Tortionarul Alexandru Visinescu a fost condamnat definitiv la 20 de ani de inchisoare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2016, 11:27 Dosare Juridice

Alexandru Visinescu
Foto: Agerpres/AP
Inalta Curte de Casatie si Justitie l-a condamnat, miercuri, pe fostul comandant al Penitenciarului Ramnicu Sarat, Alexandru Visinescu, la 20 de ani de inchisoare pentru crime impotriva umanitatii. Sentinta este definitiva. Alexandru Visinescu ar urma sa fie incarcerat in cursul zilei de miercuri.

Alexandru Visinescu nu a fost prezent miercuri in sala de judecata, el asteptand acasa pronuntarea sentintei.

Instanta suprema a mentinut sentinta pronuntata de Curtea de Apel Bucuresti pe 24 iulie 2015, cand Alexandru Visinescu a fost condamnat la 20 de ani de inchisoare si degradare militara pentru savarsirea infractiunii de tratamente neomenoase. Ulterior, incadrarea a fost schimbata din tratamente neomenoase in infractiuni contra umanitatii. Sentinta pronuntata de Curtea de Apel Bucuresti a fost atacata cu apel la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Alexandru Visinescu, fost comandant al Penitenciarului Ramnicu Sarat, a fost trimis in judecata pe 18 iunie 2014, de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, fiind acuzat de savarsirea de infractiuni contra umanitatii, in legatura cu abuzurile exercitate asupra detinutilor politici.

Procurorii sustin ca, in perioada 1956 - 1963, Alexandru Visinescu, in calitate de comandant al Penitenciarului Ramnicu Sarat, a savarsit actiuni si inactiuni sistematice, care au avut ca rezultat persecutarea colectivitatii reprezentate de detinutii politici incarcerati, prin privare de drepturi fundamentale ale omului sau prin restrangerea grava a exercitarii acestora, pe motive de ordin politic.

Astfel, detinutii erau supusi unor conditii de existenta sau tratament de natura sa duca la distrugerea lor fizica, fara sa li se asigure un minim de medicamente si fara sa li se acorde ingrijiri sau asistenta medicala adecvate.

Totodata, netratarea bolnavilor, refuzul de transfer catre spitalele penitenciar, degradarea starii de sanatate a condamnatilor prin lipsa hranei, lipsa incalzirii, pedepsele aplicate discretionar si abuziv, conditiile de detentie inumane, relele tratamente, bataia si alte violente, ignorarea adreselor si sesizarilor formulate de detinuti erau tot atatea actiuni menite a duce la exterminarea fizica a persoanelor incarcerate.

Principalele categorii de detinuti aflate in penitenciar, asa cum reiese dintr-o nota a lui Visinescu adresata Consiliului Securitatii Statului din anul 1967, erau: fosti conducatori in guvernele burghezo-mosieresti si in conducerile PNT si PNL; fosti conducatori ai diverselor organizatii subversive; foste cadre de conducere dupa 23 august 1944; foste cadre MAI dupa 23 august 1944; fosti conducatori ai diverselor secte religioase; alte cazuri mai izolate.

"Conditiile de viata din Penitenciarul Ramnicu Sarat, asa cum reies din documente si au fost descrise si de fostii detinuti, au creat premisele aparitiei unor afectiuni deosebit de grave, soldate in cateva cazuri cu decesul, proband natura abuziva si tratamentul neglijent aplicat de comandantul inchisorii, lt. col. (r) Visinescu Alexandru. Regimul impus nu asigura sub nicio forma conditiile minime de supravietuire pe termen lung, avand in vedere ca de cele mai multe ori sentintele se intindeau pe o perioada care depasea 10 ani. Decesul detinutilor survenea, astfel, in urma unui proces lent, dar eficace, prin care acestia erau torturati fizic si psihic", au aratat procurorii.

Pana in prezent, au fost identificati 138 de detinuti care au trecut prin Penitenciarul Ramnicu Sarat in timpul mandatului lui Alexandru Visinescu.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
21485 vizualizari
  • +52 (54 voturi)    
    Super! (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:28)

    __alex__ [utilizator]

    Urmeaza Iliescu!
    • -28 (34 voturi)    
      Visinescu condamnat de legionarul D. Zamfirescu (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:36)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Alexandru Visinescu a fost condamnat la insistentele și pe baza unui dosar fabricat de legionarul Dinu Zamfirescu, președintele Consiliului științific al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER). Dovezile împotriva lui Visinescu sunt doar de ordin memorialistic și nu ar fi avut nici o valoare in fata unei justiții imparțiale.

      Dinu Zamfirescu a scăpat extrem de ieftin după 1945 făcând putina pușcărie pentru fapte deosebit de grave cum ar fi ascunderea de arme pentru participarea la o rebeliune anticomunista.

      Citat:
      "Cea de-a doua arestare a lui Dinu Zamfirescu, de către Securitate, s-a petrecut în urma unui denunț: ”Eram încă în pat, bolnav, dar mă simțeam mai bine, când o echipă de securiști a venit să mă aresteze. Arestarea s-a datorat unui denunț prin care se sesizase că la moșia noastră s-au găsit arme în pereții dubli ai magaziei de cereale. Armele fuseseră aduse de tata (erau arme sovietice) de pe front, unde fusese, și ascunse când s-a întors. Ideea noastră era că ele ar fi putut fi utile în cazul unui război între occidentali și sovietici, la care să participăm și noi contra comuniștilor de aici”" Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dinu_Zamfirescu
      • -7 (17 voturi)    
        Cum a fost vândut Zamfirescu in Franța? (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:12)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Citat: "Dinu Zamfirescu a făcut 23 de cereri către autoritățile comuniste pentru a i se permite emigrarea, toate refuzate, dar pînă la urmă a fost ”vîndut” de către Securitate și ”(răs)cumpărat” de către rudele sale din Franța, pentru suma de $ 6.000.", Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dinu_Zamfirescu

        Poate sa ne explice Dinu Zamfirescu detaliile acestei afaceri? Neamț sau evreu nu pare a fi iar pentru etnicii romani nu existau programe de vânzare.
        • +1 (1 vot)    
          Well ... banii vorbesc ... as lua si eu vreo doi (Joi, 11 februarie 2016, 8:55)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Well ... banii vorbesc ... as lua si eu vreo doi la pretul asta, sa-i export la Bujumbura ... cred ca stiti la cine ma refer !

          BTW plata se face in contul de la Trezorerie sau la caseria de la primarie ?

          Evident ca ii vom cantari la receptie ... inainte de a semna avizul de expeditie si factura.

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
      • +1 (9 voturi)    
        nu sunt arme pentru cati erau si mai sunt (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:48)

        alt daniel [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        nu sunt legionar, nu sunt simpatizant al legionarilor, insa as impusca comunisti 24 de ore pe zi.
    • +9 (9 voturi)    
      Da, da... (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:11)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Am vrea noi.... Chiar daca panarama aia nu va face puscarie, as vrea macar sa isi aiba locul unde trebuie in istorie, nu ca un presedinte al Romaniei, ci undeva in WC-ul istoriei romane, unde merita.
    • +4 (4 voturi)    
      numai visinescu..????? (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:28)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ceilalti angajati ai inchisorii, precum barbu alexandru......nu sunt anchetati???

      p.s. 4000 lei pensie...halal stat democratic, astea si-au imbogatit copii, le-au facut firme....
  • +44 (44 voturi)    
    Cam putin (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:30)

    omezu [utilizator]

    Nu pot decat sa-i urez multa sanatate bolsevicului de Iliescu incat sa prinda si el o zi ca asta, cand o sa fie condamnat definitiv...cu executare!
    • +7 (11 voturi)    
      putin (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      La varsta lui, 20 sau 2000 e tot una.
      • +14 (14 voturi)    
        mult sau (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        putin, conteaza sa fie condamnat. ca si visinescu.
  • +34 (34 voturi)    
    mori in parnaie (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:33)

    alt daniel [utilizator]

    ti-au dat la locul de munca
    poate traiesti cat sa il prinzi si pe colegul iliescu pe la tine in celula
  • +48 (48 voturi)    
    Sanatate si viata lunga! (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:40)

    Dodel540 [utilizator]

    Sanatate si viata lunga!
  • -51 (57 voturi)    
    Asa...... (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:43)

    polonyca [utilizator]

    Acuma va simtiti cu totii mai bine , nu ???
    • +35 (39 voturi)    
      DA! (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:40)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Da, chiar ne simtim mai bine!
    • +25 (29 voturi)    
      Foarte bine (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ca atunci cand se face ceva dreptate. Dar mai sunt multi care ne vor face sa ne simtim bine
    • +26 (28 voturi)    
      DA, sincer DA! (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:00)

      alt daniel [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Insa nu suficient de bine. Ar trebui sa nu fi fost un caz izolat. Ar trebui sa se reintanleasca acolo cu toti colegii lui. Poate si cu familiile acestora, dupa metoda pe care chiar ei au preferat-o in anii comunismului.
      Cum ar fi ca baieteii lui Adrian Nastase, sa simta frica cu care traiau copiii celor chinuiti de acest animal in inchisorile comuniste? Dar ei parca ar fi protejati. Nu. Nu e corect. Nu inca
      • -12 (16 voturi)    
        ha? (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:26)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui alt daniel

        Tu chiar crezi aberatiile pe care le emiti? Te revolta crimele comunismului, dar ti s-ar parea acceptabile pentru familiile comunistilor?
        Bravo, esti din acelasi aluat cu ei.
    • +19 (21 voturi)    
      Mult mai bine (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:30)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Imi pare rau ca multi din familie nu mai sunt ca sa le dau vestea buna.
  • +24 (28 voturi)    
    Să fii criminal a fost o onoare! (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:47)

    asavreau [utilizator]

    Să sperăm că justiția nu se va opri aici.Mai sunt mulți criminali,torționari cu pensii grase și care pășesc sfidător pe potecile democrației noastre(încă?)originale.De ce au primit grade militare cât au fost la pensie?Cineva a avut grijă de ei și ar trebui lămurit de ce.Poate aflăm de ce este România așa.Mai rău ca afară!
  • +30 (30 voturi)    
    Si ion? (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    iliescu ? asta l-a rasplatit cu pensie babana timp de 26 de ani ! el nu e vinovat cu nimic?
  • +1 (15 voturi)    
    cat va face puscarie? (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:52)

    James Bond [utilizator]

    Din pacate, mosul asta va avea perioada de puscarie mult redusa, pentru ca are peste 65 ani, iar pedeapsa scade drastic. Mai mult, pentru ca anul de inchisoare are doar 8 luni, rezulta ca mosulica asta va sta la racoare doar cativa mici anisori.
    Dupa aia, se intoarce in apartamentul sau cu 4 camere de langa Cismigiu, si isi traieste viata in continuare.
    • +22 (22 voturi)    
      matematica (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Are 91 de ani, tu chiar crezi ca va iesi din puscarie la 100 de ani pentru a-si trai viata in Cismigiu?
      Condamnarea are doar o valoare simbolica. Simbolica pentru perioada in care tortionarul activa si simbolica pentru cei 26 de ani de 'libertate' in care justitia si-a cautat drumul, pana sa reuseasca o astfel de condamnare.
  • +36 (36 voturi)    
    Cam tarziu... (Miercuri, 10 februarie 2016, 11:53)

    A R [utilizator]

    O veste buna, dar cum ar fii fost sa se fi intamplat in 1996 si nu in 2016? Si cum ar fi fost ca alaturi de Visinescu sa mai fi fost cateva sute de calai?
  • +20 (20 voturi)    
    Nu pot decat sa ii urez (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:00)

    Adri4n [utilizator]

    La Multi Ani!!!!!
  • -37 (41 voturi)    
    Asta este o....... (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:03)

    polonyca [utilizator]

    ............. sentinta eminamente politica !!!!! Cred ca judecatorii care s-au pronuntat......sunt mandrii de ei.
    • +13 (17 voturi)    
      atentie la gramatica (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:34)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Draga tovarasa sau draga tovarase, atentie la limba romana. Nu prea le ai cu gramatica.
    • +20 (20 voturi)    
      ai dreptate, (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:00)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Basescu l-a bagat la parnaie
      Ehei, daca mai era tov Ilieski la conducere, acum erau de brat in statiune la bai
      • +4 (4 voturi)    
        ce imagine (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:39)

        alt daniel [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        chiar ca si acum ar putea sa mearga brat la brat la baie, si tot pe banii statului
  • 0 (20 voturi)    
    cam tarziu... (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:04)

    un om [utilizator]

    mosu' probabil nici nu isi mai aduce amite ce a facut, mai bine ii bagau in puscarie 20 de ani pe altii mai tineri, gen Nastase, Voicu, Voiculescu, Berceanu etc
    • +5 (9 voturi)    
      Ati uitat (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:31)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Un "si" in propozitie.
    • +6 (6 voturi)    
      stie (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un om

      foarte bine ce a facut. nu va luati dupa aparente.
  • +18 (18 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:06)

    Tomis [utilizator]

    Dar cu o floare nu se face primavara.
  • +19 (19 voturi)    
    Bun (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:09)

    M. G. [utilizator]

    Sper sa traiasca 20 de ani. Si sa nu iasa dupa o treime din pedeapsa, ca e batran.
    • -5 (9 voturi)    
      hehe (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Asadar sa se aplice legea bunului plac, pentru ca nu ne place mosul.
      Ma intreb cand o sa pricepeti ca legile trebuie sa se aplice in acelasi mod si tortionarilor si vedetelor de cinema si hotilor de buzunare si evazionistilor.
  • +23 (23 voturi)    
    Romania (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:15)

    cu5clase [utilizator]

    e condusa de marionete penibile. Si-a luat Visinescu 20 ani bulau pentru fapte petrecute in plina epurare comunista, moda vremii, iar tortionarii de la Brasov iau pensii speciale de parlamentari...
    • +11 (11 voturi)    
      mai mult, nastase si l-a luat (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:04)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      pe Ristea Priboi consilier.... Si dupa legea lui Dragnea, daca spui ca unul e un ticalos penal si celalalt o javra, mai iti iei si amenda ;)
  • -38 (42 voturi)    
    Inuman pentru varsta lui (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:19)

    Robert M [utilizator]

    Este crud sa lasi un batran sa fie condamnat la moarte in inchisoare.
    Daca ar fi fost condamnat din timp ar putut sa isi ispaseasca pedeapsa si sa se indrepte.
    Aceasta condamnare poate chinui si alti batrani care au gresit in tinerete si nu se mai pot indrepta acum.
    • +19 (21 voturi)    
      Opinia mea (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:34)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Poate ne va spune chiar el, din proprie experienta, ce este inuman si ce nu este - din pacate victimele "experientelor" lui nu mai sunt in viata sa ne povesteasca.

      Eu i-as fi dat nu 20, ci 200 de ani. Si promisiunea ca nu va iesi niciodata din celula lui unde va sta vesnic singur, fara sa vada pe nimeni, fara sa vorbeasca cu nimeni, si unde va sta non-stop un neon aprins ca singura sursa de lumina (celula fara geamuri). Apa, hrana, etc, vor veni pe o banda rulanta, fara nici o sansa de contact uman cu gardianul. Si fara doctor.

      Asa ii doresc.
      • -11 (13 voturi)    
        asta iti doresti (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:35)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Din fericire justitia nu se bazeaza pe dorintele tale. Probabil tu ti-ai dori si un tortionar, care sa-l chinuie pe tortionar si apoi ti-ai sopti in barba ca ai facut dreptate.
    • +18 (18 voturi)    
      Cam de varsta lui (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      erau si cei exterminati de procedeele barbare pe care le aplica. E un exemplu pentru toti cei ce cred ca vor scapa de justitie.
    • +14 (16 voturi)    
      sefule,mai citeste cati ani avea MIHALACHE (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:30)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      -daca ai habar cine a fost Ion Mihalache- cand visinescu l-a lasat sa moara fara tratament medical. ai auzit ca LEGEA este CU CE MASORI CU ACEEA TI SE VA MASURA
    • +10 (12 voturi)    
      Umanismul (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:31)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Si bestia nu incap in aceeasi propozitie.
    • +2 (4 voturi)    
      mda, (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      probabil umanitatea din el l-a facut pe visinescu sa-i omoare mai tinerei, nu-i asa?
  • +15 (15 voturi)    
    ha ha dreptate ? (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:28)

    vodatepes [utilizator]

    Daca se dorea dreptate pentru cei morti asta s-ar face astfel netratarea bolnavilor, refuzul de transfer catre spitalele penitenciar, degradarea starii de sanatate a condamnatilor prin lipsa hranei, lipsa incalzirii, pedepsele aplicate discretionar si abuziv, conditiile de detentie inumane, relele tratamente, bataia si alte violente, ignorarea adreselor si sesizarilor formulate de detinuti erau tot atatea actiuni menite a duce la exterminarea fizica a persoanelor incarcerate.
    Ii luam pensia si intreaga avere si atunci taica traieste si tu cum au trait detinuti tai. fara casa fara bani de sanatate fara bani de mincare etc. La bulau va avea conditii poate mai bune decite le are acasa
  • +23 (23 voturi)    
    pacat (Miercuri, 10 februarie 2016, 12:31)

    mrness [utilizator]

    ... ca nu-si ispaseste pedeapsa intr-un lagar comunist din Coreea de Nord., ca sa-si mai aduca aminte de ale tineretii valuri.
  • +6 (6 voturi)    
    comisia pentru dosarele comunismului (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:10)

    jackalphonse [utilizator]

    nu este luata la puricat? Jurnalul Gandul a facut "descoperirea", nu cei care erau platiti sa o faca. Omul asta primea pensiile hipermarite de general.
  • +11 (11 voturi)    
    ili (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:11)

    harapalb [utilizator]

    Hai cu iliHELLscu!
  • +5 (5 voturi)    
    26 de ani (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:26)

    stefansb [utilizator]

    26 de ani pana cand a fost condamnat primul comunist, pt fapte legate de regimul comunist. mult, foarte mult. multi au murit deja, in inca 15 ani majoritatea vor fi morti. Nu stiu de ce am impresia ca asta va fi si ultimul comunist condamnat
  • +7 (7 voturi)    
    La multi ani (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:30)

    Sile27 [utilizator]

    Ii doresc domnului Visinescu la cat ami multi ani sa se "bucure" de viata din cealalta parte a gratiilor, desi nu-i va "savura" in aceleasi conditii pe care le-a asigurat el detinutilor.
  • -9 (9 voturi)    
    Acarul Paun (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:53)

    trient [utilizator]

    sau cu alte cuvinte "il condamnam pe asta ca sa se inregistreze ca am facut ceva". urma scapa turma.
  • +10 (10 voturi)    
    Iliescu? (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Criminalul Iliescu, va fi judecat si condamnat cand?
  • -4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 februarie 2016, 13:57)

    rocknum [utilizator]

    e un lucru bun dar cam imi e teama ca ni se distrage atentia de la legea defaimarii
  • +8 (10 voturi)    
    Dar (Miercuri, 10 februarie 2016, 14:11)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    pe calaii care au distrus economia nationala si au lasat 4 milioane de oameni pe drumuri, fara loc de munca, obligati sa ia drumul pribegiei, cand ii arestati? Asta-i justitia lucrului bine facut!
    • 0 (4 voturi)    
      Strigatul asta pare a fi psd-ist! (Miercuri, 10 februarie 2016, 15:40)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Du-te la ponta sa-ti dea un loc de munca din milionul promis!Hahahaha!
      Asta nu ca herr klaus ar conduce la crearea vreunui loc de munca.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa-l sune cineva pe Nitu. (Miercuri, 10 februarie 2016, 16:59)

    ouyang [utilizator]

    Poate redeschide dosarul revolutiei. Ah, uitasem ca pacaliciul nu mai e procuror general.
  • +1 (1 vot)    
    SI asta inseamna Dreptate? (Joi, 11 februarie 2016, 12:04)

    MysSaly [anonim]

    Ce a fost AFOST! Într-un anume fel şi dumnealui a fost o victimă a bolii stalinisto-bolşevice. Acum la fine de viaţă suferă o condamnare după 25 de ani de "democracy"...... ani în care s-a bucurat de o pensie (indemnizaţie socială) FRUMOASĂ. Asta se cheamă "dreptate", adică Nada, Nuthing, Nimic .... praf şi pulbere în ochii plebeilor, fraieri şi impotenţi în "libertatea" lor de a urla Sus... Jos... precum câinii care latră pe lângă caravana care trece ... şi trece... Pleacă’ai’noştri... Vin ai noştri!
    • +1 (1 vot)    
      praf in ochi (Joi, 11 februarie 2016, 12:24)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui MysSaly

      o sa faca pasi pe baza de virsta si boala, n-o sa stea prea mult inauntru
  • +1 (1 vot)    
    Condamnarea lui Visinescu (Joi, 11 februarie 2016, 22:09)

    Leejuro [utilizator]

    Dar pe tov. Ilici Iliescu (si multi altii) vinovat in mineriada, in care au murit oameni nevinovati (ca sa nu mai zic la evenimentele din decembrie 1989) cine-l trage la raspundere, impreuna cu ceilalti din care cauza au murit cateva mii de oameni?