VIDEO Peste 1.000 de turisti romani, blocati in Antalya dupa ce agentia turca de unde isi cumparasera pachetele de vacanta a intrat in insolventa

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:03 Actualitate | Esenţial

Peste 1.000 de turisti romani sunt blocati in statiunea turca Antalya, dupa ce agentia de turism Premium Holidays, de unde si-au cumparat vacantele, intampina dificultati din cauza problemelor financiare ale partenerului sau din Turcia, relateaza Mediafax. Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism (ANAT) a afirmat ca va solutiona situatia pentru ca turistii aflati in Antalya sa se intoarca in Romania fara probleme.

Sorin Vaduvoiu, directorul executiv al Perfect Tours, care are in Turcia 100 de turisti cu pachete ale Premium Holidays, a declarat ca "sunt peste 1.000 de turisti romani blocati in Antalya si toti au probleme cu intoarcerea in tara, pentru ca agentia de turism Premium Holidays nu le-a putut pune la dispozitie un avion cu care sa se intoarca".

Vaduvoiu a spus ca, in ultimele zile, turistii au avut probleme si cu cazarea, dupa ce le-au fost cerute garantii suplimentare pentru a putea innopta in hoteluri. Potrivit acestuia, toti turistii care au ajuns in Turcia cu pachete Premium Holidays au probleme cu intoarcerea in tara.

"Mai avem 100 de turisti in Antalya si am reusit sa readucem in tara 16 dintre ei. Vor veni si ceilalti in doua zile. Am platit pentru toti inca odata serviciile de transport", a afirmat Vaduvoiu.



Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism (ANAT) a anuntat sambata ca orarul mai multor curse charter pentru vacantele in Antalya ale turistilor romani ar putea fi perturbate in perioada urmatoare, ca urmare a dificultatilor pe care le intampina touroperatorul Premium Holidays din cauza problemelor financiare ale partenerului sau turc.

ANAT sustine ca a creat un comandament de urgenta la nivelul asociatiei, care monitorizeaza situatia plecarilor si a repatrierilor de pe aceasta destinatie,

"In cea mai mare parte, agentiile de turism ANAT din Romania au fost nevoite sa achite inca odata contravaloarea serviciilor de cazare catre hotelurile din Antalya, pentru ca vacantele turistilor romani sa nu fie afectate, ca urmare a neplatii serviciilor de catre touroperatorul turc", se arata intr-un comunicat al ANAT.

Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism precizeaza ca va solutiona situatia pentru ca turistii aflati in Antalya sa se intoarca in Romania fara probleme.

ANAT recomanda turistilor care au achizitionat vacante pe destinatia Turcia, cu plecari in perioada urmatoare, sa contacteze agentiile de turism, pentru reconfirmarea coordonatelor de vacanta proprii.


Citeste mai multe despre   






















3829 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Turism in Turcia, ce vreti.. (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:15)

    La pomul laudat.. [anonim]

    Exista un fel de obsesie la unii romani cu dor de exotism, vor neaparat sa bea bere pe alte maluri decat alea romanesti, ca sa-i iarba pt unii, mai verde la vecini..

    Turcia e plina de agentii fantoma, care vand 'all inclusive' fara nici un fel de garantie serioasa. Si asta lasand la o parte faptul ca turistii pot fi raniti de explozii (cum s-a intamplat saptamana trecuta cu 2 romani), pt ca in Turcia e razboi civil etnic, cu kurzii.

    Unele agentii romanesti, disperate sa vanda orice, stau pe forumuri si lauda aiurea turismul in Turcia, am vazut multe exagerari in acest sens.

    In general, daca nu vreti sa ajungeti in situatia penibila si umilitoare a celor 1.000 de turisti romani din Antalya sau a celor 2 suflati de explozie de bomba pe plaja (tot langa Antalya), incercati sa mergeti in vacante cu adevarat europene sau chiar romanesti.

    Si in Romania exista locuri la soare si la mare sau munte, minunate si chiar neinvadate de manele si betoane (de fapt Turcia e plina de muzica de acest gen si de hoteluri si faleze betonate..).

    M-am bucurat sa vad ca anul asta au fost sute de mii de romani in vacanta in..Romania, avem o tara superba si trebuie sa ne bucuram in primul rand la noi acasa, sa cheltuim banii in economia romaneasca.
    • +3 (3 voturi)    
      Aiurea (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:15)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui La pomul laudat..

      Ai ajuns tu sa analizezi turismul dintr-o tara islamica pe alocuri destul de inapoiata si tragi concluzia ca nu merita sa mergi niciunde altundeva. Hai sa fim seriosi!

      Spania (Tenerife sau Costa Brava), Croatia, Italia, Grecia nu se pot compara ca destinatii de vacanta cu debandada din Romania. Mamaia, perla litoralului romanesc de sub ctitoria gigoloului Radu Mazare, a fost si este pe bune dreptate o destinatie de vacanta de rangul 2 sau 3 din punctul de vedere al turistilor europeni sau rusi.

      Eu unul mai bine stau acasa decat sa merg in vacanta pe litoralul romanesc sau bulgaresc. In Balcani stii ca nu vei fi tratat OK ca turist, intotdeauna se va gasi ceva sa te indispuna: fie ti se fura masina ca-n Bulgaria, fie iti bubuie muzica la ureche pana la 4-5 dimineata ca in Mamaia si plajele sunt pline de alge urat mirositoare si gunoaie.

      Ca sa nu mai vorbim de faptul ca locuitorii din vestul tarii beneficiaza de o distanta mai mica pana la Marea Egee sau Adriatica decat pana la Marea Neagra, iar drumurile pana acolo sunt aproape in intregime autostrazi (doar pana la Belgrad este drum national, insa unul nu foarte circulat)
      • 0 (0 voturi)    
        Aiurea esti tu (Duminică, 4 septembrie 2011, 7:25)

        messerschmidt [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Am mers in Antalya ultimii 2 ani. Nici nu stii despre ce vorbesti...mergi la un hotel de 5* UAI si pe urma sa deschizi gura...E bine ce ai hotarat, stai acasa ca...
    • +3 (3 voturi)    
      nu vorbi daca nu stii (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:28)

      florin [anonim] i-a raspuns lui La pomul laudat..

      Mergi intai la un 5* in Antalya (Belek e una din cele mai bune statiuni), vezi care sunt conditiile (cazare, mancare, bautura, distractii, felul cum se poarta cu tine personalul), fa apoi o comparatie cu ce e la noi si abia atunci scrie comentarii
  • -2 (6 voturi)    
    clasic (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:34)

    daniel [anonim]

    o treaba clasic ramaneasca.....nu ma mir , am trecut prin ceva asemanator anul trecut.Oare de ce operatorii maghiari nu patesc asa ceva?sa nu mai vorbesc despre cei de mai departe....asta meritam.
  • +1 (1 vot)    
    @daniel (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:30)

    beefeaterman [utilizator]

    Poti sa vorbesti de operatori de mai departe, cum spui tu, linistit. In UK anul trecut mai multe firme au dat faliment si turistii au fost in aceeasi situatie. Si nu era vorba doar de turcia, ci si Spania de exemplu. O singura agentie avea 40000 (de mii) de turisti plecati cand a dat faliment si toti turistii au patit acelasi lucru ca si acesti Romani. E f nashpa dar nu e de vina nici Turcia, nici Romania ci doar niste firme.
  • +1 (1 vot)    
    Vacanta anulata (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 20:54)

    Dan [anonim]

    Am aflat ieri ca nu mai plecam luni in Antalya atunci cand am sunat sa verific la ce ora este zborul, agentia nici nu s-a obosit sa ne contacteze...

    Sunt curios ce vor zice autoritatile din Romania, probabil noi cei care am platit suntem de vina...
  • 0 (0 voturi)    
    asigurare (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:31)

    Clujeanul [anonim]

    Eu cand am fost in Turcia, am platit si o asigurare storno, in caz de eveniment major fiindu-mi returnati banii. Eu cred ca si un touroperator ce mai si incaseaza niste bani pentru cazare si transport ar trebui sa aiba asigurare, sa nu mai vorbim de agentiile de turism din Romania. Anul asta ma uitam dupa un last minute in septembrie pe Turcia, dar dupa explozie si cazul asta penibil de faliment, cred ca o sa merg cateva zile in Romania si cateva zile intr-o capitala europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    anul asta... (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:11)

    bubu [anonim]

    mi-am facut rezervare direct la o "agroturistica" italiana la Lago di Garda. no more agentii etc.
    Sa vedem cit de parolisti sint italienii - am transferat un avans in contul lor bancar.
  • 0 (0 voturi)    
    Tocmai m-am intors de acolo... (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:56)

    Andrei [anonim]

    Si situatia cam asa e. O firma numita '3E Travel Agency' din Turcia a intrat in faliment. My guess e ca au fugit cu banii turistilor (nu numai romani) in Dubai sau ceva asemanator :)

    Ne-am trezit la hotel ca aveam niste rezervari (incomplete) dar nu erau achitate. Bonus, 3E si-a anulat toate charterele spre Romania si de aici problema cu avioanele; daca aveai transport prin ei acum nu mai ai. Celelalte agentii romanesti cu reprezentare in Turcia *par* sa lucreze sa gaseasca alte chartere pt a repatria turistii romani. Ma intreb insa de ce agentiile din .ro nu verifica macar prin sondaj daca banii lor ajung la hoteluri...

    Am achitat inca odata cazarea direct la hotel; din fericire transportul nostru era prin CarpatAir si zborurile lor se desfasoara normal.

    Partea amuzanta e ca la un google scurt anul trecut a fost aceeasi problema - o agentie de turism turceasca a dat faliment sau au fugit cu banii si turistii romani au ramas fara transport acasa :)

    Daca astea se intampla anual mai vedem si Grecia sau Croatia la anul...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va mai obositi degeaba.... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 1:59)

    MOSH [anonim]

    E dureros sa vezi cum lasati fara puncte de reper oamenii se "ranesc" pentru ceva care nu merita. Plecand de la conceptul ca "fiecare are dreptatea sa", cu plecaciune va cer voie sa zic niscavai vorbe despre ceea ce s-a intamplat in sine.

    1. In "fruncea" oricarei societatii comerciale se afla un manager care "sfinteste" locul, adica in fapt dezvolta sau “omoara” business-ul si implicit salariatii si familiile acestora;
    2. La Premium Holidays, management defectuos a fost asigurat de catre “marele maestro” Selcuk SULIMAN, cu siguranta ‘mnealui fiind acela care a indus incapacitatea de plata prin nepriceprea sa manageriala;
    3. Dl. Selcuk SULIMAN este acelasi manager priceput care a fost “seful gropar barter” al agentiei Ali Baba Tour, generand un scandal soldat cu proces de frauda fiscala in valoare de 3 milioane de dolari, nedefinitivat in prezent;
    4. Dupa ce a atras cam 50% din salariatii Ali Baba Tour, tot el Selcuk-ul, i-a lasat acum pe acestia si pe familiile lor, fara venituri in viitorul foarte-foarte apropiat;
    5. Din punct de vedere stric al afacerilor, atunci cand un partener nu-si mai respecta obligatiile fata de societatea pe care o conduci, musai sa gasesti imediat altul care sa il inlocuiasca, fara sa afecteze operational sau financiar derularea contractelor existent ale societatii;
    6. Motivarea incapacitatii de plata a Premium Holidays prin falimentul tour-operatorului partener NU STA IN PICIOARE; lasand deoparte faptul ca nici macar nu este specificat numele tour-operatorul partener - 3E Travel Agency, va rog sa luati in considerare urmatoarele:
    - Organizatia turca de profil, TURSAB, nu a publicat pana la aceasta ora, nimic aferent falimentului invocat;
    - Orice agentie de turism este asigurata impotriva falimentului si odata facand parte din asociatia nationala de profil (TURSAB) aceasta asigurare este dublata;
    - Orice societate consolidate si cu un management rational isi asigura o finantare in caz de urgenta;
    - Premium Holi