Dosarul Microsoft: Dorin Cocos, Gheorghe Stefan si Dumitru Nicolae "Niro" s-au predat la Politie. Gabriel Sandu a fost ridicat de politisti din trafic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2016, 19:44 Dosare Juridice

Dorin Cocos, Gheorghe Stefan si Nicolae Dumitru s-au predat la Politie dupa ce magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie au dispus joi, definitiv, majorarea pedepselor primite pe fond de cei 3 inculpati in dosarul Microsoft. Fostul ministru al Comunicatiilor, Gabriel Sandu, a fost depistat de catre politistii prahoveni in trafic, luni seara, in apropierea orasului Mizil, unde Sandu are domiciliul legal, fiind ridicat de catre agenti pentru a fi dus la penitenciar, anunta News.ro.

Dorin Cocos s-a predat primul la Politia Capitalei si urmeaza ca politistii Serviciului de Investigatii Criminale, Biroul de Urmariri sa il transporte la Penitenciarul Bucuresti - Rahova unde va intra intr-o perioada de 21 de zile de carantina. La finalul acestei perioade se va stabili daca va fi incadrat intr-un regim de detentie de maxima siguranta, semideschis sau deschis.

La scurt timp s-au predat si omul de afaceri Nicolae Dumitru si Gheorghe Stefan la Inspectoratul de Politie al Judetului Ilfov.

In momentul in care s-a predat politistilor, Gheorghe Stefan a spus ca, in afacerea Microsoft sunt peste o suta de oameni implicati iar "adevaratii hoti au baut sampanie in Bamboo".

"Am acceptat banii, cand mi s-a propus, pentru campania electorala. Sa finanteze campania. Sa ia materiale promotionale, cum se facea. Pentru campania prezidentiala, in 2009. (...) Daca eu eram condamnat pentru ca am acceptat banii pentru partid era o condamnare corecta pentru trafic de influenta politica. Sa stiti ca in dosarul asta sunt o suta de implicati! O suta! Va spun, sunt frustrat ca adevaratii hoti, care au furat banii din Microsoft, sunt liberi si au baut sampanii in Bamboo", a spus Gheorghe Stefan in momentul in care s-a predat la Inspectoratul de Politie al Judetului Ilfov.

Fostul ministru al Comunicatiilor Gabriel Sandu, a fost depistat de catre politistii prahoveni, luni seara, in apropierea orasului Mizil, unde Sandu are domiciliul legal, fiind ridicat de catre agenti pentru a fi dus la penitenciar. Masina in care se afla Gabriel Sandu a fost oprita, luni seara, la intrarea in orasul Mizil, de un filtru al Politiei care se afla in zona de mai mult timp si care nu fusese instituit special in acest scop, potrivit unor surse din Politia Prahova.

In contextul in care, la Inspectoratul de Politie Judetean Prahova au ajuns, luni dupa amiaza, documentele privind condamnarea definitiva a fostului ministru al Comunicatiilor la inchisoare cu executare si avand in vedere ca acesta are domiciliul in orasul Mizil din judetul Prahova, politistii l-au ridicat pe fostul demnitar.

Acesta a fost dus la sediul Politiei pentru efectuarea documentelor si a procedurilor necesare in vederea incarcerarii in penitenciar. Gabriel Sandu va fi dus la Penitenciarul Margineni, pentru executarea pedepsei.

Inalta Curte a majorat luni pedepsele dispuse in dosarul Microsoft, cea mai grea sentinta fiind pronuntata in cazul lui Gheorghe Stefan 'Pinalti', care a primit 6 ani de inchisoare. Gabriel Sandu a primit 3 ani de inchisoare cu executare, iar Dumitru Nicolae "Niro" si Dorin Cocos au fost condamnati amandoi la cate 2 ani si 4 luni de inchisoare cu executare.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
6583 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Campaniile si partidele ..... (Luni, 3 octombrie 2016, 20:13)

    8736 [utilizator]

    .....sunt de vina. Ciubucarii astia nu au avut nimic de castigat. De fapt ei sunt niste victime..... Mama voastra de jigodii!
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:54)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui 8736

      unde-i diferenta de la 200 milioane la (rotunjit) 15???
      De ce softurile trebuiau cumparate musai prin intermediari si nu direct de la sursa, ca doar nu sint piese de tractor sa le trimita cu containerul?!
      • 0 (0 voturi)    
        De la htnews la A3 (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:26)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Avem o presa de doi lei. Nimeni nu pune informatiile in context, doar in burtire senzationaliste.

        Procesul asta ar trebui sa fie scandalos. DNA SI JUDECATORII NE SPUN CA avem spagari fara spaguitori, avem prejudiciu fara prejudiciat. Asta era titlul potrivit.

        Daca Pinalti si Cocos au incasat spaga, ce au prestat in in schimbul ei?
        Cine a beneficiat de prelungirea unor contracte (din 2003) devaforabile statului?
        Microsoft.
        De-aia DNA a retezat lantul spagii la Pescariu si Florica, pt ca erau intermediarii Microsoft. Acolo e prejudiciul fata de statul Roman, de sute de milioane de euro.
        Cocos si Pinalti au prejudiciat Microsoft, nu statul.
  • -4 (10 voturi)    
    Este limpede si incontestbil (Luni, 3 octombrie 2016, 21:24)

    UpNext [utilizator]

    Putin, Erdogan, Orban, Iliescu si Ponta vinovati!...(sau nu?) ;)))
  • +14 (14 voturi)    
    Pentu comparatie (Luni, 3 octombrie 2016, 22:35)

    Gredy [utilizator]

    Cand vad cum aceasta gasca de hoti,fura milioane de euro,iar mai jos pe site ,se afla cazul unui baietel Andrei,de 9 ani, care se lupta de cateva luni sa adune 28.000 euro necesari unei operatii care l-ar putea ajuta sa mearga ca un om normal si inca nu a reusit sa stranga suma necesara ,ma gandesc ca o sentinta mai dreapta ar fi sa-i vad in caruciorul lui Andrei din fotografie, numai o luna de zile, nu mai mult,poate asa isi vor da seama ca de fapt au furat dreptul unor astfel de copiii de a duce o viata normala! De aia, nu are statul bani la sanatate si fiecare trebuie sa se descurce cum poate!,Pentru ca un cocos nesatul si alte nevertebrate au furat banii care ar fi trebuit sa ajunga si la acest copil nevinovat. Voi nu aveti nici un Dumnezeu? Sau poate singurul Dumnezeu la care va inchinati este "banul"? Banul furat bineinteles!Nu va cutremurati de ceea ce ati facut? Rusine hotilor!
    • +8 (8 voturi)    
      plang (Luni, 3 octombrie 2016, 23:36)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Gredy

      ai mare dreptate. nu ii mai satura nimeni si sunt copii care mor din cauza asta.
      nu sunt vaccinuri pentru copii. decat aberatiile din kazahstan. stiu ce spun ca eu am cumparat toate vaccinurile.
      nu sunt secti de pediatrie in spitale judetene.
      nu sunt medicamente pentru adulti in spitalele judetene.

      si ei ce fa? fura.
      si noi ce facem? stam si ii votam sa fure mai mult.

      cine sunt vinovatii? cred ca toti avem o parte de vina.
      • 0 (0 voturi)    
        Lacomia (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:26)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        Si lipsa de educatie merg mana in mana.
  • +7 (7 voturi)    
    recuperati prejudictiul (Luni, 3 octombrie 2016, 23:13)

    AnderT [utilizator]

    va rog recuperati prejudiciul + dobanzile aferente !!!
  • +7 (7 voturi)    
    9 milioane Euro = 2 ani si 4 luni=ICCJ in DELIR ! (Marţi, 4 octombrie 2016, 4:28)

    MeridianAlbastru [anonim]

    ICCJ o ia rasna cu PEDEPSE simbolice de doi Lei !
    • +3 (3 voturi)    
      Codul penal trebuie schimbat (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:12)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui MeridianAlbastru

      Pedepesele astea sunt bataie de joc la adresa noastra. At trebui sa fie amendate in functie de prejudiciu si serios: ai furat 9 milioane, iei minim 18 ani.

      De asemenea trebuie eliminate povestile cu varsta si contopirea: daca poti fura la 70 de ani, poti face parnaie pana la 90. Si sa se ajunga la pedepse de zeci sau sute de ani, poata asa o sa-i puna cu botul pe labe.

      Nesimtitii astia rad cu gura pana la urechi cand intra la bulau: iau 2 ani pentru 9 milioane. Pai asta este salariu baban si neimpozabil....
  • +4 (4 voturi)    
    Luați-le banii!!! (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:29)

    Caucazian [utilizator]

    Luați-le banii!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Justiția în România (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:39)

    Mediteranean [utilizator]

    9 milioane Euro = 2 ani si 4 luni

    Asta în timp ce:

    ”O controloare de tren face trei ani și jumătate de închisoare pentru 60 de lei

    Stă la închisoare pentru un presupus prejudiciu de 60 de lei. Este povestea incredibilă a unei controloare de tren, agățată în dosarul nașilor de tren de la Brașov.
    Femeia a fost condamnată la închisoare pentru o mită pe care spune că nu a luat-o și pentru care, culmea, a emis și chitanță.”

    Sau cazul femeii care a fost condamnată la 3 ani de închisoare cu executare pentru o rață.

    Pentru o rață trei ani cu executare! O reclamase vecina ei. Păi o rață poate să treacă prin gard. Și femeia respectivă avea doi copii, iar despre bărbat nu s-a spus nimic. Deci lași doi copii fără mamă pentru că o vecină reclamă o rață lipsă! Femeia a fost până la urmă grațiată de Iliescu, dar Iliescu a avut grija să grațieze în același pachet și mari corupți, de exemplu pe propriul său consilier prezidențial condamnat pentru că ceruse mită de la o bancă.

    Halal justiție română.