Romeo Beja, condamnat in dosarul Mineriadei din 1999, a fost prins. Fostul lider al minerilor era dat in urmarire internationala de 11 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2016, 15:22 Dosare Juridice

Romeo Beja, fost lider al minerilor si fost "locotenent" al lui Miron Cozma, condamnat la cinci ani de inchisoare in dosarul Mineriadei din 1999, a fost prins miercuri de politisti si va fi dus la Penitenciarul Rahova pentru a fi incarcerat. Romeo Beja, care a fugit din tara si a fost dat in urmarire internationala dupa condamnarea din anul 2005, a fost prins chiar la Curtea de Apel Bucuresti, unde se prezentase la un termen intr-o alta cauza, anunta Agerpres, citand surse judiciare.

Romeo Beja a fost condamnat, in anul 2005, la cinci ani de inchisoare, impreuna cu Vasile Lupu, Dorin Lois, Constantin Cretan si Ionel Ciontu, pentru Mineriada de la Costesti din ianuarie 1999. El a fugit din tara inainte de a fi inchis si a fost dat in urmarire internationala.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
8316 vizualizari
  • +26 (26 voturi)    
    Romania te iubesc (Miercuri, 24 februarie 2016, 15:43)

    sile1 [utilizator]

    Hai ca asta-i culmea .
    Asta era bine mersi in tara si astia il cautau pe afara...!!
    • +28 (28 voturi)    
      chiar crezi ca l-a cautat cineva? (Miercuri, 24 februarie 2016, 15:58)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      ??
  • +22 (22 voturi)    
    l-au prins la Curtea de Apel Buc. (Miercuri, 24 februarie 2016, 16:00)

    natbl73 [utilizator]

    Deci asta din 2005 a fost fantoma, nu a platit facturi, impozite, nu a incasat salar, nu si-a reinoit permisul, si acum il prind in buricul targului

    BTW, nu s-a prescris fapta? Ca prea relaxat pare tipul de vreme ce e parte intr-un process actual
    • +3 (3 voturi)    
      Fapta se poate prescrie pedeapsa nu (Joi, 25 februarie 2016, 14:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Era urmarit pentru ispasirea pedepsei nu pentru judecarea faptei
  • +13 (13 voturi)    
    vigilenti ! (Miercuri, 24 februarie 2016, 16:44)

    tecumseh [utilizator]

    e usor de imaginat ca a fost o urmarire de durata, cu costuri mari ! :)
  • +15 (15 voturi)    
    a stat in sihastrie ? (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:12)

    lrh [utilizator]

    dar in ce gaura de sarpe a stat pana acum ?
    • +3 (7 voturi)    
      Nush (Miercuri, 24 februarie 2016, 19:07)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui lrh

      in ce gaura a stat si Nicolae Popa amicul lui Vantu prin Indonezia, ti-aduci aminte ce halimai era cu extradarea...sau Necolaiciuc pana l-au prins, sau Clamparu etc.. Astia-s niste plevusti, iti dai seama ce s-ar fi intamplat daca am fi avut un 11 septembrie, si vinovatul (in rol de Bin Laden) fugea neprins, vreme de enspe ani? Ne-ar fi sarit toata planeta in cap ca nu suntem in stare sa asiguram securitatea.
      Bine, si americanii l-au dibuit pe barbos abia dupa vreo 9 ani de la atentate, asa ca...sa nu ne mai punem cenusa-n cap.
  • +6 (6 voturi)    
    Prescrisa (Miercuri, 24 februarie 2016, 19:26)

    satanae [utilizator]

    Cred ca omul asta a stat la el acasa pina cind organele au mers si au batut la el la usa si i-au spus: hai, bah, sa ne facem si noi ca muncim. L-au dus pina la sectie si maine ii dau drumul. Asta pentru ca durata prescrierii executarii pedepsei este de 5 ani + durata pedepsei, dar nu mai mult de 15 ani. Asa ca, dupa 11 ani, Romeo al nostru este liber ca pasarea cerului sa se duca la ce Julieta vrea el. Daca-l prindeau dupa 15, sau macar 13 ani, mai intelegeam, puteai sa spui ca asta chiar a fugit undeva, dar la fix 11 ani dupa - de fapt, nu fix, 10 ani si un pic - este clar ca acum au considerat organele ca pot sa-l scoata la suprafata fara sa pateasca nimeni nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      va ciripi despre nea nelu (Joi, 25 februarie 2016, 14:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      si asa va fi ok