Sondaj IRES: Doar 32% dintre romani au o parere buna despre invatamantul national

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 11 septembrie 2011, 15:35 Actualitate | Esenţial

Doar 32% dintre romani au o parere buna sau foarte buna despre invatamantul national, procent cu sase puncte mai scazut, comparativ cu perioada similara din 2010, releva un studiu al Institutului Roman pentru Evaluare si Strategie (IRES), citat de Agerpres.

Potrivit sondajului, 66% dintre persoanele chestionate au "o parere proasta sau foarte proasta" despre invatamantul actual.

Daca 43% dintre cei intervievati sunt de acord cu afirmatia "Sistemul romanesc de invatamant este unul performant", 54% isi exprima dezacordul privind acest aspect. Cu toate acestea, aproximativ cinci din 10 romani isi mentin opinia potrivit careia scoala romaneasca este de calitate.

"Perceptia publica privind educatia era si este inca influentata de includerea educatiei in sistemul referentilor identitari, unde tendinta de apreciere pozitiva este explicabila. Cu toate acestea, cutremurele de la ultimele sesiuni de bacalaureat incep parca sa aduca perceptia scolii la un nivel de evaluare mai realist, evident insa si mai pesimist", afirma presedintele IRES, prof. univ. dr. Vasile Dancu.

Studiul a fost efectuat in baza unei anchete de teren din 8 septembrie, pe esantion de 1.423 de persoane, cu varsta de cel putin 18 ani.

Esantionul este reprezentativ la nivel national, iar studiul are o eroare maxima tolerata de ᅡ 2,6%, a mentionat IRES.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

913 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Daca mai au pic de buns simt,... (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:21)

    Rescatorul [anonim]

    asteptam scuze de la fostii ministri Marga, Hardau, Andronescu si Adomnitei, adevaratii vinovati pentru halul in care se afla invatamantul nostru in prezent. Inclusiv ala, imi scapa numele, care a fost si ministru al muncii si face crize de narcisism pe la iRealitatea si Antenele Felix Varanul.
  • -2 (4 voturi)    
    43 % ???!! (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:36)

    costica [anonim]

    "Daca 43% dintre cei intervievati sunt de acord cu afirmatia "Sistemul romanesc de invatamant este unul performant...".....
    Astia 43% despre ce sistem de invatamant si-or fi dat cu parerea ??!!!
    Catastrofal, asa este sistemul de invatamant in Romania, a zis bine Traian Basescu, ca si cand el care este Presedinte al Romaniei de 7 ani NU ar avea nici o RESPONSABILITATE !!!
    Stim deja ce ne-ar spune Presedintele Basescu : Ponta si Antonescu sunt de vina!!!!
    Dl Basescu a fost plecat din Romania, a condus tara prin telefon....
    • +2 (4 voturi)    
      Si ce vroiai sa faca un presedinte... (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:45)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui costica

      care nu are nicio putere executiva sau legislativa? Sa dea lovitura de stat cu minerii? Singurul lucru pe care il putea face presedintele a fost facut: a insarcinat o comisie prezidentiala sa intocmeasca un raport corect si realist, pe baza caruia a fost elaborata noua lege a invatamantului. Da, Ponta si Antonescu sunt de vina, adica ministrii lor impotenti si neprofesionisti, care nu au fost in stare sa reformeze invatamantul romanesc si sa-l adapteze la cerintele lumii in care traim. Si, dupa cum vezi, nu-l exclud nici pe Hardau. Si...la fel de vinovati sunt si cei care nu-si recunosc greselile si cei care ii apara pe nemernici si mint pe forum-uri, incercand sa manipuleze. Pentru ca, cei care au distrus generatii intregi, precum si cei care ii apara, sunt niste nemernici.
      • 0 (2 voturi)    
        eu as merge mai departe... (Duminică, 11 septembrie 2011, 17:03)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        sunt criminalii propriilor copii... Cei care au dat spaga, au cumparat note si diplome pentru copiii lor, le-au distrus viitorul. Acesti copii nu se vor descurca niciodata fara "propte", vor fi stigmatizati. Nu au invatat la vreme si nu mai pot recupera. Nimeni nu-si doreste un astfel de coleg de birou, caruia sa-i spui la orice pas ce sa faca. Dar asta o vor intelege (?!) mult mai tarziu cu totii.
        • 0 (2 voturi)    
          Sigur ca ai dreptate, dar.... (Duminică, 11 septembrie 2011, 19:01)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

          constat ca Andronescu, Marga, liderii PSD si PNL au alta parere. Dupa ei, e bine sa avem repetenti, spaga, copiat la examene, iresponsabilitate si lipsa de reforma. Oare cine o avea interesul ca Romania sa ramana nedezvoltata, necivilizata si ingalata? Nu cumva agenturile KGB/GRU? Sa nu uitam Directivele NKVD/KGB, aplicate cu succes de guvernarile PSD si PNL. Nu ma mira comentariile iresponsabile ale lui Andronescu, marga, Ponta si Antonescu. Doar sunt toti cei mentionati sub comanda criminalului kgb-ist, Iliescu.
          • -1 (1 vot)    
            spune-o tare... (Luni, 12 septembrie 2011, 0:06)

            roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

            si cat mai des posibil, überall, poate. poate inteleg cat mai multi copii si parinti ca nu sunt decat cobai in mainile kgb-istilor. Parintii care cu bani de imprumut au asigurat meditatii copiilor, i-au mutilat. Cei care azi sunt inca in liceu mai au o sansa sa recupereze. Cei care au diplomele deja in buzunar sunt frustratii irecuperabili de maine, rebuturi sociale "cu diploma".
    • +1 (3 voturi)    
      sigur.. (Duminică, 11 septembrie 2011, 17:03)

      zippo [anonim] i-a raspuns lui costica

      #costica: conf. logicii matale... cind plodul iti vine acasa cu un 3, spui ca base e de vina.
      • 0 (2 voturi)    
        Responsabilitatea Presedintelui.... (Duminică, 11 septembrie 2011, 19:46)

        costica [anonim] i-a raspuns lui zippo

        este cea referitoare la SISTEMUL de educatie din Romania, nu la ce nota a luat Gigel...
        Dl Basescu este de 7 ani Presedintele Romaniei si recunoaste senin ca "sistemul de invatamant a ajuns catastrofal de slab" !!!!!
        Nu stiu daca reusesti sa intelegi, e ceva mai complicat se pare pentru mintea ta....dupa cum ai comentat....
    • -1 (1 vot)    
      Esti c-am ingust la minte? (Duminică, 11 septembrie 2011, 17:34)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Un om nu se formeaza in 7 ani.O societate nici in atat.Pentru felul in care este invatamantul romanesc acum,trebuie privit prin anii '90-2000 si ceva.Atunci nu sa facut reforma pentru a adapta invatamantul la noile realitati si sa inceput functionarea fabricilor de diplome numite universitati particulare.Reformele facute acum vor avea eficienta peste 5-6 ani,daca nu se va gasi careva care sa le dea peste cap.Fudulia unora face sa fie atata harmalaie pe aceasta tema.Pentru-ca i ai introdus pe Ponta si Antonescu in aceasta ecuatie,ei ce rol au/avut?
  • +3 (5 voturi)    
    32%? (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:39)

    Orpheus [utilizator]

    Cei 32% probabil traiesc pe Luna...
  • -1 (3 voturi)    
    Romania vs ??? (Duminică, 11 septembrie 2011, 17:18)

    Vasile Pop [anonim]

    Toata lumea se plange de sistemul de invatamant romanesc... Dintre cei care se plang, cati au fost la o universitate din Anglia sau din tarile nordice care nu este de top? Scolarizarea se face mult mai superficial decat la noi. A doua intrebare? Care a fost criteriul de evaluare a universitatilor? Sa fi fost oare domeniile acoperite de programele de studiu? De ce nu s-a luat ca si criteriu gasirea unui loc de munca in domeniu la absolvirea studiilor? Cred ca rezultatul ar fi fost altul.
  • +1 (1 vot)    
    vai invatamantul (Duminică, 11 septembrie 2011, 17:57)

    toto [anonim]

    pe timpuri era invatamantul nostru de mare calitate ,dar acuma sa stricat tot ,nu se mai stie ce si cum invata copii iau inebunit cu diferitele chestii noi ,am ajuns cu invatamantul la pamant decand cu UE si cu ideile lor de aceea in europa invatamantul este vai de el ,noi ar trebui sa avem idei si reguli care sa imbunatateasca invatamantul si sa progreseze in bine nu in rau cum deja se practica,nu luati exe dela scolile din europa ca sant vai de ele profesorii si invatatorii vor multa vacanta ,ore mai putine sa lucreze si de copii sa se ocupe mai putin de asta copii in urma cu multe altele
  • +1 (1 vot)    
    Daca tot dati banii pe sondaje (Duminică, 11 septembrie 2011, 20:15)

    Albu ca Zapada si Piticu' [anonim]

    de ce nu intrebati si cat de multumiti sunt romanii de Politie, de Justitie, de Administratia locala, de Fisc, de Parlament, Guvern etc.?
    Asa, rezulta ca principala cauza a nemultumirilor sunt profesorii chiulangii.
    Btw, nu ni se spune cine a comandat sondajul.
    Povestea asta pute a manipulare de doi bani pentru fraieri.
  • +1 (1 vot)    
    Vinovati? (Duminică, 11 septembrie 2011, 20:47)

    Ex-profesorul [anonim]

    Scoala romaneasca arata exact ca si societatea romaneasca, cum altfel? Si e la fel de competitiva! Cine a distrus aproape complet scoala? Noi, romanii, cu ajutorul generos al acelora dintre noi care au avut decizia politica in maini! Salarii de mizerie pentru corpul didactic=plecarea celor mai competenti sau a celor care au gasit pur si simplu ceva mai lucrativ! Cei ramasi in sistem au fost siliti sa se adapteze: ore de meditatie la greu (implicit disparitia timpului afectat pt. propria perfectionare), note si diplome pe bani, coruptie generalizata! Mass media a promovat timp de 20 de ani aproape exclusiv NON-VALORI: de la manelisti si fotbalisti agramati, pana la ministri sau (euro)-parlamentari cu mintea plecata de acasa! Orice scandal legat de scoala era amplificat si socotit numai bun pentru diminuarea si brumei de respect de care se mai bucurau dascalii! Pe vremea cand eram la catedra, am fost intrebat deschis, de nenumarate ori: „Pentru ce sa invat, dom' profesor? Sa ajung ca dvs., sa vin la 40 de ani cu autobuzul la serviciu si cu sandvisul in servieta?". Nu au lipsit nici din cei care imi ofereau exemple "de succes" din randul propriei familii sau a vecinilor cu patru clase care conduceau "S Klasse"! Si daca toti dam ochii peste cap in fata unei fufe sau a unui derbedeu doar pentru ca e plin de bani, ce sa ne mai miram unde a ajuns scoala?