Comisia de administratie din Camera Deputatilor: Eutanasierea cainilor poate fi decisa de administratia locala, dupa consultarea cetatenilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2011, 17:25 Actualitate | Esenţial

Comisia de administratie a Camerei Deputatilor a elaborat, miercuri, un nou raport la proiectul de lege privind cainii fara stapan, stabilind ca eutanasierea cainilor va putea fi decisa de administratia locala, insa numai dupa consultarea cetatenilor din localitatea respectiva, potrivit Mediafax. Deputatul PDL Vasile Gherasim a precizat ca membrii comisiei au decis ca "autoritatile locale sunt indrituite sa ia orice masura cred de cuviinta, inclusiv de eutanasiere, dupa consultarea cetatenilor din localitatile respective".

El a explicat ca in precedentul raport, eutanasierea era decisa de consiliul local, fara consultarea cetatenilor, acesta fiind modificat si introducandu-se obligativitatea consultarii cetatenilor in aceasta problema: "Consultarea se face prin diverse metode, inclusiv prin studii, sondaje de opinie, referendum, cine are bani, daca nu, adunari pe cartiere. Fiecare cum crede de cuviinta", a adaugat Gherasim.

El a mai spus ca o alta modificare fata de precedentul raport este faptul ca s-a generalizat sistemul cip si de evidentiere a cainilor. Gherasim a aratat ca vor fi montate cip-uri si la cainii din curti, din proprietatea cetatenilor si la cei din strada.

In privinta sterilizarii, prevederile au ramas aceleasi, sterilizarea facandu-se transparent, cu participarea ONG-urilor.

Camera Deputatilor a dezbatut in sesiunea trecuta raportul intocmit de Comsia de adminstratie la proiectul legii cainilor fara stapani, dar nu a dat votul final, decizand retrimiterea lui la comisie pentru un nou raport.








  


20257 vizualizari
  • -5 (9 voturi)    
    Dragut (Miercuri, 14 septembrie 2011, 17:34)

    elena [anonim]

    Suna bine chestia asta de "consultare a cetatenilor". Oricum, dupa ce ii consulti, faci tot ce vrei, ca nu te obliga nimeni sa adopti parerea majoritatii. Tu i-ai consultat si ti-ai facut datoria.
    • +1 (5 voturi)    
      . (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:30)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Mie mi-ar conveni sa eutanasieze din start cainii care nu sunt adoptati intr-un anumit interval de timp. Ce tot se trage de timp? Oricum, doar cetatenii din localitatile unde nu sunt probleme cu acesti caini nu vor vota "pentru" eutanasie.
      Deja au trecut vreo 4 ani de la legea idioata a bideului si cainii colcaie precum viermii in Bucuresti si in marile orase. Lumea a treia. Si sa nu ma luati cu vrajeli ca si eutanasierea cainilor e solutie de lumea a treia, pentru ca doar in SUA sunt eutanasiati anual 1-2 milioane de caini.
  • -2 (8 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Miercuri, 14 septembrie 2011, 18:03)

    neaga1900 [utilizator]

    Se arunca pisica in curtea vecinului.... nu cred , ca e bine sa iei o viata , dar mii sau sute de mii..... Merg , in continuare pe ideea castrarii macar a unuia dintre parteneri - mai degraba a femelelor , care fac rau tare in calduri fiind........daca nu se pot ambii
    • -1 (3 voturi)    
      Salamul (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:18)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

      Din ce crezi ca e facut ?
      Dar hrana cateilor ?
      Ultima oara cand am verificat cainii sunt carnivori adica mananca alte animale .
      • 0 (2 voturi)    
        Plus ca maidanezii transforma carnea (Miercuri, 14 septembrie 2011, 22:04)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui gamma

        pe care o mananca in excremente de ti-e si sila sa mai circuli pe trotuarele Patriei.
    • 0 (0 voturi)    
      atac (Joi, 15 septembrie 2011, 11:50)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

      am fost atacat si muscat de un caine agresiv care avea "cercel"... deci presupun ca era castrat

      Adica, nici cei castrati nu mai calmi.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 15 septembrie 2011, 19:44)

        elen [anonim] i-a raspuns lui bedexe

        crotalul arata ca a fost canva proins de hingheri, nu ca a fost castrat. Doar crotalul albastru special arata ca e vorba de un caine castrat
  • +3 (13 voturi)    
    scapati-ne de haitele (Miercuri, 14 septembrie 2011, 18:07)

    jjjjj [anonim]

    de patrupede agresive de pe strazi !
  •    
  • +2 (12 voturi)    
    cainii vagabonzi (Miercuri, 14 septembrie 2011, 18:15)

    ticut [anonim]

    sa faca orice numai sa ne scape de javrelea aste de pe strada
  • +1 (11 voturi)    
    caini (Miercuri, 14 septembrie 2011, 18:18)

    mircea [anonim]

    Adica daca face un ONG un protest pentru salvarea maidanezilor inseamna ca asta e dorinta cetatenilor nu ?
    Daca atatia ani nu s-a facut nimic nu vad ce s-ar schimba acum. Sunt curios care mai este media de bucuresteni capsati pe strazile frumoasei noastre capitale.
    Noi nu am fost in stare sa plantam iarba pe un teren national ce sa mai pomenesc de prinderea si evidentierea cainilor.
  • +1 (7 voturi)    
    rusine (Miercuri, 14 septembrie 2011, 18:37)

    valentin [anonim]

    Ne facem de rusine cu maidanezii din capitala, ne rad turistii si cei din provincie, asta din cauza nepasarii primarilor.
    Oprescu nu a reusit sa termine lucrarile in Centrul Vechi, sa termine podul Basarab la timp sau sa ne ofere un stadion national de care sa fim mandri. Acum i se mai ofera o sansa, sa ne scape de maidanezi.
    • 0 (4 voturi)    
      Hm (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:00)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui valentin

      Dar cu aia de put in autobuz, cei homeless cand se urca, de se imbolnaveste de ficat un autobuz intreg nu ti-e rusine? Sau care stau pe strada cu bube jegoase expuse ostentativ pentru cersit nu ti-e bah, rusine? Dar cu pi...le care sunt peste tot si o sug pe 5 euro nu ti-e rusine? //
    • +4 (6 voturi)    
      maidanezi (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:16)

      geo [anonim] i-a raspuns lui valentin

      Pe langa eutanasierea maidanezilor,mai trebuie bagati la puscarie cei care ii abandoneaza.Pentru ca degeaba ii eutanasiezi sau sterilizezi daca taranii arunca altii in strada.
  •    
  • +4 (8 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 18:48)

    Adrian [anonim]

    ...iar o decizie tipic romaneasca, adica hai s-o mai lalaim. Luati naibii odata o decizie clara si ferma, ce puii ma-sii!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Oprescule, baga referendum ! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:06)

    Muscarau [anonim]

    Cutu-cutu o sa ramana fara obiectul muncii.
  • +2 (6 voturi)    
    Eutanasierea este cea mai buna solutie (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:11)

    Letitia [anonim]

    Si cand spun cea mai buna, ma refer atat la costuri cat si la viteza de implementare si rezultate imediate.
    Nu vad alta solutie la hoardele de caini care au ramas pe strazi dupa demolarile comuniste.
    • 0 (2 voturi)    
      mi-as permite sa te contrazic (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:27)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Letitia

      dupa 20 de ani nu mai putem baga demolarile in fata. deja vorbim de inconstienta autoritatilor si unora ca vecinii mei, care apara 6 caini fara sa stie de ce. probabil ca da bine in fata unora ca noi sa faci gratar in spatele blocului. au si umblela din acele de plaja..... Marinescu sa traiasca, asa cum ii doresc eu. In caz ca nu stiti care, ala de a intrat in parcul bordei si a dat afisul la o parte si mandrul ales al neamului care a propus legea aia tampita votata de parlamentari in necunostinta de cauza, ca de obicei
  •    
  • 0 (2 voturi)    
    Da' fa odata referendum, ba primare (care este) (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:18)

    cu fara [anonim]

    Nenica , in Bucale asta (cum zice romanii la pubele) tre' sa fiu fooooarte atent la activitatile canine. Tre' sa ma uit sa nu calc in dinsul (kk) de caine, tre' sa fiu atent la capatul cu dinti al respectivului patruped (si ala cu coada e amenintator, da' ala cu dinti e infiorator de-a dreptu'), ba am auzit ca si prin aer circula ceva oo de daunatori cazati de patrupezi. Ma intreb: orasu' asta pubelar de de oameni sau de caini? Oprescule, la referendum, baaaaa.
  • +1 (3 voturi)    
    RUSINE (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:42)

    Paleopterix [utilizator]

    Ne dam ofuscati ca nu ne primeste lumea in schengen, sau ca suntem tratati in afara ca niste paduchiosi. Oare de ce? Unde naiba s-a mai vazut asa ceva ca la noi, hoarde de caini plini de pureci si de boli, liberi prin toate orasele... Nici in Somalia nu cred ca nu exista asa ceva, suntem de rasul lumii intregi.
    In ziua in care justitia ar deveni justitie si la noi, si orice om muscat de un caine vagabond ar putea da in judecata direct PRIMARUL si ar obtine daune de sute de milioane, atunci sa vedeti ce curatenie s-ar face. Pana atunci, ramanem paduchiosii Europei. Pana atunci, adica pana la pashtele cailor.
  • -3 (3 voturi)    
    Un cetatean (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:47)

    Un cetatean [anonim]

    Cand vad cum cetatenii patriei isi arata muschi la niste biete suflete fara vina ca au fost aruncate in strada, INSA nu fac atata galagie cu privire la aurolacii, cersetorii si jegosii care ne umplu strazile, ca deh, le e frica, MI SE FACE SILA. Bah, astia de va grabiti sa ziceti "omorati, omorati'', eu si copiii mei si avem robleme cu animalele strazii, dar ne simtim in nesiguranta cu aurolacii si homelessii care au impanzit capitala. Ce sa facem cu ei? Sa-i omoram? Nu, Doamne fereste! Dar atitudine luam sa fie lauti de acolo ca put si-s periculosi, luam?? Nuuu. De ce? Ca suntem niste LASI care-si arata muschii la cei slabi; in cazul asta niste cainii si pisici morti e foame si sete.
    • +2 (4 voturi)    
      cat de mic poti sa existi? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:39)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

      compari un om cu un caine? chiar ai copii? eu nu cred, pentru ca eu pentru copilul meu sunt in stare sa fac moarte de om- si sa suport consecintele, fireste. de ce nu iei aparerea sobolanilor? sau ii cresti cu mancarea copiilor? bine ca esti tu smecher de bucale care iei atitudine
    • +1 (3 voturi)    
      cat de mic poti sa existi? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:39)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

      compari un om cu un caine? chiar ai copii? eu nu cred, pentru ca eu pentru copilul meu sunt in stare sa fac moarte de om- si sa suport consecintele, fireste. de ce nu iei aparerea sobolanilor? sau ii cresti cu mancarea copiilor? bine ca esti tu smecher de bucale care iei atitudine
    • -2 (2 voturi)    
      mi-e mila (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:54)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

      de copii tai, daca tu ca tata compari un om cu un animal. intreb si eu ca opinia publica(: Dem Radulesu in seria BD) ti-ai risca un copil mutilat de niste animale? acum avem libertatea opiniilor. de ce nu-i iei tu pe toti acasa, langa copiii tai? ai da dovada de curaj, fata de noi astia care suntem niste lasi.eu recunosc ca sun un "las" dupa tine, dar mi s-a luat. "mentionez"- cunosti formularea?- ca am un caine in proprietate, sau cum s-o numi.
    • 0 (0 voturi)    
      ia-i ma acasa! (Joi, 15 septembrie 2011, 11:01)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean

      Asta nu pricepeti, batuti in freza. Cainii fara stapan in toate (REPET: TOATE) tarile civilizate sunt tinuti cateva saptamani intr-un centru (deh, tot pe banii mei si ai tai...) si orice fraier ca tine are astfel sansa sa vina si sa ii ia la el acasa!. Abia dupa asta sunt eutanasiati. Deci, daca tu si altii ca tine ii iubiti asa de tare, mergeti si luati-i voi si va asumati responsabilitatea pentru ei. In caz contrar, domnu' cu 2 degete de frunte, e usor sa strigi ca iubesti cainii, dar hai sa ii lasam pe altii sa fie muscati sau sa aiba grija de ei. Zi-i unde gresesc.
      • 0 (0 voturi)    
        sterilizare (Joi, 15 septembrie 2011, 19:49)

        ele [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

        cat timp ei se toto nasc si se tot nasc va trebui sa toto omoram si sa tot omoam, nu e mai simplu sa sterilizam? Dumitale stii ca in tarile civilizate tot omul are in curte caini sterilizati? Deci fara controlul inmultirii nu se va obtine in veac nimic ca sa se reduca numarul maidanezilor. Se cosmetizeaza o problema. Occidentalii prin steriliozari au scapat de maidanezi, nu prin omorare. La ei se eutanasiaza extrem de putini caini si nu in toate tarile UE! In majoritatea ei sunt adoptati si se creeaza facilitati adoptatorilor, primariile au site... deci nu trunchiati adevarul preluat si el trunchiat. Spuneti exact cum este in ala parte si cum s-a ajuns azi. Dupa al doilea razboi mondial am plecat cu sanse egale. De ce la ei se poate si la noi nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Re: sterilizare (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 2:00)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui ele

          Trebuia sa incepeti cu asta - daca vroiati sa aveti civilizatie. Occidentul, in tot timpul cat s-a chinuit sa educe oamenii in privinta cainilor, si sa ii faca sa isi sterilizeze animalul de companie, nu a renuntat niciodata la eutansie, nu s-a gandit niciodata sa "reteritorializeze" un caine vagabond, a inteles ca nu toti cainii pot fi adoptati, iar locul celor care au ramas nu e in nici un caz pe strada.
          Asa nu ati facut decat sa inrautatit si mai mult situatia printr-o politica stupida (sterilizare si returnare), si ati reusit sa invrajbiti si mai mult oamenii impotriva cainilor. Acum se sterilizeaza 5.000 de caini vagabonzi in Bucuresti, inainte se eutanasiau 40.000. Nu trebuie sa fie geniu sa iti dai seama ca - la sfarsitul anului, cand tragi linie vei avea mult mai multi caini daca ii sterilizezi decat daca ii eutanasiezi. Iar numarul lor, va creste exponential - determinand din ce in ce mai multi oameni care pana acum erau neutrii, sa ajunga sa ii urasca (una e sa ai un maidanez stingher pe strada, si alta e sa ai haite de zeci de caini, care te ataca si in mijlocul zilei)
  • 0 (2 voturi)    
    nu vă bucuraţi prea repede (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:54)

    elena [anonim]

    Studii, sondaje de opinie? Şi dacă din sondajul plătit/efectuat de primărie rezultă că fiecăre cetăţean vrea cinşpe maidanezi pe metru pătrat?

    Lipsesc şi datele, intervalul de timp de la adoptarea legii în care primăria trebuie să consulte cetăţenii.

    Apoi intervalul în care trebuie pusă în aplicare decizia majorităţii.

    Şi nici măcar nu s-a adoptat vreo lege - şi-au dat şi ăia cu părerea.

    În ritmul ăsta maidanezii vor fi bine-mersi pe străzi încă cincizeci de ani de-acum încolo.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa..va e frica de maidanezi (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:57)

    Andrei, nenea de la trei [anonim]

    La mine in spatele blocului se aduna in fiecare seara o gasca de golani aurolaci si betivi care fac o galagie de nu poti dormi toata noaptea, cu atat mai putin sa ai curajul sa vii acasa tarziu. Ideea e ca, gospodinele si sceleratii care iau atitudine importiva animalelor, nu fac NIMIC sa ne scape de golanii din spatele blocului care reprezinta cel mai mare pericol. Mor de frica lor, nu zic nici pas, dar arunca cu pietre dupa niste catei slabanogi si speriati. OK, inteleg ; voi invocati ideea de siguranta pe strazi. Atunci mergeti, ba, pana la capat ! Aratati-va muschii si la golanii strazii, nu numai la animale. Aaaaaaa, sau va e frica? Hm, asa ma gandeam si eu. Hai mars de-aci, lasilor! Nu va mai dati "mare la apa mica"!
    • 0 (2 voturi)    
      ia tu acasa cainii (Miercuri, 14 septembrie 2011, 21:11)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui Andrei, nenea de la trei

      si ne ocupam noi de oameni, dar "dupe". pentru golani, ai la dispozitie politia- siguranta si incredere, cum scrie pe usi, dar ti-e frica sa suni, sa nu-ti sparga aia geamurile. tu ce muschi ti-ai aratat? "lasilor"? esti copil. btw: esti bucurestean?
  • +1 (3 voturi)    
    Doamne Ajuta! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:00)

    eu cel mic [anonim]

    "Posesor de caine", e adevarat unul mic. Sotia mea a fost atacata luni, 12 sep, in jurul orei 12 ziua. Mergea sa ia copilul de la scoala. Nu s-a intamplat nimic, -insa, la ce risc m-as fi putut astepta daca venea fetita cu 10 min inainte ?- pentru ca au intervenit paznicii de la spital (nu dau numele). Deja am facut comanda de spray cu piper si bastoane cu electro socuri. Pe de alta parte am fost plecat din tara cateva zile: nu am vazut absolut nici un caine fara stapan. Dar suntem europeni, cu gratare in spatele blocului....