Laura Codruta Kovesi: Prejudiciul in dosarul Microsoft este foarte usor de recuperat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2016, 12:44 Dosare Juridice

Laura Codruta Kovesi
Foto: AGERPRES
Procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a afirmat miercuri ca in dosarul Microsoft sunt foarte multe masuri asiguratorii, prejudiciul fiind "foarte usor de recuperat". "Nu pot sa comentez decizia definitiva, insa ce este important este ca prin decizia care s-a dat s-a dispus confiscarea sumei de 17 milioane de euro de la inculpatii condamnati. Este important sa va reamintesc ca in acest dosar, inca din cursul urmaririi penale, au fost dispuse masuri asiguratorii, au fost indisponibilizate in curs 25 de terenuri, imobile si cladiri, in jur de cinci apartamente si mai multe bunuri care pot fi executate", a aratat sefa DNA, citata de Agerpres.

Kovesi a adaugat ca "Din acest moment, responsabilitatea executarii prejudiciului revine Ministerului Finantelor prin structura specializata. Sper ca se va executa, este un prejudiciu foarte mare asupra caruia instanta s-a pronuntat. Exista foarte multe masuri asiguratorii in acest dosar, deci el ar trebui sa fie destul de usor de exercitat din punctul nostru de vedere."

In legatura cu celalalt dosar Microsoft, care se afla inca in cercetare la DNA si in care sunt implicati mai multi fosti ministri, Kovesi a explicat ca acesta este in lucru: "Dosarul este in lucru, s-au facut peste 60 de perchezitii domiciliare, s-au finalizat peste 120 de perchezitii informatice asupra unor medii de stocare, in principal calculatoare si alte unitati IT. Au fost audiate zeci de persoane, s-au ridicat documente de la institutiile care au detinut astfel de documente si care intereseaza cauza. In acest moment, suntem in evaluarea acestor documente pentru a stabili circuitele financiare care au fost folosite. Este important sa va spun ca urmeaza pentru stabilirea certa a prejudiciului, una dintre acuzatiile principale vizeaza infractiunea de abuz in serviciu, si pentru a dovedi aceasta infractiune si pentru a finaliza rechizitoriul sau o alta solutie care se poate da in cursul procesului penal este necesar sa stabilim prejudiciul cert. Acest lucru urmeaza sa se stabileasca printr-un raport de constatare sau o expertiza in domeniul achizitiilor publice si se impune si efectuarea unor expertize IT. Deci, se lucreaza ritmic in acest dosar."

Cu privire la eventuala mutare a acestui dosar pentru a fi instrumentat de un alt procuror anticoruptie, procurorul-sef al DNA a precizat ca acest aspect reprezinta "o chestiune interna": "Datorita faptului ca in DNA avem si colegi care au venit in urma interviurilor, dar mai ales datorita faptului ca anumiti procurori aveau in instrumentare 150 de dosare sau peste 100 de dosare, potrivit regulamentului intern, obisnuim sa formam echipe de procurori care sa lucreze in dosare sau redistribuim dosare si unor procurori nou-veniti in DNA, dar aceasta este o chestiune interna. Va pot asigura ca se lucreaza ritmic in acest dosar, este un dosar complex (...), in conditiile in care procurorii care instrumenteaza acest dosar au peste 140 de dosare in lucru."












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4884 vizualizari
  • -11 (21 voturi)    
    Intrebare: Ai fost la podgoria lui Ghita ? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:00)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Ia sa vedem un raspuns rapid si sincer.
    • +6 (12 voturi)    
      mai putin relevant, daca este condamnat Ghita (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:09)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Sincer si eu am fost la cabana Miorita de la cota 2000 si abia ulterior am aflat ca este a lui Ghita…din pacate acum este inchisa deoarece s-a pus sechestru.
      • +1 (1 vot)    
        vorbesti serios despre Cabana Mioritza? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:28)

        transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        nu stiam ca e lui Ghitza.
        • +4 (6 voturi)    
          caracatita a ajuns si la 2000m (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:40)

          TDragos [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

          http://www.riseproject.ro/potecile-lui-sebastian-ghita-din-muntii-bucegi/
      • -2 (6 voturi)    
        Irelevant, dar (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:30)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        Tu nu te-ai intalnit cu Ponta la cabana lui Ghita, nu?
        • +3 (5 voturi)    
          partial corect (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:04)

          TDragos [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Dar daca iesea de sub masa Ponta sau Ghita si imi faceau poza insemna ca sunt prieten cu Ponta/ Ghita?

          Din cate stiu anchetele in cazul ambilor au continuat...

          Daca mergi intr-un bar/ restaurant etc detinut de o persoana importanta si acolo este si acea persoana, pui poze din locatie si pretinzi ca sunteti priteni?
          • 0 (2 voturi)    
            Nu e cazul, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:26)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

            pt ca stim ca numirea lui Kovesi la sefia DNA a stat in pixul lui Victor Ponta. Parca era chiar inistru interimar la justitie atunci. Un lobby a existat, nu iese nimeni de sub masa sa faca poze.

            Din cate stiu eu, n-am auzit nimic de dosare cu tunurile grele date de Ponta si Ghita in timpul guvernarii.
            • 0 (2 voturi)    
              Daca nu o ,,numea'' Basescu, o numea (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:39)

              Carpi [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              alt presedinte !!!. Daca nu o ,,numea'' Ponta o numea alt premier !!!.
              ,,Politicieni'' ca Basescu si Ponta nu ar fi putut decat sa intarzie o carierista care isi iubeste tara si stramosii din care se trage, cum este Codruta. Si nicidecum sa o stopeze din destinul ei de a aresta pana la urma toti penalii din partidele PSD si PDL !!!!
              Este ca in blestem pentru ei: De ce ti-e frica,
              nu scapi !!!
              • 0 (2 voturi)    
                Asa or fi zicand si Pescariu sau Florica (Miercuri, 5 octombrie 2016, 18:55)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

                Kovesi nu face decat sa arunce praf in ochi cu astfel de prestatii. Numind spaga data de Microsoft drept prejudiciu, si facand pagubel de sute de milioane de euro disparute ca prin farmec. Sau ca la alba neagra.
                • 0 (2 voturi)    
                  Codruta se pare (Miercuri, 5 octombrie 2016, 21:00)

                  Carpi [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  ca si-a facut datoria !!!.
                  Nu opreste nimeni Statul Roman (pe baza rezultatului anchetei DNA in Romania ) sa DENUNTE CONRACTUL cu Microsoft (via intermediari desigur). !!!!.(adica sa renunte sa mai foloseasca progamul Microsoft si sa opreasca platile pentru el !!!!)

                  Cel mai probabil trebuie continuata o ancheta internationala contra celor care au dat mita oficialilor din Romania !!!.
                  Dar pentru asta trebuie resurse pentru activitati internationale ale DNA, plus colaborarea cu SIE (care nu a vrut sa colaboreze cu DNA si ,,taie frunze la caini'' !!)
                  Plus Premierul Ponta acum vreo 2 ani ne aducem aminte cu ce zgarcenie accepta bani ptr. bugetul DNA !!!!! (Nici pomeneala de cresteri substantiale) !!!!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Alba neagra (Joi, 6 octombrie 2016, 12:21)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

                    Doarul Microsoft a existat, doar ca a fost ingropat intr-un sertat.
                    Inca o data, poate acum intelegi, mita data de Microsoft nu este prejudiciul statului Roman. Prejudiciul se afla acolo unde exista serviciul prestat in schimbul mitei.

                    Sa nu-mi spui ca DNA nu are fonduri sa-i ancheteze pe Pescariu si Florica. Au fost lasati liberi si cu banii in conturi pt ca ei sunt intermediarii Microsoft.

                    Nu poti sa acuzi si condamnai spagarii, cand spaguitorii cunoscuti prinsi sunt eliberati si exonerati.
        • -4 (8 voturi)    
          Intalnirea Kovesi-Ghita,daca s-a (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:10)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          petrecut este foarte nociva pentru Kovesi,Ghita fiind atunci urmarit penal!
          • +2 (2 voturi)    
            Mai grav !! Ce cauta un lider de (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:43)

            Carpi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            partid ca Ponta la un urmarit penal ???
            Aaaaa ...sunt scuze !! ...Ponta si Ghita erau deja prieteni..... !!!
      • -3 (5 voturi)    
        O alta porcarie a justitiei romanesti, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:08)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        daca se pune sechestru pe o afacere,ea este falimentata cu toate consecintele dezastruoase,oameni trimisi in somaj,plati de impozite la stat sistate in loc sa continue afacerea si la final sa fie confiscata au ba!
        • +1 (1 vot)    
          corect (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:39)

          TDragos [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Aici suntem de aceeasi parere...statul face multe abuzuri cu sechestrele...sunt multe cazuri in care avem compania x in care o persoana y detine sa zicem 55%, persoana y este pusa sub acuzare, moment in care se pune sechestru pe toate activele firmei in care 45% pot sa fie actionari de buna credinta (inclusiv fonduri de investitiii, pensii etc)...sechestrul trebuie sa se puna pe ce detine persoana respectiva (adica pe actiunile in companie - 55%, ci nu pe activele firmei).
          Exemplu concret este Prospectiuni...unde statul in loc sa puna sechestru pe actiunile detinute de Tender SA in Prospectiuni, a pus sechestru pe toate activele Prospectiuni SA, in care peste 40% sunt actionari diversi care nu au legatura cu Tender, ci au cumparat actiuni pe BVB.
  • +2 (6 voturi)    
    Ce teatru ieftin, de vreo 400 de milioane de euro. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:16)

    man_and_twin [utilizator]

    Alea cateva milioane pe care o sa le ia acum statul de la Cocos si Pinalti sunt spagile pe care le oferea Microsoft, prin doua firme intermediare, ale lui Pescariu si Florica.
    NU reprezinta prejudiciul adus statului Roman.
    DNA si judecatorii ne mint in fata. Iar presa demonstreza ca este controlata.
    Prejudiciul adus statului consta in contractele umflate in favoarea Microsoft. Si incepe din 2003!
    De aia DNA a intrerupt lantul spagilor la Pescariu si Florica, pt a nu ajunge la spaguitori si prejudiciul de sute de milioane de euro.
  • +3 (5 voturi)    
    Avem spagari fara spaguitori? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:27)

    man_and_twin [utilizator]

    Au luat spaga si i-am prins, dar ce servicii au facut in schimbul acelor spagi?
    Cine a beneficiat?
    Noi luam banii cu care Microsoft a manjit niste autoritati, prin intermediari, dar ei raman cu beneficile?
    Acolo e adevarata infractiune, si acolo se gaseste si prejudiciul adus statului.
    • -3 (3 voturi)    
      Microsoft (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:56)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      ar fi avut de ce sa mituiasca daca avea concurenta. Ce concurenta are Microsoft? Linux? Sa fim seriosi. Licentele alea oricum s-ar fi vandut. Si pentru ca oricum s-ar fi vandut, s-au gandit sa scoata un ban in plus. X suma MS. Y adaosul de sifonat banii nostri. X + Y - Y = X
      • -1 (3 voturi)    
        Spagile sunt micro, prejudiciul e giga (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:35)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        Daca nici n-aveau concurenta atunci e si mai nasol pt noi. Monopolul costa. Iar contractele statului cu Microsoft au fost umflate inca din 2003.

        Oricum ai da-o, spagile alea oferite prin intermediarii Florica si Pescariu sunt banii Microsoft, nu ai statului Roaman. Nu aia e paguba suportata de stat, ci sutele de milioane de euro cu care au fost umflate contractele. Ca doar nu majeau autoritatile ca se se afle in treaba.

        DNA musamalizeaza jaful, intrerupand lantul de spagi la cei doi acoperiti ai SRI-ului. Iar presa ii tine isonul.
      • +2 (2 voturi)    
        Bati campii !! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:03)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        Sunt mai multe sisteme de operare speciale pentru institutii, de vanzare sau inchiriere de la alte companii !!.
        Mai mult, multe state (desigur fara ,,Cocosi'' pe propriul teritoriu ), au ales sa-si faca PROPRIUL SISTEM DE OPERARE pentru institutii !!!. Tocmai pentru ca sa nu ajunga la mana unor companii monopoliste !!
        Dar gasca ,,Cocos'' incearca sa tina Romania la nivel de tara subdezvoltata !!.
        Dupa parerea mea pentru magariile astea, ar fi fost neceasar invocarea unui articol legal de :
        ,, subminare a economie nationale'' si o cerere pentru condamnare la pedeapsa capitala !!
        ( Pe timpul lui Ceasca pentru 1 mil lei paguba erai executat !!!)
        • 0 (0 voturi)    
          Unde e presa? (Joi, 6 octombrie 2016, 12:28)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          Nu e o gasca Cocos, e o gasca care a parazitat toate guvernarile din 2003 incoace. Cocos si Pinalti sunt doar oamenii la care au gasit intrare intr-unl dintre guverne.
          Iar intermediarii folositi, prinsi si exonerati, sunt oamenii SRI. Acolo se ascunde gasca. Iar cei mai mari beneficiari sunt cei de la Microsoft...
          E o mafie in toata regula. Iar DNA se face ca lucreaza ca sa-o faca uitata.