Proiect de lege: Persoanele care ajung la spital din cauza consumului de alcool ar putea fi obligate sa faca munca in folosul comunitatii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 9:39 Actualitate | Esenţial

Medicul si deputatul PC Tudor Ciuhodaru va depune la Parlament un proiect de lege care prevede ca persoanele ajunse in spital in urma excesului de alcool sa "deconteze" cheltuielile legate de tratament prin munca in folosul comunitatii. Vicepresedintele PC a declarat, vineri, ca cel putin 50.000 de pacienti sunt tratati anual in urma excesului de alcool, fapt care implica cheltuieli de zeci de milioane de euro, in timp ce persoane care sufera de maladii cronice sunt inscrise pe listele de asteptare de cateva luni pentru a beneficia de consultatii imagistice, tratament sau chiar interventii chirugicale.

Tudor Ciuhodaru afirma ca peste 60 de afectiuni sunt direct legate de consumul de alcool si alte 200 au legatura indirecta, iar decesele legate de alcool au depasit numarul celor legate de acte violente.

"Nu este vorba de fatalitate, de boala genetica sau accident, ci de un act voluntar al celui care uita sau vrea sa uite de consecintele negative ale consumului de alcool atat de mediatizate in ultima perioada. In circuitul terapeutic al unui astfel de pacient se suprapun adesea Politia sau Jandarmeria, pe langa ambulanta, UPU sau sectiile de psihiatrie, crescand si mai mult costurile interventiei, iar dintre acesti pacienti se selecteaza adesea cei care agreseaza personalul medical. Nu putem pune biruri suplimentare precum coplata sau luarea medicamentelor de la gura copiilor sau varstnicilor pentru ca unii sa-si aminteasca doar ca 'in vino veritas'. Nu putem continua sa desfiintam si sa comasam spitale, dar poate ca astfel vom avea strazi mai bune, parcuri mai frumoase si poate chiar noi camine in care sa ne tratam batranii", sustine Ciuhodaru.

El a explicat ca Romania face parte dintre tarile europene unde consumul de alcool pur depaseste 12,5 litri pe an: "Suntem printre cei mai mari consumatori de alcool din lume si datorita consumului excesiv de alcool zilnic se prezinta la spital cel putin trei pacienti in fiecare Unitate de Primire a Urgentelor", a mai spus Ciuhodaru.























1028 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    Asigurari platite aiurea (Vineri, 16 septembrie 2011, 9:52)

    Alcool [anonim]

    Da, de ce nu? Platesc ani de zile asigurari sociale fara sa beneficiez de absolut nimica pentru ca nu am avut niciodata nevoie, si ma imbat odata si ajung la spital, si pe langa spaga pe care trebuie sa o dau acolo, ma mai pun sa si platesc serviciile. Halal gandire.
    • +6 (14 voturi)    
      bravos (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:03)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui Alcool

      da' din cauza fumatului nu?
      da' din cauza ca bag mancare in mine ca porcu' nu?
      etc etc


      acus o sa vina si vor spune: sport ai facut, mancare sanatoasa ai mancat, fructe baga-si in tine ... nuuu?! oops ... scoate banuuuu'!!!
      • +2 (8 voturi)    
        Prostii (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:25)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

        Daca o sa aveti rabdare sa cititi zilnic presa locala din Iasi o sa observati ca zilnic ajung o gramada de betivi de prin zonele rurale care nu au asigurari de sanatate insa sunt tratati pentru ca sunt urgente. Pe langa cheltuielile spitalului mai agreseaza si personalul si provoaca pagube materiale uneori. Catre aia e indreptata legea, nu catre oricine.
        • +3 (5 voturi)    
          Catre (Vineri, 16 septembrie 2011, 14:59)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          Legea e indreptata impotriva celor ce vor fi inscrisi in lege. Daca legea va spune "cei din mediul rural, fara asigurari de sanatate si care agreseaza personalul medical", atunci impotriva lor se va duce. Problema e ca va fi indreptata impotriva tuturor celor ce beau un pahar in plus, fie ca platesc mii de lei catre stat sau n-au nici dupa ce bea apa si d-asta beau alcool.

          Apoi, daca e asa de grav, de ce n-ai pune si pe cei ce fumeaza sa plateasca daca vin la spital cu plamanii varza sau cu boli favorizate de consumul de tutun? Sau pe cei cu boli de inima ce consuma multe grasimi? Pe cei ce au produs un accident auto grav din cauza vitezei?

          Ma intreb, pentru ce-ar mai ramane asigurarile de sanatate? Pentru ca-s obligatorii, tre' platite, dar se pare ca statul vrea sa nu mai ofere niciun fel de serviciu medical decat, probabil, celor sanatosi tun.
    • -1 (9 voturi)    
      Corect (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:07)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Alcool

      Sunt in aceeasi situatie ca tine. Doar ca eu ma imbat aproape in ficare vineri sau sambata si desi n-am ajuns niciodata in spital din cauza alcoolului inca, n-as vrea sa fac munca in folosul comunitatii involuntara.
      Deci dupa ticalos ar trebui tratati in spital doar cei cu "boala genetica sau accident".
      • 0 (6 voturi)    
        Felicitari pentru initiativa! (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:21)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

        Ticalosul ala este obligat sa iti suporte tie spiritualitatea data de aburii alcolului (in cel mai bun caz) sau punerea in aplicare a schemelor din ultimul film cu jackie chan.

        A te imbata NU ESTE O BOALA! Daca esti inconstient trebuie sa platesti! Si da, sunt pentru punerea la plata a tuturor celor care isi agreseaza organismul in mod voit (bautura, droguri, mancare, fumat). EU NU VREAU SA PLATESC TRATAMENTUL TAU, PENTRU CA TU ESTI INCONSTIENT.

        Sunteti de-a dreptul penibili.
        • -1 (5 voturi)    
          plata tratamentului (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:25)

          zuperman [utilizator] i-a raspuns lui justin

          Pun pariu ca platesc mult mai mult la stat decat tine. Nu doar din asigurarea medicala, ci si din accizele pe alcool. Asa ca nu-ti fa griji ca nu-mi platesti tu nimic mie, cel mult iti platesc eu tie.
        • +4 (4 voturi)    
          Alcoolismul este o boala ! (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:25)

          black [anonim] i-a raspuns lui justin

          Punct. Au fost dubii si la OMS, dar s-au risipit de multi ani, ajungindu-se la concluzia de mai sus. Cine se imbata ocazional nu e bolnav (inca).
        • 0 (4 voturi)    
          Bravo (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:25)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui justin

          Ce spritualitate prietene? Ce treaba are una cu alta? Sunt de acord ca cei care comenteaza si fac scandal in spital sa fie amendati/penalizati, dar nu eu care am venit beat/coma alcoolica (indiferent daca beau o data in viata sau zilnic).
          Si cum spun mai multi aici, din alcool si tigari se scot foarte multi bani care merg la stat, asa ca stai tu cuminte in banca ta, ca tu nu platesti nimica pentru nimeni.
          • 0 (4 voturi)    
            tie si prietenilor tai (Vineri, 16 septembrie 2011, 18:45)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Sunt multi oameni care sufera de boli si care nu primesc un tratament din lipsa de bani.

            Accizele sunt puse pentru descurajarea consumului de alcool/tigari, bani care nu ajung in sistemul sanitar. Ca sa intelegi mai bine, si eu platesc acciza pe benzina. Asta nu inseamna ca daca intru cu masina in gard pot sa cer statului sa mi-o repare gratis.

            Dupa cum ai citit si in articol este vorba de aproximativ 50.000 de oameni are prilejuiesc cheltuieli de milioane de eur. Scuza-ma dar ceilalti 20 milioane sigur cotizeaza mai mult, chiar si prin accizele despre care vorbesti, fata de cei care abuzeaza.
    • -1 (7 voturi)    
      tu (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:10)

      tu [anonim] i-a raspuns lui Alcool

      tu platesti si nu beneficiezi, altii beneficiaza si nu platesc.

      asigurarile de care nu ai beneficiat tu au mers inspre gasca de votanti, pensionari si asistati sociali.

      asistatii sunt "viitorul" Romaniei.

      halal Romanie...
    • +2 (8 voturi)    
      Vorbeşti aiurea (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:24)

      unu' [anonim] i-a raspuns lui Alcool

      Plăteşti Sănătatea pentru ca nevasta ta să poată naşte în spital, pentru ca pruncul tău să aibă asistenţă medicală, pentru ca bunica ta să beneficieze de tratament cănd îşi rupe piciorul pe gheaţă, pentru ca tu sau o rubedenie a ta să aibă o şansă când sunt implicate într-un accident...
      Cum poţi fi aşa încuiat? Vrei ca la americani, dai de-o boală care te duce în faliment de ajungi în stradă ??
      Îţi bei minţile, tragi ponoasele!
      • 0 (4 voturi)    
        Ponoasele (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:59)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui unu'

        Ponoasele oricum le tragi. Ideea e alta: eu platesc asigurari de sanatate, dar cand ma duc la medic, iar platesc de-mi iese pe nas. In schimb, nea Gheorghe care nu plateste nimic poa' sa vina pentru ca-l dor salele si sa se interneze. Pe banii mei. Dar eu, pe banii mei, nu pot sa beau O data ca porcu' si sa ma ingrijeasca medicii.

        Inteleg, faci scandal, stai la racoare sau esti amendat sau faci munca in folosul comunitatii. Dar daca eu nu fac niciuna dintre astea, doar ma imbat si-atat?

        Dar daca-mi tai cu buna stiinta o mana? Tot tre' sa prestez in folosul comunitatii? Da' ai' de vin cu toata satra si fac scandal si bat doctori, nu-s beti si nici nu dau un leu bugetului asigurarilor de sanatate, aia tre' sa plateasca ceva?
  • +1 (5 voturi)    
    desi pare extrem (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:17)

    Lucian* [utilizator]

    este o idee buna!
    Daca tu n-ai grija de tine...
    Medicul in mod sigur iti zice ce ai voie sa faci si ce nu si actiunea asta ar fi ca si o "sensibilizare" in plus.
    • +1 (3 voturi)    
      Asa-i (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:19)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Sa-i puna la plata si pe cei ce au peste greutatea normala, pe cei ce consuma grasimi, pe cei ce fumeaza, nu beau suficienta apa, conduc cu viteza, traverseaza prin loc nepermis, practica sporturi extreme, nu stiu sa inoate, lucreaza in medii periculoase (pai bine, dom'le, cin' te pune sa lucrezi la inaltime/cu electricitate/in mina etc.?) si asa mai departe.

      Sau, si mai inteligent, sa refuze ingrijirea spitaliceasca celor ce vin cu afectiuni ce apar si din vina lor. Pai, da-te dracu', mori, betivule sau fumatorule sau obezule sau inconstientule, sa scapam de grija sanatatii tale. Ar fi o idee, nu? A, cei ce exprima idei ce denota lipsa de inteligenta ar trebui sa fie ingrijiti? A, cred ca da, aia-s buni pentru ca se duc la vot.
  • -5 (7 voturi)    
    O tampenie! (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:22)

    Demigod [anonim]

    De parca omul d-aia bea, de cat e de multumit de tzara asta, si de cat de bine o duce!

    Hai pune-l sa mature si o strada, ca data urmatoare nu mai bea - se tot sinucide!
    • -1 (5 voturi)    
      Asa-i... (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:11)

      black [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      se trezesc toti "desteptii" cu cite un proiect cind le bubuie capul ....unde s-a mai pomenit asa ceva ?!
      N-o sa mai ai libertatea nici de a bea, nici de a minca , de a fuma, poate si daca faci diabet -din diverse cauze-esti bun de plata , ca nu te-ai ingrijit cum trebuie, nu ?Cica asta e doctor ...
      Parca ar fi secvente din "Moartea domnului Lazarescu "-cind doctoru' il injura pe pacient ca s-a ingrasat prea mult .
  • +3 (3 voturi)    
    nu doar alcoolicii (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:29)

    tanti maria [anonim]

    Daca... "nu este vorba de fatalitate, de boala genetica sau accident, ci de un act voluntar al celui care uita sau vrea sa uite de consecintele negative ale consumului de alcool ".

    In baza acestui pseudo argument, ar trebui pusi sa faca munca in folosul comunitatii si:

    - consumatorii de droguri;
    - fumatorii inraiti,
    - sinucigasii,
    -persoanele supraponderale (fara cauze hormonale),
    - cei care practica sporturi extreme,

    Si lista poate continua. De ce doar alcoolicii? Unde este logica?
    • 0 (0 voturi)    
      Mai ales sinucigasii :))) (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:21)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui tanti maria

      Ca acestia se pot scuza de la a presta munca. Vorba aia, mortu' e de vina!
  • +2 (2 voturi)    
    bravos - bis (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:38)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sa plateasca si:
    - soferii care merg cu viteza excesiva, intra intr-un stalp si ajung la spital, pentru ca a fost vina lor
    - pietonii care sunt accidentati in timp ce traverseaza strazile prin locuri nepermise - tot vina lor
    - copiii care se accidenteaza la joaca, pentru ca nu au fost cuminti
    - drogatii care ajung la spital dupa o supradoza pentru ca nu s-au oprit la timp din injectat/fumat
    - cei care ajung la spital in urma unei tentative de sinucidere pentru ca nu au dus-o pana la capat
    - pacientii cu boli venerice pentru ca s-au incurcat cu cine nu trebuie

    -... si in general, toti cei care ar fi putut evita sa ajunga la spital, dar si-au facut-o cu mana lor.

    Pai in felul asta, gratuite ar trebui sa fie numai nasterile, iar dupa aia cum nu te pazesti, cum platesti...

    Ce ziceti, dl. Ciuhodaru, adaugam si cazurile astea, sau ii ardem doar pe consumatorii de alcool ?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu se poateeeee !!!! (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:41)

    Stefan [anonim]

    Tudor Ciuhodaru vrea sa ne ia si ultima bucurie. E clar, Ciuhodaru nu e patriot !!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    super tare (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:46)

    toteu [anonim]

    :)) imi place masura asta ...

    propun ca si cei cu tuberculoza sau alte boli de plamani dar nu numai provocate de tutun sa fie pusi la munca in folosul comunitatii ...

    de asemenea ..cine nu face sport cel putin 30 minute pe zi si consuma in exces sare, zahar si grasimi ... la fel

    si in curand vom deveni o tara de "spartani"
    • -1 (3 voturi)    
      Bautura , bucuria romanului.... (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:31)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui toteu

      Eu propun ca fiecare sa primeasca de cat cotizeaza. Eu nu fumez, nu beau bere la pet, nu ma indop cu mici si cartofi prajiti in fiecare zi, in concluzie nu am nici o boala care sa ma duca la spital cu vreo problema.
      In acelasi timp platesc o gramada (vreo 10 milioane pe luna, sa fiu mai exact) ca sa beneficieze de servicii medicale toti ruptii in fund care cheltuie o jumatate de salariu pe tigari si alcool ca de, viata e frumoasa si scurta si trebuia traita din plin, nu-i asa?

      Daca banii astia s-ar duce pe curve in loc de tigari de alcool am fi o natie mult mai sanatoasa si fericita...
      • 0 (0 voturi)    
        gusturile vietii nu se discuta... (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:39)

        marius [anonim] i-a raspuns lui andrei

        foarte bine ca duci o viata sanatoasa ,altii nu sint asa intelepti , asta e sistemul asigurarilor de sanatate in toata lumea .Mai bine te-ai intreba de ce nu ajung banii astia strinsi la spitale , la actul medical efectiv...si nu la faptul ca eu beau si fumez special cu gindul ca macar voi avea ingrijire medicala "gratuita".
        Asigurarea la masina de ce o mai faci ? fiind asa sigur ca n-o sa ai niciun accident , mai bine n-o platesti, nu ?
        Bine ca ai descoperit in compensatie ca sint mult mai bune curvele...vezi ? fiecare cu parerea lui , nu putem fi toti la fel, daca poti sa intelegi...
      • 0 (0 voturi)    
        Platesti pe dracu'... (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:50)

        And0 [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Fix platesti cat ai zis... Tu ai timp ca in toiu zile sa rupi netu' in doua si mai ai tupeul sa zici ca platesti 10 milioane asigurari de sanatate? Dar ce lucrezi? Esti traficant sau prostituat ?
    • 0 (0 voturi)    
      Europa FM (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:22)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui toteu

      Uite un ascultator de Europa FM :)
  • 0 (0 voturi)    
    corect... (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:40)

    black [anonim]

    pai si nazistii aveau chestii de-astea ...
  • -1 (1 vot)    
    cocalarii sunt impotriva... (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:16)

    alex [anonim]

    Are dreptate doctorul...lucrez pe ambulanta si am cam 2-3 betitvi pe tura...si sunt tratati din banii pe care ii platim noi la sanatatate pt ca majoritatea sunt fara locuri de munca. Mai este si alta problema , in timpul cand suntem trimisi la un astfel de betiv poate aparea un alt caz in care viata unei persoane este in pericol imediat , dar noi nu putem interveni pt ca adunam betivii de pe strada, iar o alta ambulanta trebuie sa vina de la o distanta mai mare, timp care poate face diferenta intre viata si moarte! De asemenea acesti betivi sunt adesea si violenti te scuipa ,te injura sau te agreseaza in timp ce tu incerci sa ii faci un bine. Cred ca munca in folosul comunitatii ar fi un lucru bine venit dar ar trebui sa primeasca si o amenda considerabila !
    Daca bei si intreci masura mergi acasa (cu taxiul) si culca-te !
    • 0 (0 voturi)    
      Auzi (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:07)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui alex

      Da' cocalari aduni de pe strada? Stii tu, d-aia de umbla-n satra, vin cu grupul la spital, ciomagesc doctori pentru ca au impresia ca stiu mai bine de ce-s bolnavi. A, si nu platesc un leu la asigurarile sociale. P-aia ce zici, ii pui la strans fanul de pe strazi? Asa-i ca n-ai curaj sa le zici nimic?

      In alta ordine de idei, daca te duci la o mamaie bolnava inchipuita si intre timp altcineva moare, o pui pe mamaie la plata sau la muncit sa puna panselute la Universitate? Ca, na, nici mamaie nu era grav, doar un stranut mai puternic.

      Oricum, decat sa stai si sa te plangi, daca nu-ti place ce se-ntampla la serviciul tau, poti sa iti muti slujba-n alta parte, unde curge numa' miere si lapte. Doar ca am vaga impresie ca n-o sa gasesti nicaieri unde sa nu existe bube. Insa poti spera.
  • -1 (3 voturi)    
    Tara de prosti :) (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:25)

    Vizitiul [utilizator]

    Pai uitati-va la cate minusoaie isi iau cei ce sunt in favoarea acestui proiect de lege. Minusoii mai vin si intreaba de ce? Ori acestia fac parte din betivii vizati ori nu au avut de afaceti cu betivi.

    Betivilor nu le doresc decat sa nu apuce sa mai cheme salvarea!
    • +1 (3 voturi)    
      Hm (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:10)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Sa te-ntreb acum cat esti de incomplet cultural si mintal, daca poti sa doresti unei persoane sa moara? Eu nu vad nicaieri ca s-a dorit moartea celor ce aproba proiectul respectiv. Iar cei ce reusesc sa fie coerenti in a scrie si a aduce argumente contra, ma indoiesc ca-s betivi in viata de zi cu zi.

      In fine, atat te duce capul, atat scrii. Cum se zice prin popor, cap ai, minte ce-ti mai trebuie.
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 5:20)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        Adica io l-am pus sa bea pana la coma? Foarte interesant. Adica eu ii doresc moartea sau el ca bea pana nu mai poate?
  • 0 (0 voturi)    
    gindire de idiot.. (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:50)

    danarad [anonim]

    cind o sa vad un medic, condamnat pt. MALPRAXIS ?