Familia lui Dan Adamescu sustine ca omul de afaceri este in stare foarte grava in spital, iar rudele nu ar fi lasate sa stea langa el "in ultimele clipe"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 decembrie 2016, 21:51 Dosare Juridice

Dan Adamescu
Foto: Hotnews
Familia lui Dan Adamescu sustine ca omul de afaceri este internat in stare foarte grava la un spital privat din Capitala si nu mai raspunde la tratament, fiind intubat. Rudele omului de afaceri sustin si ca nu ar fi lasate sa stea langa acesta "in ultimele clipe", din cauza ca "gardienii stau in fata salonului", potrivit norei afaceristului, Adriana Constantinescu, citata de Mediafax. La finalul lunii noiembrie, magistratii Judecatoriei Sectorului 4 au respins cererea de eliberare conditionata depusa de Dan Adamescu, astfel ca acesta ar trebui sa ramana in inchisoare cel putin pana pe 19 februarie 2017, cand poate depune o noua solicitare de eliberare conditionata, a stabilit instanta.

"Prima data a fost internat in septembrie, cu septicemie, la Floreasca. I-au aprobat apoi operatia la genunchi. A mai fost dus cateva zile la Jilava, iar apoi l-au transferat la un spital privat unde a fost operat, este locul unde se afla si acum. Operatia a reusit, are un genunchi nou, a mai ramas sa faca recuperare. Saptamana trecuta a inceput sa se simta rau, vineri s-a simtit extrem de rau. De ieri nu mai raspunde la tratament, are septicemie, l-au intubat pentru ca nu mai raspundea la niciun fel de stimuli. A cerut sora domnului dreptul sa stea langa el pentru ca medicul ne-a spus ca mai poate dura pana in seara asta, maine dimineata. A cerut la Penitenciarul Jilava, prin avocat, au zis ca s-au terminat cele cinci vizite. Nu raspunde la niciun fel de antibiotic. Am sunat la Ministerul Justitiei, nu ne-a raspuns nimeni. Am sunat la purtatorul de cuvant al premierului, ne-a spus ca va transmite mai departe. De maine poate fi prea tarziu. Medicii ne-au spus ca doar o minune poate sa-l salveze. A venit cu nenumarate bacterii din inchisoare. Stau gardienii in fata salonului. Medicul a transmis raportul la penitenciar, nimeni nu face nimic. Peste tot, in toate tarile se fac exceptii in caz de accidente grave sau astfel de situatii, la noi nu. Sora lui vrea sa stea cu el in ultimele clipe", a declarat, Adriana Constantinescu, nora lui Dan Adamescu, pentru Mediafax.

Omul de afaceri a depus, la finalul lunii octombrie 2016, o cerere de eliberare conditionata la Judecatoria Sectorului 4, solicitarea venind la aproape sase luni de cand a fost condamnat la patru ani si patru luni de inchisoare pentru ca a intervenit la judecatori in dosare de insolventa. Dan Adamescu a invocat atunci ca are dreptul la o reducere de doua treimi din pedeapsa.

"Dan Adamescu a depus prin avocatii sai la Judecatoria Sector 4 cerere de eliberare conditionata din executarea pedepsei, dat fiind ca in baza art.72 C.pen. a fost dedusa perioada cuprinsa intre 05 iunie 2014 si 22 iunie 2015, perioada corespunzatoare masurilor preventive privative de libertate. Pana la data formularii prezentei cereri, Dan Adamescu a executat factia de 1/3 din totalul pedepsei cu inchisoarea, executand deja 534 de zile inchisoare (masuri preventive+ executare pedeapsa) dintr-un total de 1.467 zile (4 ani si 4 luni), fiind astfel indeplinita conditia prevazuta de art.100 alin. (1) lit. a) C.pen", anunta atunci PR-ul familiei Adamescu, Mihaela Petrovan.

Potrivit sursei citate, Dan Adamescu are 68 de ani si cere sa beneficieze de "reducere de 2/3 din sentinta". Reprezentantii familiei sustineau la acea vreme ca omul de afaceri sufera de 15 boli, ce s-ar fi agravat in inchisoare.

Dan Adamescu a fost condamnat definitiv, in luna mai, la 4 ani si 4 luni de inchisoare in dosarul in care era acuzat ca a intervenit la judecatori in dosare de insolventa, alaturi de el fiind condamnati si patru magistrati la pedepse cuprinse intre 3,4 ani si 12 ani si doua luni. El a fost gasit vinovat ca le-a dat mita 20.000 de euro judecatorilor Ion Stanciu si Elena Roventa, pentru ca acestia sa dispuna solutii favorabile in doua dosare de insolventa.






















7617 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    Hai sictir (Luni, 26 decembrie 2016, 21:56)

    mitg [utilizator]

    N-ar trebui cumva, tot pentru propriul beneficiu, transferat la un hotel de 5 stele, preferabil intr-o tara cu care Romania n-are tratate de cooperare politieneasca?
    • +13 (15 voturi)    
      hihi (Luni, 26 decembrie 2016, 22:40)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      I-o fi ramas spaga-n gat :D
    • +8 (12 voturi)    
      Il ia Ghita cu el (Luni, 26 decembrie 2016, 23:00)

      Goldmember [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Se poarta "disparitia" de sub nasul autoritatilor.
      • +4 (4 voturi)    
        Nici chiar asa (Marţi, 27 decembrie 2016, 8:11)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Goldmember

        Disparitia nu e de „sub nasul”, ci „cu sprijinul” autoritatilor. Statul isi apara mafiotii lui, asa cum a facut de 27 de ani.
  • +18 (20 voturi)    
    unde sunt banii ? (Luni, 26 decembrie 2016, 21:57)

    un domn [utilizator]

    sanatatea lui Nu a fost parte contractuala ! a omis/uitat sa plateasca banii contruactuali...deci..unde sunt banii ?
  • +23 (27 voturi)    
    Se stie ca dupa arest penalu` bogat da in boala... (Luni, 26 decembrie 2016, 22:09)

    UnOarecare [utilizator]

    ...de studiat de catre cercetatori britanici.
  • -15 (19 voturi)    
    Inchisoare vs. executie (Luni, 26 decembrie 2016, 22:50)

    pseudoce [utilizator]

    Bani recuperati sau nu, povesti de genul nu auzi in tari civilizate. Condamnarea la inchisoare nu e acelasi lucru cu condamnarea la moarte. Il vreti mort pe el si ceilalti hoti? Faceti referendum si cereti introducerea pedeapsei cu moartea. Pana cand se reuseste asta, de la spitale la inchisori, tot ce este administrat de stat e o infectie care se da una si face alta.
    • +5 (9 voturi)    
      Daca e asa cu atat mai mult sa nu faca ilegalitati (Marţi, 27 decembrie 2016, 8:26)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      ...btw: ceva spaga la activ? judecator mituit? ca prea-i plangi de mila!
      • -2 (6 voturi)    
        justitia ca la 1600 (Marţi, 27 decembrie 2016, 9:51)

        pseudoce [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        De ce nu te intrebi daca sunt chiar Adamescu in persoana? Nu te limita sa presupui doar ca am dat spaga la judecatori. Dpmdv e vorba de civilizatia sistemului. Lipsa ei. Pe Adamescu ca individ nu dau o ceapa degerata. Pe conceptul de a lua infectii din locuri unde nu ar trebui sa o faci - fie ca esti pacient, musafir (sau chiar detinut), dau in schimb foarte multe. Azi moare asta fara sa fie asta scopul (daca moare recuperezi vreun ban?). Maine se imbolnaveste unul de a furat o gaina si ii platesti indirect tot tu tratamentul(ca si cetatean). La suprapret. O merita nu? Poimaine da cineva in judecata la CEDO si iar platesti tu. E bine asa, da? Crezi ca "platesti tu" e omniprezent pentru ca e normal sa se intample lucrurile alea? Justitia cu furci si făclii nu se mai practica din mai multe motive. Si in incheiere, ca poate setea de razbunare te-a facut sa uiti ce am zis putin mai sus - nu dau 2 bani pe Adamescu. Sau pe judecatori mituiti.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu stiu ce tot ii dai cu infectiile...la privat!! (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:36)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

          ..si consideri ca e o problema nationala. Sa-i dea in judecata pe aia. Oricum viata nu e perfecta asa ca sa stea departe de ilegalitati dragul de el.
          PS: Banii se pot recupera ca nu ii ia cu el in mormant. Poate chiar mai usor ca nu mai trage sfori?
          PPS: cine dreaq a spus de furci si omor? Dar inchisoarea nu e garantata "safe&proof" nicaieri, nu?
    • +7 (7 voturi)    
      statele tarilor civilizate (Marţi, 27 decembrie 2016, 8:29)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      adminstreaza cum trebuie fiindca acele state nu sunt corupte
    • +3 (3 voturi)    
      Amice, esti idiot (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:35)

      ictin [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Sistemul asta de sanatate e creat printre altii si de Adamescu. Care Adamescu a furat cu si cu mainile si cu picioarele astfel ca orice sistem din tara asta este total nefunctional.
      Din cauza asta nu ma impresioneaza "drama" unui puscarias vinovat. Asta in situatia in care oamenii aia de la Colectiv au murit anul trecut deoarece li s-a refuzat transferul in strainatate. Au murit datorita faptului ca indivizi ca Adamescu sa se imbuibe si spitalele sunt pline de bacterii. Si nu sunt singurii. Se moare prin spitale cu zile, si daca vrei sa iti vezi ruda pe moarte trebuie sa ii dai o spaga la gardian sa te lase sa intri.
      Din punctul meu de vedere toti politicienii si imbubatii astia ar trebui sa aiba interdictie de a se trata oriunde altundeva decat intr-un spital de stat. Sa vada si ei cu se moare cu zile.
      Asa ca lasa-ne cu condamnarile la moarte. Ca i-am vazut si pe B1 aseara pe idiotul de Andronic si alti imbecili cum ii plangeau de mila. Atata timp cat oameni nevinovati mor in aceleasi conditii ca infractorul asta, nu am de ce sa imi fie mila. Si nu merita conditii mai bune doar pentru ca are mai multi bani decat romanul de rand. Bani facuti din furt.
  • +16 (20 voturi)    
    Asa e bogații (Luni, 26 decembrie 2016, 23:11)

    ipolitic [utilizator]

    pot să aibă și 15 boli. Noi,muritorii de rând, abia reușim să strângem de câte o boală, iar de cei săraci, ce să zic? nu au nici măcar una, că mor sănătoși în spitale.
    • +3 (3 voturi)    
      ma intreb (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      cum rezista oameni gen adamescu cu 15 boli, de obicei cu 1 - 2 din ele incurabile, pana cand ii aresteaza.
      o fi patriotismul, nu? astia de fapt voiau sa moara pentru binele patriei si amarasteanului roman cand, ce sa vezi, justitia asta rea ii condamna la bulau.
      prejudiciul si foloasele ulterioare de pe urma acestuia, or fi fost recuperate? sau le-a fost lasat totul rubedeniilor, sa aiba din ce bani sa-i plateasca genunchiul ala nou?
  • +10 (14 voturi)    
    Poate-l scapa si pe asta SRI-stii! (Luni, 26 decembrie 2016, 23:19)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Acum ca vin partenerii lor la guvernare, KGB-istii, SRI ar putea sa faca mai multe miscari "indraznete".
    • +5 (5 voturi)    
      De ce ar face-o? (Marţi, 27 decembrie 2016, 8:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ca doar serviciile nu ii apara pe mafioti degeaba.... Si-or fi luând si ei partea lor...
  • +13 (15 voturi)    
    saracul (Marţi, 27 decembrie 2016, 3:53)

    NWalker [utilizator]

    omul e in detentie si ii se face un favor ca e internat la un spital privat. plangea una care cica era nora lui la romania tv sa rupa ecranul si niste bagatori de seama de acolo mai ca nu isi smulgeau parul de empatici ce erau. probabil ca rudele lui inca nu au aflat ca a fost judecat si condamnat pt o mega frauda. cantai si plangeti la alte mese!
  • +8 (10 voturi)    
    trebuia sa se gandeasca inainte de fura. (Marţi, 27 decembrie 2016, 10:01)

    dezamagitul [utilizator]

    Acest pungas plans de familie le-a lasat o povara grea , sa nu poata sa stea la capul lui cand este bolnav.
    Poate este si o pedeapsa de la Dumnezeu pentru hotiile lui. Toti acesti smecheri sa se gandeasca inainte sa faca faptele . Inchisoarea nu este o piata unde intra fiecare are regulile ei. Mirama-si ca dupa un timp cand o fi eliberat sa nu ne sfideze ca becali cu jugul purtat in inchisoare , sau nicusor constantinescu care dupa circul jucat era mort pana acum.
  • +3 (3 voturi)    
    la charite monsieur...la charite... (Marţi, 27 decembrie 2016, 14:26)

    mitocanu [utilizator]

    saracu dan...e pe moarte...a furat cat a putut si acum l/au ajuns bolile...aveti mila da el ca si el a avut mila de voi...v/a jefuit pana la ultimul sfant...ai sictir la belu cu tine, escrocule...