Procurorii au gasit un schimb de mesaje intre Dan Condrea si sotia sa din ziua accidentului, in care femeia il sfatuia "sa nu faca vreo prostie"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 11:12 Dosare Juridice

Dan Condrea, la Parchetul General (10 mai 2016)
Foto: Agerpres
Procurorii au gasit in telefonul sotiei lui Dan Condrea un schimb de mesaje, inregistrat cu cateva minute inainte de accidentul in urma caruia patronul Hexi Pharma a murit, in care femeia il sfatuia "sa nu faca vreo prostie", au declarat surse judiciare pentru Mediafax. Cu cateva minute inainte de accident, sotia lui Dan Condrea, Uliana Ochinciuc, i-a trimis un mesaj patronului Hexi Pharma in care il intreba unde este si ce face. Dan Condrea a raspuns scurt "Meditez". Mesajul urmator venea tot de la sotia sa, care il sfatuia sa aiba grija si sa nu faca vreo prostie.

Parchetul General a anuntat, marti, ca probele ADN confirma ca soferul care a decedat in accidentul care a avut loc la data de 22 mai, in Corbeanca, este Dan Condrea, procurorii precizand ca masina patronului Hexi Pharma a facut 13 deplasari pe acelasi traseu in seara respectiva.

"Urmele de culoare brun roscat si tesut descoperite pe elementele de caroserie, cu prilejul cercetarilor la fata locului, prezinta un profil genetic identic cu probele biologice prelevate de la cadavru. Profilul genetic respectiv apartine unui barbat care este tatal biologic al minorului C.D., cu indice de paternitate 5.580.000", anunta Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, intr-un comunicat de presa.

Procurorii au precizat ca "autoturismul implicat in accidentul mai sus mentionat a fost surprins de o camera de supraveghere stradala amplasata in Buftea, efectuand mai multe deplasari pe traseul Buftea -Corbeanca, tur si retur, insumand 13 deplasari in intervalul orar 17:31 - 18:38, ultima deplasare fiind dinspre Buftea spre Corbeanca".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
9492 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    Mesajul sms s-a tot repetat (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:38)

    tropotaru [utilizator]

    intre Condrea si sotia sa de 13 ori dar, din pacate, dupa ultimul raspuns "meditez", sotia a uitat sa-i raspunda cu "sa nu faci vreo prostie", astfel ca tragedia n-a mai putut fi evitata.
    • +4 (4 voturi)    
      Trebuia sa-i spuna inainte sa omoare pacientii ! (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:40)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Cred ca prin anvergura victimelor a caror deces a survenit in urma complicatiilor datorate bacteriilor intraspitalicesti, vorbim de crime impotriva umanitatii!

      Doar ca aici trebuiesc pedepsiti in ordinea gravitatii, dupa cum urmeaza:

      - cei care au stiut de excrocherie si au colabora
      - cei care nu au stiut dar au obtinut foloase
      - cei care au au fost coruptibili si au folosit functia pentru a facilita reteaua infractionala!


      Calaul principal este Condrea!
  • +4 (6 voturi)    
    Condrea - un stupid (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:46)

    andreitr [utilizator]

    N-a rezistat psihic și a dat cu mașina în pom. Probabil nu s-a gândit niciodată că se vor descoperii afacerile murdare făcute de hexi cu spitalele din România. Poate ar fi fost mai bine să nu le vândă dezinfectanți diluați pentru că din cauza lui au murit mii de oameni cu infecții intraspitalicești. Silă!
  • 0 (4 voturi)    
    da.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:47)

    misunel [utilizator]

    si tot sotia sustinea SIGUR ca el nu s-ar fi sinucis niciodata..
    niciodata nu poti cunoaste un om in totalitate..niciodata .
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:37)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui misunel

      ci fosta
    • 0 (0 voturi)    
      Îl cunoștea bine. (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui misunel

      Fota soție,că așa era situația cunoștea foarte bine firea aprigă a lui Condrea și tonul discuțiilor cu ea au fost un factor favorizant al accidentului.După accident a încercat să ascundă că ar fi avut vreo influență în producerea acestuia.Mi a părut bulversată și speriată.
      • 0 (0 voturi)    
        NU VORBEA CU FOSTA ! (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:02)

        Cami2012 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu a vorbit cu fosta sotie ci cu actuala parteneră, Uliana, cu care de fapt nu era căsătorit ! Deci nu a avut ce ton al discutiilor să favorizeze vreun naccident ! Uliana nu a aparut in public după si nu a dat vreo declaratie.
  • -5 (11 voturi)    
    Se pare ca el n-a facut prostii... (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:48)

    IancuJianu [utilizator]

    ...ci doar cei care i-au aranjat ”sinuciderea”. Nu au potrivit bine evenimentele cu peisajul si camerele...
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:35)

    dum_i [utilizator]

    "Urmele de culoare brun roscat si tesut descoperite pe elementele de caroserie"

    Asta e un detaliu cam morbid..
  • 0 (0 voturi)    
    Mare paguba.... (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:05)

    KTerinca [utilizator]

    A crapat un criminal.
    Ca s-a crapat singur sau l-au crapat altii, nu mai conteaza.
    De crapat a crapat si criminal era oricum.
    Totusi poate gasea un mod mai elegant de a crapa, nu chiar asta cu crapaturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:09)

    Cami2012 [utilizator]

    Foarte interesant ca a facut într-o oră 13 drumuri inainte și inapoi între Buftea și Corbeanca . De ce o fi făcut aceste drumuri ? Făcea pe taximetristul sau medita ? Probabil că medita profund, sau își spunea la dus ,,mă sinucid,, , iar la întors ,, nu mă sinucid,, și făcând doar 13, numar impar și cu ghinion , a rămas prima variantă ... hahaha
    Povestea asta e cusută cu o sfoară albă groasă ca parâma de la vapoare ! A ,,murit,, doar în film !