Traian Basescu: In SUA am spus ca nu sunt bani de avioane F 16. E necesara o finantare pe termen lung

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 11:29 Actualitate | Esenţial

Avioane F-16
Foto: Reuters
Presedintele Traian Basescu a declarat ca in intalnirile de la Washington a mentionat ca Romania nu are banii necesari achizitiei de avioane F 16 si ca s-ar putea angaja intr-un astfel de contract doar in baza unei finantari pe termen lung, relateaza Mediafax, citand fragmente din emisiunea "Dupa 20 de ani", ce urmeaza a fi difuzata duminica, la postul Pro TV. Ambasadorul american Mark Gitenstein a afirmat joi ca presedintele Basescu a discutat in timpul vizitei la Washington despre cumpararea de avioane de vanatoare F 16, noutatea majora fiind aceea ca "exista un plan in lucru, care implica Croatia si Bulgaria", privind achizitionarea de aparate de lupta noi.

In emisiunea "Dupa 20 de ani", presedintele Basescu a spus: "Pozitia exprimata de Romania, in speta de mine, a fost: nu avem bani si nu ne putem angaja intr-un astfel de contract, decat daca am gasi o solutie de finantare pe termen lung. Adica in urmatorii cinci-sase ani Romania nu va putea plati miliarde, ci poate plati 200 de milioane, maxim 300 de milioane anual. Acesta este mesajul meu. Nu este nici o presiune din partea americana sa achizitionam avioane F 16 neaparat. Avem noi insa o obligatie asumata cand am devenit stat membru NATO, sa avem un numar de avioane cert, 48, compatibile cu echipamentele NATO. Ca pot fi F16, ca pot fi Rafale, ca pot fi SAAB sau stiu eu, important este cum gasim o solutie de finantare".

Basescu a mentionat ca discutia bilaterala in momentul de fata nu este una de consistenta, pentru ca Romania nu are resurse financiare sa achizitioneze.

Presedintele a afirmat ca Statele Unite au propus un proiect regional in care "mai multe state membre NATO, intre care spre exemplu, Bulgaria, Croatia, poate chiar Ungaria, care are avioanele suedeze in leasing si se termina leasingul, ar putea sa faca un pool de state care sa sustina dotarea statelor membre NATO din zona rasariteana a NATO cu avioane F 16".

Potrivit lui Traian Basescu, "subiectul a fost discutat la aceasta dimensiune, deci foarte redusa, si in discutiile cu vicepresedintele Biden, si in discutiile de la Pentagon, si in discutiile de la Parlament".

Ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, a declarat, joi, ca presedintele Traian Basescu a discutat in timpul vizitei la Washington despre cumpararea de avioane de vanatoare F-16. Principala discutie a fost cea cu secretarul Apararii, Leon Panetta, iar noutatea majora este aceea ca "exista un plan in lucru, care implica Croatia si Bulgaria".

Gitenstein a adaugat ca planul care ar presupune achizitii comune pentru cele trei tari (Romania, Croatia si Bulgaria) nu este finalizat.

Oficialul american a spus ca "exista un efort regional, care va reduce costurile proiectului, atat in ceea ce priveste producerea aparatelor, cat si a antrenarii pilotilor", adaugand ca "s-ar putea sa nu fie vorba de avione second-hand".

Gitenstein a mai spus ca "daca vor exista mai multe comenzi (n.red. din Romania, Bulgaria, Croatia, Ungaria etc), producerea avioanelor va fi mai ieftina", adaugand ca "pilotii romani sunt unii dintre cei mai buni din regiune, vorbesc engleza, lucru care face mai usor antrenarea lor".

Vineri, ministrul afacerilor externe, Teodor Baconschi, a spus, referindu-se la declaratia ambasadorului SUA la Bucuresti cu privire la achizitia de avioane F 16, ca diplomatul american trebuie crezut atunci cand face afirmatii publice. "Va asigur ca ambasadorul SUA trebuie crezut atunci cand face afirmatii publice", le-a raspuns Baconschi jurnalistilor care l-au intrebat daca Romania va achizitiona avioane de lupta F 16 noi, adaugand ca "este un subiect de discutie bilateral extrem de important pentru securitatea nationala".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1810 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    marele strateg... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 12:14)

    belamy [utilizator]

    iata cum a gandit-o "ciclopul" : din cei 4% ce ne revin de la Rosia Montana si le statea in gat , ne vom plati avioanele si comisioanele. nimic nu se pierde ci totul se .....masluieste. deci ramanem ca Riciu.
    • +1 (3 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 13:19)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui belamy

      amice, omul asta are macar o scoala militara la baza, tu sigur n-ai satisfacut nici stagiul de baza, asa ca mai taci ...
      • 0 (2 voturi)    
        baza... (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:34)

        belamy [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        ai o problema : folosesti des cuvantul "baza"....altfel spus nu ai prea multe la baza, deci limitat si confuz in folosirea cuvintelor( stagiul de baza(?), scoala militara la baza(?). nu mai caut demult explicatii la faptul ca a iesit presh un astfel de alogen.
    • -1 (1 vot)    
      recomandare (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:44)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui belamy

      Cum a zis sefu' "sa sugem de la licuriciul cel mare" cat mai mult !!!
  • +1 (5 voturi)    
    Parerea mea... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 12:32)

    Gigel [anonim]

    F16 A/B au in Taiwan.
    Ei doresc nu un upgrade tehnologic, ci trecerea la categoria C/D.
    Atentie ce F16 luati si de la cine.
    • -1 (1 vot)    
      Avioane si tichie (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 14:42)

      shet [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Lumea, istoria, tehnica se shimba deosebit de rapid.

      Strategiile sunt altele, razboiul este cu totul si cu totul alt ceva si nu mai sapa nimeni transeie, mult echipament militar actual devine decorativ.
      Pai cu cine sa ne batem noi si de ce?

      Pai aluminiul este al rusilor, otelul al indienilor, ciment... brutaria a turcului.

      Cine si ce sa vrea de la noi, apoi daca se tot vorbeste de statele unite ale europei sa primim bani si avioane de la noi din state.

      Si ati vazut voi reactia europeana la declaratia cu avioanele americane, sa va dea Schengen americani ca voi romanii sunteti o pacoste,
  • -2 (2 voturi)    
    Sunt convins ca i-a-i convins (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 12:46)

    Sasu [anonim]

    Jmecherie olteneasca.Forte bine prelucratzi hamericani astia ca la tirgul de blugi din Istanbul. Fate ca nu le cumperi ca si asa nu are cui sa le vinda. Lasa-i ca le aduc ei gramada la Romania strinse din vecini ca America ie prea departe.Escadrilili din Vitnam nu le-a dus in Cypru ba lea si vindut apoi la taraba. Si dac-o fi si nu so potrivi ce Suhoy nu sunt bune estea cad fara razbel si la expozitzi. Ce vrea ei Americani cu F16 sa ne dea ultima generatzie de aparate -XX ...din arealul 15 din Nevada.Ca de -aia ne sunt pretini.
  • +1 (1 vot)    
    absolut de acord (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 13:18)

    gabriel [anonim]

    trebuie sa avem aviati militara nationala ! de acord cu imprumutul pentru asta, dar deloc cu aviatie la comun !
  • -1 (1 vot)    
    eu credeam ca le primim gratis (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 14:37)

    felix [anonim]

    ptr ca pun aia scutul in romania. iar ne vindem pe banii nostri. oricum in caz de atac sintem terminati si cu 10 si cu 100 de avione ultimul tip. de fapt sintem infrinti deja. autostrada aia cind o terminati? sau mai intii e nevoie de o catedrala unde sa va rugati ca nu mai aveti unde, asa multi au ramas in tara. ati pierdut forta de munca, au luat-o unii pe nimica....cred ca ultimii 20 ani sint mai rai ca predecesoriil..
  • -1 (1 vot)    
    Corect era " Finantare niciodata " (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:25)

    mbmnbnm [anonim]

    Dupa ce americanii ne-au data ceasta criza, mai vor sa ne ia si banii pe care-i mai are tara asta ?
    La ce ne trebuie aceste avioane deja depasite ?
    Ori cu ele, ori fara ele, tot acolo stam , decat ca unii din America s-ar imbogati si mai mult iar romanii ar saraci si mai mult.
    Nivelul de trai al Japoniei a crescut cel mai mult in perioada in care au renuntat la cheltuielile militare. La fel a fost si in Costa Rica unde o perioada au renuntat de tot la armata.
    Nici macar Uniunea Sovietica nu-i obliga pe romani sa cumpere avioanele lor.
    Din presa am inteles ca intre 900.000.000. dolari USD si 1.200.000.000. USD inseamna cel putin 3.000.000 de salarii medii care ar pune in miscare economia romaneasca si ar mei genera si cam 3.000.000 de pensii medii .
    Nu sunt de acord cu astfel de cheltuieli
    Eu zic sa se mai amane cateva zeci de ani aceasta afacere pana nu vom mai putea noi de bine si o sa ne permitem ca stat astfel de cheltuieli.
    Ce pot face cateva zeci de avioane in Europa si impotriva cui ?
    Parerea mea este ca daca americanii doresc eventuale participari ale Romaniei cu avioane in conflictele NATO internationale atunci pot sa le dea gratis, pentru ca mare castig pentru mine ca cetatean , nu vad sa fie nici in Irak si nici in Afganistan
  • +2 (2 voturi)    
    Greșeală strategică investițională. (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:17)

    Greșeală. [anonim]

    Gândirea în înzestrarea armatei pe termen lung a fost permanent într-un haos chiar de pe timpul lui Ceaușescu continuată într-o permanentă intrigă între arme unde Aviația a fost permanent văduvită pentru că era și este prea scumpă dar vitală în sistemul modern de apărare cu aplicații în zilele de azi.Oricum aviația este scumpă dar cu randament mare,azi acoperind toate mediile naturale,aer,apă,terestru.Deci marina,infanteria trebuiesc văduvite financiar și pe aviație trebuie pus accentul acoperind și partea maritimă,marina fiind o greșeală investițională pentru eficiența redusă și aria mică și lentă de acoperire.
  • -1 (1 vot)    
    Ratiuni politice (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:31)

    adi [anonim]

    La noi alegerea unui nou avion este privita doar din ratiuni politice.
    Atat americanii cat si suedezii incearca prin politici agresive sa-si impuna propriul avion.
    Dar armata ce are de spus? Sau asta nu mai conteaza? Desi in anii anteriori mai apareau prin presa opinii din partea armatei, acestea au disparut cu desavarsire. A avut grija Oprea de aspectul asta.
    Nu am vazut nicaieri in Romania o analiza de genul acesteia
    http://www.nacional.hr/en/clanak/34674/f-16-vs-gripen-croatian-air-force-to-spend-800-million-for-new-wings
  • -1 (1 vot)    
    . (Luni, 19 septembrie 2011, 7:41)

    yyyxxx [anonim]

    parca SAAB oferise o varianta de finantare f avantajoasa in care nu plateam nimic primii 5 ani