Robert Negoita, audiat la Parchetul General in dosarul privind lucrarea sa de doctorat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:22 Dosare Juridice

Robert Negoita
Foto: Agerpres
Primarul Sectorului 3, Robert Negoita, s-a prezentat miercuri dimineata la Parchetul General pentru a fi audiat de procurori in dosarul in care este cercetat pentru abuz in serviciu si instigare la fals in legatura cu teza de doctorat, anunta Agerpres. Pe 12 octombrie, Robert Negoita a fost pus sub urmarire penala de procurorii Parchetului General in dosarul de plagiat, pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu, instigare la fals in inscrisuri sub semnatura privata, instigare la fals intelectual si uz de fals.

Potrivit Biroului de presa al Parchetului General, Robert Negoita are calitatea de suspect.

In acelasi dosar, procurorii au inceput urmarirea penala impotriva lui Ioan Dascalu, cel care a coordonat lucrarea de doctorat a lui Negoita, pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu, fals in inscrisuri sub semnatura privata, fals intelectual si uz de fals.

Robert Negoita a devenit doctor in Stiinte Juridice in anul 2012, la Academia de Politie 'Alexandru Ioan Cuza', cu teza de doctorat 'Criza economico-financiara si impactul acesteia asupra echilibrului social'.

Pe 24 iulie, Ministerul Educatiei a anuntat ca Secretariatul tehnic al CNATDCU a primit punctul de vedere al Academiei de Politie 'Alexandru Ioan Cuza', punct de vedere in care se constata plagiatul in cazul lucrarii de doctorat a lui Robert Negoita si se recomanda retragerea titlului de doctor.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1926 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:52)

    Andrei_Bucuresti [anonim]

    La multi ani! (Cu executare).
  • +5 (5 voturi)    
    Corect, insa... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:01)

    taticutu [utilizator]

    Foarte bine ca se ocupa DNA si de asemenea speta...Vorba aia : vorbesti de funie in casa spanzuratului...
    Insa problema este ca individul a facut "instigare la fals intelectual ", insa " instigatii " unde sunt ??? Are grija DNA si de ei ?
    • +1 (3 voturi)    
      dumneata stii sa citesti? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:11)

      the [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      DNA, Parchetul General, ICCJ, CNA, APACA, Cofetaria Banana sunt acelasi lucru, nu?
    • +3 (3 voturi)    
      Instigatii (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:25)

      Grasul [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Se pare ca v-a scapat de citit din articol paragraful: "In acelasi dosar, procurorii au inceput urmarirea penala impotriva lui Ioan Dascalu, cel care a coordonat lucrarea de doctorat a lui Negoita, pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu, fals in inscrisuri sub semnatura privata, fals intelectual si uz de fals."
  • +3 (3 voturi)    
    Alta haimana (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Scursură pesedistă, deci hoț fara nici un dubiu. NU EXISTA PSD-ist CINSTIT! MAFIA ROSIE NU STIE SA FACA ALTCEVA DECĂT SA FURE!
  • +3 (3 voturi)    
    programul saptamanal al lui Neakoitza (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:27)

    tropotaru [utilizator]

    Lunea e om de afaceri, incearca sa-si vanda apartamentele din Glina, amana plata TVA datorata statului, cauta clienti pentru hotelurile Rin
    Martea e primar, pune borduri si betoane
    Miercurea e infractor, se duce la DNA
    Joia taie copacii uscati de la betoanele puse martea
    iar Vinerea da autorizatii de constructie pentru noi imobile - intre blocuri, in curtile scolilor, in parcuri sau oriunde exista o palma de teren liber.
  • +3 (3 voturi)    
    Cel mai scurt proces posibil (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:07)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Judecator : Domnule Negoita, e adevarat ca ati copiat toata lucararea ?
    Negoita : Da.
    Judecator : De ce ati facut asta ?
    Negoita: Asa facea toata lumea.

    Decizie Judecator: 12 luni cu suspendare.

    Ca de, asa e in tenis.
    Second service, please.

    Ps - ar fi superba o condamnare de 30 de zile, cu executare.
  • +2 (2 voturi)    
    Prost ignifugata "lucrarea ",asa ca mars afara "dr (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:16)

    Plagarus [utilizator]

    Ce-i lipsea semi chelului,doar coroana prost transplantata de " doctor "