Elena Udrea a plans in fata judecatorilor instantei supreme, care au audiat-o in dosarul Gala Bute

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2016, 16:15 Dosare Juridice

Elena Udrea
Foto: Agerpres
Fostul ministru Elena Udrea a izbucnit in lacrimi marti, in sala de judecata, in timp ce era audiata de judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie in dosarul 'Gala Bute', in care este acuzata de luare de mita si abuz in serviciu, anunta Agerpres. In declaratia data in sala de judecata, Udrea a negat acuzatiile care i se aduc in acest dosar si a spus ca ea nu a facut altceva decat sa continue proiectele predecesorilor sai din minister.

La un moment dat, Udrea a povestit ca a avut o relatie extrem de apropiata de Ana Maria Topoliceanu, cea care a denuntat-o in acest dosar, si a explicat modul in care a numit-o la conducerea Companiei Nationale de Investitii.

"Nu am primit sume de bani de la ea. A fost singurul om pe care l-am sustinut intr-o functie publica. Nimeni din anturajul meu sau din familia mea nu a fost angajat cu sprijinul meu. Amandoua am fost in Baroul Bucuresti si am fost prietene pana in noiembrie 2014. Relatia a fost extrem de apropiata pana in vara anului 2012, ulterior s-a racit", a declarat Udrea.

Elena Udrea a mai spus ca Ana Maria Topoliceanu a ajutat-o in timpul campaniei electorale din anul 2008 si apoi a coordonat activitatea organizatiei PDL Bucuresti.

"Dupa alegerile din 2008, am fost numita ministru si Ana Maria Topoliceanu m-a rugat sa o sustin pentru o functie publica si am luat-o consilier personal, desi poate ca nu m-ar fi refuzat partidul sa o sustin pentru o alta functie. A lucrat si in campania din 2009 si, dupa ce am devenit ministru al Dezvoltarii, am avut o discutie destul de dura, in care mi-a reprosat ca puteam sa fac mai mult pentru ea. Dupa acea discutie am numit-o director la Compania Nationala de Investitii. Consider ca a fost un director bun", a precizat Elena Udrea, care a izbucnit apoi in plans.

Judecatorii au fost nevoiti sa ia o scurta pauza, pentru ca fostul ministru sa se linisteasca.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
6553 vizualizari
  • +14 (28 voturi)    
    Mai era o Elena (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:23)

    mitg [utilizator]

    "Eu v-am crescut, ma, copii, ma, e rusine ce faceti voi acuma", printre lacrimi.

    Sunt convins ca i-a placut ei (si acolitilor) sa-si cumpere posete de mii de euro, castele de milioane in Elvetia s.a.m.d. din zecile de taxe si impozite platite de cei ce muncesc din greu.
    • +7 (9 voturi)    
      Well .. lacrimi de crocodil ... ignar ... (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:48)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Well .. lacrimi de crocodil ... ignar ... a varsat paceaura lui Basescu la tribunal ...

      Culmea nerusinarii !

      Sper ca Justitia sa actioneze corect in acest caz, fara influente din partea "mai putin vazuta" a politicii romanesti, unde hotzia, poltroneria si comperajul infractional sunt regula de baza in promovarea in posturi publice.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +3 (5 voturi)    
      Ioi, daca ar fi singura (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:21)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dar nu ii.............


      clasa asta de politruci cred ca poti avea 17.539 de vieti si sanse, castele, genti si alte nimicuri fara numar, fara numar...........


      Doamne ce prostie sa crezi ca esti nemuritor daca ai o functie parlamentara....


      Acum refrenul meu:
      Sa aiba Codruta zile fara numar, fara numar la DNA.............
    • -2 (8 voturi)    
      Pe mine ... (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:41)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ma scoate din sarite faptul ca nu ajung toti cei care merita acolo unde e Elena. De exemplu pe Liviu Negoita si pe vila lui de pe marginea lacului Como din Italia nu ii deranjeaza nimeni. Mai sunt unii prin America fugiti. Si tot asa...
      • 0 (0 voturi)    
        mai ca (Miercuri, 27 aprilie 2016, 12:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        te credeam sincer, daca ziceai de Robert Negoita.
  • +3 (3 voturi)    
    lacrimi de crocodil ... (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:45)

    dagenia [utilizator]

    .... ca pielea posetei .... greu cu idea ca te poti plimba cu program prin curtea beciului domnesc, ca trebuie sa-ti pui parul pe papiote in noaptea de dinainte de plimbarea cu duba ...
  • +7 (9 voturi)    
    Dar cand dadea cu smangla radea (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:45)

    Locke Lamora [utilizator]

    Principiul actiunii si reactiunii ii este necunoscut duduiei, bag seama.
  • +6 (6 voturi)    
    excelenta declaratie (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:47)

    dagenia [utilizator]

    dovada ca sistemul e in tot si-n toate:

    "Ana Maria Topoliceanu m-a rugat sa o sustin pentru o functie publica si am luat-o consilier personal, desi poate ca nu m-ar fi refuzat partidul sa o sustin pentru o alta functie."
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt extrem de induiosat (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:47)

    Cuca [utilizator]

    Mi se rupe sufletul de mila ei.

    Eu zic sa facem o cheta, sa-i platim cheltuielile de judecata.
    • +8 (10 voturi)    
      si io (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      si mie mi se rupe
  • +4 (6 voturi)    
    da chiar nu se gaseste un "barbat politic" (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:48)

    jackalphonse [utilizator]

    care sa o .... si pe ea ca in ultimii zece ani si sa o lase sa fure linistita fara DNA si alte porcarii de justitie. Ce lume rea!
  • +4 (6 voturi)    
    hai, mai, nu se poate! (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:48)

    outside_the_wall [utilizator]

    Curajoasa aia care spunea ca ea nu se teme si merge pana in panzele albe sa isi apere dreptatea?
  • +8 (10 voturi)    
    Sper ca are petu' pregatit (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:01)

    transalpinarum [utilizator]

    ce jivina, citez: "mi-a reprosat ca puteam sa fac mai mult pentru ea. Dupa acea discutie am numit-o director la Compania Nationala de Investitii. Consider ca a fost un director bun" ... mama voastra de golani
  • +4 (6 voturi)    
    hmm (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:32)

    adrian_rolland [utilizator]

    Compania National ade Investitii era in subordinea dnei. Udrea ? ca sa fi angajat (inclusiv la bugetari) nu trebuie un concurs si asta pe un post deja vacant.

    Daca nu a respectat toate astea, din punctul meu de vedere, dna. se face vinovata si de abuz in serviciu si trafic de influenta....
  • +2 (4 voturi)    
    dilu dilu (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:48)

    tecumseh [utilizator]

    sarmanul crocodil..
    • -1 (3 voturi)    
      Mie mila de celula ! (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:02)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      Sa primesti o asa plangacioasa colega , care te mai si jicneste, o adevarata blasfemie:
      -mesaje pe pereti, gandaci de celula, veceu turcesc, tunele de patzoci, borcea este interzis fumatul, lipsa microfon, oglinda deformanta, libertate maxima ...
  • +3 (3 voturi)    
    solutia (Marţi, 26 aprilie 2016, 22:18)

    ceghevara [utilizator]

    Pe Udrea de ce nu o baga in loop la Antena 3 sa induioseze pensionarii si casnicele tarii? Ca lui Nastase i-a tinut figura cu fularul. Drama, tragedie, catastrofa, sa plangem cu totii de mila familiei, saracul Andrei, cum va creste el fara tata, etc. Acum e liber intre tablouri. Poate o lasa si pe Udrea libera cu posetele si Cocos.