UPDATE Cateva mii de persoane au vizitat Muzeul Antipa, redeschis publicului dupa aproape trei ani

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 11:00 Actualitate | Esenţial

Muzeul Antipa
Foto: HotNews / DP
Muzeul National de Istorie Naturala "Grigore Antipa" din Bucuresti s-a redeschis publicului sambata dimineata, dupa aproape trei ani in care a fost in renovare. Cateva mii de persoane au stat la coada pentru a vizita muzeul, care e de nerecunoscut dupa schimbarile radicale prin care a trecut. Datorita numarului mare de vizitatori, conducerea muzeului a hotarat, dupa o discutie cu ministrul Culturii, Kelemen Hunor, prelungirea programului de vizitare pana la ora 22.

In muzeu sint expuse circa 2.000 de exponate, dintre care 37 sint exemplare noi, primite de muzeu anul acesta. Cele mai spectaculoase exponate sunt ursul alb, foca, oaia canadiana, vulpea polara si un cap de elefant apartinind unui exemplar de 75 de ani.

Printre noutatile muzeului se numara o diorama de 17 m lungime, o pestera artificiala de 20 m lungime si cea mai mare proiectie digitala a unei ploi din savana.

Muzeul are cinci sali in care se vor proiecta documentare, 66 de infotouch-uri, proiectii 3D, plasme si sisteme interactive de prezentare a exponatelor. Noua organizare a muzeului prevede spatii destinate interactivitatii, sali multimedia si compartimente amenajate ca laboratoare, in care vizitatorii vor putea face sau asista la experimente stiintifice, demonstratii si lucrari de laborator.

Lucrarile de renovare au costat aproximativ 14 milioane de euro, fonduri provenite de la Ministerul Culturii si din finantari europene.

Muzeul National de Istorie Naturala "Grigore Antipa" poate vizitat de marti pana duminica inclusiv, in intervalul orar 10.00 - 20.00 (la ora 19.00 intra ultimul vizitator), pretul unui bilet intreg fiind de 20 de lei. Lunea, muzeul este inchis.

Pretul intreg al unei bilet este 20 de lei, pentru pensionari 10 lei, iar pentru elevi - 5 lei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7069 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    nevoia de coada (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:08)

    cititor [anonim]

    Am trecut intamplator pe langa Muzeul Antipa in jurul orei 13.30, coada la intrare era de mai mare de 100 m.
    Muzeul abia s-a deschis si nu a a nuntat nimeni ca se va inchide in urmatoarele zile.
    Oare dece romaniii au dorinta de coada sau imbulzeala?
    Daca nu se inghesuie sa se urce in vaporasul gratis de pe Hrastrau stau la o coda imensa (cu copii in soare intr-o caldura teribila) sa intre la recentul deschis Muzeul Antipa, asta ca nu s-a anuntat cumva vreo sarma gratis la vreo manastire sau la Patriarhie sau vreo deschidere de mol.
    O fi vreo tara comunista " sa apucam si noi ori ce ar fi chiar daca nu ne trebuie acum"
    • +6 (8 voturi)    
      Oare de ce la Luvru se sta la coada? (Duminică, 18 septembrie 2011, 0:16)

      revelare [anonim] i-a raspuns lui cititor

      .
      • 0 (0 voturi)    
        Aia sunt turisti (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:28)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui revelare

        Crezi ca aia de la coada sunt parizieni, sau francezi?
    • 0 (0 voturi)    
      Nimic nu ne place (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:32)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Asa cum a spus 'revelare' e coada si la Luvru si la Eiffel (acolo stai ore) si la Disneyland nu mai zic.
      Nu-ti place,nu stai.
      Mai nasol e ca va doare de altii...
  • -9 (17 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:57)

    dan [anonim]

    instinctul de turma la romani
    • -3 (7 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 20:12)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui dan

      La muzeele din vest in Madrid de ex. nu gasesti romani, doar la zoo unde romanii si acolo iesim in evidenta, mai vezi cate un roman teribilist care vrea sa iasa in evidenta apropiindu-se mult de animale. In Gibraltar unde exista o colonie de maimute salbatice, un roman avea una in mana, suntem destul de frustrati si vrem sa iesim in evidenta.
    • -9 (13 voturi)    
      stire de ultima ora (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:13)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Muzeul e deschis 6 zile pe saptamana, nu trebuie sa mergeti toti ca oile in prima zi, tot atat platiti. Eu o sa ma duc luni si o sa am timp sa ma plimb cat vreau prin muzeu, si nici n-o sa stau la coada ca pe vremea lu ceasca, cum zicea una la tv, ca fiusu n-are rabdare. doooh..
      • +7 (11 voturi)    
        Sunt convins (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:12)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Nu numai ca veti fi primul la coada, ci si singurul, ca nu va place in turma. Si asta pentru ca lunea e inchis. Scrie si in textul articolului.

        Deci timp veti avea sa va plimbati cat veti dori, insa nu cred ca prin muzeu, ca nu va lasa.

        Puteam sa nu va scriu, dar am zis ca sa nu faceti un drum degeaba cand puteti sta pe comp.
      • +4 (8 voturi)    
        sfat (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:14)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Mai bine te duci marti :)
      • +6 (8 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:23)

        elle [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        :)) luni e inchis.
        multa lume lucreaza in timpul saptamanii, e dreptul lor sa stea la coada, si-asa mari distractii nu sunt in Bucuresti.
        Nu avem si noi un planetariu ca lumea, cladirea aia bulinata sta sa se darame. La zoo sunt zeci de specii de gaini iar de acvariu nici nu se pune problema.
        Eu n-am fost inca, nu ar fi avut copilul stare sa stea la asa o coada.
      • +5 (9 voturi)    
        Luni? (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:26)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

        sigur, luni sa mergi
      • +3 (7 voturi)    
        bravo (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:27)

        Canada. [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

        tu du-te luni la muzeu ca o stai cel mai mult la coada.. pana marti
      • +3 (7 voturi)    
        Dute frate luni (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:30)

        ggjupanu [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

        Da frate, dute luni la prima ora sa te duci.

        LUNI E INCHIS !!! :)
      • +3 (5 voturi)    
        Probabil ca voi... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:33)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        .. sunteti ca aia care stau zile in fata unui magazin sa-si cumpere IPhone si acum aratati cu degetul la altii.
      • +4 (6 voturi)    
        luni (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:38)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        sunt de acord cu tine ca nu e chiar cea mai buna idee sa mergi la deschidere, dar tin sa te informez ca in general muzeele sunt inchise lunea. cam peste tot in lume inclusiv in bucuresti. distractie placuta de marti incolo!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 10:20)

      ada [anonim] i-a raspuns lui dan

      tu fiind magarusul din turma
  • -2 (4 voturi)    
    cozile!!! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 20:23)

    menandy [utilizator]

    ce le mai plac unora cozile!!!!
  • -5 (5 voturi)    
    turma ? (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 20:59)

    am [anonim]

    hai ma....ca sunt in vizita la rude.
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 21:00)

    KiaV [utilizator]

    Super! Se amortizeaza investitia :)
  • +5 (5 voturi)    
    "...Muzeul Antipa..." (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:19)

    lilly [anonim]

    Sunt doua variante: 1.posibil ca cei de "varsta a treia", recte pensionarii, sa fi-nteles gresit; anume: intrarea in muzeu nu era gratuita. 2 Copiii , entuziasti, le-au "stricat planurile". Oricum, Muzeul" Grigore Antipa" trebuie revazut. Felicitari celor care au ajutat la"redefinirea, improspatarea" Lui(a muzeului).