Gregorian Bivolaru este audiat la Politia Capitalei. Politistii vor sa afle cum a reusit sa plece din tara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 12:01 Dosare Juridice

Liderul MISA Gregorian Bivolaru (arhiva)
Foto: Agerpres
Liderul MISA, Gregorian Bivolaru, este audiat, miercuri, la Politia Capitalei intr-un dosar in care se investigheaza modul in care a reusit sa plece din tara, anunta Mediafax, citand surse judiciare. Scopul anchetei este de a se stabili daca Gregorian Bivolaru a fost ajutat sa fuga din tara, si, in cazul in care se confirma ca a primit ajutor, cine sunt persoanele care au intervenit.

Mediafax a scris, imediat dupa aducerea in tara a lui Bivolaru, ca structuri ale MAI au demarat o ancheta cu scopul de a stabili cine l-a ajutat pe liderul MISA. Vizate de ancheta sunt atat persoane cat si institutii ale statului roman.

Suspiciunile autoritatilor sunt intarite si de declaratia pe care liderul MISA a dat-o la momentul capturarii, in Franta. Bivolaru le-ar fi spus politistilor, in timpul audierilor de la Paris, printre altele, ca sunt persoane care ar putea avea de suferit dupa extradarea lui.

"Va rog sa intelegeti. Daca ma trimiteti in Romania nu imi faceti rau doar mie ci si mai multor adepte ale mele, care ocupa functii publice si de inalta demnitate", ar fi declarat Bivolaru imediat dupa capturare, au confirmat surse apropiate anchetei.

La putin timp dupa extradarea sa, Gabriel Andreescu, fondator al APADOR-CH, i-a solicitat presedintelui Iohannis gratierea, conform textului unei "scrisori-apel", transmisa de biroul de presa al MISA.

Liderul MISA a plecat din Romania in anul 2004, iar in 2005 a primit azil politic in Suedia. Pe 26 februarie anul acesta a fost prins de autoritatile franceze in timp ce se afla la un targ in Paris. Pe parcursul judecarii cererii de extradare, autoritatile suedeze au informat magistratii francezi ca il mentin pe Gregorian Bivolaru ca azilant.

Liderul MISA a figurat pe lista Agentiei politiei europene (Europol), printre cei mai cautati infractori, alaturi de persoane precum Salah Abdeslam, dat in urmarire pentru implicare in atacurile teroriste comise la Paris in noiembrie 2015.












VIDEO "Metoda accidentul", aplicata timp de trei zile intr-o localitate din Iasi

O grupare periculoasa vrea sa foloseasca “metoda accidentul” pe scara larga: nu individual, ci la nivelul unui sat intreg.
1834 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    sa ... (Miercuri, 24 august 2016, 12:13)

    liviu_ [utilizator]

    terminam naiba cu circu asta odata!
    sa-l aresteze sa-i respinga toate cererile cretine si gata
    m-am saturat ! si-a batut joc de autoritati cativa ani si acu urla ca vrea rejudecare ca saracu a fost judecat iin lipsa! sictir! infractir infect si plin de tupeu!
    • -1 (5 voturi)    
      Dreptate se face doar aplicand legea (Miercuri, 24 august 2016, 14:13)

      LawAndOrder [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu am pretentia sa stiu cat de infractor este Bivolaru, cel mai probabil omul a stiut sa profite de naivitatea unora dintre adeptele MISA.
      Dar in acelasi timp nu pot sa nu observ cateva lucruri:
      - asa zisa victima(minora) spune ca a fost lovita(si obligata sa ia o pastila deci drogata) ca sa scrie ce aveau nevoie autoritatile ca sa-l condamne pe Bivolaru
      - autoritatile au dus-o cu forta pe victima la doctor pentru a confirma date din dosar, norocul ei este ca doctorul a refuzat sa faca acest abuz
      - atunci cand victima a vrut sa-si schimbe declaratia, nimeni nu a vrut sa o mai asculte
      - Bivolaru a obtinut azil in Suedia pe baza declaratiei victimei despre lovituri/drogare aplicate de autoritati
      - mandatul de arestare continea "trafic de persoane" si Bivolaru are condamnare pentru "relatii cu o minora"
      - se spune ca a prezentat acte false cand a fost legitimat la arestare si el a prezentat actele din Suedia, cu numele lui suedez.

      Lucruri de genul asta denigreaza tot demersul de a-l baga pe Bivolaru la inchisoare. Repet nu ma pronunt asupra vinovatiei lui dar practic abuzurile la care este supus da apa la moara sa atace Romania la CEDO si sa castige.

      Dreptatea se face doar aplicand legea si nu prin abuzuri.
  • 0 (6 voturi)    
    Eu nu inteleg un lucru... (Miercuri, 24 august 2016, 13:46)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Cum de autoritatile suedeze i-au acordat azil politic. Din cate stiu eu azilul politic se acorda persoanelor persecutate in tara lor din cauza optiunilor politice. Acest om a fost acuzat din cate stiu eu, de pedofilie („actul sexual cu un minor în formă continuată în legătură cu victima Mădălina Dumitru”).
    Cum mama dracului poate fi pedofilia considerata optiune politica in Suedia???? Poate asa se explica de ce Suedia ocupa primele locuri printre tarile cu cele mai multe violuri pe an (Suedia fiind pe locul 3 in lume dupa Africa de Sud si Botswana)
    • +1 (3 voturi)    
      azil (Miercuri, 24 august 2016, 15:55)

      LawAndOrder [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Din pacate demersurile impotriva lui Bivolaru nu au fost intotdeaune in litera legii.
      In graba de al vedea la inchisoare au comis mai multe erori.
      In timpul comunismului Bivolaru a fost arestat si persecutat pentru "meditatie transcedentala". Ori sunt milioane de persoane(evit sa dau cifre mai mari) care practica meditatia in toata lumea. Chiar cateva nume din IT, cum ar fi persoane din conducerea Twitter. Ba mai mult psihologia si neurostiintele de vreo 30 de ani au inceput sa recunoasca ca meditatul are efecte pozitive.

      Apoi a se vedea mesajul de mai sus: asa zisa victima nu se recunoaste ca victima! Ea a declarat in fata autoritatilor suedeze ca a fost interogat o perioada foarte mare de timp pentru faptul ca nu vroia sa declare ca a avut relatii cu Bivolaru. Neajungand nicaieri cu ea, au aplicat lovituri si au chemat un psiholog care i-a dat o pastila. In urma acestei pastile s-a simtit foarte ametita si a scris tot ce au vrut anchetatorii.

      Aceste lucruri l-au ajutat pe Bivolaru sa obtina azilul in Suedia, inclusiv un nou nume.

      Poate ca daca autoritatile nu se grabeau si cautau probe/persoane adevarate se putea obtine o condamnare ca la carte.

      Dar actionand in acest mod i-au permis lui Bivolaru sa obtina beneficii. Atat el cat si victima, plus alte persoane care se considera persecutate au apelat deja la CEDO.
      • 0 (0 voturi)    
        lista CEO din IT care mediteaza (Miercuri, 24 august 2016, 19:41)

        LawAndOrder [utilizator] i-a raspuns lui LawAndOrder

        Revin cu o lista a mai multor lideri din IT care practica meditatul(nu este vorba de MISA ci de meditat individual si/sau alte organizatii):
        Jack Dorsey CEO la "Twitter" si la "Square"
        Marc Benioff membru fondator al "salesforce.com"
        Padmasree Warrior CTO la "Cisco" si fosta CTO la "Motorola"
        Jeff Weiner CEO la "LinkedIn.com"

        Desi este luata total in deradere in Romania, practica meditatului, firme ca Google si Facebook incearca integrarea acestor practici pentru cati mai multi din angajatii lor. Scopul de a creste productivitatea muncii si aduc diversi "guru" pentru a face training-uri.

        Ca si o gluma, daca mi se permite: procurorii romani vor avea o mare problema daca trebuie sa aresteze atat de multi oameni(sau eventual sa le inveteze cate o minura la toti acestia).
  • +3 (3 voturi)    
    Cum a fugit din tara... (Miercuri, 24 august 2016, 14:02)

    AKM [utilizator]

    ...probabil ca a fost ajutat. Erau destule persoane adepte MISA, care erau interesate sa-l ajute pe Guru sa fuga... Sunt curios ce va urma, caci Guru a declarat in Franta ca vor suferi multe persoane cu functii inalte...
  • +3 (7 voturi)    
    JIgodie! (Miercuri, 24 august 2016, 14:05)

    ab1951 [utilizator]

    Citat: ""Va rog sa intelegeti. Daca ma trimiteti in Romania nu imi faceti rau doar mie ci si mai multor adepte ale mele, care ocupa functii publice si de inalta demnitate"" Avem de-a face cu un șantajist ordinar.
  • +2 (2 voturi)    
    Vai si amar... (Miercuri, 24 august 2016, 15:39)

    BogdanO. [utilizator]

    Oameni buni, folositi-va capul...Nu mai dati crezare la orice stire fara sa o treceti prin filtre rationale...Din acelasi motiv(pt ca nu gandim) PSD-ul in frunte cu Ponta, Dragnea &Co ne conduc tara...si din acelasi motiv nu mai avem, de fapt, niciun partid care sa ne reprezinte, care sa lucreze pt noi, pt tara..nu vedeti ca murim incet, cu neveste si copii acasa? Murim de saracie, coruptia ne ucide! Mai bine spus prostia ne ucide, lenea de a gandi pt noi...cand ne trezim si noi?
    Omul asta, Bivolaru, are o singura acuzatie, de act sexual cu o minora(fata avand 17 ani jumatate la acea vreme)iar tanara sustine de 12 ani incoace ca nu e adevarat, ca a fost amenintata sa semneze acea declaratie si a fost intimidata de procurori...
    trageti linie si ganditi-va de ce atata tamtam pt acest caz, daca atatia oameni politici isi fac gagici pustoaice...
    Bivolaru a reusit sa mobilizeze zeci de mii de oameni sa gandeasca pt ei insisi, sa isi foloseasca discernamantul, bunul simt...de aceea a fost vanat precum un om periculos...conducatorii ne doresc sclavi, naivi, speriati si neajutorati(asta e deja evident, nu tb demonstrat )
    Nu asteptati ca stirile sa aduca lumina si claritate in vietile voastre, pt ca asta nu se va intampla.
    Cititi tot ce prindeti si invatat singuri sa discerneti adevarul din stiri, sau din lipsa acestora!!!
    Cautati si versiunea dlui Bivolaru, dar nu pe site-urile de propaganda, ca aici se pare, sunt interzise..
    E o ineptie stirea aceea cu adeptele cu functii importante...nu are nicio logica, dar a prins pentru ca ofera ocazii de barfe si suspiciuni..
    Pana la urma nu e vb de acest caz, cat despre manipularea mass-mediei(in orice privinta considera de cuviinta) a populatiei.
    Ganditi pt voi. Nu credeti orice, pana nu verificati din surse multiple(dar nu ale acelorasi patroni)