Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Dan Voiculescu a trimis o scrisoare Consiliului Audiovizualului din Franta: Jjignirile desprinse din repertoriul miscarii naziste la adresa unui popor european mi se par incalificabile

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2011, 19:16 Actualitate | Esenţial

Vicepresedintele Senatului, conservatorul Dan Voiculescu, a trimis o scrisoare deschisa catre Consiliul Audiovizualului din Franta, in care catalogheaza "incredibil si incalificabil" prezenta la televiziunea franceza a unor "jigniri desprinse parca din repertoriul miscarii naziste la adresa unui popor european". Voiculescu s-a referit la o emisiune recenta a programului de satira "Les Guignols de l'Info", unde cele doua marionete "invitate" in platou pentru a discuta meciul de fotbal Romania - Franta care urma sa aiba loc in acea zi la Bucuresti (6 septembrie), s-au intrecut in glume umilitoare pe seama romanilor: "Nu sunt sigur ca meciul va incepe pentru ca atunci cand arbitrul va arunca moneda in aer nu e sigur ca o sa cada inapoi pe pamant, cu totii romanii aia acolo ... Tactic, trebuie evitat contactul direct cu romanii, pentru ca au paduchi".

Iata cateva pasaje din scrisoarea deschisa trimisa de Dan Voiculescu:
  • Va scriu in calitate de european responsabil, care cunoaste istoria incarcata si sensibila a acestui continent in materie de rasism, xenofobie sau agresivitate inter-etnica.
  • Faptul ca in Franta zilelor noastre - Franta, o tara care a infruntat direct agresiunea hitlerista! - sunt posibile, in cadrul unor emisiuni de larga audienta, jigniri desprinse parca din repertoriul miscarii naziste la adresa unui popor european mi se pare incredibil si incalificabil.
  • "Glumele" si ofensele gazduite de emisiunea "Les Guignols de l'Info", din data de 6.09.2011, reproduc cu fidelitate cliseele proferate in anii 30-40 de miscarile anti-semite la adresa evreilor: "hoti", "paduchiosi", "nespalati", care traiau in "ghetto-uri mizerabile". Incadrarea unor astfel de ofense in cadrul "satirei" justifica si legitimeaza - pastrand logica scuzei invocate - fecunda activitate "satirica" a unui personaj precum Joseph Goebbels.
  • Marea problema ridicata de ofensele proferate in cadrul emisiunii "Les Guignols de l'Info" nu consta in jignirea sensibilitatii unui popor european, ci in posibilitatea reactivarii - in inima Europei civilizate - a unui discurs de o agresivitate simbolica care frizeaza nazismul. 
  • Va adresez solicitarea de a analiza oportunitatea sanctionarii emisiunii "Les Guignols de l'Info", mergandu-se pana la suspendarea acesteia pana la stabilirea unui cod deontologic aflat in concordanta cu valorile elementare ale Uniunii Europene - valori pe care realizatorii emisiunii le sfideaza in mod asumat.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5184 vizualizari

  • +25 (35 voturi)    
    Multumim pentru nota informativa domnule Felix (Luni, 12 septembrie 2011, 19:22)

    denvarel [utilizator]

    Scuzati. Domnule Voiculescu...
    • +1 (25 voturi)    
      Felix (Luni, 12 septembrie 2011, 21:22)

      usand100 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      ... sau nu, este singura persoana (ar fi fost prea mult spus politician) care ia atitudine in aceasta problema. Este un excelent mod de promovare personala, iar unui ministru de externe care se crede viitor presedinte lipsa de reactie este egala cu pierderea poate chiar a candidaturii.
      Si asa se mai ridica putin PC-ul (care oricum nu are politicieni). Apropo, cum il cheama pe presedintele PC?
  • +30 (40 voturi)    
    Terente la Paris (Luni, 12 septembrie 2011, 19:40)

    Alf [anonim]

    Ce a facut Dan Voiculescu, in cursul anilor anilor in care a fost senator, pentru stapanirea infractionalitatii in tara noastra si pentru impiedicarea exportului acesteia, tinand cont ca unul din 10 infractori depistati in Franta este roman ?
    • +1 (7 voturi)    
      Da' ce a facut Felix pe la Viena inainte de 1990; (Luni, 12 septembrie 2011, 21:44)

      Silvester [anonim] i-a raspuns lui Alf

      Si chiar imediat in primele zile ale lui 1990?La Ambasada aia ...

      Sa il prezint :
      "Felix-i un motan cuminte
      Si-i atata de curat
      Ca are voie sa se culce
      Chiar cu pernele din pat."
      E. Farago

      Adica el Felix nu e paduchios si nespalat - ca restul prostimii; doar da cate o raita, din cand in cand pe la lada de gunoi a istoriei (pubela parca se zice?)
  • +40 (46 voturi)    
    Felix, (Luni, 12 septembrie 2011, 19:45)

    revelare [anonim]

    Prin ceea ce esti tu, ce functii ocupi in viata publica romaneasca, prin tv-urile tale, TU esti cea mai mare jignire adusa poporului roman.

    Ceea ce au facut francezii s-au jignit pe sine.
    • -2 (20 voturi)    
      SOC (Luni, 12 septembrie 2011, 20:27)

      iritatul [anonim] i-a raspuns lui revelare

      SOC! S-a inventat telecomanda!
      • +17 (25 voturi)    
        Mda (Luni, 12 septembrie 2011, 20:44)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui iritatul

        Sa inteleg ca pentru tine, NU? Uite cine vorbeste : FELIX...care numai iubitor de neam nu e! Un securist, unul care arunca cu laturi in absolut tot prin postul lui cretinoid Antena 3...ne lasi...
        • -9 (19 voturi)    
          Voiculescu stie (Luni, 12 septembrie 2011, 20:54)

          Davout [anonim] i-a raspuns lui Maria

          ce zice; e curata discriminare!
          • +13 (17 voturi)    
            se refera la "gibonii" lui Badea? (Luni, 12 septembrie 2011, 21:33)

            roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Davout

            sa-si faca mai intai curatenie in ograda proprie.
            Este mai mare discriminare si abjectie acolo!
  • +23 (27 voturi)    
    Mda (Luni, 12 septembrie 2011, 19:45)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Venind de la Felix, cu limbajul de lemn caracteristic epocii din care vine, a carei slujitor credincios a fost (a se citi turnator), reactia nici macar nu merita a fi comentata. Felix, calm, tata, calm.
  • +20 (20 voturi)    
    Pr undeva are dreptate (Luni, 12 septembrie 2011, 19:47)

    mariage [utilizator]

    Dar nu poti aveqa pretentie la alti cand posturile tale calca in picioare toate simbolurile nationale daca interesul lui felix o cere.
  • +22 (32 voturi)    
    Franta nu mai are mari filosofi, are les Guignols (Luni, 12 septembrie 2011, 19:49)

    Degenerarea unei foste mari culturi [anonim]

    Sunt trist pt reactiile de dezgust pe care le vad la colegi si prieteni ce simpatizau oarecum Franta si francezii.

    Am vorbit si cu amici din Franta pt a le explica ca e pur si simplu vital pt viitorul francofiliei in Romania ca liderii politici francezi sa nu mai faca in mod voluntar si intentionat confuzia intre 'romani' si 'cetateni romani', intre 'tigani/romi' si 'romani' !

    Discursul public francez e de o ingrozitoare si lasa ipocrizie, refuza stupid existenta etniilor (pt unii intelectuali francezi, nu exista chinezi, germani sau hotentoti, etniile ar fi o 'inventie', in realitate ceea ce e pur inventat este ideologia fascista a corectitudinii politice) sau a diferitelor rase din cadrul speciei umane (va rog pe toti sa verificati, suntem o specie, Homo Sapiens, nu o rasa, aceasta expresie e una fabricata ideologic si falsa biologic/stiintific).

    Voiculescu e un nenorocit de securist, facut miliardar din furtul banilor conturilor Securitatii, el profita acum de o oportunitate mediatica, ca de aia e politician.
    Dar nu pot sa nu admit ca are in mare parte dreptate..

    Emisiunea Les Guignols a mai fost sanctionata pentru un limbaj fascistoid, rasist, xenofob, extremist, pt insulte aduse unor persoane fizice sau unor simboluri.

    Putem sa ne 'batem joc' de orice si oricine? Da, probabil, daca e necesar/util, atat timp cat asta nu conduce la generalizari care se transforma in acuzatii xenofobe.

    Exista 'delicventa romana'? Ati auzit la vreun politician francez expresia 'delicventa francezilor' sau 'delicventa italienilor'?
    Nu.

    Ceea ce arata ca aici avem de-a face cu un caz particular, asa cum fostul guvern de centru-stanga din Italia, plecand de la cazul acelui viol facut de un tigan maghiarofon cu pasaport romanesc, generalizase si transformase totul intr-o violenta si aberanta campanie anti-romaneasca.

    In Italia totul s-a calmat in timp, italienii au facut diferentele.
    Ar fi timpul sa o faca si francezii, altfel vor avea inca 20 de milioane de ne-prieteni !
  • -22 (30 voturi)    
    Felicitari (Luni, 12 septembrie 2011, 19:59)

    iri [anonim]

    Nu am mai auzit vreun oficial roman care sa se sesizeze la mizeria asta.
    • +14 (16 voturi)    
      :))) e un pamflet facut de papusi!!! (Luni, 12 septembrie 2011, 21:28)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui iri

      Felix cearta si reclama niste papusi.
      De fapt, tinta adevarata, au fost doi comentatori sportivi, pensionari. Vezi toata emisiunea ca sa intelegi....

      Noi spunem lucruri mult mai urate, despre noi, decat spun strainii si nu-l mai vad pe Felix facand clabuci. Pe A3, nu se uita?
  • +27 (29 voturi)    
    Turnatorul...toarna ! (Luni, 12 septembrie 2011, 20:05)

    Vasile V. [anonim]

    Culmea impertinentei !! Acest personaj penal, incerca sa reintre in atentia opiniei publice adresand o reclamatie unei institutii europene. Cata credibilitate poate avea un delationis ordinar, un devalizator al economiei romanesti ??
  • -13 (27 voturi)    
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 12 septembrie 2011, 20:17)

    un roman [anonim]

    E incredibil cat jeg uman este in tara asta.
    Un popor intreg (al nostru) este jignit.Cineva, indiferent cine din tara noastra face o sesizare in legatura cu asta.SI toata lumea il ataca doar pentru ca nu face parte din partidul care trebuie sau pentru ca nu-l simpatizeaza din alte motive.Cat jeg uman, cat jeg uman.Nici intr-un milion de ani nu asa specimene noi nu vom reusi sa fim uniti.
    • -16 (22 voturi)    
      unu (Luni, 12 septembrie 2011, 20:35)

      unu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      nu toata lumea, stai linistit. asta-i limbajul pedelistilor de serviciu.
      poate n-ai citit comentariile de la articolele referitoare la moartea lui george marinescu sau a lui adrian paunescu.
      te apuca groaza.
      jeg uman e o lauda. trebuie taiat cuvantul uman,
      • +16 (18 voturi)    
        doi (Luni, 12 septembrie 2011, 21:24)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui unu

        vrei sa vezi jeguri adevarate? citeste comentariile de pe site-ul antenei, aparute in ziua in care a murit mama presedintelui.

        Nu te-am vazut pe acolo vorbind despre jeg.

        Astept un raspuns de bun-simt (pot sa-ti explic si ce-i aia, daca ai dubii).
    • +7 (11 voturi)    
      Huh ??? (Luni, 12 septembrie 2011, 21:44)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Unit cu un securist care si-a turnat rudele? Uneste-te tu cu el, musiu, dar ti-as sugera sa ai grija ....
      Si doi, pe acceasi tema: decat sa vorbeasca unul ca Felix in numele meu, prefer sa faca aia misto in continuare.
  • +20 (22 voturi)    
    ei, lasati! (Luni, 12 septembrie 2011, 20:21)

    NewLevel [anonim]

    Altii si-au turnat propriul popor la securitate, bratul opresiv al unui alt regim, frate cu nazismul.
  • -6 (16 voturi)    
    abil (Luni, 12 septembrie 2011, 20:26)

    traiang [utilizator]

    Felix a fost mult mai abil si iaca a luat maioneza Lucrul asta trebuia facut de MAE Vad ca se vehiculeaza si printe ziaristi sa nu ne inflamam ca fiind un lucru minor Nimic nu este minor in orice relatie Daca nu este cel mai mic respect ajungi in postura de copil mic si prost si nici macar numai esti intrebat de nimc in Eu Totul se hotaraste deasupra capului si esti tratat la index cum a fost Base cu Sarkozy Si acolo fac ce fac tiganii dar si aici sunt destui pedofili,mafioti sau care au facut crime In fiecare tara se respecta legea locului si punct Comentarii poti face la colt de strada dar nu la TV din grila oficiala
  • +18 (18 voturi)    
    Franţa şi ţiganii .... (Luni, 12 septembrie 2011, 20:27)

    Dan Florin [anonim]

    În ştirile venite din Franţa se vorbeşte de românii care cerşesc , fură din restaurante ,bancomate etc. Regret că marea democraţie franceză nu nominalizează exact cine fură cerşeşte în această ţară din UE .
    ŢIGANII nu românii . Iar autorităţile din România nu menţionează cine face acest lucru ŢIGANII , de care ne-am săturat . Eram în Piaţa Concord
    împreună cu soţia vorbeam româneşte când o
    ţigancă a aruncat un inel întrebându-ne dacă este al nostru !!! Această etnie nu trebuie să trăiască ,deoarece nu munca este obiectivul lor .
    Expulzaţi - ghetouri - exterminaţi ,ne-au făcut de râsul lumii - ANTONESCU mareşalul avea dreptate ( nu caricatura din pnl )
    • -4 (14 voturi)    
      si cei trei hoti din Kuweit (Luni, 12 septembrie 2011, 20:44)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Dan Florin

      aia care fura bani din bancomate cu carduri false tot tigani sunt?
  • +17 (21 voturi)    
    VARANUL SI IAR VARANUL (Luni, 12 septembrie 2011, 20:27)

    pointless man [utilizator]

    Nu-i mai spuneti Felix, e prea blind. Porecla varanul a fost inventata chiar pe forumurile acestui site asa ca nu o uitati.
  • -14 (18 voturi)    
    ceea ce e important (Luni, 12 septembrie 2011, 20:31)

    marius [anonim]

    Ceea ce e important este ca, asa cum spune Voiculescu, am fost facuti hoti, paduchiosi, etc, ca popor. E adevarat ca si la noi se rade de unul sau altul in Catavencu, sau chiar pe acest site(mai ales comentatorii). De aici pana a te lega de o natiune sau etnie e o mare diferenta. Cea mai mare problema e insa atitudinea care in aceste comentarii nu e legata de ce face omul, ci de apartenenta sa politica (tot un fel de nazism). A fost angajat al serviciilor acum 22 de ani, dar ce spune aici e adevarat. Si nu e problema lui, e a noastra a tuturora. La o ora de mare audienta, pe un important post TV, in tara prietena Franta, nu la "dusmanii de unguri" am fost facuti paduchiosi si hoti. Ministrul de externe fost ambasador in Franta, se ocupa bineinteles cu reforma, nu cu externele. Voiculescu, care e vicepresedintele Senatului, ia totusi atitudine si toti sar pe el ca-i securist. In concluzie, daca el nu are dreptate, NOI RECUNOASTEM DREPTATEA FRANCEZILOR.
    Asa sa ne ajute Dumnezeu.
  • +18 (22 voturi)    
    NU ESTE BINE (Luni, 12 septembrie 2011, 20:31)

    Caraghiaur [anonim]

    Nu este bine si reprezentativ pentru ceea ce este bun in Romania, ceea ce face Felix. O face in interes de proapganda personala si reactia nu este bine gandita si redactata. Omul acesta nu are pe cine intreba daca ceea ce face este oportun sau inoportun?
    • +11 (13 voturi)    
      da (Luni, 12 septembrie 2011, 21:17)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui Caraghiaur

      La fel a facut si cind cu acceleratorul de particule. Omu' e un profitor de cea mai joasa speta, unde vede o multime de oameni cauta sa se puna in fruntea ei inainte de a pricepe exact despre ce e vorba; e cazul tipic si patogen de sef tupeist care face el, organizeaza el, coordoneaza, da ordine si culege laurii bazindu-se ca oamenii pe care ii ia sub control nu vor avea curaj sa-l intrebe scurt: "da' tu cine aia a ma-tii esti, ma?".
      In ce priveste consilierii sint convins ca s-a inconjurat cu slugi tipice (vezi lucratorii de la Antene).
  • +15 (15 voturi)    
    r (Luni, 12 septembrie 2011, 20:34)

    julien [anonim]

    daca toti cei care v-ati imbogatit in tara asta prin furt ati inapoia statului averea poporul ar fi mult mai emancipat si nu am mai fi desconsiderati de altii
  • -11 (17 voturi)    
    ... (Luni, 12 septembrie 2011, 20:55)

    pamfletaru [utilizator]

    Oricine ar fi facut acest gest ar fi trebuit sa fie laudat.

    Daca presedintele Basescu ar fi facut acest lucru ar fi fost laudat si aclamat. Oricare altul este blamat... Chiar nu inteleg ce e cu voi...

    Uitati ca suntem toti romani?
  • +14 (18 voturi)    
    hehe.. (Luni, 12 septembrie 2011, 21:07)

    un oltean [anonim]

    m-a dat gata pasiunea varanului pentru tara :)
    Bai ma lasi !? vezi-ti de banii tai furati si lasa tu poporul ranit de francezi.
    Se gasi cine sa dea lectii de moralitate .. haha .. unde esti Caragiale ca vremurile tale au revenit!!
  • +13 (15 voturi)    
    acest individ care se inchina la propriul portret (Luni, 12 septembrie 2011, 21:13)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Acest individ care se inchina la propriul portret este o rusine nationala !
    Prosturile lui de tembeliziunepromoveaza violentele de limbaj.
    Majoritatea celor care apar la emisiunile televizate sunt needucati, agramati, prost crescuti !
    Antenele sunt un mijloc de raspandire a PROSTIEI in randul maselor !
    D-l Voiculescu ar trebui sa fie acuzat de Genocid Cultural ! (http://ro.wikipedia.org/wiki/Genocid_cultural)
  • -4 (14 voturi)    
    De ce sa nu scoatem capul din mocirla? (Luni, 12 septembrie 2011, 21:16)

    worker [anonim]

    Deci un inalt demnitar roman (ne place sau nu culoarea lui politica) ia atitudine impotriva jignirilor la care este supus INTREGUL popor roman. Si noi ce facem? Il scuipam, ne intrecem sa dam cu noroi in el. De ce? Pentru ca nu ne place ce a facut acum?! Nuuuu... pentru alte lucruri pe care le-a facut.

    Asta am ajuns? Sa nu ne mai putem controla reactiile? A facut Voiculescu ceva bun pentru tara? Atunci sa-i dam un plus. A facut ceva rau? Atunci sa-i dam un minus!

    Este treaba noastra sa ne educam politicienii. Daca orice ar face, politicienii nostrii preferati vor primi numai plusuri si, ORICE AR FACE, politicienii opozitiei vor primi numai minus atunci nu vom ajunge nicaieri.

    Da: Voiculescu si posturile sale fac multa mizerie in tara. Da: Probabil ca Voiculescu a fost un securist odios. Merita dispret pentru asta.

    Si DA: ceea ce a facut acum este un gest de demnitate nationala. DA: pentru acest gest merita un plus. Nu sa uitam restul ca acum sa reactionam adecvat.

    Vreti politicieni educati? Aratati-le binele si raul.
    Vreti politicieni razgaiati? Atunci dati din cap aprobator la orice ar face! Si atunci cind merg in SUA, si atunci cind spriijina nepotismul trimitindu-si fata pubera politic sa reprezinte Rommania.

    O tara are alesii pe care si-i merita: hai sa ne meritam ceva bun!
  • +14 (14 voturi)    
    HaHaHA (Luni, 12 septembrie 2011, 21:34)

    JiJi [anonim]

    Nu a mentionat nimeni pe aici ca de fapt ''romanii'' din franta sunt de fapt Rromi cu buletin de Rromania
  • +9 (11 voturi)    
    Cațafelixul sare la cap ! (Luni, 12 septembrie 2011, 21:40)

    Farfuridi? [anonim]

    Sunt adevăruri ce le vedem la tot pasul și la noi în țară,nu-i nimic surprinzător.Eu zic că se refereau la oamenii politici de azi care se încadrează perfrct cu satira prezentată.Caragiale este actual Farfuridi politici sunt destui care se fac de rîs la televizor.
  • +11 (13 voturi)    
    bravo felix ! (Luni, 12 septembrie 2011, 21:44)

    panfilache [anonim]

    era cel mai indreptatit roman sa protesteze !
    cel mai cinsitit dintre noi !
    cand te numesti felix, nici soareci n'ai mancat, nici gura nu'ti miroase !
    multumim dle vocalescu !
    un adevarat roman !