Ion Iliescu, intrebat daca se simte vinovat pentru oamenii care au murit la Revolutie: Pentru ce? Trebuie sa aveti cat de cat discernamant

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 martie 2017, 11:20 Dosare Juridice

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Ion Iliescu a fost intrebat joi de jurnalisti, la iesirea din sediul Parchetului General, unde a fost citat in calitate de martor in dosarul Revolutiei, daca se simte vinovat pentru oamenii care au murit la Revolutie, el raspunzand: "Pentru ce? Trebuie sa aveti cat de cat discernamant." Iliescu a fost audiat aproximativ doua ore, afirmand la iesire ca a avut "o discuţie amicală" cu procurorii militari.

Ion Iliescu s-a prezentat, joi dimineata, la Parchetul General pentru a fi audiat, in calitate de martor, in dosarul Revolutiei, in care procurorii au inceput urmarirea penala in rem pentru infractiunii contra umanitatii. Ion Iliescu nu a facut declaratii la intrarea in sediul Parchetului.

Ion Iliescu este urmarit penal in dosarul Mineriadei pentru crime impotriva umanitatii alaturi de Virgil Magureanu, Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Miron Cozma si Adrian Sarbu.

Potrivit procurorilor care instrumenteaza Dosarul Revolutiei, pentru pastrarea puterii, noua conducere politica si militara instaurata dupa 22 decembrie 1989 a efectuat actiuni ce "au determinat uciderea, ranirea prin impuscare, vatamarea integritatii fizice si psihice, respectiv lipsirea de libertate a unui numar mare de persoane, fapte care se circumscriu conditiilor de tipicitate ale infractiunii contra umanitatii".

"Din actele dosarului rezulta ca pentru pastrarea puterii, prin actiunile desfasurate si masurile dispuse, noua conducere politica si militara instaurata dupa data de 22.12.1989 a determinat uciderea, ranirea prin impuscare, vatamarea integritatii fizice si psihice, respectiv lipsirea de libertate a unui numar mare de persoane, fapte care se circumscriu conditiilor de tipicitate ale infractiunii contra umanitatii prevazute de art. 439 alin. 1 lit. a, g, i si k Cod penal, cu aplicarea art. 5 Cod penal", a informat Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Procurorii spun ca  incidentele armate produse intr-un numar mare de localitati indica faptul ca s-a actionat dupa un plan prestabilit, ce avea drept obiectiv preluarea puterii de catre noi lideri si legitimarea acestora.


Citeste mai multe despre   






















11747 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Tic-tac tic-tac (Joi, 16 martie 2017, 11:29)

    cato [utilizator]

    La Multi Ani cu executare, Ion Iliescu!
  • +30 (34 voturi)    
    vishilescu (Joi, 16 martie 2017, 11:30)

    om simplu din multime [utilizator]

    are tupeu, ca toti criminalii comunisti.
    sa'i dea Dumnezeu viata sa apuce sentinta, macar.
    sa moara cu titlul de criminal, nu de...lovirutionar si salvator ...national..
    tupeu de kaghebizt.
    • -5 (7 voturi)    
      de ce nu ca toti criminalii capitalisti !? (Joi, 16 martie 2017, 15:56)

      LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Cine a distrus tara in 17 ani ??? Nu criminalii capitalisti ?
  • +30 (32 voturi)    
    Maimuta de Neanderthal.. (Joi, 16 martie 2017, 11:32)

    Sani [utilizator]

    ...marele parinte al Societatii Interlope Romane, cunoscute sub diverse titulaturi:
    FSN/FDSN/PDSR/PSD.

    Prin cchimbarea denumirii acestei entitati s-a verificat MEMORIA boborului roman.

    Rezultatul...l-am vazut in Decembrie 2016...

    Acum trebuie sa reparam prostia de atunci!
  • +28 (34 voturi)    
    Nu se poate (Joi, 16 martie 2017, 11:38)

    tartoru [utilizator]

    Haideti domnule, acesta este un dosar fabricat de DNA impreuna cu SRI, binomul care baga nevinovat si pe dl Ghita si pe toti ceilalti oameni nevinovati in puscarie, binomul care face rau Romaniei, cum e posibil sa faca domnul Iliescu asa ceva? Pai el a fost presedintele Romaniei 10 ANI, omul acesta nu a atins pe nimeni nici cu un deget. Este un distins domn, a promovat partidul sau pana la actualul partid PSD, care in momentul de fata este cel mai onest si onorific partid din Romania, singurul partid care da lumii bani, nu ia ca altele.
    Sa fim seriosi!
    • -18 (22 voturi)    
      tartorica (Joi, 16 martie 2017, 11:52)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      nu te face ca nu stii.
      dosarele au fost instrumentate de parchetul militar.
      procurorul de caz fiind pensionat si dosarele inchise, la propunerea parchetului militar, cu aprobarea procuroarei generale, dna kotrutza aka lulutza.

      dupa sri si dna, si azi ar fi stat prin sertare, cu toate ca base se rastise la kotrutza si ceruse redeschiderea.

      herr primar de cotrocesti are totusi un merit, aici.
      l'a numit pe lazar, conditionat de redeschiderea dosarelor.
      o bila alba la herr primar.
      • +13 (15 voturi)    
        se pare (Joi, 16 martie 2017, 12:21)

        tartoru [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        ca nu ai discernamant la ironii :)
        • -2 (2 voturi)    
          pai, vazui (Joi, 16 martie 2017, 14:48)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

          ce ditamai discernamantu' ai mata, cand bagasi, ne'asa, sri si dna la inaintare.

          sri si dna se ocupa de cazuri marunte...
          de gainariile palavrementarilor, ministrilor, ale rarincai si liviei stanciu, etc.

          ei e prea mici pt. un razboi asa de mare...:-)))
          cum mica a fost si koveshi cand a inchis dosarele lovrutiei si mineriadelor....
      • +10 (12 voturi)    
        Om putin (Joi, 16 martie 2017, 12:30)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Bre, deci matale il consideri pe acest individ inocent!

        Zi frate, ACUM!
        • -3 (5 voturi)    
          flecau (Joi, 16 martie 2017, 14:42)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          daca citeai, te lamureai.
          vezi postarea mea mai sus, cu titlul vishilescu.
          sper ca am fost destul de clar.

          ce nu vreti voi, pupincurei lulutei, sa acceptati, sa pricepeti, este ca ea era procuroarea generala si a aprobat inchiderea dosarelor lovirutiei si mineriadelor.
          da, si ca base a tzipat la ea sa redeschida dosarele. si ca ea nu, si nu..
          si ca herr primar johanis i'a cerut lui lazar, la numire, sa redeschida dosarele.
          si ca, conf. promisiunii facute, lazar, actualul procuror general, de voie, de nevoie, a purces la redeschidere.
          si ca, cu toata redeschiderea, treburile se misca incet.
          dupa mai bine de un an, vishilescu, ilici kaghebescu, inca nu stie daca va fi inculpat, au ba.
          suna destul de nasol, aaaa ?!
          cum se misca astia, s'ar putea sa nu aiba pe cine mai acuza.....
          sau, poate ca asta asteapta, o stingere naturala a inculparii kaghebistului....

          sper ca am ti'am fost de folos...:-)
    • +12 (14 voturi)    
      corectie: este un tovarash, nu un domn (Joi, 16 martie 2017, 11:58)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      Sa avem "discernamant".
    • +7 (7 voturi)    
      cuprinzatoare ironie :) (Joi, 16 martie 2017, 12:05)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      .
    • +8 (8 voturi)    
      :) (Joi, 16 martie 2017, 12:23)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      ce mult imi place ca cititorii hotnews mereu dau dovada de sarcasm. daca te uiti pe forumuri pe unde comenteaza iubitorii fanii psd, asa ceva nu exista. probabil ei sunt foarte seriosi si nu glumesc cand e vorba de politica. (sarcasm)
      • +7 (7 voturi)    
        Ei si tu! (Joi, 16 martie 2017, 12:49)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        Nu poti sa ai de toate. Si sarcasm si inteligenta. Toate nu incap intr-un spatiu asa restrans.
      • +1 (1 vot)    
        si totusi (Joi, 16 martie 2017, 14:10)

        tartoru [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        primesc minusuri pentru sarcasm, e ceva nu?
        • -3 (3 voturi)    
          cutatorule de plusuri:-) (Joi, 16 martie 2017, 15:06)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

          pe alte forumuri, ca si aici, numai postacii alearga dupa note.
          n'ai a te plange, ca sunteti multi.

          apropos de sarcasm, ai bagat sri si dna la inaintare, tot asa, sarcastic, aaaa ?! :-)
          sau ai ordin sa'i amintesti, si acolo unde nu e cazul, unde nu este de ei.

          poate cu sri sa ai dreptate, ca la vrmea lovirutiei si mineriadelor au fost tot ei, observatori si participanti, dar cu alte titluri, sub alte nume....:-(
          • +1 (1 vot)    
            ??? (Joi, 16 martie 2017, 16:56)

            tartoru [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            Nene, n-ai coerenta si nici logica in ceea ce vrei sa-mi zici, sincer nu te inteleg.
            • 0 (0 voturi)    
              nu ma mira (Joi, 16 martie 2017, 18:17)

              om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

              just forget it. :-)
              e mai usor sa faci ce ti se spune. sau ordona.
    • +5 (5 voturi)    
      Pe langa acestea (Joi, 16 martie 2017, 13:23)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      dicutia amicala cu procurorii militari a cuprins o serie de intrebari firesti nivelului unei discutii amicale:
      - cum mai stati cu sanatatea?
      - ce mai face sotia?
      - Parintii se simt bine?
      - Bunicii mai au reumatism?
    • 0 (0 voturi)    
      Ei da, nu dezinforma :) (Joi, 16 martie 2017, 23:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      Taci Sorosistule :) :) :)

      Sunt totusi recunoscator ca au fost niste mici opuneri chiar si pe atunci, subunitare, poate, dar au fost.
      Va dati seama cum am fi fost acum daca ar fi fost televiziunile triunghiului bermudelor p-atunci?
      Cred ca acum ceream voie la tovarasul presedinte sa ne legam si sireturile.

      Sincer, am asteptat clipa asta atatia ani, dupa ce am vazut cine e de fapt "salvatorul Romaniei" si am tot sperat, dar iata... cum se va scufunda. Este fascinant dispretul care il arata si in al treisprezecelea ceas.

      Doamnelor si domnilor, va prezint tatal GIO de astazi: Ion Iliescu.

      Si desi ceea ce a facut e demn de pedeapsa crunta, as vrea sa fie pedepsit pentru ca a tradat aceasta tara.

      Mai tineti minte stirea asta? Aici vedeti ce duplicitar este cu adevarat.

      http://www.romanialibera.ro/special/investigatii/-cum-s-a-lepadat-stiintific-ion-iliescu-de-nicolae-ceausescu-434910

      Ce sa mai spui la asa ceva?!
  • +9 (17 voturi)    
    Iarta-l Doamne pe "distinsul" tov.ateu convins (Joi, 16 martie 2017, 11:51)

    Plagarus [utilizator]

    Categoria asta de fosti activisti comunisti,mor cu Stalin,Mao,Ceausescu,Castro, in suflet.
    • -5 (13 voturi)    
      sula cu prefectura? (Joi, 16 martie 2017, 12:21)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ce are ateul cu lovitura militara?
      • +4 (8 voturi)    
        Lipsa de "discernamant moral" (Joi, 16 martie 2017, 13:28)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Nu simte ca are de dat socoteala unei instante spirituale superioare. Si spera ca va scapa nepedepsit pentru crimele comise.
        • +2 (4 voturi)    
          PANA la ... (Joi, 16 martie 2017, 14:32)

          dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ... instanta "superioara", trebuie sa dea socoteala AICI, pe pamant, in mod sigur ... nicio legatura cu prefectura !
    • -1 (3 voturi)    
      si eu sunt ATEU ! PROBLEME ???? (Joi, 16 martie 2017, 15:51)

      LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      Am incetat sa cred in Mos Craciun de mult...
  • +14 (14 voturi)    
    Revolutia. (Joi, 16 martie 2017, 11:58)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Ionel, Ionelule, nu mai minti baiatule, ca ai distrus si Romania si poporul!
  • +16 (16 voturi)    
    "Trebuie sa aveti cat de cat discernamant ... (Joi, 16 martie 2017, 12:03)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... nu m-ati facut pana acum , nu ma veti face nici de acum inainte ...

    Fiti seriosi , TOVARASI !!! "

    FMMIG de KGB-ist imputit !!!

    tu esti MOARTEA VIE a României, cand vei muri inseamna ca ne-a murit MOARTEA !!!
  • +15 (15 voturi)    
    iliescule (Joi, 16 martie 2017, 12:09)

    cladob [utilizator]

    ti-a sosit ceasul. SPER din tot SUFLETUL sa se faca dreptate. Ai alungat oamenii nenorocitule, ciminalule!
  • +11 (13 voturi)    
    Istoria (Joi, 16 martie 2017, 12:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ISTORIA si constiinta poporului a decis deja: regimul FSN (=PCR=PSDR=PSD) a fost instaurat prin CRIMA si e un regim securisto-mafiot care si-a anexat tara ca sa o jefuiasca si sa o distruga. Le-a reusit.
    • -5 (7 voturi)    
      precizeaza si la cine a ajuns economia tarii. (Joi, 16 martie 2017, 12:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vrei sa te ajut?
      • +5 (7 voturi)    
        Debilitate Comunista - Putina istorie (Joi, 16 martie 2017, 13:12)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Bai, economia tarii a inceput sa fie furata de rusi (fabrica de avioane, automobile, etc...) dupa razboi, in aplauzele PCR.
        Intrebare: S-a dezis PSD de PCR?

        Al doilea furt a inceput cu Ceausescu care in prostia lui, neintelegand nimic din economie, a ruiinat toata tara!
        Intrebare: Matale ai inteles ceva din comunism?

        Al treilea furt l-a initiat Iliescu, Roman, etc....adica FSN/FDSN/PDSR/PSD.
        Aici au participat 'undecovered' PNL, PDL, PNT.
        Dovada? Constantinescu, Ciorbea, Tariceanu!
        Practic VOI, PSD-ul ati furat tara asta dupa '90, in calitate de SLUJITORI ale intereselor straine (RUSESTI) si INTERLOP-MAFIOTE!
      • +3 (5 voturi)    
        Te rugam (Joi, 16 martie 2017, 13:29)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Fa precizarile cuvenite
  • +10 (10 voturi)    
    pentru revolutia confiscata ? poate. (Joi, 16 martie 2017, 12:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    transformata in puci militar condus de matale ? cei mai multi oameni au murit dupa ce a fugit ceausescu.
  • -4 (12 voturi)    
    sa nu uiti Darie (Joi, 16 martie 2017, 12:30)

    Toni_Romania [utilizator]

    CATRE CEI MAI TINERI SI CATRE CEI AMNEZICI: DE UNDE AU AFLAT ROMANI DE ILIESCU
    Prin noiembrie 1989 organizatia FSN era prezentata romanilor, in mod f. triumfalist, sub numele FRONTUL ELIBERARII NATIONALE, de catre postul “Radio Free Europe” din Munchen. Iar Tov. Iliescu-Ilici, era descris ca mare disident patriot si anti-comunist.
    NOTA: Ca Ilici era atunci cunoscut in gen. doar celor din jud.TM si IS unde fusese secretar de partid.
  • -2 (8 voturi)    
    Iliescu nu e altceva decat un capitalist de 2 lei (Joi, 16 martie 2017, 12:38)

    LearnHowToThink [anonim]

    Iliescu nu e altceva decat un capitalist de 2 lei
  • +13 (13 voturi)    
    criminalul (Joi, 16 martie 2017, 12:40)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta sare de 100 de ani. Bine ca macar nu-i mai vad mutra scarboasa prea des.

    PS. s-a stricat sampania aia pe care o pregatisem pt. un moment special. Dar cumpar alta.
  • +9 (9 voturi)    
    Noi avem de el nu mai suntem siguri (Joi, 16 martie 2017, 13:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Crimele lui sunt clare, documentate si incadrate juridic. Mai lipseste vointa politica de a trimite infractorul in fata instantei
  • +1 (1 vot)    
    Russia today (Joi, 16 martie 2017, 19:25)

    middle_brick [utilizator]

    ce vremuri ai ajuns sa trăiești nea' Ioane, ti-ai fi imaginatu tu asa ceva acum 28 de ani? pai dacă revoluția ar fi avut loc ieri, azi te judecam si maine erai îngropat, cu maxim discernământ ti-o spun!
  • -1 (1 vot)    
    Lasati-l sa moara in pace (Joi, 16 martie 2017, 22:14)

    nu-conteaza [utilizator]

    Nu mai are sens. Sa ne vedem de viitor.
  • +1 (1 vot)    
    cel mai mare criminal in serie roman: (Joi, 16 martie 2017, 22:38)

    yellowdog [utilizator]

    ion iliescu, si nu se atinge nimeni de acest odios?
  • +1 (1 vot)    
    Sper sa nu se mai lungeasca (Joi, 16 martie 2017, 23:01)

    kokos [utilizator]

    prea mult procesul ca sa apuce criminalul asta sa faca cat mai mult din pedeapsa de 20 ani pe care o va primi!
  • 0 (0 voturi)    
    A uitat sa spuna ca, citez (Vineri, 17 martie 2017, 9:59)

    John M. [utilizator]

    "exista o dialectica a Istoriei" si el a respectat-o la litera atat la demonstratiile anicomuniste din 90, cat si cu privire la unirea cu Basarabia.
    Ce mediocritate ilustra !