Dosarul "Erata CCR", deschis dupa ce referendumul din anul 2012 nu a fost validat, a fost clasat de Parchetul General

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 aprilie 2016, 17:51 Dosare Juridice

Procurorii Parchetului General au clasat dosarul 'Erata CCR', in care a fost investigat modul in care judecatorii Curtii Constitutionale au emis in anul 2012 o decizie privind organizarea referendumului pentru demiterea fostului presedinte Traian Basescu, anunta Agerpres. Dosarul fusese deschis dupa ce la parchet au fost depuse mai multe plangeri penale impotriva judecatorilor CCR, reclamati pentru faptul ca ar fi emis nelegal o erata la o decizie luata in august 2012, prin care s-a dispus ca la stabilirea pragului electoral trebuie luati in calcul si romanii din diaspora. Pe baza acestei erate, referendumul a fost invalidat.

Faptele investigate de procurori erau de posibil abuz in serviciu, fals intelectual si uz de fals, insa nicio persoana nu a fost pusa sub acuzare.

Pe 2 august 2012, CCR a adoptat o hotarare cu privire la organizarea referendumului, insa a constatat ca din aceasta lipsea temeiul legal in baza caruia urma sa fie stabilit numarul total al alegatorilor care trebuiau sa isi exprime optiunea la scrutinul organizat deja pe 29 iulie 2012.

Dupa publicarea hotararii, a fost adaugata o erata prin care se mentiona faptul ca vor fi luate in calcul toate persoanele cu drept de vot, si anume peste 18 milioane de romani. Prin aceasta erata a fost blocata initiativa Guvernului de a efectua un mini-recensamant pentru a-i scoate de pe listele electorale permanente pe romanii plecati din tara de mai mult timp. Erata respectiva a fost intocmita si semnata de judecatorul Stefan Minea, cel care a trimis adresa de publicare catre Guvern si Monitorul Oficial.

Pe baza acestei erate, referendumul a fost invalidat, deoarece din totalul de 18.292.464 de persoane inscrise in listele electorale permanente au participat la vot 8.459.053 de persoane (46,24%), astfel ca nu a fost atins pragul de participare, de cel putin jumatate plus unu din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente.

Ulterior, trei dintre judecatorii CCR - Ion Predescu, Acsinte Gaspar si Tudorel Toader - au declarat ca nu au fost consultati cu privire la intocmirea acelei erate, ei sustinand ca referendumul trebuia validat, intrucat cele 18.292.464 persoane inscrise in listele electorale permanente, numar luat in considerare la adoptarea hotararii de validare, nu reflecta structura si dimensiunea corpului electoral actual.

In opinia lor, din listele electorale permanente trebuiau scazute persoanele de cetatenie romana cu domiciliul in strainatate, precum si cele cu actele de identitate expirate.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1869 vizualizari
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 8 aprilie 2016, 18:32)

    pathfinder [utilizator]

    "In opinia lor, din listele electorale permanente trebuiau scazute persoanele de cetatenie romana cu domiciliul in strainatate, precum si cele cu actele de identitate expirate."

    De ce?
  • +5 (11 voturi)    
    Daca a plecat Nitu (Vineri, 8 aprilie 2016, 18:45)

    Susufler0 [utilizator]

    s-au mai relaxat si procurorii din Parchetl General !
  • -5 (13 voturi)    
    Sunt plecat de 11 ani (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:20)

    V. Veroiu [utilizator]

    Si in afara de 2 ani cotizati ca salariat si de TVA-ul pe care il platesc cand vin in tara statul roman nu a vazut de pe urma mea mai nimic. In aceste conditii accept sa fiu fair-play si sa mi se retraga dreptul de vot. DAR accept acest lucru ante factum, adica regulile jocului sa fie clare inainte de meci (alegeri), nu schimbate nici in timpul si nici dupa meci ca sa ne jucam cu scorul pt ca nu convine cuiva. Pana atunci insa imi voi exercita de fiecare data dreptul la vot pe care il am si, fiind un drept, eu unul imi dau consimtamantul sa imi fie retras.

    O alta varianta ar fi ca anual cetatenii sa fie testati minimal pt cunostintele lor din legislatia si politica romaneasca. Un roman plecat de 25 de ani in America dar care trece testul (pt ca citeste, se informeaza) ar trebui considerat in detrimentul unui taran care nu poate numi candidatii la alegeri sau 3 puncte din platformele lor. Ia sa vedem: cati dintre dvs stiu care e varsta minima pt a candida in Senatul Romaniei? Cate semnaturi trebuie stranse pana cand se poate inainta o propunere legislativa? Care sunt 3 atributii ale Presedintelui Romaniei?
    • +3 (11 voturi)    
      Sau poti sa NU votezi (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 0:39)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      de ce sa-ti ia cineva dreptul cand poti sa ti-l iei singur? Atat timp cat ai cetatenia romana trebuie sa poti vota !
    • +1 (5 voturi)    
      Cu tot respectul... (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 8:57)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Cu tot respectul stimate domn/ stimata doamna dar nu ati inteles nimic. Aici nu era vorba despre retragerea dreptului de vot. Nu a fost si nici nu cred ca va fi vorba vreodata.

      Aici era vorba despre dimensiunile corpului electoral permanent (chiar asa se spune si in lege, ca acesta se calculeaza pe baza listelor electorale permanente care, imi cer scuze, se refera exclusiv la cetatenii romani cu drept de vot localizati pe teritoriul tarii) si daca poti include in calculul unui prag setat arbitrar persoane care sunt plecate in strainatate, unii de foarte mult timp despre care nu stii, uneori, daca mai traiesc sau nu samd.

      Oricum, am intrat in aceasta situatie gresita din toate punctele de vedere fix prin introducerea acestui prag de participare. Acest prag de participare nu este normal pentru cel putin cateva motive:
      1. Nu exista prag de participare la alegerea presedintelui, deci nu exista o simetrie intre alegerea si demiterea sa. Cred ca e o regula de bun simt. Daca cineva poate fi ales cu 3 voturi sa nu fie nevoie de 20 milioane pentur a fi demis.
      2. Este contrar esentei democratiei, una dintre parti fiind incurajata sa stea acasa. Ori democratia, de la greci incoace, inseamna participare, implicare, respectiv vot, nu abtinere.
      3. Cel mai odios este ca o parte implicata in procesul de votare ia ostateci de partea sa pe cei are oricum nu ar fi venit la vot pentru ca nu voiau sau nu aveau nici o opinie. De data aceasta cei dezinteresati au fost luati "ostateci" de partea celor care erau impotriva demiterii.
      4. Nu are nici o logica. Daca intrebarea de pe buletinul de vot era formulata "Sunteti de acord ca dl Traian Basescu sa-si continue mandatul de presedinte?" si era nevoie de prezenta a 50% dintre romani pentru a vota asta? Era la fel de ilogic.
  • +4 (10 voturi)    
    DE NECREZUT (Vineri, 8 aprilie 2016, 21:02)

    dincannes [utilizator]

    Stefan Minea, singur, inverseaza la ora 6 dimineata, printro erata, o decizie adoptata legal, cu o zi inainte, de catre CCR!
    Ce vor invata copiii la scoala si studentii la drept despre acest abuz?
    • +3 (13 voturi)    
      MINTI! asa zisa 'erata' era de fapt decizia (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 0:38)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Erata nu a fost o erata pt ca nu a corectat nimic ci doar a spus ceea ce s-a decis. De fapt decizia a fost clara in CCR pt ca si romanii din diaspora sa fie inclusi dar REDACTAREA acestei decizii s-a facut de catre slugile PSD din CCR (Predescu & Co) care au scris erata in asa fel incat romanii din diaspora sa NU fie inclusi desi decizia CCR a fost invers!
      • +3 (3 voturi)    
        ILOGIC (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 20:04)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        1. Daca erata nu corecta nimic, de ce s-a dat? Cadea Basescu si gata!
        2. Comisia de la Venetia recomandase sa fie luati in seama numai cei ce se prezinta la vot (usor de numarat corect), nu niste liste aproximative.
        3. In Franta se accepta 2 cifre oficiale pentru populatia tarii, iar diferenta dintre ele este de aproximativ un milion de oameni! Listele din Romania au o precizie de un om!
        • -2 (2 voturi)    
          asa zisa erata era de fapt o completare (Duminică, 10 aprilie 2016, 14:44)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          ILOGIC e sa crezi ca cineva a modificat hotararea CCR. Hotararea CCR era clara: toti romanii - inclusiv cei din afara - sunt inclusi dar redactarea acetei decizii a CCR a omis acest aspect pt ca cineva a incercat sa deturneze decizia. Cine putea sa faca asta daca nu judecatorii CCR numiti de PSD, cei care au votat impotriva!
  • +1 (3 voturi)    
    CCR (Sâmbătă, 9 aprilie 2016, 9:35)

    Ilidia [utilizator]

    Judecatori de la CCR care calca in picioare chiar bunul simt, nu numai CR sustinand ca cetatenii romani din strainatate n-u drept de vot !? In secunda doi astia trebuiau sa zboare de acolo.