PSD cere lui Gitenstein sa sesizeze procurorul SUA privind declaratiile lui Basescu despre Bechtel

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2011, 14:18 Actualitate | Esenţial

Purtatorul de cuvant al departamentelor PSD, Olguta Vasilescu, a declarat, joi, ca ambasadorul SUA in Romania, Mark Gitenstein, ar trebui sa sesizeze procurorul general al SUA privind declaratiile presedintelui Traian Basescu despre contractul cu Bechtel, transmite Mediafax.

Vasilescu a afirmat, intr-o conferinta de presa, ca declaratiile presedintelui Traian Basescu despre contractul dintre statul roman si compania Bechtel ar trebui sa faca subiectul unei investigatii din partea procuraturii SUA.

"Traian Basescu a declarat in SUA ca autostrada Bechtel nu se mai construieste pentru ca s-a incheiat un contract in care ambii parteneri au vrut sa fure si ca Banca Mondiala ar fi trebuit sa recomande Romaniei sa nu faca acest contract, dar a tacut si acum vrea sa dea lectii. Data fiind gravitatea acestor declaratii, departamentele PSD lucreaza deja la doua scrisori, adresate ambasadorului SUA, Mark Gitenstein, si companiei Bechtel", a spus senatorul PSD.

Vasilescu a precizat ca PSD ii va cere lui Gitenstein sa sesizeze procurorul general al USA in privinta declaratiilor lui Basescu.

"Daca statul roman este furat de compania Bechtel, asa cum spune Traian Basescu, managerii ei trebuie sa fie pedepsiti penal", a spus ea.

Olguta Vasilescu a mentionat ca in scrisoarea pe care PSD o va trimite companiei Bechtel conducerea companiei este anuntata ca, daca nu reactioneaza la declaratiile presedintelui roman, "inseamna ca le accepta tacit si ca a furat statul roman", conditii in care PSD este decis sa sesizeze DNA.

Vasilescu a mai declarat ca PSD ii solicita lui Traian Basescu sa faca publice dovezile privind potentialele interese sau acte de coruptie legate de contractul cu Bechtel.

Presedintele Traian Basescu a declarat, la intalnirea de la Washington cu reprezentantii comunitatii romanesti, raspunzand unei intrebari privind Bechtel, ca Banca Mondiala ar fi trebuit sa recomande Romaniei sa nu faca acest contract, dar "a tacut si acum vine sa dea oarecare lectii".

"Construiam cea mai scumpa autostrada din lume intr-un contract in care ambii parteneri au vrut sa fure. Un contract care s-a atribuit fara licitatie si un contract care ne-a dus la niste preturi exorbitante. (...) Recomandarea Bancii Mondiale ar fi trebuit sa fie: atentie stat roman, ca noi lucram cu voi de vreo 20 de ani, nu faceti acest contract, ca a fost public si atunci Banca Mondiala a tacut si acum vine sa dea oarecare lectii, imi pare rau. Si Banca a tacut si Fondul a tacut si BEI a tacut si BERD a tacut", a spus Basescu.

El a fost intrebat de ce Romania a renuntat la parteneriatul cu compania americana.


La inceputul lunii august, ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a anuntat ca Bechtel va termina constructia celor doua tronsoane de autostrada incepute, in cazul celorlalte sase constructorii urmand sa fie alesi in urma licitatiilor. Costul de construire a autostrazii Transilvania va fi redus la 6,9 milioane euro/km, cu circa 50% mai putin, a spus ministrul.

Premierul Emil Boc a sustinut, la randul sau, ca Bechtel nu va primi despagubiri pentru modificarea contractului.

Proiectul Autostrada Transilvania a inceput in 2004, in baza unui contract de 2,2 miliarde euro, pentru constructia unui traseu de 415 kilometri, dar portiunea construita pana in prezent cu finantarea statului, la sapte ani de la lansarea proiectului, depaseste cu putin 10% din traseul total.

Pana in prezent au fost contruiti doar 52 km din autostrada, iar lucrarile sunt oprite de la inceputul anului, din lipsa de fonduri.

Compania de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania avea in luna mai o datorie catre Bechtel de 90,4 mililoane euro, la care se adauga TVA in valoare de 90,3 milioane lei.


Citeste mai multe despre   






















4477 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    PSD - JENANTA ATITUDINE !!!! (Joi, 15 septembrie 2011, 14:24)

    calin [anonim]

    In loc sa tina partea contribuabilului roman PSD tradeaza acum in ceas de alegeri si trimite contribuabilul roman pe mana proceselor americane, de parca contranctul cu Bechtel nu ar fi fost semnat de catre PSD .... miliare de euro e economia facut prin rezilierea lui si ei plinga de mila Bchtel..

    USL = formatiune de tradatori de tara !
    • +36 (36 voturi)    
      gresesti (Joi, 15 septembrie 2011, 14:58)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui calin

      astia nu sunt tradatori de tara, cel putin nu intentionat.
      astia sunt innebuniti pur si simplu din cauza lui base. acum vor scoate cateva luni tot felul de cereri si declaratii pe urma vizitei lui base in america ca sa-i minimalizeze efectele devastatoare.
      asta e tactica de stefan gheorghiu.
      veti vedea ca-n fiecare zi vor scoate cate o brasoava de genul asta
      ieri crinutu se dadea controlor de bilete de vizite de lucru si ne spunea ca nu au fost actele in regula. cat poti fi de stupid sa spui asa ceva...? :)
      azi psd-ul vine si cere statului american sa traga la raspundere compania bechtel dar nu cere si statului roman sa ceara socoteala celor ce au semnat contractul. dupa ce ei au semnat contractul ala tot ei se dau justitiari acum. asta da nesimtire crasa...
      sa vedem maine ce porumbel mai scot pe gura.

      nu vedeti ca ei aduna tot felul de nimicuri din vizita lui base in america ca sa creeze suspiciune. stiu clar ca i-a lovit base in moalele capului si incearca sa alimenteze fanilor lor derutati ca nu e chiar asa, ca ei stiu mai bine ca actele nu au fost cum trebuie :)
    • +35 (35 voturi)    
      Lasati-o! Din prostie a iesit o idee excelenta! (Joi, 15 septembrie 2011, 15:19)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Olgutei nu i-a trecut prin cap ca procurorii din US au o lege prin care pot cerceta eventuala mita data de companii americane in alte state.
      Daca procurorii americani gasesc Bechtel vinovata de ceva, atentie, dupa o cercetare facuta de americani nu de procurorii romani, o sa avem norocul sa gaseasca si cealalta parte a contractului, cea care a primit mita. Adica pe sefii lui Olguta!
      Olguta initiaza procedura de cercetare in America a lui Bechtel! E ca si cum i-ar pune indirect juvatul de gat lui Nastase. Fara drept de apel la proceduri si chichite avocatesti specifice tarii noastre!
      Ce ancheta DNA, sau amanari din astea specifice justitiei romane, Olguta pune cu sesizarea ei justitia americana pe fir!
      Urmaresc cu nerabdare sa vad cui trimite PSD-ul scrisori in urmatoarea perioada. Daca i-a trimis ambasadorului SUA e deja prea tarziu pentru Nastase. Vin americanii si-l ni-l dau legat pe tava!
      • +9 (9 voturi)    
        gura prostului (Joi, 15 septembrie 2011, 17:32)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        adevar graieste ?

        Asta spuneti?
        Sa speram.
      • +6 (6 voturi)    
        Zilele (libere) ale lui Nastase sunt numarate. (Joi, 15 septembrie 2011, 23:10)

        Gutza [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Discutam zilele trecute cu un amic cu ochii albastri si il intrebam de unde are Truica asa de multi bani.
        Raspuns: Din firimiturile scapate printre degete de Nastase !!!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Olguta Vasilescu (Joi, 15 septembrie 2011, 17:30)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui calin

      este prea epidermica pentru a si gandi cand vorbeste.

      PSD are oameni de nadejde! La mai mare.
  • +29 (29 voturi)    
    ce sa ceri de la tata asta? (Joi, 15 septembrie 2011, 14:25)

    uslasul [anonim]

    atat o duce capul....
    • +16 (16 voturi)    
      ... (Joi, 15 septembrie 2011, 16:07)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui uslasul

      Poate o ia Berlusconi in vizor si-i inchide gura... :-))
  • +24 (24 voturi)    
    Fptul ca nastase al tau etc , compani , (Joi, 15 septembrie 2011, 14:25)

    dori [anonim]

    care au semnat acest contract trebuie sa-ty dea tie topa de 3 lei psd-sta cine are dreptate nu basescu l-a semnat si voi psd-stilor.
  • +28 (28 voturi)    
    astia ori sint disperati (Joi, 15 septembrie 2011, 14:26)

    sache [anonim]

    ori au innebunit de-a binelea.
  • +33 (33 voturi)    
    Oops, s-a strepezit PSD-ul... (Joi, 15 septembrie 2011, 14:29)

    Gigell [anonim]

    Mi se pare mie sau, prin trimiterea acasa a companiei Bechtel, s-a taiat o sursa de finatare a PSD-ului ?
    Parca contractul asta cu Bechtel, unde noi dam bani si ei nu prea fac mare lucru, s-a semnat pe vremea lui Adrian Nastase, sau ma insel eu ?
  • +29 (31 voturi)    
    Uluitor! (Joi, 15 septembrie 2011, 14:32)

    SHEAPA [utilizator]

    Deci singurul lucru retinut de PSD-ista Olgutza Vasilescu este ca Bechtel trebuie sa intre la inchisoare.

    Daca nu ma insel, presedintele Basescu a zis ca SI STATUL ROMAN A VRUT SA FURE!

    Pe cale de consecinta PSD-istul Adrian Nastase (cel care a incheiat contractul cu Bechtel) este invitat la inchisoare (n-ar fi prima data).

    Cat de prosti sunt PSD!!!!
    • +16 (16 voturi)    
      ... (Joi, 15 septembrie 2011, 16:12)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Pai urmand logica distinsei Olguta, daca Bechtel nu reactioneaza atunci tacit accepta ca a furat cot la cot cu statul roman, la vremea aceea reprezentat de PSD. Va sesiza oare PSD la DNA numai pe Bechtel, sau si pe PSD?!?
  • +29 (29 voturi)    
    Hotii (Joi, 15 septembrie 2011, 14:34)

    Lalaila [utilizator]

    Hotii cei mari sunt reprezentantii satului roman care si-au pus semnatura pe contractul ala. Iar pozitia PSD prin vocea Olgutei Vasilescu (mi se strepezesc dintii de fiecare data cand dau de numele asta) ma face sa ma gandesc la o vorba care suna cam asa:"Hotul nu e hot destul daca nu e si fudul".
  • +28 (28 voturi)    
    Aoleeeu, situatia este grava (Joi, 15 septembrie 2011, 14:35)

    Olgagauta [anonim]

    Imi pare rau, dar ce face d-na Olguta si PSD mi se pare anti-patriotic si o jignire grava la adresa romanilor.
    Din moment ce autostrazile noastre sunt CELE MAI SCUMPE DIN LUME, de ce dovezi de coruptie are nevoie? Nu e nimic iesit din comun, nu?
    NU Bechtel ne fura ci aia care au semnat contractul ala in asa hal de pagubos. Prost nu-i ala care cere, e ala care da.

    As vrea ca romanii sa realizeze anumite chestii...odata.
  • +27 (27 voturi)    
    Rufele murdare (Joi, 15 septembrie 2011, 14:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    Un partid din Romania solicita unei tari sa pedepseasca presedintele roman. Dar din cite stiam eu, rufele murdare se spala in familie. Am senzatia ca acest vechi si intelept proverb romanesc, nu este unicul pe care il ignora PSD.
  • +28 (28 voturi)    
    Ba din contra.... (Joi, 15 septembrie 2011, 14:39)

    Nicu [anonim]

    ...Cred ca ambasadorul SUA ar trebui sa se sesizeze ca a fost jignit presedintele SUA prin declaratiile unor politicieni romani, care au minimalizat vizita in SUA spunand , de exemplu, ca ..."Presedintele Romaniei nu a avut o intalnire oficiala, cu acte in regula, cu omologul sau american..."Deci, presedintele SUA isi pierde timpul.....?
  • +17 (17 voturi)    
    Ba din contra.... (Joi, 15 septembrie 2011, 14:39)

    Nicu [anonim]

    ...Cred ca ambasadorul SUA ar trebui sa se sesizeze ca a fost jignit presedintele SUA prin declaratiile unor politicieni romani, care au minimalizat vizita in SUA spunand , de exemplu, ca ..."Presedintele Romaniei nu a avut o intalnire oficiala, cu acte in regula, cu omologul sau american..."Deci, presedintele SUA isi pierde timpul.....?
  • +28 (28 voturi)    
    Si nu are dreptate? (Joi, 15 septembrie 2011, 14:41)

    ionel [anonim]

    Fratilor, nu au facut tunel sau autostrada suspendata ca sa o scoata la pretul la care au scoso. Basescu chiar are dreptate. A fost si inca e japca pe fata. Semnata frumos de baietii de pe PSD care in loc sa taca, fac si mai mult scandal. Mizerie ca la noi nu exista la nimeni!
  • +23 (23 voturi)    
    ba da' prosti sunt astia! (Joi, 15 septembrie 2011, 14:43)

    hot news [utilizator]

    Ok, poate gresesc, dar nu Nastase e cel care a facut contractul? Basescu minte de multe ori, insa aici a avut perfecta dreptate :D
  • -25 (25 voturi)    
    O data ... (Joi, 15 septembrie 2011, 14:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... si o data tovarasul Presedinte tot va trebui sa ajunga in fata justitiei (cel mai probabil SUA ca la noi acasa cu madam Kovesi care nici macar sa radieze PDL-ul nu e in stare nici o sansa) sa dea cu subsemnatul pentru aceste declaratii. Si cu ocazia asta poate va intelege ca are o functie publica foarte importanta si ca nu se poate juca la infinit ca si cum ar fi in campania electorala cu afirmatii tip "seful mafiei personale a lui Adrian Nastase". Vorba aceea...da' ceva dovezi aveti?
    • +18 (22 voturi)    
      ma lasi? (Joi, 15 septembrie 2011, 15:17)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      voi vorbiti de dovezi? ca l-ati facut betiv desi nimeni nu l-a vazut vreodata bea. l-ai facut curvar si amanta lui e udrea dar nimeni n-a venit cu dovezi. l-ati facut securist dar nimeni n-a adus vreun dosar sa sustina afirmatia
      aici base chiar ae dovezi. pretul este mult mai mare raportat cu alte proiecte de acelasi gen. dovada ca s-a putut negocia foarte mult.
      functia publica pe care o are il obliga sa atraga atentia la derapaje, nu sa le ascunda sub pres ca iliescu de s-a ales prafu de tot. in 7 ani de mandat, nu s-au mai dat tunuri de genul rompetrol in Romania. d-asta astia sunt innebuniti. vot posta, si altele.
      asa ca nu mai vorbiti voi de insinuari ca uslasii doar asta stiu sa faca. nicio dovada nu au adus pana acum
      • -20 (20 voturi)    
        Tare asta (Joi, 15 septembrie 2011, 15:40)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Cum nu l-a vazut nimeni beat cand era cu paharul langa Becali si "se cinsteau"? Tot timpul cand iese "in oras" e la spritz prin diverse restaurante si baruri. L-ai vazut tu la opera sau la teatru vreodata? Cine ne invata la televizor cat whisky se toarna si cate cuburi de gheata se pun in pahar? Cumva Barack Obama? O fi Obama betiv atunci.
        Curvar s-a facut singur cand declara plin de subantelesi ca se ducea prin porturi si vizita toate "muzeele" imediat. Si nici Udrea nu a fost filmata parasind Cotroceni-ul la 12 noaptea dupa ce a trecut sa puna benzina la masina (sau alta explicatie penibila). Cat despre partea cu securitatea cred ca e singura exceptie de la regula ... e singurul roman cu demnitate publica care a lucrat pana in '89 in strainatate si nu a avut absolut nici o legatura cu securitatea...nici macar o foaie de luare in evidenta.

        Si in cele din urma e Presedinte, are acces la rapoarte de la serviciile secrete, numeste procurorii ... de ce nu face sesizari penale daca au fost incalcate legile in vigoare la data respectiva? Iti spun eu de ce ... pentru ca exista foarte multi trepanati care l-au votat si il vor mai vota (pe el sau PDL-ul) doar pe baza "datului din gura". In 2004 ne zicea cat de rau e Oprea (fara dovezi desigur) ... jibonul se ducea si vota impotriva "mafiei lui Adrian Nastase" si, pentru ca nu era de ajuns ca i-a luat pe toti votantii de prosti, ca sa le mai si rada in nas dupa aceea l-a pus Ministrul Apararii. La fel se plangea cat de mult au fost fraudate alegerile din 2004 ... pana a aflat ca le-a castigat el. Brusc a uitat de fraude si de plangeri penale. Daca atat va duce capul ... atat meritati.
        • +9 (11 voturi)    
          gigi, esti tare (Joi, 15 septembrie 2011, 17:48)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          eu te-am intrebat daca l-ai vazut beat, nu cu paharu in fata. te faci ca nu intelegi diferenta?
          si eu mai beau, asta nu inseamna ca sunt alcoolic. nu incerca sa faci din tantar armasar. eu te-am intrebat daca l-a vazut cineva vreodata beat, cum s-a vazut ludovic orban sau vacaroiu. despre asta vorbesc.
          aia cu udrea la 12 noaptea cunosti decat jumatate de stire ca cealalta jumatate nu au mai dat-o hahantenele. cealalta e ca atunci cand udrea a fost la cotroceni la 12 noaptea base era la neptun pe plaja cu familia :)
          si aici am vorbit strict de insinuarile vis'a'vis de udrea, nu ce a facut cand era tanar prin porturi. eu vorbesc strict de cand este presedinte. deviezi discutia spre zone pe care ai impresia ca le stapanesti. vezi ca nu toti au iq-ul fanilor de hahantene :)
          pt ca nu sunt dosare sa-i multumesti sefului din umbra usl, tov ilici ce a ars tone de dosare sa-si ascunda urmele. pana una alta base nu are si din toti securistii din pnl si psd se gasea unu sa stie si sa-l dea in gat. aici vorbesc de ghise, felix si restu de DOVEDITI securisti, ok? :)
          si milica a fost seful universitatii din bucuresti pe timpul lui ceasca si a spus ca nu are dosar. tot functie de demnitate publica. dar el nu e base si pe el nu-l urati :)
          obsesia pt base va pune ochelari de cal. nu mai vedeti altceva.

          in a doua parte pur si simplu o iei pe aratura. si crin a spus o gramada despre psd si geoana si nu trece o saptamana si se pupa cu foc dupa publicarea sondajelor. asta e politica si voi incercati sa aratati ce fac toti doar la unu. asta e politica si asa se face peste tot in lume. azi tie dusman politic, maine ti-e aliat. nu vad de ce brusc doar la el este isterie nationala si-mi reprosezi ca atat ma duce capu? pe mine ma duce, pe tine te duce cand vezi doar la unu ce fac toti? :)
          sunteti prea simplisti in gandire. aveti doar o obsesie numita basescu. ce face el si atat. e cu paharu in fata e betiv. a fost marinar si s-a dat in "barci" sigur si udrea este pe acolo... grav
          • -1 (3 voturi)    
            Eee... (Joi, 15 septembrie 2011, 22:58)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            ...bine ca nu imi zici ca e pe baza de pixel albastru si ca e totul un trucaj ordinar pus la cale de mogulii cei rai.

            Eu am impresia ca tu crezi ca oi fi vreun diasporean partial informat care are impresia ca Basescu e inca in opozitie si se lupta cu comunistii presedintelui Iliescu si premierului Nastase...

            P'asta cum o comentezi, ca vad ca orice poate fi rastalmacit, interpretat si prezentat cum va convine voua portocaliilor:

            http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/presedintele-romaniei-eram-sub-influenta-bauturilor-alcoolice-cand-am-sustinut-pensia-minima-187699.html
    • +22 (22 voturi)    
      da, (Joi, 15 septembrie 2011, 15:38)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      daca nu sunteti in stare sa va constituiti intr-o opozitie serioasa si puternica, daca nu stiti altceva decat sa bateti campii, vreti desfiintarea PDL pentru o chichita. ei bine, PDL se legitimeaza prin cei care i-au votat si nu prin statute si hartoage. cat despre ultraspalatul nastase, cel care se ascunde sub fusta justitiei corupte pe care el si tatucu ilici au pastorit-o pana a ajuns la laba broastei... el va reprezinta cu desavarsire: corupti si lasi, asta sunteti cu totii
      • -8 (8 voturi)    
        QED (Joi, 15 septembrie 2011, 17:11)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        "au pastori-o" :)) Ca bine zici. Ai surprins perfect esenta. Nastase si cu Iliescu nu mai sunt la putere ... de foarte mult timp. Wake-up!!!

        Dar despre justitia pe care o pastoreste actualul ai ceva de spus? Si nu o pastoreste de ieri de azi ... ci de vreo 6-7 ani ...
  • +26 (26 voturi)    
    iara.... (Joi, 15 septembrie 2011, 14:55)

    vlad dracul [anonim]

    Mai da parca tembelii astia nu se mai pot opri din debitarea tampeniilor. Sunt dusi cu pluta USListi astia?! ar face chiar orice ca sa ajunga la putere?!
  • +24 (24 voturi)    
    o sugestie (Joi, 15 septembrie 2011, 15:00)

    Fabian [anonim]

    Poate sesizeaza si DNA-ul pentru ca, din cate stiu eu, contractul acela a fost facut pe timpul cand era Adrian Nastase prim-ministru.
  • +24 (24 voturi)    
    cum nu e clar? (Joi, 15 septembrie 2011, 15:02)

    Adi [anonim]

    Treaba e foarte simpla:
    PSD-ishtii au semnat un contract cum il stim, si si-au luat cota parte de-acolo, din banii contribuabilului, via Bechtel.

    PDL-ishti au redus contractul acela, iar acum Bechtel ori:
    1. ii preseaza ca-i da-n gat
    2. isi cer spaga inapoi cu frumosul
    3. isi cer spaga inapoi cu racketzii

    In consecinta, PCR-ishtii fac scandal si-l ataca pe Base.
    Nu sunt jurist, insa o astfel de CERERE catre un alt stat de a "penaliza" presedintele tarii, cred ca se incadreaza undeva in penal.
    Penali ....
  • +16 (18 voturi)    
    PSD (Joi, 15 septembrie 2011, 15:19)

    Paleopterix [utilizator]

    PSD = Penibili si Disperati
  • +17 (17 voturi)    
    dupa ce au incercat sa dreaga busuiocul (Joi, 15 septembrie 2011, 15:34)

    amanda13 [utilizator]

    cu poanta multumindu-i ieri ambasadorului american, indivizii astia o comit din nou... aceasta este o dovada clara de idiotenie politica. mi-e pur si simplu sila...
  • +18 (18 voturi)    
    Va zic io, Olguta s-a inscris in PDL (Joi, 15 septembrie 2011, 15:36)

    Gigell [anonim]

    In secret, bineinteles.
    Pai cum altfel sa faca ce-a facut:
    1. Aduce aminte lumii ca Anca Boagiu a mai salvat cate ceva din contractul cu Bechtel.
    2. Vrea ca procuratura americana sa intre pe fir si pe aia nu-i poti bloca ca pe DNA, cu otrepele judiciare independente PSD-iste. Asa ca poate o sa aflam si cat si unde se duce / ducea parandaratul. Si nu'sh de ce cred eu ca se ducea undeva prin PSD.
  • +12 (14 voturi)    
    Gogu (Joi, 15 septembrie 2011, 15:36)

    miki [anonim]

    Te uiti la ce le fata mintea,mai ales la gaina asta-Olguta a lu Sugiparu din capu Craiovei-cum te bagi pe stinga-si nu poti crede.Ramii mut la timpeniile debitate pe cm patrat atit de ea cit si de maimutoi Crin si Tonta.
    Cred ca cel mai bine este sa nu raspunzi unor astfel de cretini.
  • +15 (15 voturi)    
    PSD aduce iar deservicii Romîniei (Joi, 15 septembrie 2011, 15:44)

    ro [anonim]

    Ca de obicei, PSD iar aduce deservicii Romîniei.
    Pentru că Bechtel nu s-a retras încă OFICIAL din construcţia autostrăzii, o asemenea atitudine poate să-i facă să se răzgîndească.

    PSD şi PNL nu ştiu să facă decît jocuri politicianiste.
    Nimic constructiv, nimic bun.
    Nu ştiu decît să strice, să bage beţe-n roate, să pună piedici, să tergiverseze, să pună capcane, să organizeze ambuscade.

    Adevăraţi urmaşi ai sovieticilor.
    Iar Olguţa o demnă urmaşă a lui Hrebenciuc.
    Nu m-aş mira să aflu că e favorita lui.
    • -8 (8 voturi)    
      Cum... (Joi, 15 septembrie 2011, 17:16)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ro

      ...ar trebui sa fie "favorita" lui Hrebenciuc? La fel cum e Elena "favorita" lui Traian? :))

      Si cum ai defini dumneata tovarase o opozitie care face ceva constructiv si bun? Cumva o opozitie care nu deranjeaza puterea, tace permanent, voteaza alaturi de putere si eventual la alegeri indeamna oamenii sa voteze tot cu puterea? Ce va mai place unanimitatea. Va e dor de Ceasca si de consensul de pe vremea lui rau de tot.
      • +5 (5 voturi)    
        Gigi mai bine du-te repede la Olguta (Joi, 15 septembrie 2011, 19:21)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Si avertizeaz-o ca-l da pe mana procuraturii pe Nastase, nu pe Basescu, cu plangerea asta.
        Si nu pe mana procuraturii din Romania, in prostia ei face valuri la procuratura americana, iar aia nu stiu de gluma.
        Privind cu cap limede din afara se vede ca v-ati pierdut de tot busola, ati inceput sa va dati singuri la gioale. Cum altfel se explica reclamatia lui Olguta la procurorii americani ca Bechtel a dat spaga in Romania la semnarea contractului? Cine crede Olguta ca putea s-o ia atunci? Mama?
        • -1 (1 vot)    
          Uite ... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:31)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          ... ca nu ma intereseaza daca Nastase e membru PSD si face puscarie pentru Bechtel (in SUA daca se poate) daca a luat mita pentru contract. Pe de alta parte exista si riscul sa se gaseasca totul in regula si sa pice de cacao toata propaganda basista (mai ales ca procurorii din SUA nu sunt numiti de aceeasi persoana care ii numeste pe Kovesi si Morar)... dupa care, nu-i asa, va veni dl Basescu si va zice...l-am reevaluat si pe Adrian Nastase. De fapt e un "arhangel al luptei anticoruptie" ... si voi o sa aplaudati (cum aplaudati voi la tot ce scoate dl Basescu pe gura) si gata. Adrian Nastase Prim Ministru!
  • +13 (13 voturi)    
    Bravo (Joi, 15 septembrie 2011, 16:00)

    radu [anonim]

    Bravo, Olguta - PeReMista, da-i la gioale lui Nastase!!!
  • +10 (10 voturi)    
    nici o grija... (Joi, 15 septembrie 2011, 16:03)

    dumitru vaduva [anonim]

    Aceasta femeie se mira ce sa mai scorneasca pentru a-l pune in situatii inconfortabile pe Basescu sau mai precis,pentru a se pune ea in situatii favorabile.Nu stiu ce urmareste ea cu aceste demersuri dar,eu,care-l sustin pe Basescu si-l apreciez,pot sai spun acestei pupeze de muiere ca nu am nici o grija in privinta repercursiunilor pe care le pot avea afirmatiile lui Basescu referitoare la Bechtel.Basescu nu vorbeste decat despree lucruri pe care le stie si cred ca are dovezi clare ca lucrurile s-au intamplat exact cum a zis el. Asa ca muierea asta se va alege cu praful de pe toba.Ea se mira cum sa faca sa iasa in fata si sa spuna ceva,chiar daca tot ce spune si face este lipsit total de continut si de importanta.
  • +15 (15 voturi)    
    departamentele PSD (Joi, 15 septembrie 2011, 16:05)

    cristina [anonim]

    Sunt poate pentru prima data in viata de acord cu Ion Iliescu. PSD si ale sale departamente par sa fi pierdut directia complet. Extrem de dezamagitor, nici macar opozitie nu avem. Astia nu mai stiu nici la ce sa se opuna!
  • +11 (11 voturi)    
    jenanta initiativa, (Joi, 15 septembrie 2011, 16:43)

    dumitru vaduva [anonim]

    Initiativa acestei pesediste este jenanta si lipsita de logica.Tu,roman,fie chiar si adversar politic al presedintelui ,il reclami pe acesta la o instanta apartinand altei tari ? Ce fel de roman poti fi punandu-te in aceasta situatie? Dar,de cand exista acest partid comunist sub orice denumire a avut el,pmr,pcr,fsn,pdsr ,psd si mai nou usl, el a tradat tara si s-a coalizat cu dusmanii ei impotriva propriului popor. Asta este caracteristica de baza a acestei adunaturi politice care s-a aciuiat pe capul romanilor furand tot ce le-a iesit in cale si ademenind poporul prin mijloace la fel de josnice precum cel de fata. Rusine,tradatori de neam si tara!
  • +7 (7 voturi)    
    Vai,ce functie! (Joi, 15 septembrie 2011, 17:15)

    mircea [anonim]

    Purtatorul de cuvant al departamentelor PSD.A mai auzit cineva despre aceasta functie in PSD?De cand isi aroga parasuta de Olguta Vasilescu aceasta functie?Se cred sub biroul lui Vadim,pe cand era in PRM,ca sa se tina de smecherii/Sa-si vada de lungul nasului.Se pricepe acum si la politica internationala.Toate curvele au tupeu,dar vorba lui Iliescu :centura nu-i chiar tot una cu politica.
  • +7 (7 voturi)    
    tovarasa Olguta (Joi, 15 septembrie 2011, 17:21)

    elena [anonim]

    Tovarasa Olguta combate bine. Cap are minte ce-i mai trebuie?
  • +9 (9 voturi)    
    Asadar... (Joi, 15 septembrie 2011, 17:37)

    Bravo [anonim]

    Asa Olguta, deci tu crezi ca Train Basescu calomniaza, ca nu sunt probe, ca de fapt contractul a fost cinstit, da?

    Adica pretul km de autostrada din punctul tau de vedere, platit din banii nostii de contribuabili prosti, e un pret cinsit, asta e parerea PSD-ului?

    Iar faptul ca nu avem inca o autostrada Transilvania e iar normal, asa crede PSD? Totul a fost normal si cinstit cu Bechtel, noi suntem niste tampiti, da? Asta e parerea ta si a PSD, da?

    Hai, ne vedem dupa perdeaua de la cabina de vot, ca sa iti spun parerea mea, da?
  • +2 (2 voturi)    
    psd-ul (Joi, 15 septembrie 2011, 19:34)

    ghici [anonim]

    reprezentat de persoanele oneste dece nu se revolta atunci cind vorbesc uniii care-s prezenti mereu si arunca acest partin undeva in lada de gunoi-- dece tac membrii psd???? ca m-am saturat sa citesc timpeniile unora ca cei din artic. de mai sus .
  • +4 (4 voturi)    
    otrava (Joi, 15 septembrie 2011, 20:29)

    arion [anonim]

    Aceasta Olguta,fosta taranista,daca nu ma insel, e un munte de rautate si perfidie,numai sa-i vezi figura si te lamuresti. Pun pariu ca n-o inghite nici barba'su ,cine poate trai cu otrava-n casa ?
    N-are nici o treaba cu vreo ideologie,vreo lupta de idei - ceva destept, doar gargara de mahala !
    • +3 (3 voturi)    
      fost (Joi, 15 septembrie 2011, 21:51)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui arion

      prmista... scolita bine la Vadim in ograda
  • +2 (2 voturi)    
    chiar asa.. (Joi, 15 septembrie 2011, 21:48)

    tomescu [anonim]

    sa se autosesizeze DNA si poate vreo comisie parlamentara sa vedem, se lasa cu ani de puscarie pentru vreo persoana implicata sau este mac-mac politicianist?
  • +1 (1 vot)    
    bravo p.s.d.! (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:13)

    buzelan corneliu [anonim]

    Interventia LOV este un bun prilej pentru ca electoratul sa realizeze ca nu merita sa acorde votul pentru asemenea specimene.
    .
  • +3 (3 voturi)    
    Hotul striga hotii (Vineri, 16 septembrie 2011, 8:36)

    ALIOSA [anonim]

    PSD a dus tara de rapa.Ei au semnat contractul cu Bechtel,l-au secretizar,ca noi prostimea sa nu stim cat de mult suntem furati.Acum PSD-ul o face pe sfantul.Presedintele are dreptate cand spune ca Ponta este imatur.Eu spun ca nu este intarcat.Este greu dar si PSD are vina lui ca s-a ajuns aici.Asa ca eu spun ciocul mic . Tunurile mari s-au dat pe vremea lui Iliescu si Triceanu.