Cum s-a intalnit Obama cu Basescu in Casa Alba si ce au discutat cei doi presedinti timp de 25 de minute

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2011, 1:57 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu si Barack Obama (3)
Foto: Administratia Prezidentiala
Scenariul intalnirii Basescu - Obama, tinuta secreta pana in ultimul moment de Administratia Prezidentiala, a fost "devoalat" intr-un comunicat al Casei Albe, care puncteaza si subiectele discutate de cei doi sefi de stat. Presedintele SUA, Barack Obama, s-a alaturat intalnirii aflate in programul oficial dintre Traian Basescu si vicepresedintele SUA, Joe Biden. Intalnirea Basescu - Biden avea loc in Sala Roosevelt din Casa Alba, iar presedintele Obama i-a invitat pe cei doi in Biroul Oval, acolo unde au si discutat timp de aproximativ 25 de minute.

Presedintele Obama i-a multumit omologului sau roman pentru "parteneriatul ferm" - noteaza comunicatul Casei Albe - si l-a felicitat pentru tratatul privind amplasarea scutului anti-racheta pe teritoriul Romaniei.

De asemenea, Obama l-a felicitat pe Basescu in legatura cu Declaratia comuna privind Parteneriatul Strategic pentru Secolul XXI - un document ce consfinteste in premiera acest nivel al relatiilor bilaterale.

Obama i-a multumit lui Basescu pentru actiunea Romaniei in NATO si si-a exprimat "aprecierea" pentru sacrificiul soldatilor romani in Afganistan.

Cei doi presedinti au discutat despre "rolul important" pe care Romania il poate juca in sprijinirea democratizarii in Europa si Orientul Mijlociu, in contextul Primaverii Arabe, se mai arata in comunicatul de presa al Casei Albe.

Reamintim ca intalnirea nu era prevazuta in programul vizitei lui Traian Basescu la Washington si nu a aparut nici pe programul oficial al presedintelui Barack Obama.

Basescu s-a intalnit tot marti cu vicepresedintele SUA, Joe Biden, si a mai avut in program intrevederi cu seful CIA, David Petraeus, si secretarul Apararii, Leon Panetta.

Tot marti, ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, si secretarul de stat al SUA, Hillary Clinton, au semnat acordul privind gazduirea pe teritoriul Romaniei a componentelor terestre ale scutului american antiracheta.


Citeste mai multe despre   






















19980 vizualizari

  • +98 (128 voturi)    
    administratia Basescu (Miercuri, 14 septembrie 2011, 2:33)

    printman [anonim]

    Poti sa spui multe despre basescu, dar nu poti spune ca nu este patriot.

    A prins o conjuntura internationala nefavorabila, vezi criza economica, dar se zbate sa faca lucruri bune.

    Success in continuare!!!
    • +79 (103 voturi)    
      de azi!!! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 7:34)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui printman

      Marea Neagra nu mai e lac rusesc INDIFERENT de evolutia politica a Turciei. Bravo Basescu (pacat ca nu te mai putem vota odata)!!!
      • -52 (82 voturi)    
        ce penibili sunteti! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:28)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui prudent

        Fratilor, mai usor cu osanalele, daca aveti pretentii intelectuale nicioadata sa nu-i laudati in halul asta pe cei de la putere, indiferent cine ar fi.
        Tratatul are intr-adevar o importanta istorica, dar felul in care a fost primit Basescu nu denota in nici un caz consideratie fata de Romania si fata de persoana lui. Pana in ultimul moment nu s-a stiut daca Obama il poate primi sau nu. Pana la urma l-a invitat 25 minute in biroul lui - intalnire neprogramata - sa faca niste poze si sa vi le arate voua, sa va entuziasmati.
          () () () () () () ()
      • +71 (89 voturi)    
        Felicitari Traian Basescu!!! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:16)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui prudent

        Lovitura luata in plin de PSD si PNL, de cele doua marionete ale lui Iliescu si Voiculescu, Ponta si Antonescu, a pus toata Opozitia la pamant odata cu vidanjele de presa Realitatea si Antena 3. Pur si simplu Traian Basescu si-a batut joc de Opozitie si de televiziunile mogulilor disperati. A plecat fara sa spuna nimic, s-a intalnit cu Obama, cu Biden, cu seful CIA si i-a distrus pe Ponta si Antonescu, USL si pe cei care mai sustin aceasta adunatura de comunisti, securisti, hoti, devalizatori, nomenclaturisti, asistati si putori care o formeaza.
        Realitatea si Antena3 pur si simplu s-au facut de ras in fata intregii Romanii, dovedind a nu stiu cata oara ca singura lor menire este de a denatura realitatea in forma dorita de patroni si interesele lor politice.
        Cat despre Ponta, nu e nimic de comentat cu privire la declaratiile lui manelisto-comuniste. Atata poate si e bine ca Ponta conduce USL, alaturi de celalalt maimutoi, Antonescu, caci mocirla in care se misca cei doi pute de la o posta.
        Bravo Traian Basescu, prin semnarea tratatului privind amplasarea scutului antiracheta iesim pentru totdeauna de sub influenta Rusiei sub care vroiau sa ne instaleze USL-ul lui Iliescu, Nastase si Voiculescu!!! Iti multumim din inima!
        Vreau cel putin 30 de voturi pentru ca spun adevarul.
        Va multumesc!!!
          () ()
      • +26 (32 voturi)    
        subscriu (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:37)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui prudent

        si mai sunt si alte eforturi facute de basescu pe care istoria le va consemna.
    • -13 (17 voturi)    
      Ca dreptate ai. (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:23)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui printman

      De 21 de ani am avut parte numai de patrioti.
      Clanulu iliescu din care a facut parte si basescu au facut praf si pulbere tara, si au devenit oameni de afaceri peste noapte din banii nostri Nastase,Tariceanu,Mitrea,Voiculescu,Videanu,Patriciu,Vantu.....etc inclusiv actualul marinar care pe langa flota cu ajutorul lui fiind ministru al transporturilor sau cheltuit bani cu nesimtire si autostrazi nu avem in schimb avem regi ai asfaltului.Pe langa astea a mai dat odata dovada de patriotism cu inscenarea rapriri din Irak unde sau mai dus vreo 12 milioane $.
      Acum nemaiavand ce vinde sau apucat de imprumutat,unde sau dus banii, ca in investitii nu se vad,parcuri,patinoare,telegondole si stadioane nu sunt decat o inventie de a face ceva inutil pentru tara dar util pentru ei.
      Patrioti...de asta ducem lipsa,daca am fi avut asa ceva tara nu se afla in situatia dezastruoasa in care se afla.
    • -9 (13 voturi)    
      Ceasca a fost si mai patriot! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:46)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui printman

      Si a fost in 2 Vizite de Stat in SUA!Ce dracu' criza a fost pana in 2007 cand s-a decis el sa-l rada pe Tariceanu caci nu statea drepti? Obama l-a primit de mila de sila caci l-a rugat Biden!Sau va inchipuiti ca la WH merge ca la Cotroceni? Credeti ca secretarul de presa de la WH nu o sa trebuiasca sa raspunda mass-media de ce nu a inscris in program vizita? Pana la urma o sa se afle ca Base l-a fortat pe Biden sa il duca pe blat la Obama ,iar asta ,pus in fata unei astfel de mitocanii a cedat! Dar e clar ca nu cu Romania are Obama ceva, ci cu mitocanul ei de presedinte!Dupa ce nu o mai fi dacase face un sondaj printre sefii de stat care l-au cunoscut,garantez ca niciunul nu zice ceva de bine de el,asa ca sa va traiasca cekl mai jenant presedinte pe care l-am avut(inclusiv Ceasca ,macar ala credea in ceva si se vedea!)!
  • +53 (71 voturi)    
    "La Servitori" (Miercuri, 14 septembrie 2011, 3:22)

    Vizitiul [utilizator]

    Frumos in biroul personalului administrativ (aka servitori) sau cum dracu zicea inconstientul ala de Ponta :)
  • +37 (47 voturi)    
    Ia sa va inciudati :))) (Miercuri, 14 septembrie 2011, 3:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Foto: http://tinyurl.com/5wk8zpv

    Acu bagati ca de fapt Basescu s-a dus cu Photoshopu' la el :)))
    • -51 (67 voturi)    
      nu se inciuda nimeni (Miercuri, 14 septembrie 2011, 5:36)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      A fost acolo dar daca verifici toate ziarele americane nu pomenseste nimeni nimic. E fix pix. E la fel cum Regele Cioaba s-ar duce la Mama Omida. Pt americani romania e un musuroi si atata.
      ti trailes bahtalo!
      • +27 (41 voturi)    
        Dezinformare :) (Miercuri, 14 septembrie 2011, 6:09)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Mai lasati-o ca macane. La voi la Goagal nu apare :)))
      • +41 (59 voturi)    
        Zau? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 6:13)

        Madalin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Dar de cand se ocupa ziarele americane si presa americana in general de probleme externe? Ai fost vreodata in State? Ai vazut varianta SUA a International Herald Tribune? Sau CNN-ul de acolo care nu are decat stiri locale. Stiri internationale apar in presa numai daca se intampla ceva extraordinar, catastrofe naturale majore, atentate, schimbari de guverne etc. Mai apar sfaturi de calatorie. Dar in rest numai si numai politica locala si viata locala ii intereseaza. E o tara suficient de mare ca sa produca stiri pentru proprii cetateni. Eu as spune ca pentru noi e important nu pentru ei, caci demonstreaza calea pe care am luat-o, spre vest. Cioaba si Omida reprezinta nivelul tau de perceptie a lumii in care traiesti.
      • +41 (55 voturi)    
        Voicule, tu esti? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 7:28)

        California [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Du-te si racoreste-te" . Vad ca nu-ti prieste libertatea. Adevarul este ca sunteti bolnavi de oftica. Ia-l pe prostul de Ponta si rasturnati-va, ne-am saturat de mitocaniile voastre!

        Felicitari, dle. Presedinte! Felicitari d-lor Baconschi, Ungureanu si Maior ! Astazi s-a scris o noua importanta pagina de istorie a Romaniei!
          ()
      • +38 (46 voturi)    
        Ai si tu dreptate (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:56)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Daca s-a dus, s-a intilnit cu servitorii. Daca nu a fost cu servitorii (ci cu vicepresdintele), de ce nu cu Obama. Daca a fost si cu Obama, de ce nu a fost in ziarele americane. Daca era in ziarele americane, de ce nu pe prima pagina. Daca era pe prima pagina, de ce nu pe intreaga pagina. Daca era si pe intreaga pagina, de ce nu l-a invitat Obama la cina pregatita de Michelle. Si tot asa ...
          ()
  • +40 (58 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 5:51)

    moko [anonim]

    Base, te iubesc si te sarut. Bravo Romania!
  • +34 (58 voturi)    
    sint mindra de presedintele meu !!!! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 7:44)

    ilinca [anonim]

    Felicitari d-le PRESEDINTE !Riguros . categoric , matur , sclipitor de inteligent , calitati pe care i le pot sesiza doar cei care gindesc .
    • -4 (30 voturi)    
      De acord, dar (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:02)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui ilinca

      sa mai isi tina gura in frau cateodata, ca nu strica...
      Vorba dulce mult aduce!
      • +9 (15 voturi)    
        ba din contra. (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:37)

        hash [anonim] i-a raspuns lui releu

        politica se face cu declaratii transante.
    • -12 (18 voturi)    
      :)))))))) (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:48)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ilinca

      ... cel mai penibil comentariu pe care l-am vazut vreodata pe forumuri... tu vorbesti serios sau faci misto??
  • +32 (48 voturi)    
    Bravo Base (Miercuri, 14 septembrie 2011, 7:47)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Bravo Romania!

    Gestul lui Obama de ase alatura discutiilor si de a-i invita pe cei doi in Biroul Oval denota familiaritate si amicitie pentru oaspete.

    Aviz pontacilor .
    • -11 (21 voturi)    
      au baut si ei (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:23)

      ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      o tuica, au facut o tabla in papuci si-n pantaloni scurti si-au vorbit de copii.
    • -12 (14 voturi)    
      si-au mai pus si lumea la cale..... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:03)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      cum se spune, nu?!
      Banuiesc ca asta au facut, nu cred ca au pierdut 25 de minute cu amicitii....
      Au discutat strategii, programe, planuri legate de geopolitica, economie, demografie, imigranti, securitate mondiala, terorism.......
      Toate astea le-au discutat in 25 de minute... timpul lui Obama e pretios, el chiar are treaba la Casa Alba, nu ca Basescu la Cotroceni, care urmareste RTV si Antena3 mai ceva ca oamenii obisnuiti.....
  • +5 (19 voturi)    
    Daca Ceausescu se ducea (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:15)

    ploiesteanu [anonim]

    in America pentru schimburi comerciale, Bsescu se intalneste cu secretarul apararii si cu directorul CIA. De obicei, mai ales dupa 1995 se are in vedere in astfel de vizite intensificarea colaborarii in economie, investitiile straine in Romania, etc. Dar putem considera scutul, o investitie "strategica" ?
  • -23 (35 voturi)    
    miorita cea docila (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:18)

    pascu [anonim]

    Sa va dau un exemplu la scara redusa. Este cam tot asa cum o mare firma de cablu tv. l-a chemat la sediul firmei, pe presedintele asociatiei de proprietari sa semneze acordul pentru a li se permite instalarea antenei si a cablurilor pe bloc. In acord este prevazut ca presedintele sa ai grija de cabluri sa nu le taie careva. Deci l-a facut si paznic. Sa permita accesul, sa le daschida usile la orice ora pentru a-si trage alte cabluri pe unde vor ei.
    Va dati seama ca "i-a facut si o fisa a postului" dupa ce i-a lasat pe gratis sa i-si puna droadele.
    • +15 (25 voturi)    
      Multi de prin Balcani ar fi fericiti (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:22)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui pascu

      ...sa-si puna americanii antena pe blocul lor...
      Si n-as fi asa sigura de termenul "gratis".
    • +14 (22 voturi)    
      O fi cum zici... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:53)

      stea [anonim] i-a raspuns lui pascu

      ...dar matale esti doar un amarat de locatar si nu poti decat sa te supui majoritatii care...vrea cablu!
      • -4 (10 voturi)    
        unde e majoritatea? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:41)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui stea

        N-am vazut vreun referendum pe aceasta tema. Care sunt aia multi care vor cablu?
        Chiar si tu personal, cum ai ajuns la concluzia ca vrei "cablu"? Care sunt avantajele pentru tine?

        Eu unul nu ma simt confortabil stiind ca:
        - avem un "rol important" pentru americani.
        - rusii vor indrepta si ei niste rachete spre Romania

        De frica comunismului ajungem sclavii capitalismului.
          ()
    • +21 (29 voturi)    
      ai dreptate miorita. Permite-mi sa completez (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:55)

      Green [anonim] i-a raspuns lui pascu

      Noi si cu administratorul nostru de bloc vom beneficia de cablu tv. Celelalte "blocuri" probabil vor afisa un anunt
      "TV-ul este unealta diavolului. Luati mai bine o sticla de vodca si stati cu Natasha. Noi spunem NU cablarii TV"
      Ce zici ? O fi mai bine cu TV sau cu vodca ?
    • +21 (29 voturi)    
      Fiecare cu nivelul lui de intelegere (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:00)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui pascu

      Cam asta este nivelul tau de intelegere, cam asta este cercul in care te invirti - firma de cablu si asociatie de proprietari. Atunci de ce te mai bagi sa comentezi la nivel de presedinte SUA si Romania? Nu ai senzatia ca te depaseste problema?
  • -15 (25 voturi)    
    catre prudent (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:26)

    itanhanga [anonim]

    De ce sa nu-l mai votam pe dl.Basescu Presedinte? Sa propanem modificarea constitutiei si sa-l (tot) votam.
    • +10 (14 voturi)    
      foarte bine! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:26)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui itanhanga

      nu ar fi o idee rea! eu l-as vota inca vreo 3 mandate!
  • +19 (25 voturi)    
    intalnirea apare pe site-ul casei albe (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:29)

    SM [anonim]

    http://www.whitehouse.gov/schedule/complete/2011-09-13

    Trebuie doar sa selectati data corecta. E posibil ca site-ul sa fi fost actualizat mai tarziu, dar e acolo. Precum vedeti programul de maine (joi) inca nu e publicat, asa ca nu stim exact ce face Obama joi, doar presupunem. ;)
    • -3 (9 voturi)    
      cadou: ochelari... de cal (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:54)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui SM

      Unde ai vazut tu intalnirea in program?

      Acolo unde scrie "The VICE President meets with President Basescu of Romania in the Roosevelt Room" ?
  • +23 (31 voturi)    
    Felicitari domnului presedinte BASESCU (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:32)

    Adriana [anonim]

    Pacat cu nu putem sa-l votam inca odata.Este demn de lauda .Au si de ce uslasii sa fiu invidiosi cea ce a facut Base intr-adevar pot sesiza doar cei ce gandesc
  • -19 (27 voturi)    
    Gazeta de perete (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:35)

    vio [anonim]

    Doamne, totusi putina decenta!
    Nu putem posta atitea "dulcegarii" de frica atacurilor opozitiei !! Bravo, Base! Te iubim, KK tine nu gasim ..etc etc. Cred ca va bintuie putin cultul personalitatii. OK. A ajuns la Casa Alba, visul oricarui presedinte. SI? Politica se face la Bucuresti. Algerile sunt si la Girboavele iar USA are probleme cit carul. Credeti-ma mult mai mari. Faptul ca Egiptul si-a pierdut coerenta iar Turcia isi face loc printre liderii lumii face din Romania un aliat mult mai necesar decit pina acum.
    Da, Base va avea o frumoasa amintire din vizita in Biroul Oval care nu va afecta in niciun fel pretul pulpelor de pui din hipermarcheurile Romaniei.
    Nu faceti din asta o" victorie a intregului popor" ca a trecut istoria recenta degeaba peste noi.
    Mai subtil , Hotnews, mai elegant....sigur puteti...
  • +5 (15 voturi)    
    interesant.... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:38)

    hot news [utilizator]

    dca ma uit in ziarele de azi se vede clar ca exista doua tabere si ca nimeni nu este obiectiv. O parte ridica in slavi faptul ca Basescu s-a intalnit cu Obama, iar ceilalti il injura de mama focului. Pacat ca presa (inclusiv cea online) a devenit un simplu instrument de manipulare
    • +16 (22 voturi)    
      Ca (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:50)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui hot news

      presa manipuleaza,sunt de acord.Numai ca cei care-l "ridica in slavi" pe Basescu au ceva argumente,iar cei care-l injura,doar injura de mama focului.
  • -21 (27 voturi)    
    vrajeli pentru cretini (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:48)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    EU, cetatean roman, ce am castigat din aceasta intalnire? Basescu a facut o excursie la Washington si s-a pozat cu Obama dar EU ce castig? sa nu aud iar povestile despre parteneriatul strategic care imi aduce doar cheltuieli nu incasari ca fac urat! a trecut vremea povestilor, vreau ceva CONCRET! asadar?
    • +22 (26 voturi)    
      Loto (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:07)

      Neica [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

      Dupa cum pui intrebarea, tu poti cistiga ceva la Loto. Sau un ajutor de handicapat de la primarie . Ambele iti pot aduce incasari concrete.
      • -1 (1 vot)    
        Zau, bre!? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:36)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui Neica

        Eu prefer castigul la LOTO. Si... zici ca e concret? :)
        Si... mare?
    • +16 (22 voturi)    
      "Dar eu ce castig?" (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:00)

      Pomanagiul DanHorea [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

      Tu personal ce ai castigat? Obama o sa ne ridice vizele iar tu o sa poti cersi in fata Casei Albe!
  • -21 (31 voturi)    
    In sfarsit, oxigen pentru... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:49)

    George [anonim]

    ... foarte multi dintre admiratorii lui Basescu. Incepusem sa le plang de mila, nu mai gaseau argumente...
  • +18 (24 voturi)    
    intalnirea era trecuta in program (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:14)

    gica [anonim]

    Mai documentati-va. Intalnirea chiar era trecuta in programul lui Obama.
    http://www.whitehouse.gov/schedule/complete/2011-09-13
    • -4 (8 voturi)    
      Da, dar ca va avea loc... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:44)

      George [anonim] i-a raspuns lui gica

      ... o intalnire intre vicepresedintele Biden si presedintele Basescu ("The Vice President meets with President Basescu of Romania in the Roosevelt Room"). Stii engleza, nu?
    • -4 (8 voturi)    
      da era... cu VICE presedintele Biden (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:57)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Cum ziceam la un confrate de-al tau mai sus. Cred ca trebe sa dai jos ochelarii de cal
  • +19 (27 voturi)    
    Re (Miercuri, 14 septembrie 2011, 9:20)

    Sd [anonim]

    Clar, s-au trezit si uslistii , odata cu semiliderul lor antonescu . Tarxiu baieti, tarziu ... Bezelele au fost servite deja
    • +9 (15 voturi)    
      ce ne facem ???? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:08)

      alfred [anonim] i-a raspuns lui Sd

      ce ne facem noi daca Ponta si Antonescu nu ies la numaratoare ???...e clar, Romania o sa stea in loc, ba chiar o sa cada in fund...s-a dus linistea noastra (de stanga :)) )
  • -1 (11 voturi)    
    Bravo DAR, (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:06)

    sorin [anonim]

    ...eu nu l-am mai vota pentru gafa colosala cu Rosia Montana. Atata vreme cat avem istorie (si mine romane tocmai asta sunt) stim cine suntem ca popor si putem gasi motive de bucurie ca popor. Daca ne vindem trecutul pe maruntis, daca renuntam la valori nationale care ne definesc, nu mai existam si am putea la fel de bine sa ne anexam unui alt stat.
    Base, judeca limpede si problema asta pentru ca daca zici da, pt asta o sa te tina minte istoria: cel mai pagubos contract al poporului roman.
    • +5 (9 voturi)    
      asa sa faci... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:02)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      sa nu-l mai votezi...
    • -2 (4 voturi)    
      si desecretizarea? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:22)

      ovidiu tz. [anonim] i-a raspuns lui sorin

      poate daca sunteti mai atenti si daca luatzi totusi in calcul obligatiile pe care preseditele, om politic, le are fatza de aliatii sai (buni, rai, e clar ca fara aliati politici nu poate realiza absolut nimic), mai curand asi spune ca presedintele a facut un serviciu celor care se opun proiectului.

      in loc sa scandeze ca prostii anti-basescu, mai bine ar profita de greuatea presedintelui si ar cere si ei desecretizarea, care e esentiala, caci in contract se vor gasi multe argumente anti.

      mai calm cu fanatismul si mai mult cu logica, daca vreti sa aparam romania de proiectul asta...
  • -13 (17 voturi)    
    el presidente... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:09)

    sorin [anonim]

    ... s-a dus sa ia notite. Pt a-si nota ordinele pe o hartie nu-i nevoie de mai mult de 25 de minute.
    America ne va trage dupa ea in buda, iar conducatorii nostri n-au coloana vertebrala. (indiferent de partid).
  • +14 (18 voturi)    
    Felicitari MARINARULUI (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:23)

    ChaveZ [anonim]

    Numai cine nu vrea sa vada nu vede succesul acestui OM.
    El a fost cel ce a tinut toti anii astia botnita tuturor partidelor si baronilor asa cum a putut el si cit a depins de el.
    O sa se retraga si o sa simtim pe pielea noastra vidul ce va ramane in urma lui.
    Opozitia sa comportat cum ne-a obisnuit,ca o curva batrina ce da senzatia ca indiferent cit de mare e obiectul ea ii va face fata.
  • +6 (8 voturi)    
    O vizita istorica (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:38)

    Mihai_S [utilizator]

    Felicitari domnule Presedinte pentru curajul de a lua o asemenea hotarare dificila si anume de a gazdui scutul antiracheta in ciuda opozitie Rusiei. Romania din acest moment are un mare plus de siguranta pentru locuitori sai si dam dovada de seriozitate in parteneriatul nostru comun cu statele membre NATO.
  • +3 (7 voturi)    
    Realitatea si Antenutele cauta analisti (Miercuri, 14 septembrie 2011, 12:24)

    Valentin [anonim]

    Trusturile REALITATEA si ANTENUTZE cauta MANIPULATORI, DEZINFORMATORI, SECURISTI, COMUNISTI, ANALISTI, PSIHOANALISTI pentru a nu-i mai roti pe cei deja angajati: Casieriile Antenei 3 si Realitatii mai sunt inca deschise pana pe 6 decembrie 2014 la urmatoarele alegeri prezidentiale. Se plateste astfel: 1) pentru minciuni—3 RON ; 2) nelasat interlocutorul sa vorbeasca cum am patit eu mai deunazi in direct cu manipulatorul NICOLESCU de la Realitatea FM - 4 RON ; 3) luat la misto interlocutor pro Basescu---6 RON ; 4) aruncat cu zoaie in Romania si romani—10 RON; 5) pentru fiecare pronuntare a cuvintelor DICTATOR, CHIORMALIU, BETIV -----1 RON ; 6) aruncat cu pantofi in portretul presedintelui---15 RON ; 7) in sondaje Ponta pe primul loc si daca se poate Basescu pe ultimul – 4000 euro punctul procentual. PREMII SPECIALE: va putem face direct si neintarziat ANALISTI sau psihoanalisti.
  • +5 (9 voturi)    
    Traian Basescu si realizarile sale (Miercuri, 14 septembrie 2011, 12:27)

    valentin [anonim]

    Iata 12 motive pentru care Traian BASESCU a meritat votul nostru si postul de Presedinte al tuturor romanilor: 1. Romania a intrat in UE la 1 ianuarie 2007. 2. A introdus cota unica de 16%. 3. Anchetarea actualilor si fostilor ministri de catre autoritatile judiciare e o realitate. 4. Presa este libera. 5. A introdus votul uninominal. 6. A condamnat comunismul si a scos dosarele la lumina. 7. Recorelarea pensiilor. 8. Intinerirea serviciilor secrete si numirea directorilor SIE si SRI din randul partidelor aflate in opozitie. 9. A ajutat la democratizarea Republicii Moldova. 10. Politica externa: proiectele Irak, Kosovo, Rep. Moldova, Marea Neagra, Dunarea, NABUCO, Scutul antiracheta, Tratatul strategic cu SUA pentru secolul XXI. 11. A format Comisii Prezidentiale care au intocmit solutii de reforma in stat prezentate in Parlament si in Guvern. 12. Nu a facut compromisuri netransparente si a ramas fidel romanilor care l-au votat Presedinte. TRAIAN BASESCU, GARANTAT POPORUL ROMAN. Reformarea statului roman continua!!!! Si arestarile!! Organismele statului de drept au inceput sa revina la viata?
    • -2 (6 voturi)    
      Da, dar de ce nu continui... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 14:12)

      George [anonim] i-a raspuns lui valentin

      ... fiecare punct cu adevarul pana la capat? Fiindca ar fi corect asa:
      1. ... dar inceputurile s-au facut in mandatele anterioare.
      2. ... dar a mentinut grila de deduceri initiala, astfel incat si cei cu salarii minime platesc azi impozit. Mai tarziu a marit TVA-ul!
      3. ... dar se limiteaza doar la anchetare (adica doar ii sperie), ai vazut condamnari?
      4. ... dar libertatea asta se restrange pe zi ce trece. Corect era: Presa inca mai e libera!
      5. ... dar vrea sa-l abandoneze.
      6. ... dar a fost o miscare de fatada, neurmata de masuri concrete (multe dosare sunt in continuare sub sigiliu, multi "fosti" ocupa pozitii cheie); iar ca sa vezi ca e nostalgic, uite si un exemplu: s-a dus la priveghiul unuia care nu mai trebuie spus ce a fost inainte: Adrian Paunescu)
      7. ... recorelare cu ce? Fiindca, de exemplu, ofiterii superiori au primit doua luni pensii micsorate, apoi li s-a dat inapoi totul, cei cu pensii mari nu au pierdut un leu, magistratii si pilotii primesc in continuare pensii care au drept calcul ultimul sau ultimile salarii, marite artificial inainte de pensionare; doar cei cu pensii mici au avut de suferit. Poate in cazul celor din urma, recorelarea inseamna "stati acolo unde va e locul, 'r-ati ai dracului de plebe!"
      8. ... da, a acordat atentie deosebita "serviciilor", de fapt singura sa ocupatie (ca Elena Ceausescu pe vremuri)
      9. ... de am ajuns ca nici moldovenii sa nu mai vrea sa se stabileasca in Romania, fug de mananca pamantul in Europa (e drept, datorita cetateniei romane)
      10. ... dar toate astea au fost "la comun", nimic "made in Romania", poate doar nerecunoasterea Kosovo (cu toate ca nu suntem singurii)
      11. ... da, la comitete si comisii nu ne intrece nimeni. Dar, rezultate?
      12. ... de a ajuns sa se fereasca de oameni...

      Daca mai ai argumente... le astept!
    • 0 (2 voturi)    
      Astea sunt si motivele pentru care... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:52)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui valentin

      doresc sa ma intorc in tara. Nu s-a dezis niciodata, de la promisiunile facute, chiar daca nu s-au solutionat exact cum s-ar fi asteptat. Si, chiar daca nu mai poate continua inca 5 ani in aceeasi functie. Cel mai important este ca, isi iubeste cu adevarat tara si poporul. Personal, mi-as fi dorit sa mai continue cu inca vre-o 5- 10 ani, ca Presedinte. :)
      Important este ca societatea sa vegheze, ca cel care il urmeaza, sa nu distruga ce a construit dumnealui.
  • +4 (8 voturi)    
    Iata romani alternativa vremurilor de acum! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 12:30)

    Anticoruptie [utilizator]

    Iata ce program de guvernare ofera poporului roman fruntasii partidului tricefal PSD+PNL+PC cu n televiziuni in frunte cu ANTONESCU, Ponta si Voiculescu adunati la un semn al lui Ion Iliescu: vanzarea pe nimic a ceea ce a mai ramas din Romania sfartecata, afacerea STERLING, gaura la bugetul de stat din 2009 de 5,2%, romanii inrobiti 30 de ani la banci, cresterea nejustificata a preturilor la case si terenuri de n ori, absenteism masiv din Parlament, pastrarea privilegiilor parlamentarilor, pastrarea unui nr. foarte mare de agentii cu sefi cu salarii nesimtite. Toate in guvernarea Tariceanu. Revenirea la pensiile nesimtite si a salariilor de zeci de mii de euro sunt pe primul plan!!!! Dar mai intai vom da ca prima lege aducerea in tara (asa cum spunea Dinu Patriciu) a conturilor grase puse la banci straine din furaciuni!!!! Ii rog frumos pe liberalii adevarati sa nu se supere ca scriu PeNaL deoarece partidul lor a fost confiscat de o mica sleahta si predata comunistului si sangerosului miner Ion Iliescu si securistului Felix Voiculescu!!! Cu acte in regula la tribunal! Daca nu iesea Basescu presedinte acum eram in sfera de influienta a Rusiei!!!
  • -2 (6 voturi)    
    Marea speranta se va transforma in Marele regret (Miercuri, 14 septembrie 2011, 14:32)

    sorin [anonim]

    Eu cred ca Basescu ar fi trebuit sa intrebe romanii daca vor sa aibe armament atat de puternic in tara lor.
    Putea foarte bine sa se faca scutul antiracheta in Polonia, Ungaria, Cehia, Slovacia...Noi am fi fost protejati oricum pentru ca rachetele au o raza mare de actiune. Nu vad nici un motiv ca rachetele sa fie pe teritoriul Romaniei noastre. Am fost alesi noi, pentru ca nu suntem importanti nimanui, nu le pasa de noi. Polonezii , saracii au mai fost incercati de razboaie, si toata lumea le arata compasiune, Ungaria are legaturi mai bune ca noi cu marile puteri, Slovacia este o tara prea mica cu aparare deficitara. Cred ca bunul nostru presedinte a fost santajat ca nu vom primi bani de la FMI si i-o fi mai promis si alte sustineri in viitor, care vor fi repede uitate.
  • -1 (5 voturi)    
    NOI si obama (Miercuri, 14 septembrie 2011, 14:42)

    "gratis",e mai ieftin... [anonim]

    Conform calculelor ZF, Din 2004 până în prezent România a cheltuit în jur de 800 mil. dolari pentru a-şi susţine trupele în teatrele de operaţiuni în principal în războaiele deschise de Statele Unite în Irak şi Afganistan, după cum poate fi estimat din bugetele aprobate pentru Armată.... se merita atunci chiar si o modificare de agenda !!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    De cand... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 20:23)

    Ioana [anonim]

    am citit stirea ca, Presedintele Basescu v-a face o vizita la Washington, m-am intrebat! Ce cauta acolo, daca nu il intalneste pe Obama? Care ar putea fi scopul? Hm! Desi ma cam ingrijoreaza jocul politic al lui Obama, eu am toata increderea in capacitatile domnului Presedinte al Romanieie. Sper sa fie foarte precaut, chiar cred ca el cunoaste mai bine ca oricine, ca rusii nu sunt chiar nepasatori si nici tonti. Prea se insista cu democratizarea orientului mijlociu si intr-o maniera deloc de acceptat. Schimbarea sistemului este necesara pentru omenire si stiu ca se poate face pe cale pasnica. Insa, felul in care SUA continua, nu este deloc linistitor, pentru o democratie sanatoasa. Cat despre scutul protector, doresc sa nu avem niciodata necesitatea de a-l folosi, ci sa ramana doar un succes in istoria tehnologiei.
  • 0 (2 voturi)    
    scenariu aproape posibil (Miercuri, 14 septembrie 2011, 23:17)

    Scenariu [anonim]

    Al nostru a spus ca daca nu se vede cu al lor nu semneaza nimic. Al lor a venit si s-a semnat.

    Ai nostri au intors poza "in oglinda" astfel incat al nostru sa fie in dreapta (in limbaj diplomatic asta inseamna ceva). Nimeni nu sta in dreapta alesului lor, nici macar "putin".

    E interesant, nu? ;)
  • +1 (1 vot)    
    scut la oi (Joi, 15 septembrie 2011, 10:35)

    yes man [anonim]

    pentru ca din toate comentariile nu am reusit sa identific niciunul contra, nu pot sa trag concluzia ca pdl-ul a inceput sa angajeze "forumisti" care sa se bata cu "antenistii" :)
    sincer, eu nu am nici o simpatie politica, ci doar antipatii.
    ceea ce ma enerveaza la faza cu scutul e ca suntem un popor de oi. In Cehia, cand s-a pus problema amplasarii scutului zeci, daca nu chiar sute, de mii de oameni au iesit in strada sa protesteze. La noi, cei care erau contra s-au multumit sa sparga o samanta in fata blocului si sa protesteze vehement impotriva situatiei in fata vecinului de la doi si a lui tanti Jeni de la parter. Adica un fel de "flash mob" autohton.
    Eu unul ma declar pentru amplasarea scutului, am eu motivele mele, dar fiind un subiect atat de important si sensibil, mi-ar fi placut sa vad reactii ale opiniei publice, dezbateri, argumentari, proteste, asa, ca intr-o... cum era cuvantul ala? Democratie, parca.
    Cat despre vizita lui Basescu, la ce sa se deranjeze Obama cu protocoale complicate si sa ii acorde mai mult de 20 de minute. Atata timp cat stia ca presedintele nostru, pe care ni-l meritam cu varf si indesat apropo (cum o sa ni-l meritam si pe crin), va raspunde la toate intrebarile cu "da". A real conversation killer.
    Da' de vize macar l-o fi deranjat cu o vreo aluzie, sugestie sau, doamne fereste, intrebare?
  • 0 (0 voturi)    
    ei si ? (Duminică, 18 septembrie 2011, 4:21)

    eu [anonim]

    ce ne mai place sa juisam politic cand ne baga si pe noi cineva in seama prin in lume. Chiar nimeni nu-si da seama ca America nu are nici cea mai mica intentie de a face din noi un aliat sau un prieten sau de a ne pompa bani in economie, ci pur si simplu ne foloseste momentan pt ca are nevoie de noi . Deci, unchiul Sam avea nevoie de un cui al lui pepelea si atunci a gasit un Pepelea adica pe noi. Cand toata lumea este impotriva unchiului sam pt ca s-a saturat de razboaiele care le fac in numele democratiei pt a fura petrolul altor tari, noi ( adica pepelea) santem bucurosi ca "ei" baietii cei mari si "buni" ne pun scutu' in curte...patetic