Traian Basescu: Daca Statele Unite ale Europei nu se realizeaza, nicio tara din UE nu poate face fata competitiei globalizarii / Nu poti indexa pensiile in Romania cand ai deficit de 3,6 miliarde de euro

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2011, 11:45 Actualitate | Esenţial

In Romania nu se poate vorbi despre indexarea pensiilor atata timp cat fondul de pensii are "deficit de 3,6 miliarde de euro", a declarat, duminica, presedintele Traian Basescu, in emisiunea "Dupa 20 de ani" de la Pro Tv. Seful statului mai spune ca, in lipsa constituirii Statelor Unite ale Europei, "niciuna dintre tarile Uniunii Europene nu poate face fata competitiei globalizarii - nici Romania, nici Germania. Nu vor putea concura cu Statele Unite ale Americii, cu China, cu Brazilia."

"Solutia in momentul de fata in Europa este o integrare - Statele Unite ale Europei. Nu poti sa faci politica fiscala cand politicile fiecarui stat sunt diferite. Daca o astfel de uniune nu se realizeaza, niciuna dintre tarile Uniunii Europene nu poate face fata competitiei globalizarii - nici Romania, nici Germania. Nu vor putea concura cu Statele Unite ale Americii, cu China, cu Brazilia", a afirmat Traian Basescu.

In ceea ce priveste pensiile si salariile din Romania, Traian Basescu spune ca "Eu cred ca toti sunt constienti ca n-ai cum sa mergi pe indexari la pensii cand ai un deficit de 3,6 miliarde de euro la fondul de pensii, ca n-ai cum sa revii la salariile din 2010 cand inca ai excedent de angajati."























2212 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    De ce sa se mai indexeze pensiile? (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:11)

    mircea [anonim]

    Magistratii,politiustii,securistii,fostii activisti PCR au pensii de peste o suta de milioane de lei vechi.Deci nu au nevoie de indexare.Cei care au fost sprijiniti de hotii din politica(PSD+PNL)au pensii care sa nu la faca probleme toata viata si uneori si la urmasi.Asa ca votati in continuare PSD si PNL daca vreti sa se aleaga praful si pulberea de Romania.
  • -2 (8 voturi)    
    D-l BASESCU, in parte.... (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:13)

    MIHAI V [anonim]

    ..are dreptate, deficitul la bugetul de pensii poate fi aproape de cel anuntat. Dar cine se face vinovat de aceasta si ce masuri s-au luat ? Cine a scutit de plata asigurarilor sociale agentiile de stat falimentare, cu conduceri incompetente numite politic, dar unii mici intreprinzatori,cine a indemnat romanii sa-si paraseasca tara,cine nu a reusit sa acceseze fonduri europene pentru crearea de noi locuri de munca,cine a luat cele mai aberante masuri de austeritate ? De ce se tot amana schimbarea acestui guvern incompetent ? Sa reflecte presedintele si poate nu mai vine cu fel de fel de idei aberante.A rezolvat Romania acum vrea sa rezolve si Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:21)

    Daniels22026 [utilizator]

    Toata lumea intelege beneficiile definitivarii uniunii europene, dar nu sintem in stare s-o facem. De asemenea, majoritatea intelege schimbarea climei, si totusi actionam lent si birocratic.

    Cum mai avem indrazneala sa solicitam schimbari altora (Rusiei, Irakului, Afhanistanului, Coreei de Nord, etc.)? Daca nu sintem in stare sa facem schimbarile la noi acasa, sa impunem un ritm rapid al schimbarilor, ce mai putem cere altora? Ce credibilitate mai avem? Ce incredere mai avem in noi insine?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu cred ca (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:25)

    adrian88000 [utilizator]

    Statele Unite ale Europei , sunt singura solutie.Acum 30 de ani nu exista U.E. , America era foarte puternica Japonia la fel si totusi nemtii, francezii, englezi, etc.etc., o duceau foarte bine. Poate toata acesta construcyie este o himera?
  • +8 (8 voturi)    
    Clasa politica europeana, sinucigasa.. (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:28)

    Uniunea Popoarelor Europene [anonim]

    E un fapt, dincolo de orice speculatie ideologica, o constatare obiectiva pe care oricine o poate face acum, cu cifrele pe masa:
    multe state europene au construit o falsa prosperitate, pe baza 'banilor viitori', indatorandu-se pana la limita prabusirii intregului sistem financiar european !

    E o idee generoasa si utila aceea de federalism european, insa sub nici o forma el nu trebuie realizat de incompetentii si demagogii care au creat state asistentiale falimentare si care ar vrea ca toti europenii sa se supuna unui aparat de birocrati si paraziti bugetari aciuati prin Comisia UE si PE.

    SUE ar trebui sa fie o Uniunea de Popoare Europene, un organism federal care sa atraga simpatia si interesul europenilor, care sa le protejeze identitatea culturala, etno-lingvistica, morala (laica sau religioasa).

    In acest moment, politicile dovedite imbecile si falite (asistanat, imigratie in masa, sustinerea bancilor private din bani publici, coruptia marilor partide, etc) starnesc puternice reactii de ostilitate in randul electorilor europeni si acestia, ne place sau, incep sa voteze masiv cu nationalisti si extremisti.

    Dispretul clasei politice europene pt opinia populara (referendumurile sunt evitate la maximum) si aroganta agresiva cu care sunt promovate absurditati 'corect politice' au creat numeroase tensiuni in societatile europene si o mare neincredere in UE si clasa politica europeana.

    Europa creata de UE a cheltuit mai mult decat isi putea permite, a incurajat nemunca (sunt tari unde e mai rentabil sa fii somer decat salariat pe salariu minim), si-a distrus natalitatea, a incercat sa introduca milioane de non-europeni, e handicapata militar pt interventii serioase (au trebuit 6 luni si munitie din US pt a 'rezolva' partial un dictator de carton intr-o tara slab populata).

    De acord cu SUE, insa numai in conditiile in care europenii se pot recunoaste si isi doresc asa ceva pt protectia civilizatiei si culturii lor. Numai daca sunt consultati prin referendum !
  • +5 (5 voturi)    
    ... europa nu mai are populatie ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:41)

    Gogu [anonim]

    ... ''confortul'' si ''bunastarea'' unora a costat prea multe vieti si acum e cam obligatoriu sa se adune ... ca sa mai continue nitel telenovela ... pina or sa isi dea seama de alta realitate ... sint ''mincati'' din interior ...
  • +2 (2 voturi)    
    militari (Duminică, 18 septembrie 2011, 12:46)

    alex [anonim]

    in principiu ceace spune presedintele este corect; dar:
    - care este pensia medie la militari si daca a crescut
    CEA MEDIE) la recalculare si care este cea medie la ceilalti;
    - daca deficitul mentionat de presedinte include si pensiile nesimtite
    daca da atunci este corect ca toate pensiile sa fie incluse in aceiasi oala?; dar cu coruptia politica cum ramane?
    aici trebuie sa reflecteze dl presedinte ca altfel spune numai o parte a adevarului, cea care nu presupune o analiza intelectuala si responsabila
  • -3 (7 voturi)    
    motiv (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:47)

    index [anonim]

    Daca este motivul pentru care nu indexeaza pensiile atunci toti pensionarii sa-si ia gandul de la vreo indexare cu actuala putere, pentru ca deficitul va creste. Este penibil, eu zic sa nu mai dam salariu nici presedintelui pentru ca avem deficit.
  • +1 (3 voturi)    
    Adica... (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:58)

    traian [anonim]

    Ar veni cam asa,noi am papat si am baut tot la masa noastra,ne-am vandut pentru chestia asta si ceasurile de la mana,ghilurile si lantorile,brichetele si tacamurile!Deci este normal ca acum toti consumatorii din local,in speta aia care au inca bani la tescherea si potol plus bauturica pe masa sa se uneasca cu noi!
    Si sa ne faca drumuri,sa investeasca in infrastructura noastra,sa ne creasca PIB ul si toate alea cu pensii si salarii si noi sa ne dam pentru a nu stiu cata oara in istorie raniti ca tara noastra aur poarta si noi cersim silvuple din poarta in poarta!
    Pe fundal presupun ca alaturi de manelisti vor prospera in Ro toti cei care stiu sa doineasca pe teme de Lucaci,Avram Iancu,Basarabia,Tudor Vladimirescu,Gheoghe Doja,Horea,Closca,Crisan sau Terente!
  • +3 (3 voturi)    
    indexare pensii (Duminică, 18 septembrie 2011, 14:58)

    silvia [anonim]

    Inainte de a vorbi despre deficitul la fondul de pensii ar trebui sa se adopte o atitudine corecta fata de notiunea de pensionar,adica o departajare corecta a celor care au contribuit zeci de ani la fondul de pensii si cei care primesc cadou de la stat bani,sub diverse forme,fara sa fi contribuit.Daca statul vrea sa-i ajute,sa o faca de la bugetul de stat,nu din fondul de pensii si apoi sa se lamenteze ca fondul nu ajunge si sa-i sanctioneze pe cei care au contribuit.Am platit 39 ani la acest fond fara sa fiu intrebata daca vreau sau nu,iar acum mi se spune ca nu sunt fonduri.Eliminati platile cadou din fond! Cand fondul a fost excedentar( ani de zile) ,banii "au fost arestati"la bugetul de stat si "papati"dandu-li-se diverse alte destinatii decat pentru pensii,deci o furaciune crasa,iar acum,cu seninatate,ni se spune ca pensiile nu pot fi indexate pe motiv de deficit. Ne mai prostiti mult timp ? Pentru borduri,floricele,zile ale oraselor,modernizarea conditiilor din parlament,spalatorii auto pentru masinile alesilor si alte asemenea minuni sunt bani de aruncat,dar pentru pensionarii contribuabili nu se gasesc,ci se asteapta "sa dam ortul popii",subtiind astfel randurile si usurand sarcina guvernantilor. Sa le fie rusine ! Dar oare stiu ce este aceea rusine? Clasa noastra politica nu cred ca are asa ceva,vai de mama lor de hahalere !
  • 0 (4 voturi)    
    SUE (Duminică, 18 septembrie 2011, 15:03)

    Dan Coe [anonim]

    S.U.E. e o himera acum, poate fi cel mult un obiectiv post-criza. In acest moment criza se adanceste, economia capitalista numai "raspunde" la comenzi, iar solutia nu vine din interior Traiane!
    • +3 (3 voturi)    
      interesanta opinie... (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:07)

      bau [anonim] i-a raspuns lui Dan Coe

      Atunci lumineaza-ne tu mai Danutze! De unde vine solutia mai fartate?
      In contextul a ceea ce ai scris, poate ca doreai sa scrii "economia cappitalista NU MAI raspunde", corect?
      Din ceea ce cunoaste civilizatia umana, economia capitalista este acel tip de economie care nu raspunde la comenzi, spre deosebire de "economia centralizata"...
    • 0 (0 voturi)    
      suntem cumparati pe banii nostri! (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:28)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui Dan Coe

      stiti cat reprezinta cei 2% pentru pensiile private din fondul total pt pensii?aprox 15%!!! bani pe care-i dam pt a fi folositi de aceste fonduri de pensii private.cei ce folosesc aceste fonduri sunt cei mai mari "investitori" din lume!statul hotaraste asa ceva si apoi se mira ca avem un deficit la fondul de pensii....ce sa inteleg?ca e vb doar prostie din partea statului?
  • 0 (2 voturi)    
    Si da, si nu.... (Luni, 19 septembrie 2011, 8:55)

    mihai_v [anonim]

    Da, nu poti indexa pensiile in Romania cand ai deficit de 3,6 miliarde de euro.

    Dar bugetul asigurarilor sociale a trecut pe deficit in noiembrie 2008, pana atunci a fost excedentar.

    Eu zica ca o sa fiti credibili cand veti arata, punct cu punct, ce ati facut si cum s-a creat acest deficit.

    Mi se pare mie, sau mai degraba socotiti ca "altii" au responsabilitatea celor intamplate?
  • -1 (3 voturi)    
    Indexare pensii (Luni, 19 septembrie 2011, 9:41)

    Socrate [anonim]

    Daca , in multe privinte, am acceptat luarile de pozitie sau anunturile facute de presedinte in numele guvernului, de aceasta data nu mai accept. Presedintele , prin atentionarea facuta publica , nu face altceva decat sa sustina incalcarea legii pensiilor ,Legea 263/2010 de catre cei care au produso si au adoptato cu mare tam- tam. Anuntul facut de presedinte , coroborat cu alte si alte masuri luate de aedministratia centrala ,nu face decat sa intareasca convingerea publica ca actuala guvernare este o guvernare balbaita , haotica , o guvernare care de frica greseli cade din greseala in greseala. ESTE O GUVERNARE CARE NU A PRODUS DECAT SARACIE. Guvernantii nu s-au preocupat de asigurarea conditiilor pentru aplicarea intocmai a legilor din domeniul social. ESTE UN GUVERN DE PROSTI SI SGARCITI.
  • 0 (0 voturi)    
    SUE (Duminică, 25 septembrie 2011, 10:06)

    ecaterina [anonim]

    Daca presedintele Basescu a ajuns la concluzia ,cam tardiv,ca SUE trebuie sa se constituie, merita o bila alba.