi)    
      corect! (Luni, 19 septembrie 2011, 17:57)

      vreau sa ma intorc [anonim] i-a raspuns lui Luk

      sa speram ca va crea conditii bune tinerilor cercetatori romani cu activitate in strainatate.
  • +8 (8 voturi)    
    Bine fac ca aleg Occidentul (Luni, 19 septembrie 2011, 16:38)

    Ioana [anonim]

    Pleaca la universitati de calitate cei mai buni , dar v-ati pus vreodata aceasta problema. Ce sa studieze in Romania?Ce sa faca daca se intorc ? In Romania se angajeaza tot pe pile la stat!
    • +2 (4 voturi)    
      un (Luni, 19 septembrie 2011, 18:47)

      un [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      un motiv in plus pentru care statul trebuie minimizat.

      statul promoveaza incompetenta: un exemplu clar este mecanismul de angajare. nu se intereseaza nimeni daca stii sa faci ceva, totul e sa bifezi conditiile de vechime si de studii... cu spiru haret.

      de asta au si inflorit fabricile de diplome in romania. pentru ca "diplomatii" isi gaseau culcus la stat. nu era nevoie sa mai si invete ceva in scoala.

      prost sa fii, dar cu diploma!
  • +7 (7 voturi)    
    ce sa mai caute (Luni, 19 septembrie 2011, 16:39)

    panfilache [anonim]

    daca se cere echivalarea diplomelor, proces birocratic de durata la ministerul invatzamantului...
    ce sa mai caute, cand dupa niste chelturieli si eforturi departe de ai tai, cand te intorci nu gasesti de lucru, sau, ce gasesti nu'tzi amortizeaza cheltuielile nici in 20 de ani...
    si mai sunt, ce sa cauti, dar le stiti si nu le mai caut...
  • +5 (11 voturi)    
    Bine fac, exact! (Luni, 19 septembrie 2011, 17:00)

    degetu' maro [anonim]

    Sa va spun povestea mea:
    - terminat doua facultatin 1995 si 1997. Medii finale
    9.20-9.30. Sef promotie la una, terminat pe locul 3 la alta (din 150 de studenti).
    La terminare nici macar un multumesc, NIMIC. Se uitau ca niste boi in comisie, erau deranjati ca nevasta unuia dintre profesori (care nici nu venea la cursuri) nu terminase sefa de promotie. Incercat a ramane preparator la catedra. Rezultat: NU. A intrat unul pe pile care terminase cu 7 media. Vazut cum pleca la burse "copilashii" cu pile.
    Rezultat: plecat la job in afara 2 ani.
    Apoi revenit Ro, facut Master I si Master II. Apoi, angajat la o firma in Bucuresti. Salariu de mizerie 150 $/luna. Munca sambata/duminica. Cerut marire de salariu. Obtinut 10$.
    Dat demisia! Aici incepe show-ul, fiti atenti:
    "Director: trebuie sa vedem daca iti aporbam demisia"
    "Eu: demisia nu se aproba ci se da!"
    "Director: daa, lasa ca vezi tu!"
    Rezultat: inchisa cartea de munca cu litera "I" - pt. furt si indisciplina!
    Consecinta: plecat de 11 ani in afara (cu 50$ in buzunar!).
    Facut PhD. Castigat premii. Publicat 30 de articole.
    Postdoc la Caltech. la 37 de ani Full Profesor.

    Sorry guys from Ro, dar nu am ce sa va fac, aveti destinul scris in codul genetic!

    No more comments! ... desi as fi putut sa scriu pagini si pagini si pagini...cu tot felul de detalii "interesante"...si cu injuriile primite pe la facultate, firme, magazine, centre, etc..
    • -6 (8 voturi)    
      Ma baiatule.. (Luni, 19 septembrie 2011, 17:20)

      VictorM [utilizator] i-a raspuns lui degetu' maro

      Tu ori fabulezi ori te plictisesti foarte tare oriunde esti. Daca ai parte de asa mare succes, de ce-ti pierzi vremea pe siteuri de stiri din Ro si arunci cu gunoi in tara noastra? Cu siguranta un om de calibrul tau are lucruri mai bune de facut si la cat de mandru esti de tine, puteai sa te semnezi cu numele tau real. Nu, monsieur?
      • +3 (5 voturi)    
        de dobitoci imi e scirba.. (Luni, 19 septembrie 2011, 18:07)

        curca [anonim] i-a raspuns lui VictorM

        ca e sau nu adevarat, sint multe povesti asemanatoare spre oftica unora. romanii trebuie sa se uneasca si sa-i loveasca pe acesti pilosi daca vrem sa redevenim o societate perfromanta. pilele si scurtatura au devenit raul acestei societati in care fiecare ca merita sau nu se considera buricul pamintului lovind in orice. infractorii au gura mare....nu mai ai loc de ei....asta vreti???
      • +7 (11 voturi)    
        De aia nu mai ma intorc! (Luni, 19 septembrie 2011, 18:22)

        degetu' maro [anonim] i-a raspuns lui VictorM

        Vezi "ma baiatule" de ce e mizerie in Romania?
        Vezi "ma baiatule" de ce niciodata, NICIODATA, nu o sa fie bine in Ro?
        Vezi "ma baiatule" de ce pleaca toti in afara?
        Vezi "ma baiatule" de ce nu se mai intorc?
        Vezi "ma baiatule" de ce Brancusi a plecat descutz la Paris?
        Vezi "ma baiatule" de ce Cioran nu a vrut sa se intoarca in tara?
        Vezi "ma baiatule" de ce Enescu a murit la Paris si nu la Bucuresti?
        Vezi "ma baiatule" de ce Lucian a murit in mizerie la Bucuresti?
        Vezi "ma baiatule" de ce Racovita a murit intr-o mizerie de nedescris in Romania?

        Vezi "ma baiatule" ce mizerie este in Bucuresti, pe strazi, in trenuri, si binenteles in sufletele voastre?? Vezi??
        • +1 (5 voturi)    
          Ma baiatule, part 2... (Luni, 19 septembrie 2011, 18:50)

          VictorM [utilizator] i-a raspuns lui degetu' maro

          Frustrarile tale m-au convins ca tu chiar fabulezi si probabil scrii toate astea dintr-o garsoniera, din Bucuresti, facand cine stie ce dubiosenie de job probabil chiar pentru 150$, ca mai mult nu te duce capul. Daca gresesc, si sunt cam 0.5% sanse sa gresesc, astept link catre numeroasele tale publicatii. Sper sa nu fie commenturi pe forumuri ca as fi foarte dezamagit...
          @ Curca sunt constient de problemele noastre pentru ca ma lovesc si eu zilnic de ele, dar atunci cand mi se intampla ceva, nu o las "ca merge asa" ci iau actiuni pana mi se solutioneaza problema. Zilele astea imi este tot mai usor sa dau de oameni ca mine si facem front comun in sensul acesta. Se poate si in Romania, dar cu ceva mai multa munca, pana eliminam din sistem parazitii.
          • +3 (3 voturi)    
            Romania se schima (Luni, 19 septembrie 2011, 20:02)

            jeanvaljean [utilizator] i-a raspuns lui VictorM

            subscriu, asa este, Romania se schimba incetul cu incetul. Numai cine are orbul gainilor nu poate vedea asta. Ar fi frumos ca cei de afara, cei educati, cei care si-au facut o situatie in diaspora, cei care ar putea face ceva pt tara in care s-au nascut, sa poata vedea si partea plina a paharului.
    • +1 (9 voturi)    
      Miroase a superioritate si frustrare: (Luni, 19 septembrie 2011, 17:54)

      tot din strainatate [anonim] i-a raspuns lui degetu' maro

      citez:
      'Sorry guys from Ro, dar nu am ce sa va fac, aveti destinul scris in codul genetic!'

      Ai ajuns full profesor, bravo tie! Daca faceai si ceva pentru tara ta, atunci adunai si respectele mele si ale tuturor celor care nu scuipa acolo de unde au plecat!

      Apoi, daca stau si ma gandesc, un full profesor nu prea are timp de stat pe forumuri. In plus 30 de articole in 11 ani este chiar "light" pentru State, dar probabil ai publicat numai in Nature si Science. Sa fii sanatos!
      • +2 (4 voturi)    
        Adica? (Luni, 19 septembrie 2011, 18:17)

        Prepeleacul [anonim] i-a raspuns lui tot din strainatate

        Ce voiai sa faca pt tara? Sa le umple buzunarul la hotii de care e plina?
        Cum mai scuipa unii in romanii de succes. Omul a aratat cum e calea spre succes in afara, inversul a ce se intampla in Romania si apare un idiot care sare imediat cu eterna replica, "dar ce-ai facut pt tara ta?", replica comunista de altfel.
        Tataie bolshevic, eu dau totul pt tara in care traiesc acum, care o sa imi dea pensia pe care o merit, care-mi educa copiii, care are grija de sanatatea mea. Nu o sa fiu idiotul mafiotilor din Romania, de la 10000km distanta.
        • +3 (3 voturi)    
          dubla frustrare (Luni, 19 septembrie 2011, 18:59)

          tot din strainatate [anonim] i-a raspuns lui Prepeleacul

          amice, educatia de acasa si studiile (reale) din strainatate nu imi permit sa ma cobor la nivelul limbajului tau, de mahala.

          vrei o persoana care vine din afara ca sa faca ceva: uite Funeriu face ceva pentru tara lui!

          tu esti o clona a aluia care se da mare profesor in state, hai las-o balta de treaba, e cusuta cu ata alba...
          • -2 (2 voturi)    
            Mda (Luni, 19 septembrie 2011, 19:12)

            Prepeleacul [anonim] i-a raspuns lui tot din strainatate

            Vad ca trebuie sa ma repet, am vut dreptate cand am spus ca esti slow....faptul ca ai crezut ca-s clona. Lasa aia cu educatia de acasa ca ai ramas repent la bun simt. Lasa sabloanele si stereotipurile, vezi-ti de familia ta si nu mai judeca pe altii.
      • +1 (3 voturi)    
        si capsunarii fac ceva... (Luni, 19 septembrie 2011, 18:26)

        ebacea [anonim] i-a raspuns lui tot din strainatate

        din pacate nu ai ce sa faci ptr tara ta ca nu esti lasat...decit sa o reprezinti altfel decit cetatenii nostri tigani in afara tarii si mai fac ceva, ..altii trimit valuta in tara, etc,,...prezinta realitatea in mod consistent romanilor mediocri care nu vor sa evolueze ptr ca ei nu pot percepe ca pot primi sfaturi sau critica de la altii ptr ca da, nimeni nu e mai presus decit mine insumi.....lol...trezeste-te, esti f jos...
        • +2 (2 voturi)    
          incoerent (Luni, 19 septembrie 2011, 19:03)

          tot din strainatate [anonim] i-a raspuns lui ebacea

          amice, te contrazic, nu trebuie sa fii "lasat" ca sa poti face ceva pentru tara ta.

          cat despre ce ai scris in continuare, poate traduci, ca nu se intelege..
          • +1 (1 vot)    
            nu (Luni, 19 septembrie 2011, 19:11)

            nu [anonim] i-a raspuns lui tot din strainatate

            nu trebuie sa fii lasat dar, in schimb, trebuie sa fii motivat.

            spune si mie, cu mana pe inima: ce motivatie as avea eu sa plec dintr-un loc in care sunt apreciat si bine platit si sa vin intr-un loc in care nu sunt nici apreciat si nici bine platit.

            ps: nu sunt masochist.
      • 0 (0 voturi)    
        eu (Luni, 19 septembrie 2011, 18:52)

        eu [anonim] i-a raspuns lui tot din strainatate

        eu cred ca mai degraba ar trebui sa iti pui problema ce faci tu pentru ca romania sa devina o tara in care cei plecati sa isi doreasca sa revina.

        mereu cu pretentii de la altii, sa se ridice la nivelul moral pe care il pretinzi tu: sa se intoarca, sa faca, sa dreaga.

        dar tu, care te-ai aicuiat in tribuna si astepti cu drag sa faca altii treburile... tu cu ce contribui?

        tu esti unul din principalele motive pentru care oamenii nu vor sa se intoarca.
    • +1 (5 voturi)    
      Ciudat (Luni, 19 septembrie 2011, 17:58)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui degetu' maro

      Nu inteleg de ce ai fost injurat.
      Pari a fi o persoana foarte agreabila si deloc aroganta.

      Dar ce-i drept poate nu inteleg eu datorita destinului scris in codul meu genetic.
      • -1 (1 vot)    
        poate (Luni, 19 septembrie 2011, 18:59)

        poate [anonim] i-a raspuns lui Doc

        poate ar trebui sa te intrebi si asupra propriei tale arogante...
  • -3 (7 voturi)    
    greu de cap ministrul asta, sau doar mincinos? (Luni, 19 septembrie 2011, 17:46)

    Chris [anonim]

    Pai eu ii spun ministrului ca nu e prea tarziu: poate pleca si acum! Se cheama "lifelong learning". Si nici el sa nu se intoarca.
    Atitudinea asta a ministrului e cea a unui om tampit care nu stie sa "joace in echipa": sa face ceilalti din guvern reforme pentru a ridica nivelul de trai, conditiile de munca, angajabilitatea, sa scada somajul etc., pentru ca el nu e in stare sa faca ceva pentru ca universitatile din Romania sa devina atractive si competitive.
    In plus, in cativa ani de studii in strainatate iti gasesti acolo de lucru, iti faci poate si o familie, un cerc de prieteni care te sustin - deci toate lucrurile pe care le-ai face in mod normal daca ai ramane in tara. Daca ai putea sa studiezi aici la nivel inalt (si poti, daca vrei si daca ai sansa sa ajungi unde trebuie), ai ramane aici pentru ca e mai comod. Daca studiezi in strainatate, pentru multi e mai comod sa si ramana acolo. Asta e explicatia, pe care insa ministrul se pare ca - in mod paradoxal - nu o poate intelege. Spun paradoxal, pentru ca si el a trait si a studiat in strainatate - dupa care a plecat in alta strainatate - adica in Romania, care de mult nu mai e tara lui.
    • +2 (2 voturi)    
      ar (Luni, 19 septembrie 2011, 18:56)

      ar [anonim] i-a raspuns lui Chris

      ar trebui, totusi, sa te intrebi de ce nu se ingramadesc si altii sa studieze in strainatate si sa ramana acolo.

      un exemplu la indemana: cati englezi, francezi, polonezi sau americani se ingramadesc sa studieze "in strainatate" (recte, in romania) si sa ramana acolo, pentru ca "e comod"?

      vedem numai paiele din ochii altora, barna noastra e acoperita de scuza prostiei.
  • +5 (5 voturi)    
    pina nu se curata sistemul de pilosi (Luni, 19 septembrie 2011, 18:18)

    sila [anonim]

    nu se face nimica. studentul roman invata doar tocind, cumpara examenele sau diplomele si apoi cu o pila revin in sistemul de pilosi de pe alta pozitie. restul fortei de munca, pleaca si adio...nu se mai intoarce. ca sa ai o tara performanta iti trebuiesc oameni performanti, ....din pacate asistam inca din 1991 cum romania e distrusa ireversibil.....nu mai exista sistem de valori, nu mai exista repere morale.... nu mai sustineti infractorii.....cea mai mare bogatie a unei tari sint oamenii, iar noi raminem cu prea multe uscaciuni.....
  • +2 (2 voturi)    
    Hahaha (Luni, 19 septembrie 2011, 18:57)

    VictorM [utilizator]

    Paranoia ta atinge cote alarmante, iti sugerez sa vezi un doctor. Psihiatru. Din pacate pentru tine, realitatea e ca eu sunt un tanar ce a studiat afara si s-a intors in tara, mi-am gasit si de lucru, si destul optimism pentru a ramane aici.
  • +2 (2 voturi)    
    De la prea mult bine... (Luni, 19 septembrie 2011, 19:13)

    KiaV [utilizator]

    Am beneficiat de 3 burse pana acum in afara Romaniei. Acum sunt in Londra si resimt din greu diferentele calitative intre facultatea Finante-Banci la ASE (care se presupune ca e mai rasarita) si Finante la LSE sau chiar la Kings College. E dezastruos. Dar tot nu ma intorc. Prefer sa-mi fie mai greu 2 -3 ani aici decat toata viata acolo. Si altceva si mai trist este faptul ca dintr-un grup de 5 oameni plecati in acelasi timp prin Europa si nu numai... niciunu nu se mai intoarce in Ro. Si nu am plecat de pe pozitie de spalator de vase/barman...
  • -1 (5 voturi)    
    prea mult rau (Luni, 19 septembrie 2011, 20:11)

    cretu [anonim]

    Si eu imi ajut tara...

    Le trimit bani parintilor mei ca sa-si poata plati chiria intr-un apartament, din moment ce din apartamentul lor CUMPARAT au fost dati afara de catre un "proprietar" de casa nationalizata...
    Le mai trimit bani si prietenilor mei care inca nu s-au hotarat sa se rupa de groapa fecaloida numita romania, reprezentata cel mai bine de romanii care "muncesc" cu mana intinsa si cu cutitele...

    Mie romania nu mi-a dat nimic, absolut nimic, chiar ne-a luat tot ce aveam ca sa traiasca aia bine care mai aveau cu miile si care aveau mai multi bani sau PILE...

    Am plecat foarte linistit, cu nepasare si mi-am promis ca nu voi mai spune un singur lucru decent despre tara aia...
    Intre timp am renuntat si la cetatenie, oricum de cate ori scoteam pasaportul eram privit ca o lepra, in orice tara m-as fi dus...

    Nu m-am facut nici profesor, nici milionar sau mai destept, lucrez si traiesc multumitor intr-o tara unde se vad rezultatele unui impozit sau contributii.

    Asa ceva nu se va intampla in romania nici in 100 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      ti am dat minus cu tristete (Marţi, 20 septembrie 2011, 18:44)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui cretu

      Oricat de urate experiente ai fi avut in Romania nu ai dreptul sa sustii ca 22mil de oameni traiesc intr o "groapa fecaloida" . Si eu sunt plecata si nu stiu cand o sa ma intorc. Insa nu mi am permis niciodata sa denigrez originile, educatia si cultura pe care le am primit. Daca nu ma nasteam in Romania si fara educatia din Romania nu cred ca as fi fost atat de apreciata in strainatate. Eu nu ma intorc deocamdata pentru ca ma simt prea "mica" sa schimb ceva important. Insa pana atunci sunt ambasator benevol al tarii mele si lupt cum pot impotriva prejudecatilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Va multumesc! (Luni, 19 septembrie 2011, 22:30)

    degetu' maro [anonim]

    Vreau doar sa multumesc celor care au votat pozitiv pt. povestea si comentariile mele. Ma bucur sa vad asa ceva. Ce fac pt. Romania? O sa mai discutam peste un timp si o sa vedeti, sper... Dragi colegi/compatrioti sa nu ma intelegeti gresit: eu nu doresc raul Romaniei, doar atrag atentia ca rautatea si invidia nu sunt bune. Frustrari zicea VictorM: CORECT! absolut corect: sunt frustrat ca a trebuit sa plec din tara, sunt frustrat ca a trebuit sa imi las mama si sa vin in 2008 la inmormantare, sunt frustrat ca acea casa minunata in care am copilarit este in paragina, sunt frustrat ca nu am putut face in Romania mea ce fac aici, DA sunt un frustrat. Sper sa pot face ceva la un moment dat su pt. Ro., o sa mai vorbim si o sa auziti din presa. Pe curand si va doresc succes.
    Cred ca va intrebati de ce "degetu' maro"...buna intrebare, cred ca imi place sa tachinez, cam carcotash,...asa sunt eu, sunt doar...roman, nu??
  • 0 (0 voturi)    
    Doar doi bani (Miercuri, 21 septembrie 2011, 10:25)

    Miruna [anonim]

    Decanii fac legea. Angajeaza pe cine doresc iar curriculum e de doi bani.