Guvernul olandez se pronunta vineri in privinta aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 8:58 Actualitate | Esenţial

Guvernul olandez urmeaza sa se pronunte, vineri, in privinta admiterii Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen, fiind posibila o decizie negativa, determinata de fragilitatea coalitiei de guvernare de la Haga, sustinuta de formatiuni cu orientare populista si anti-imigrationaista, potrivit unor surse oficiale, anunta Mediafax. Votul are loc in perspectiva intrunirii Consiliului Justitie si Afaceri Interne din 22 septembrie, unde ar urma sa fie luata o decizie privind eventuala aderare a celor doua tari.

Votul negativ a fost anticipat prin discursul sustinut, joi, in Parlamentul de la Haga, de catre Gerd Leers, ministrul imigratiei si al azilului, care i-a asigurat pe deputatii olandezi ca cele doua tari nu vor adera acum la spatiul Schengen, potrivit RFI.

Conform celor afirmate in plenul Parlamentului olandez, tara ar putea merge pana la a-si utiliza dreptul de veto pentru ca o decizie sa nu poata fi luata acum.

Coalitia de guvernare de la Haga este una fragila, fiind sustinuta la o diferenta de un vot in Parlament, ceea ce poate face ca guvernul sa se prabuseasca in orice moment. Ea este sprijinita de Partidul pentru Libertate/PVV, de orientare populista si anti-imigrationista: "De altfel, la presiunea acestuia, in programul de guvernare sunt inscrise prevederi stricte conexe securitatii interne precum conditionarea extinderii Schengen cu Romania si Bulgaria de criterii suplimentare (progresele din cadrul MCV), limitarea numarului de imigranti, acordarea in conditii mai stricte a permiselor de munca pentru straini¬, au declarat sursele citate.

Potrivit RFI, care citeaza presa olandeza, clasa politica olandeza este in marea ei majoritate foarte nemultumita de performantele Bucurestiului si ale Sofiei privind lupta impotriva coruptiei.

Ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, a declarat, marti, la Alba Iulia, ca Romania are 99% sanse sa adere la Spatiul Schengen, precizand ca tara indeplineste toate conditiile impuse: "Indeplinim toate conditiile. Spun 99 la suta pentru ca in viata e bine de fiecare data sa lasi si un loc in care sa te poti retrage la un moment dat. Doar pe vremea raposatului aveam procente de 100 la suta".

Saptamana trecuta, Igas declara, intr-o conferinta de presa la Arad, ca aderarea la Spatiul Schengen este o decizie politica si ca mai exista tari care au rezerve: "Se stie ca mai existau patru tari cu rezerve: Finlanda, Germania, Franta si Olanda. Finlanda s-a lamurit ca Romania indeplineste conditiile, iar ministrul de Interne finlandez s-a deplasat astazi (vineri - n.red.) la Helsinki pentru a sustine cauza Romaniei. La fel, Germania si Franta, ati putut vedea, si-au schimbat pozitia, ceea ce ne bucura, urmand ca si Olanda sa se pronunte".

Traian Igas afirma ca spera ca in 21-22 septembrie sa le poata spune romanilor ca a fost indeplinit obiectivul de aderare la Schengen, chiar daca va fi vorba de o aderare in doua etape: "Aderarea la Spatiul Schengen nu este un favor pe care sa ni-l faca cineva, este o responsabilitate pe care Romania si-a asumat-o investind foarte multi bani in securizarea frontierelor externe Uniunii Europene".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1873 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    investim bani degeaba? (Vineri, 16 septembrie 2011, 9:21)

    oldman [anonim]

    ce folos de super echipamente care sa detecteze te miri ce la frontiera daca poti da 100 euro la vames si nu mai foloseste echipamentu?
  • +1 (7 voturi)    
    Schengen (Vineri, 16 septembrie 2011, 9:23)

    gabi [anonim]

    Nu inteleg de ce suntem la pachet cu bulgarii? Astia sunt in urma noastra cu 20 de ani cel putin !
    • +1 (3 voturi)    
      Bulgaria (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:02)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Este o explicatie simpla.Granita securizata este cea dintre Bulgaria si Turcia.Noi nu avem granita securizata cu Bulgaria pe principiul ca daca vom intra in Schengen nu este nevoie de a securiza granita cu Bulgaria.De aceea vrem nu vream trebuie sa intram la pachet.Din pacate cu amanari.Dar vom intra.
    • +1 (1 vot)    
      Pt ca granita (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:11)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Intre Ro si Bg nu e securizata, presupunandu-se ca este granita interna a spatiului Schengen.
      • 0 (0 voturi)    
        RO = HU, RO = BG (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:56)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui moucha

        Granita noastra e la fel intre RO-BG cum e si cea dintre RO-HU, nu? Daca intram in Schengen si Bulgaria nu, granita RO-BG va ramine la fel, cum dealtfel este acum intre HU(Schengen)-RO(Non-Schengen).
        Nu stiu cit de explicit am fost poate daca mai citesc si eu o data ceea ce am scris nici eu nu o sa mai inteleg.
  • +3 (7 voturi)    
    si eu i-am dat afara pe olandezi (Vineri, 16 septembrie 2011, 9:29)

    mm90 [anonim]

    am renuntat la orice produs made in olanda
    • +4 (4 voturi)    
      patriot (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:10)

      pseudo [utilizator] i-a raspuns lui mm90

      Foarte bine ai facut, daca le-ai inlocuit cu produse romanesti. Legat de Schengen si Olanda, du-te dumneata si numara tiganii din centrul Amsterdamului, sa vedem ce parere ai dupa. Si asta se intampla acum, cand inca sunt stricti si nu multi reusesc sa intre si sa ramana pe teritoriul lor. Sa te tii dupa...
    • -3 (5 voturi)    
      Cit patriotism! (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:11)

      Neica [anonim] i-a raspuns lui mm90

      Si care ar fi produsele alea la care ai renuntat? Ai macar idee ca de fapt multe din produsele importate din Olanda sint de fapt diverse arome si adaosuri pt alimente? Sau tu maninci fan de pe pasunile patriei?
      AI renuntat cumva si la cele franceze? mai acum ceva timp unii strigau tare ca sa renuntam la cele italiene...Ai renuntat si la cele italiene?
      Banuiesc ca la cele din SUA ai renuntat de mult.
    • +3 (11 voturi)    
      bravo (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mm90

      Si o sa inceapa olandezii sa planga pe rupte acum. Trebuie sa intelegem cu totii, ca Romania ii o natie de cocalari si tigani. Asta e. Aia dintre noi care avem scoala, suntem civilizati si aducem valoare adaugata pe piata vom avea loc oriunde in lumea asta dar in Romania nu. Trebuie sa fii nebun sa dai drumul liber la romani in toata Europa.
      p.s. Iar bulgarii nu-s 20 ani in urma amice. Pana si ei se <> pe Romania.
      p.s.s. Ne-am facut-o cu mana noastra cand am acceptat si am pus botul la banii tiganilor, i-am lasat sa-si faca de cap, sa cumpere case peste case, sa lasam manelistii sa intre pe toate posturile tv, sa furam scoala si educatia. Ne-am facut-o singuri si ne meritam soarta. Din acest moment scapa cine poate, restul, la mancat seminte pe National Arena.
      Un roman frustrat.
      • 0 (2 voturi)    
        frustrat da, roman nu (Vineri, 16 septembrie 2011, 14:44)

        abc [anonim] i-a raspuns lui alex

        nu cred ca esti roman desi vorbesti romaneste si pretinzi a fi.
  • +4 (6 voturi)    
    SUE (Vineri, 16 septembrie 2011, 9:55)

    Adrian C. [utilizator]

    Daca tot insista cu legile anti-imigratie inseamna ca Olanda o sa fie si contra SUE, si ca nici UE nu le convine prea mult. Deci olandezii sunt un pic anti-europeni.
  • +4 (4 voturi)    
    Mare minune daca trece (Vineri, 16 septembrie 2011, 10:10)

    Budd [anonim]

    Am auzit azi la radio despre asta desi media din Olanda nu prea e interesata de subiect. Coalitia este sprijinita tacit de PVV (nationalisti). Fara ei liberalii si crestin democratii nu au guvern. Ei, astia se opun categoric si in acordul de sustinere au pus specific respingerea Bulgariei si a Romanie la Schengen.
    Desi in practica, pentru cetateanul de rand accesul la spatiul Schengen e o formalitate da bine la public. Tocmai din cauza asta cred ca olandezii vor respinge aderarea la Schengen.
    M-as bucura daca am avea si noi un fel de mecanism pentru a plati cu aceeasi moneda.
    • 0 (2 voturi)    
      De ce sa le platim? (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:15)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Budd

      In loc sa "le-o platim cu aceeasi moneda" adica razbunarea arma prostului, nu mai bine am corecta ceea ce ne reprosaza? Nu am fi mai castigati noi in primul rand?
  • +2 (4 voturi)    
    Ar trebui sa vedeti adevaratele avantaje (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:18)

    Navetist [anonim]

    Personal nu ma deranjeaza la trecerea frontierei sa arat buletinul. Dar adevaratele avantaje ar fi pentru economie. V-ati intrebat vreodata cat costa (oare pot fi cuantificate?) cozile imense de camioane (in ambele sensuri) de la punctele de frontiera? Europenii Gica-contra nu-si du seama ca si ei pierd?Parca daca esti tigan si arati buletinul, te poate opri cineva. Chiar nu le poate explica nimeni asta olandezilor?
    • +1 (1 vot)    
      Buletinul se mai si verifica (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:17)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Navetist

      Adica se citeste codul si se cauta persoana. In Schengen nu trebuie sa arati nimic. Asta e diferenta. Iar neaderarea nu e vina lor ci a romanilor. Cum spunea cineva: degeaba ai echipamente sa blochezi imigrantii ilegali, daca ei trec cu un pol dat la vames.
    • 0 (0 voturi)    
      Costuri... (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:37)

      Razvan A [anonim] i-a raspuns lui Navetist

      Costurile de care vorbesti ca se voer reduce (in principiu platite de transportatori mai mult decat de statul roman) se vor transfera la intarirea securizarii. Gandeste-te ca dintr-o data presiune imigrationista se va face strict pe Romania. vezi ce probleme au grecii cu aceasta...si nu au aproape nici un ajutor pentru a stavili fenomenul de la UE. Deci, nu e chiar asha de rau precum pare.
      • +1 (1 vot)    
        Re:costuri (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:50)

        Navetist [anonim] i-a raspuns lui Razvan A

        Adica daca sunt platite de transportatori, nu-i bai! Pot sa plateasca!
        Presiune imigartionista exista. Doar se muta. Odata cu costurile.
        "Asa rau cum pare" nu era nici in comunism, ti-ar fi placut sa ramai acolo!