Emil Boc: Datele din alte tari releva continuarea crizei. Cresterea economica a Romaniei poate fi afectata

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 12:11 Actualitate | Esenţial

Datele privind evolutia economiei in foarte multe tari din Uniunea Europeana si alte zone sunt destul de proaste si releva continuarea crizei economice si diminuarea nivelului de crestere economica, ceea ce indirect poate afecta si cresterea economica a Romaniei, a declarat, vineri, premierul Boc, potrivit Mediafax.

Prezent la lansarea programului "Mihail Kogalniceanu" destinat intreprinderilor mici si mijlocii, seful Guvernului a aratat ca iesirea Romaniei din criza economica depinde de sprijinirea investitiilor si reducerea cheltuielilor statului.

"Exista insa si un factor extern, iar vestile nu sunt bune nici in Europa, nici in lume cu privire la iesirea din criza economica, ci dimpotriva. Se anunta vesti destul de proaste cu privire la continuarea acesteia si la diminuarea cresterii economice in foarte multe tari din Uniunea Europeana si din lume, iar acest lucru indirect ne afecteaza. Sunt afectate indirect exporturile, comenzile noi din industrie si indirect poate afecta cresterea economica a Romaniei", a spus Boc.

El a aratat ca, pentru acest an, Romania este "in graficul" unei cresteri economice de 1,5%.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

995 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    para malaiata (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:17)

    sorinaccio [anonim]

    Acuma sa ii mia aud pe uslasi ce zic, ca masurile au fost proaste. daca nu le lua boc si basescu acuma unde eram? Au vazut si bugetarii ce insemana sa astepti cu gura casacata sa iti pice para malaiata
  • +3 (7 voturi)    
    Continuam investitiile si relansam consumul intern (Vineri, 9 septembrie 2011, 12:52)

    Romania se modernizeaza [anonim]

    Daca se reduc exporturile (si se observa asta in luna iulie) si scade ritmul de crestere a comenzilor din industrie, suntem obligati sa inlocuim acest motor cu cel al investitiilor publice masive si al relansarii consumului intern.

    Deja se fac eforturi mari pt investitii, avem nevoie de ele pt infrastructura si sunt fonduri europene disponibile, de noi depinde sa acceleram absorbtia acestora.

    Iar consumul poate fi relansat usor, treptat, incepand cu iarna asta, prin cresteri moderate la salarii si pensii, prin incurajarea creditarii in lei.

    Din pacate, nici in 2008-2009 n-a fost vina Romaniei ca unii prin USA au fraudat si excrocat cu subprime ceea ce a provocat un soc general.

    Nici in 2011-2012 nu e vina Romaniei ca unele state din UE sunt sufocate de datoria publica si se dovedesc incapabile (precum Grecia) sa iasa singure din mocirla in care au intrat cu nepasare.

    Suntem legati economic si politic de blocul UE/USA, daca vesticilor le merge bine ne merge si noua, daca ei se prabusesc va fi greu sa ne salvam singuri.

    Desigur, e de laudat intiativa lui Basescu de apropiere de puteri financiar-economice din afara Europei (China, Coreea de Sud), asta ne poate aduce un capital pretios care lipseste in acest moment din UE.

    Ar fi util sa atragem si petrodolari de la turbanizatii din Golf, aia nu stiu sa faca decat hoteluri cu ei si au de prisos.

    Cred ca MAE ar face bine sa puna presiune mare pe ambasadori si atasatii comerciali, sa aduce afaceri, colaborari si contracte Romaniei, oriunde in lume.

    Iar guvernul sa-si plimbe consilierii si ministrii prin Brazilia, Africa de Sud, India, ca si acolo sunt mari potentiale de crestere prin proiecte comune.
    • -1 (1 vot)    
      Corect si obiectiv comentariul tau. (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:00)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Romania se modernizeaza

      Doresc sa fac o completare:
      Si Proiectul Rosia Montana ne poate mentine pe crestere economica. As adauga ceva; in Norvegia, redeventa care se incaseaza din exploatarea petrolului este transferata intr-un fond de pensii, care a ajuns peste 550 miliarde de euro !!!! As propune ca si redeventele din Romania (sau macar cele de la exploatarea Rosia Montana) sa fie transferate intr-un fond de pensii si sa nu fie cheltuite dupa bunul plac al guvrnantilor.
    • -1 (1 vot)    
      Romania se modernizeaza rapid. (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:58)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Romania se modernizeaza

      1. Se pun impozite forfetare care dinamiteaza micile afaceri si ridica somajul.
      2. Se ascund deficite prin neplata arieratelor la privati.
      3. Se dau 750 de tone de aur strainilor iar noi ne multumim cu 4%
      4. Se incearca legalizarea prostitutiei pentru albirea interlopilor puscariabili care au finantat aristocratia politica exact pentru a obtine legitimitate si pentru a-si creste influenta, raza de actiune, duritatea in actiune, sub privirea blanda si galesa a Justitiei.
      5. Se scapa de sub control interlopii si in codru esti mult mai sigur decat pe strazile Romaniei, care practic a devenit o tara cu unitatile administrative denumite "zone de influenta" nu judete, iar politicienii un fel de aristocratie care valideaza puterea economica obtinuta incorect de catre interlopii de unele nationalitati (sau altele, dar mai ales unele)
      6. Se fac parcuri in paduri si stadioane cu cartofi.
  • -1 (7 voturi)    
    ce le mai stie Boc al nostru.... (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:09)

    costica [anonim]

    asa cum am spus mereu, ca Dl Boc nu are cu ce se impauna cand economia Romaniei creste nu e deloc meritul lui Boc asa cum voia sa se impauneze mereu... economia Romaniei creste sau scade dupa cum exporturile catre Vest curg sau nu, altfel in afara exporturilor Romania nu are economie din acre sa creasca sustinut..
    Boc este paralel cu economia, macar sa taca naiba din gura...
    Acum recunoaste asta cand vede ca economia mondiala are probleme, dar daca economia Romaniei ar fi crescut datorita aceleiasi economii mondiale in crestere Dl Boc ar fi topait ca Guvernul lui a facut si a dres iar economia Romaniei a crescut!!!!!!!!
    Ipocrizie se numeste, dle Boc.....
    Nu aveti nici o contributie la ce se intampla bun in tara asta, numai rau ati facut, vai de noi cu PDL si Boc la guvernare....
  • -1 (1 vot)    
    programul Mihail Kogalniceanu. (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:45)

    deea [anonim]

    Am auzit ca este deja un succes programul Mihail Kogalniceanu. Si e bine cand se pune teoria in practica , pentru ca toti stim ca putem trece mai usor prin criza economica daca sprijinim investiile . Pacat ca celelalte guverne nu au sprijinit investiile nici cand nu era nici criza .
  • 0 (4 voturi)    
    Nu are cum..... (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:20)

    SI RAD [anonim]

    Nu are cum pentru ca noi NU avem Crestere.
    Deci Emil Boc NU are de ce sa se ingrijoreze, NU poate fi afectat ceva ce nu ai.
  • -1 (1 vot)    
    echilibru (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:50)

    Dragos A [anonim]

    aici deja nu mai depinde de Emil Boc si de nimeni. in opinia mea el si-a facut treaba foarte bine. mai departe depinde de foarte multi factori, important acum e sa nu regresam ca tara, chiar daca regresam in val cu lumea. echilibrul creat trebuie mentinut
  • +1 (1 vot)    
    pe rand (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:04)

    uifalean [anonim]

    puteam fi foarte rau. important e ca datorita lui emil boc am trecut cu bine peste niste hopuri mari si ca suntem pe + anul asta. anul viitor, vom vedea
  • +1 (1 vot)    
    goliat (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:07)

    bayas [anonim]

    din partea lui emil boc economia a avut un mare sprijin, imm-urile, codul muncii, etc., se poate spune ca revolutionat sistemul, dar sunt lucruri mai mari cu care nu te poti bate. deocamdata noi suntem doar o tarisoara la marginea europei
  • 0 (0 voturi)    
    "datele din alte tari releva continuarea crizei" ? (Vineri, 9 septembrie 2011, 21:36)

    vio [anonim]

    sa intelegem ca datele din Romania releva ptr Dl Boc cum ca Romania a iesit din criza??!!
    Doamne iarta-l, e complet paralel cu realitatea.... Dle Basescu, schimbati-l ca nu mai suportam atata incompetenta !!!!!!!!!!