Mircea Dinescu, audiat in dosarul Revolutiei: Mi se pare ca jucam intr-o telenovela

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 9:34 Dosare Juridice

Mircea Dinescu
Foto: Agerpres
Mircea Dinescu s-a prezentat, joi dimineata, la Parchetul General, pentru a fi audiat de procurorii militari, ca martor, in Dosarul Revolutiei. Dinescu a declarat, la intrarea in sediul Parchetului, ca "Mie mi se pare ca jucam intr-o telenovela. (...) In loc sa spunem povesti la gura sobei, spunem povesti la gura Parchetului aicea. (...) Atunci cand ar fi trebuit sa se discute lucrurile s-au facut tot felul de comitete si comisii. Dupa 27 de ani sa chemi oamenii sa afli ce s-a intamplat atunci la televiziune?"

Dinescu a mai afirmat ca "Toate cartile despre Revolutie sunt scrise de fosti colaboratori ai Securitatii. Cum e Stoenescu asta, care a fost informator al Securitatii. Asta a devenit un fel de papa al povestilor despre Revolutie. Ani de zile si-au dat cu parerea fosti securisti."

"Iliescu nu e un om foarte curajos. El s-a trezit ca trebuie sa construiasca capitalismul dupa ce a vorbit ani de zile de Marx si Lenin", a mai spus Mircea Dinescu.


Citeste mai multe despre   






















8600 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    au murit oameni scarbelor... (Joi, 2 martie 2017, 9:38)

    liviu_ [utilizator]

    nu va pasa ca furati tara asta de 27 de ani, nu va pasa ca din cauza voastra au murit oameni...
    bravos...
    si prostii va voteaza... mama ce popor de idioti suntem!
    • +8 (10 voturi)    
      D'aia ... (Joi, 2 martie 2017, 12:01)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...D'aia pui tu zeama de portocale in orice , reflux gastric de la scarbosenii facute de tine , vechi de 27 de ani ???Baga si la - maie , poate merge mai usor !
    • +6 (8 voturi)    
      Dinescu e fost colaborator al securistilor (Joi, 2 martie 2017, 12:37)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      toti aia care au fost la TVR in decembrie 1989 au ajuns acolo tocmai pt ca jucau intr-o telenovela si toti au dus-o bine dupa 1989...coincidenta?
  • +34 (40 voturi)    
    "Mircea. fă-te că lucrezi" (Joi, 2 martie 2017, 9:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dle Dinescu, om fi noi naivi, dar nu prosti. De ce nu ati anchetat crimele din 89/90 atunci când erati la putere? CUm ati ajuns in FSN, complice cu criminalul Ilici si securimea care si-a anexat tara sub ochii Dvs.? Sunt multe intrebari...
    • +20 (22 voturi)    
      Dinescu este un escroc, (Joi, 2 martie 2017, 11:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe de o parte a facut pe moralul, pe corectul, pe cinstitul, pe de alta parte a stat peste 10 ani intr-o casa care nu era a lui in zona bd. Aviatorilor. Din intamplare il cunosc pe adevaratul proprietar al vilei respective, tot in sistemul banca a lucrat: casa era a parintilor lui, nationalizata de comunisti, si, dupa revolutie, Dinescu s-a instalat in ea cu cel mai mare tupeu. Nu a vrut sa iasa sub niico forma, s-au judecat 15 ani, prietenul meu a castigat in justitie, dar Dinescu tot nu a plecat, Pana la urma l-au scos, cu politia si executoril judecatoresc, dupa nenumarate somatii.
      Iar acum Mircea Dinescu da lectii de morala....hai ca ma ia rasul.
    • +6 (8 voturi)    
      el facea multa propaganda (Joi, 2 martie 2017, 12:49)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      era tuns, scos de la mititica, adica detinut politic.
      si arunca cu gogosi in multime.
      acum e mare boier de cetate, om cu podgorie, expert gurmand.
      are mosie in satu' cetate din oltenia. invita musafiri cu obraz subtire, cu lautari, in cuhnii ...domnesti.
      un alt ..realizat al lovirutiei si tranzitiei...
      stie multe, a fost acolo, umar la umar cu ilici, pedro de apaca si toata sleahta de ...oameni noi.
      sa fie tuns din nou ! :-)
      • +2 (2 voturi)    
        era in arest la domiciliu, poate avea frizerul lui (Joi, 2 martie 2017, 13:13)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        spre deosebire de dizidentul Ilici care era liber ca pasarea cerului....dar in rest, ca de obicei, ai dreptate :)
  • +21 (27 voturi)    
    dinescule (Joi, 2 martie 2017, 9:51)

    nea_caisa [utilizator]

    ti-e frica? sunt convins ca ai niste povesti foarte interesante de spus despre toata dezinformarea care s-a facut atunci la TVR. trebuie doar sa simti un pic umbra penitenciarului ca imediat iti dai drumul la limba. timp de 27 de ani cineva a avut interesul ca oameni de teapa lui ilici si a lui voican voiculescu sa ramana curati. a venit momentul sa dati niste raspunsuri. si sa ziceti mersi ca nu sfarsiti gauriti pe langa niste ziduri.
    • +22 (22 voturi)    
      PS (Joi, 2 martie 2017, 10:50)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      gura pacatosului adevar graieste. ati jucat intr-adevar intr-o telenovela. privita cu ochii si mintea de acum evolutia voastra pe sticla de la TVR nu este decat o interpretare ieftina a unei piese prost regizate, dar care a fost crezuta de un popor cu orizonturi inguste. l-ati matrasit rapid pe ceausescu de frica sa nu marturiseasca ceva despre lucrurile care nu le-a facut la revolutie dar pe care, in mod convenabil pentru voi, i le-ati pus in gura.

      este greu de crezut ca intr-un bloc estic in care comunismul a cazut intr-un mod pasnic in tari precum rdg sau polonia la noi a fost nevoie de arme. pentru ce? ca sa apareti voi ca salvatori ai patriei de comunismul inrobitor?

      "am invins!". ce-ati invins? ai curajul sa te uiti la inregistrari sa vezi cat de falsi sunteti? ati bagat niste oameni in mormant pentru ego-ul vostru fara sfarsit. sper sa sfarsiti la groapa de gunoi a istoriei. asta meritati.
  • +21 (27 voturi)    
    Ma indoiesc de faptul ca ar fi o..... (Joi, 2 martie 2017, 9:51)

    gigiN [utilizator]

    ...telenovela faptul ca ai fost un "dizident" creat de Securitate,iar apoi ai devenit un mare hot si pupincurist !!
  • +21 (25 voturi)    
    pai, (Joi, 2 martie 2017, 10:10)

    Cezy [utilizator]

    telenovela ne-ati servit-o voi atunci, ca ati simtit miros de putere! Era miros de sange, criminalilor!!!
  • +22 (26 voturi)    
    continuam sa ne facem ca lucram... (Joi, 2 martie 2017, 10:19)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si dupa 27 de ani de la asa-zisa revolutie.

    nu e de mirare ca Europa a decis sa se debaraseze de noi.
  • +14 (18 voturi)    
    Nu se uita dinescule (Joi, 2 martie 2017, 10:33)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Se plateste ..mai tii mibte cum i-ati defilat pe securisti in haine vargate prin procese regizate.aia erau patrioti care nu vor dormi linistit niciodatai pana ce voi nu dispareti
    • -3 (5 voturi)    
      Ha ha ha (Joi, 2 martie 2017, 15:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Marii patrioti agramati ! Incepeti dragostea de tara cu invatarea limbii Romane !
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai priceput (Joi, 2 martie 2017, 18:56)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Ti s-a anulat cetatenia/viza de Romania . mergi la tine si corecteaza-i pe compatriotii tai cu mazgalelile voastre medievale. nu te mai da nazist gramatical pe forumuri alterand limba noastra dulce
  • +18 (18 voturi)    
    un personaj alunecos (Joi, 2 martie 2017, 10:49)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    In toata perioada de dupa decembrie 1989 d-l Dinescu s-a comportat ca un personaj ambiguu, alunecos interesat mai ales de profit material personal. Fata de alti intelectuali si fata de alti opozanti anticomunisti a abandonat spiritul critic si a uitat de moralitatea politica. In CPUN a dinamitat discutiile serioase cu glume si bascalie, la Uniunea Scriitorilor l-a interesat sa-si procure o tipografie. S-a alintat cu puterea politica pentru a-si aranja domeniul funciar, a cantat in struna pentru o emisiune la TVR , bine platita si cu vadit caracter publicitar. Din scriitorul de talent s-a ales un talentat producator de bucate opentru potentatii zilei si muza literara de calitate indoielnica pentru publicatii de bascalie de tipul Catavencii.
  • -5 (11 voturi)    
    diacritice (Joi, 2 martie 2017, 11:09)

    Cristian1 [utilizator]

    Hotnews, daca nu folositi diacritice, nu voi intelege niciodata exact ce incercati sa spuneti. Cum e si cu titlul de mai sus...
    • 0 (2 voturi)    
      fa un efort (Joi, 2 martie 2017, 13:22)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Cristian1

      .....aaa ?!
      • -1 (1 vot)    
        Nu, efortul ar trebui să fie făcut de (Joi, 2 martie 2017, 15:10)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Hotnews... Chiar nu înțeleg de ce nu-l face... Ar fi o faptă decentă față de limba română și față de cititori... În plus, ar ocoli situațiile comice care reies uneori din lipsa diacriticelor...
        Am mai făcut această observație de-a lungul timpului, dar nu m-am învrednicit nici măcar cu un răspuns ca să înțeleg de ce se întâmplă acest lucru...
        Și ar fi atât de ușor să folosească un program cu diacriticele limbii române!
  • +4 (4 voturi)    
    dinescule, ,,fa-te ca lucrezi". (Joi, 2 martie 2017, 11:57)

    fuck off! [utilizator]

    sictir, mr. socaci!
  • +4 (8 voturi)    
    Uniunea scriitorilor (Joi, 2 martie 2017, 12:03)

    Toni_Romania [utilizator]

    Singurul sef al Uniunii scriitorilor care nu a stiut nicio limba straina.
  • +9 (11 voturi)    
    Cine esti d-ta, d-le Dinescu? (Joi, 2 martie 2017, 12:16)

    tenismenul [utilizator]

    Esti o nulitate, d-le! Esti un tradator de tara! "Marele poet mircea dinescu"! Esti o nulitate ,d-le! Nu mai iesi la TVR sa anunti: " Am invins!", impreuna cu tradatorul notoriu brates? Esti un escroc, asta esti! "Marele revolutionar"! Ce aer de bascalios ai, cand te vad pe la tv, ca dai lectii de bucate! Ai fost impins in fata de securitate si asa ai ajuns" mare revolutionar! Te-ai catarat pe cadavrele celor morti la Revolutie, ca sa ajungi "un prosper om de afaceri".
    Stii ce esti,d-le? Esti un Lica Samadau din nuvela "Moara cu noroc", de Ioan Slavici! Asta esti! Esti o rusine nationala si vei primi, ce trebuie sa primesti, pe merit!
    • +7 (7 voturi)    
      Are scut - nevasta rusoaica (Joi, 2 martie 2017, 13:03)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

      Asa era pe vremuri - erai plantat cu protectie
  • +1 (7 voturi)    
    Am venit doar sa citesc comentariile (Joi, 2 martie 2017, 13:03)

    Miky60 [utilizator]

    In ultima vreme sunt mai interesante comentariile decat articolul in sine.
  • 0 (4 voturi)    
    S-a senilizat (psdizat) si el (Joi, 2 martie 2017, 14:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cate sperante atunci cata dezamagire acum. Dezamagirea provine nu din regretul pentru sinistrul regim comunist ci din faptul ca securistii/ activistii de partid au in continuarea painea si cutitul in politica si economie si odraslele lor continua opera de distrugere a tarii economic, moral, cultural.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai minti (Joi, 2 martie 2017, 19:05)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Ia si injura-l pe nentu Steinmetz ( ala arestat in lipsa preten cu Bibi) care vroia sa jefuiasca un sfert de Romanie. securistii astia de care vorbeste tu ne apara de astia ca voi
  • +4 (4 voturi)    
    De la proprietar de poduri,s-a "invartit" ciocoi (Joi, 2 martie 2017, 16:30)

    Plagarus [utilizator]

    S-a facut ca lucreaza si s-a imbuibat gregarul asta de doi lei tramvai.
    Bine scolit la Facultatea de Jurnalism a Academiei de Ştiinţe Social-Politice „Ştefan Gheorghiu” de pe lângă Comitetul Central al Partidului Comunist Român, Şcoala Superioară de Partid,ulterior promovat cnf.meritelor sale ca portar al Asociaţiei Scriitorilor din Bucureşti,