Miting anti-guvernamental si anti-Basescu la Timisoara. Manifestantii au scandat "Ultima solutie: inc-o revolutie!"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:51 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 150 membri ai unor asociatii de revolutionari au participat, sambata dupa-amiaza, la un protest organizat de Blocul National al Revolutionarilor in Piata Operei din Timisoara, scandand lozinci anti-guvernamentale si impotriva presedintelui Traian Basescu, anunta Mediafax.

Protestul revolutionarilor a inceput in jurul orei 15.00, in fata Salii Capitol a Filarmonicii "Banatul" din Timisoara, unde sambata a avut loc un congres extraordinar al Blocului National al Revolutionarilor.

De acolo, protestatarii au mers la Monumentul Eroilor din fata Catedralei Mitropolitane, unde au depus coroane si au pastrat un moment de reculegere.

Manifestantii au scandat "Nu va fie frica, ca Basescu pica!", "Pacat, pacat, de sangele varsat", "Ultima solutie: inc-o revolutie!", "Veniti cu noi!" si "Boc, judecat pentru genocid" si au agitat steaguri tricolore cu stema decupata.

Revolutionarii s-au oprit apoi in fata Operei din Timisoara, unde liderii lor au tinut discursuri.

"Idealurile revolutiei au fost calcate in picioare de Traian Basescu si de premierul Emil Boc. De la Timisoara a inceput, in 1989, revolutia care l-a dat jos pe Ceausescu, de la Timisoara va incepe urmatoarea revolutie care il va da jos pe dictatorul Basescu. Basescu si Guvernul nu respecta Constitutia, care spune ca trebuie sa asiguri bunastarea poporului roman. Ei au taiat pensiile si ne-au adus in starea asta", a declarat unul dintre organizatorii marsului, Lorin Fortuna.

Potrivit organizatorilor, prin congresul care a avut loc la Timisoara si mitingul din centrul municipiului, revolutionarii doresc sa atraga atentia asupra faptului ca sunt numiti "impostori" de mass-media, iar revolutia este "confundata" cu o lovitura de stat.

"Este o actiune de raspuns la denigrarea care, pe canalele mass-media, incepe sa ia amploare si pe care revolutionarii nu o mai suporta. Este vorba in special de confundarea ideii de revolutie cu sintagma <lovitura de stat> si a ideii de revolutionari cu impostori. Prin aceste actiuni nu incercam doar sa punctam aceasta problema, ci sa gasim si vinovatii si sa gasim, pe cat posibil, si niste solutii, in speranta ca ele vor fi intelese si transmise mai departe", a declarat Adrian Sanda, un alt organizator.

Participantii la miting au afirmat ca sunt de acord cu ridicarea indemnizatiilor de revolutionari pentru acele persoane care nu au participat efectiv la Revolutia din 1989, dar nu sunt de acord cu suspendarea beneficiilor pentru toti cei care au primit certificate de luptatori cu merite deosebite.

Mitingul a fost unul autorizat si s-a incheiat in jurul orei 17.00.























4693 vizualizari

  • +54 (60 voturi)    
    de ce ?? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:00)

    excalibur [utilizator]

    de ce sa nu fie suspendate drepturile materiale??? nimeni- exceptind ranitii si urmasii decedatilor in revolutie- nu are dreptul , la peste 20 de ani, la avantaje materiale... murdariti orice idee curata cu atitudinea asta de fripturisti... rusine.. cite jigodii se ascund sub aceasta pulpana de revolutionar??? asta sa faceti.. sa fiti primii care sa ceara punerea unei site (verificare la singe) pt a separa griul de neghina, nu sa va zburliti cind vi se aplica si voua ce e valabil la toata lumea care atirna de tita statului (ajustarea veniturilor)
    • +22 (22 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:55)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui excalibur

      In tzara asta avem numai privilegiati si scutelnici.
  • -41 (55 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:02)

    Mazeta [utilizator]

    Azi in Timisoara, maine in toata tara!
    • +22 (22 voturi)    
      profitorii .... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:36)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      "Florina Aprofirei este luptătoare cu merite deosebite în Revoluţie, deşi în decembrie 1989 abia împlinise 10 ani. Devine agresivă când este întrebată de banii pe care-i primeşte de la stat. Florina Aprofirei (născută la 8 decembrie 1979) este secretara lui Dorin Lazăr Maior, fost deputat PSD şi actual preşedinte al Asociaţiei „Braşov Decembrie 1989“.
      Insistăm asupra cazului Aprofirei fiind că este „revoluţionara" cea mai tânără din lista luptătorilor remarcaţi în Revoluţie. Când a căzut Ceauşescu, Florina abia împlinise 10 ani. Aprofirei este un bun exemplu de impostură cu ramificaţii la nivel înalt. O ciudată relaţie de prietenie a legat-o de omul de afaceri şi fostul parlamentar PSD Dorin Lazăr Maior (care este cu 20 de ani mai în vârstă decât ea). Maior este şi preşedintele Asociaţiei „Braşov Decembrie 1989" şi al Blocului Naţional al Revoluţionarilor (cei de sub aripa lui Ion Iliescu)."

      Citeste acest caz concret de la Brasov cu o tanara revolutionara care la Revolutia din '89 avea 10(ZECE!!!) ani si care azi beneficiaza de niste avantaje nebanuite si absoluti nemeritate!!
      Si citeste cum ii sfideaza pe reporterii ADEVARUL!!!
      Cunosc cazul si din presa locala din Brasov.
      NU este in regula, ca ea sunt muuuulti, bine face Boc ca vrea sa faca ordine in inselaciunea asta.
      http://www.adevarul.ro/actualitate/Daca_spun_ca_merit_banii-inseamna_ca-i_merit_0_533347205.html
  • -41 (51 voturi)    
    Bravo lor! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:12)

    Dan [anonim]

    Bravo lor!
    Dupa cum se vede, Timisoara NU doarme.
    • +26 (26 voturi)    
      Timisoara doarme exact cand trebuie (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:29)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      numai 150 dintre ei au insomnie si cosmaruri ca isi pierd banutii.
    • +14 (14 voturi)    
      adica 150 de timisoreni nu dorm? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:48)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      :))
    • +27 (27 voturi)    
      saracii (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:57)

      saracii [anonim] i-a raspuns lui Dan

      saracii demonstranti, isi iau dorintele drept realitate. asta e semn de nebunie, nu de vitejie revolutionara. sa mearga sa demonstreze in belarus si in coreea de nord, apoi sa vada ei ce e aceea dictatura.

      unde e dictatura din romania de astazi? si-au luat vreo lopata de miner in spate, ca pe vremea lui iliescu?

      ultimul dictator roman a fost ion iliescu. au apus vremurile acelea.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu-ti fa griji ... (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:24)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui saracii

        150 de oameni care sa strige orice li se cere se gasesc cre' ca in orice oras din tara. E aiurea sa crezi ca mitingul asta e reprezentativ pt. Timisoara, oras in care la manifestatii cu miza semnificativ mai redusa se aduna cu usurinta mii de oameni.
        • +1 (1 vot)    
          ghici! (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:05)

          ioil [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Cine este sponsorul acestui "miting" caraghios???Credeti ca este greu de ghicit?
  • +24 (32 voturi)    
    Dar pentru viol? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:15)

    muciflenduri [utilizator]

    Daca tot e sa fie judecat pentru genocid, de ce nu ar fi Boc judecat si pentru viol? Sau pentru talharie?
    • -13 (19 voturi)    
      Da, si pentru viol (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:56)

      Nutu [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Ar trebui, pentru ca ne-a violat salariile.
      • +17 (19 voturi)    
        bai (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:00)

        bai [anonim] i-a raspuns lui Nutu

        bai, dar tu cand iti incasai salariul ala mare, te gandeai vreodata ca ne vilezi pe noi, care munceam si contribuiam la leafa ta de huzur?

        vezi numai paiele din ochii altora. ti-ai pus vreodata problema ca ne deselai cu impozitele pe care trebuia sa ti le platim? impozite din care ne doream si noi scoli, autostrazi, parcuri, spitale?

        de ce nu ai protestat atunci? de ce nu ai cerut sa ti se micsoreze salariul? nu iti era mila de noi? nu iti era mila de tara asta, ca ramasese la stadiul evului mediu in infrastructura?

        nu, te durea in cot, tie sa iti fie bine! asta e singurul tau principiu.

        si azi faci gura ca nu iti e tie bine. ei, sa iti zic ceva: raul tau e binele altora.

        mai scuteste-ma cu urletele tale!
      • +9 (9 voturi)    
        Bine v-a facut (Duminică, 4 septembrie 2011, 10:25)

        Cd [anonim] i-a raspuns lui Nutu

        Mai trebuie sa va dea afara cel putin 50% din bugetari pentru ca nu faceti nimic doar luati banii nostrii.
        • -2 (2 voturi)    
          ASA combatem (Luni, 5 septembrie 2011, 9:09)

          descultul [anonim] i-a raspuns lui Cd

          toti bugetarii afara, cu economiile facute ii refacem flota lui bashinescu. o sa avem din nou peste.URA
          • +2 (2 voturi)    
            inainte (Luni, 5 septembrie 2011, 10:07)

            inainte [anonim] i-a raspuns lui descultul

            inainte de a face pe ofuscatul pe aici pe forum, raspunde si mie cinstit la o intrebare: tu chiar te straduiesti sa iti faci treaba pe cat de corect poti?

            crezi ca noi (in speta, eu) nu stim cum se lucreaza la stat? fii linistit, cunosc. cunosc foarte bine sloganul intern "cafeaua are prioritate" (in fata clientului).

            asa ca nu ne mai moraliza pe aici, pozand in ultra-ultragiat.

            cunoastem minciunile si lenea din spatele vorbelor desantate de milogeala.
            • +1 (1 vot)    
              oarecum ai dreptate (Luni, 5 septembrie 2011, 10:54)

              descultul [anonim] i-a raspuns lui inainte

              daca finii si finutele, nepotii si nepoatele nu ar fi atat de usor angajate pe la stat, propulsati prin functii despre care nu au habar, poate cafeaua nu ar fi prioritara. Statul e lenes ca asa se vrea. Era un cantec pe vremuri "tzara te vrea prost"
  • +42 (52 voturi)    
    Marionetele buclucase... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:15)

    martianu [anonim]

    Am tot respectul si considerarea pentru adevaratii revolutionari, insa cei adunati la acest miting nu-s altceva decat niste marionete. O gasca de vagabonzi fara pic de creier... cel putin asa reiese din lozincile scandate.
  • +44 (56 voturi)    
    revolutionarii lu peste (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:17)

    toteu [anonim]

    M-am saturat de abureala asta cu revolutionarii si drepturile lor...
    Dupa ce ca la revolutie putini au iesit de bunavoie ci numai impinsi de la spate ... li s au mai dat si o multime de beneficii...

    Daca as fi "pentru o zi presedinte" le as retrage toate aceste drepturi...
    Ai tras un partz...repede scutire la impozite ...

    gata!!! aia a fost plata lu Ion Iliescu pentru ca l ati ajutat la lovitura de stat...
  • +38 (54 voturi)    
    Basescu e rau poate, dar e cel mai bun dintre cei (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:21)

    rov [utilizator]

    care au fost alesi in ultimele decenii in Romania. E singurul care a luat taurul de coarne. E singurul om adevarat.
    Poate in structura asta a populatiei un Isarescu nu are sanse.
    Si totusi la obiect. Timisoara
    1. Daca manifestatia e reala, 150 de oameni nu reprezinta un material de stire.
    2. daca face parte din campania electorala ar fi trist ca securistii sa platesca revolutionaii chiar in capitala revoltei din 89.....
    in rest cum iti asterni asa dormi.
    • -14 (18 voturi)    
      :))))) (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:27)

      Bogo [anonim] i-a raspuns lui rov

      Ce taur a luat de coarne? cand faci o astfel de afirmatie e bine sa aduci si argumente. eu as spune ca "taurul" la care faci referire este populatia, iar ca argumente putem vorbi de salariile taiate, pensiile taiate, nici un fel de reforma administrativa si/sau fiscala, educatia e distrusa, vrei sa continui? sau e in fisa postului la o astfel de stire sa apara posturi de un anumit tip si cu multe plusuri. pun pariu ga ghicesc organizatia pt care lucrezi :)) nici nu trebuie verificat IP-ul :))))
      • +14 (14 voturi)    
        iti (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:06)

        iti [anonim] i-a raspuns lui Bogo

        iti spun eu ce taur a luat de coarne: sistemul de asistanat social din romania, care este cancerul romaniei.

        el a sustinut reducerea salariilor bugetarilor, el a sustinut reducerea pensiilor (nu a fost sa fie).

        astfel, s-au creat in sfarsit resursele necesare pentru a face investitii.

        ce alt presedinte inaintea lui a dat dovada de atata altruism incat sa numeasca la serviciile secrete oameni de la partidele rivale? la sie l-a numit pe ungureanu, de la pnl, iar la sri pe maior, de la psd.

        mai arata-mi unul si-l mananc.
      • +7 (7 voturi)    
        @securica (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:25)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Bogo

        Nu stiu daca o opinie pro te obliga sa fi inregimentat politic, dar verificarea IP-ului e clar un defect profesional...
  • -30 (40 voturi)    
    revolutionari autentici (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:21)

    marika [anonim]

    basescu ii considera autentici pe revolutionarii lui Maries care pun umarul la instalarea dictaturii! Asa ca Maries poate sta linistit, nu e cazul de greva foamei!
  • +45 (55 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:22)

    I [utilizator]

    Lorin Fortuna mi-a fost profesor si omul e dus cu pluta (nu e nici o metafora).

    Boc a facut genocid? Astia sunt suparati ca le-a taiat pensiile de revolutionari. Pensi care ar trebui date doar celor care au suferit fizic de pe urma revolutiei sau au ramas orfani.
    • +6 (6 voturi)    
      Pai, dupa 21 de ani... (Duminică, 4 septembrie 2011, 7:42)

      SS [anonim] i-a raspuns lui I

      Care orfani? ca astazi toti sunt adulti in toata firea. Numai ranitilor li s-ar cuveni (poate)ceva ajutoare, in rest, la munca nu la intins mana. Niste capusi,asta sunt.
    • +1 (1 vot)    
      Scuze!!! (Duminică, 4 septembrie 2011, 8:11)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui I

      Am dat un minus din greseala (nu se pune)
  • +24 (28 voturi)    
    anti mass media (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:22)

    Andrei [anonim]

    Ei striga jos Basescu, dar de fapt pare sa fie o manifestatie anti mass media..
    • -19 (29 voturi)    
      Tuoata lumea il iubeste pi domnu' Basecsu ! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:25)

      Louis [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ...
  • +41 (45 voturi)    
    Ipocrizie (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:22)

    Daniels22026 [utilizator]

    Revolutionarii ar trebui sa se intrebe de ce nu se regasesc in organizatiile lor milioanele de demonstranti din timpul revolutiei. Raspunsul e simplu: majoritatea revolutionarilor nu si-au propus niciodata sa obtina drepturi speciale fata de restul poporului. De aceea nu s-au inscris si nu se vor inscrie vreodata in organizatii care incearca sa obtina avantaje materiale de la stat.
  • +36 (40 voturi)    
    Ho, ho, ho (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:38)

    Pink Panther [anonim]

    Sunt timisorean, am ridicat de pe strada, din mijlocul militarilor un om lovit in 17 decembrie, om pe care l-am recunoscut la proces (dupa ora si locatia unde l-am gasit). Era de meserie vatman.

    N-am fost ranit, n-am cerut nimic, nu-s revolutionar, nu-s politician, sunt doar un om dezamagit de Romania din care (totusi) din motive familiale n-am plecat.

    Fortuna si nenorocitii care s-or fi adunat sunt niste ratati care s-au obisnuit sa traiasca din mila si care acum pupa mana celui care le "da" ceva.
    Acum se dau si patrioti pasami-te!
  • +37 (41 voturi)    
    Revolutionar din intamplare (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:38)

    Gimilica [anonim]

    Chiar asa am fost eu, dar nu am cerut drepturi pentru ca am participat in Timisoara la revolutie si era sa fiu impuscat. Mi-e scarba de cei care au ramas in viata si nu au fost raniti dar isi cer drepturi de revolutionar. Singurii care au dreptul de a primi anumite drepturi sunt urmasii celor ce au fost ucisi si cei care au fost raniti, daca nu in afara de de protejatii regimului Ceausescu ceilalti toti ne putem declara victime si primim facilitati de la stat. Sa fim seriosi; daca nu as fi fost la revolutie poate eram si eu usor de inflamat acum. Eu si colegii mei avem suficient bun simt sa nu cerem ce nu ni se cuvine sau i se cuvine intregului popor care a asuferit in comunism.
  • +30 (32 voturi)    
    Revolutionari (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:45)

    Jorjel [anonim]

    150 membri ai unor asociatii de revolutionari au participatla un protest LOL!
    Daca le spun prietenilor mei ca dau o bere, se aduna 200. Timisoara e cumva reprezentata de 150 de plictisiti sa stea acasa?! Din ce asociatie de proprietari face parte Blocul National al Revolutionarilor si oare toti locatarii blocului sunt la zi cu intretinerea? :)))
  • +19 (25 voturi)    
    Minciuni (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:47)

    Hardstyle [anonim]

    Era azi un grup de 35 de persoane maxim, care facea galagie cu "noua dreapta" si fluturau 2 steaguri. Lumea trecea linistita si isi vedea de treaba. De unde 150? In tara asta e de vina presa poentru informatiile eronate transmise, nu a conducerii.
    • +5 (5 voturi)    
      Altceva (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:51)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Hardstyle

      Asta e alta stire HotNews:

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10011591-noua-dreapta-demonstrat-timisoara-impotriva-mafiei-imobiliare-clanurilor-tiganesti-din-oras.htm
      • 0 (4 voturi)    
        SINT SI NU SINT (Duminică, 4 septembrie 2011, 8:55)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        pina la urma tot aia sint.
  • +15 (15 voturi)    
    impostori (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:13)

    goe [anonim]

    90% din lipitorile astea sugatoare de beneficii sunt impostori. Beneficiile lor sunt enorme si nu cred ca isi permite tara asta sa-i mai duca in spate pe acesti asa zis revolutionari. Revolutia s-a terminat, acum treceti la munca, nu la intins mana!
  • +11 (11 voturi)    
    organizaţii şi asociaţii (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:27)

    ampersand [utilizator]

    Nu trebuie pus semnul egal între revoluţionari, pe de o parte, şi organizaţiile şi asociaţiile de revoluţionari, pe de altă parte.
  • +8 (10 voturi)    
    Lorin Fortuna (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:30)

    Nume [anonim]

    "Fortuna susţine că de peste zece ani are o cumunicare telepatică cu o anumită ierarhie, la nivel galatic central care „l-au luat în evidenţă, au început să-i transmită informaţii”[7]. Conform acestuia, Traian Băsescu a fost sprijinit de civilizaţia iguaniferă la alegerile prezidenţiale din anul 2009[7]."

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Lorin_Fortuna
  • +14 (16 voturi)    
    Dupa 21 de ani: (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:06)

    Don Ciccio [utilizator]

    - lipitorile lui Iliescu se autointituleaza... "luptatori cu merite deosebite"???

    Bey, pomana ingrasa porcul, profitorilor!
    La munca, nu la intins mana, impostorilor!!!
  • +14 (14 voturi)    
    uite cum se taraie in noroi unii (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:13)

    mary [anonim]

    Penibil! Condamnabil!

    OK, au fost unii,au facut si acum basta! Dar de aici si pana la a striga "Inca o revolutie!" am sentimentul ca unora le lipseste discernamantul...

    Tata-socru de la Ponta si neamurile lui Antonescu nu dau pace in Timisoara! Pace voua!
  • +14 (14 voturi)    
    pomana (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:22)

    jorea [utilizator]

    taie guvernul pomana !
    acusi o sa trebuiasca sa munceasca, doamne feri !
  • +13 (13 voturi)    
    esential: (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:25)

    dan2 [anonim]

    "...nu sunt de acord cu suspendarea beneficiilor..." Nu mai este nimic de adaugat. Poate doar ca bunastarea ne-o facem noi toti prin munca noastra, nu ne-o asigura nu stiu ce presedinte sau prim ministru. Ar fi stupid sa credem ca bunastarea poporului american este asigurata numai de Obama.
  • -10 (10 voturi)    
    inc-o revolutie (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:25)

    vagabond [anonim]

    asa a fost si in decembrie 1989....comunistii ii vedeau pe revolutionari ca niste vagabonzi. datorita curajului lor, azi suntem o tara libera. sper ca regimul actual sa pice rapid.
    • +7 (7 voturi)    
      diferenta (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:14)

      diferenta [anonim] i-a raspuns lui vagabond

      diferenta era ca cei de atunci au fost batuti. cei de azi nu sunt.

      si apropo de vagabonzi? mai stii demonstratia din piata universitatii? cea cu "golanii"?

      ghici cine i-a numit golani? iliescu, presdinte de onoare al psd.

      ghici ce-a mai facut? i-a batut, i-a si omorat! (deh, avea apucaturile din '89, sau old habits die hard...)

      compari bataia de la piata universitatii a lui iliescu cu... ce? cu criticile de pe forumuri de azi?

      se vede ca nu ai luat nicio bata pe spate, niciun tarnacop in cap... du-te prin preajma lui ion iliescu, poate ca inca nu i-au pierit de tot reflexele astea si... poate ai noroc sa simti cum e.

      spune si mie, i-a batut cineva astazi pe cei de la timisoara? nu! i-a lasat sa isi traiasca si sa isi strige prostia pe care nu o mai pot pastra intr-ansii, pentru ca se revarsa.

      si nu e nevoie sa rada nimeni de ei, pentru ca se fac de ras singuri.
  • +6 (8 voturi)    
    Care revolutie? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:35)

    Paul [anonim]

    Dincolo de stire....oamenii astia inca mai cred ca in 89 a fost revolutie????
  • +11 (13 voturi)    
    ma umfla rasul (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:53)

    kiky [anonim]

    Cei 150 de revolutionari sunt cei cumparati de ILICI ieftin cu niste certificate , pensii indexate si scutiri de impozite de nimic. Era sa uit unii au mai primit si terenuri. ATI TRADAT REVOLUTIA cand l-ati legitimat pe ILICI 15 ani in fruntea tarii SI V-ATI VANDUT IEFTIN SI REPEDE. Ar fi trebuit sa continuam revolutia pana la capat si atunci ar fi fost revolutie si nu lovitura de stat. Asa ca mutumiti-va si cu drepturile pe care inca le mai aveti si nu mai pangariti un Oras Martiri. Daca vreti drepturi astea trebuie obtinute nu asteptati sa vi se dea nimic. Boc a procedat foarte corect ! Si inca mai are loc de taiat ! Bravo D-le Boc, ai sange in instalatie ! Din cauza asta moare Felix ca guita de 6 ani si rezultatul este 150 de " revolutionari " in stradata. Badea cred ca isi ia banii degeaba. I-a mai platit Felix si datoriile pe firma ! Felix tot poporul roman are datorii , nu le platesti si pe ale noastre , poate din banii securitatii insusiti in 90 ?
  • +7 (9 voturi)    
    secu (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:03)

    Serje [utilizator]

    Daca am analiza bine am constata ca peste 50 % dintre cei prezenti la actiunile din decembrie 89 erau de-ai securitatii cu sarcini precise sa urmareasca cine si ce face. Cand au vazut ca se intoarce situatia ei au devenit cei mai mari revolutionari, FSN-isti, si au luat fraiele tarii in mana.
    Un fost prieten din copilarie, ajuns inginer pe la Import-export (!!!) mi-a recunoscut la o bauta ca in 89 a primit telefon de la tovarasi ca sa iasa in fata si va fi sustinut. Asa a ajuns el sa tot vorbeasca pe la mitinguri si conferinte si a ajuns presedinte de Consiliu Judetean. Un alt tovaras de-al lui a urmat acelasi drum, a ajuns mare parlamentar si batea de rupea podelele impotriva firavei opozitii de atunci.
    Astia sunt revolutionarii care manifesteaza acum.
  • +9 (9 voturi)    
    Astia sunt revolutionarii??? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:13)

    Colette [utilizator]

    asta e riposta psd-ului lui ion iliescu la intentia guvernului de a face curat printre acesti impostori? comando-ul lui ilici a iesti la atac si a inceput sa faca agitatie??? asa intra psd-ul in campanie electorala? sunt de acord cu restrangerea tuturor drepturilor si privilegiilor acordate asa zisilor revolutionari! doar urmasii victimelor din 1989 si cei ramasi cu handicap sa primeasca o indemnizatie si scutiri de impozite! restul, sa fie ca noi toti ! daca au iesti in strada cred ca nu pot spune ca au facut-o pt. a fi rasplatiti pt. asta, si mai ales sa fie mai presus de restul populatiei... mi se pare complet abjecta atitudinea acestor 'revolutionari' facuti pe banda rulanta in fabrica lui iliescu! rusine sa le fie, am vazut imagini la tv: sunt complet nebuni, cu dinca in frunte!
  • +9 (9 voturi)    
    Mercenari? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:20)

    constantin [anonim]

    In loc sa devina cetateni de prestigiu ai sociatatii revolutionarii au devenit mercenari. In loc sa munceasca si sa incurajeze tinerii sa fie responsabili, sa fie un model pentru ei s-au transformat, alaturi de politicieni in paraziti... orice persoana care poate a munceaca nu trebuie sa primeasca ajutor social, indiferent de ce a facut. comunisti (=hoti si puturosi) i- au mituit pe revolutionari pentru ca acestia sa nu mai fie activi social ci dependenti de politicieni. "drepturile" acestora trebuie anulate.
  • +7 (9 voturi)    
    Lorin Furtuna (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:24)

    Costin [anonim]

    ...nu e ala care crede ca pe orbita pamantului asteapta navele de reptilieni, pestilieni, balaurieni si gorilieni sa invadeze pamantul? ce naiba se mai iroseste in lucruri dintr-astea lumesti? mai bine cedere o pensie in plus de la gorilieni ca are sanse mai mari decat de la porcilienii astia de la putere!:)
  • -4 (4 voturi)    
    FINALIZATI REVOLUTIA !!!!!!!! (Duminică, 4 septembrie 2011, 4:45)

    Canada [anonim]

    diversiunele ucigase din 1989 si 1990 inca nu sunt pedepsite-anchetele amanate de peste 20 ani au fost trase pe linie morta tot de aceea criminali ce conduc si astazi !

    criminali securicomunisti ce au pradat o tara,o economie facuta praf in numele DECOMUNIZARII care nici odata nu sa atins de stapani.

    o tara in care nici justitia nu e curatata de injustitie !
    o tara in care fosta nomenclatura comunista stalinista nui smulsa de la putere !
    o tara in care nici opozitia nu vrea sa dea jos uzurpatorii,find satelizata tot de ei !

    o tara in care privatizarile inlegitime si ilicite inca sunt prtectate prin lege si prin cei platiti din banii publici !

    finalizati revolutia si tragetii la raspunderi ca si asa sunteti ca morti,morti de saracie si mizerie !
  • +8 (8 voturi)    
    Pomeni (Duminică, 4 septembrie 2011, 7:47)

    Vasile [anonim]

    Eu il vreau pe Ilici inapoi. ca mi-a dat. cu toate ca n-am facut nimic la asa zisa revolutie el mi-a dat. Ce-mi da mie Basescu? nimic. eu vreau sa stau acasa trintit pe sofa si sa-mi vina banii de la stat.
    sa ni se dea !
    • +3 (3 voturi)    
      Traiasca Iliescu (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:13)

      ioil [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      care dupa ce a instalat FSN la putere ne-a dat salam la liber
  • +4 (4 voturi)    
    miroase (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:30)

    silvia [anonim]

    Toate aceste actiuni asa-zise ale "revolutionarilor" miros de la distanta a politica.Sa mai termine toti profitorii cu pretentiile lor vesnice de pe urma actiunilor din '89.Nu au fost singurii in strada,nu au fost singurii care au riscat,sunt cu miile,dar sunt singurii care s-au dedulcit la avantaje din banii nostri,munciti de noi.Ii indemn pe toti acesti profitori la munca,nu la intins mana.Ce ar fi daca toti bucurestenii care au fost in 21 si 22 la Universitate pana tarziu in noapte sub jeturile de apa si gloantele trase,la televiziune ,civili care stigau pentru libertate,sau cei care au fost ciomagiti de vajnicii mineri ai lui Cozma,sa ceara drepturi! Nu ar ajunge bugetul Romaniei.Gata ! Ajunge! La munca! Sa primesca bani cei care au ramas ologiti,sarmanii,cei orfani,nu cei care dau din gura cat s-au sacrificat.Toti romanii s-au sacrificat si o mare parte dintre ei au iesit in strada strigandu-si revolta.Cu ei ce facem ?Nu au si ei drepturi?Ce facem cu aceia care strigau in '90 cu" revolta proletara" nu ne vindem tara,iar acum primesc bani pe certificate de mari revolutionari fabricate in laboratoarele interesului.Rusine !
  • -3 (3 voturi)    
    contrarevolutie (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:35)

    Dan Coe [anonim]

    Aveti grija ce va doriti ca aia din decembrie '89 a fost contrarevolutie, a reinstaurat o oranduire anteriora care va sa zica. Cam multa agitatie la Timisoara in ultimile zile, incepe lumea sa iasa in strada si nu-i a buna... Traiane, Emile voi auziti, ca Nuti Udrea sigur aude?