Omul de afaceri Ioan Neculaie, eliberat din arest preventiv si plasat sub control judiciar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 10:12 Dosare Juridice

Ioan Neculaie
Foto: AGERPRES
Magistratii Tribunalului Brasov au respins in noaptea trecuta propunerea de arestare preventiva  a lui Ioan Neculaie si au decis ca acesta sa fie cercetat sub control judiciar in dosarul in care este acuzat de o frauda de 5 miloane de euro. Tribunalul a decis instituirea masurii controlului judiciar pentru de 60 de zile, anunta Mediafax.

Nici avocatii apararii si nici Parchetul nu au contestat aceasta masura, avand in vedere ca procurorul de instanta nu a fost prezent in sala, la pronuntare, in jurul orei 4:00 in aceasta dimineata.

Omul de afaceri brasovean Ioan Neculaie a fost retinut joi seara de procurorii Parchetului Tribunalului Brasov, dupa ce a fost audiat timp de aproape zece ore in dosarul de evaziune fiscala si spalare de bani in care au avut loc perchezitii la clubul FC Brasov si la locuinta lui Neculaie.

Ioan Neculaie este patronul si finantatorul clubului FC Brasov din 1999. Clubul a intrat in insolventa din 4 martie 2015 si in prezent se judeca planul de reorganizare a societatii.

In noiembrie 2012, Neculaie a fost condamnat la un an si jumatate de inchisoare cu suspendare, pentru ucidere din culpa, dupa ce un muncitor a murit pe platforma fabricii de camioane Roman, in martie 2008.

Accidentul de munca s-a petrecut in 6 martie 2008, cand Florin Ditoiu, angajat al societatii Prescon SA, in postul de mecanic, a murit dupa ce o parte a unui cos de fum care trebuia dezmembrat si dat la fier vechi s-a prabusit peste el. In timp ce cosul de fum era sectionat de un sudor, o bucata din structura s-a prabusit peste muncitor si l-a strivit. Procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Brasov au constatat, in urma verificarilor, ca societatea nu avea nicio autorizatie pentru dezafectarea cosului de fum respectiv si nici nu erau indeplinite masurile legale privind protectia si siguranta muncitorilor sai.

Si in aprilie 2011, Ioan Neculaie a fost condamnat la patru ani de inchisoare cu suspendare intr-un dosar de tulburare de posesie in forma participatiei improprii, intr-un caz legat de incalcarea proprietatii omului de afaceri Ioan Olaru pe un teren din Poiana Brasov.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
1401 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 10:32)

    un om [utilizator]

    a turnat tot si a plecat acasa. Asa fac infractorii fara scrupule, nici codul de onoare al mafiei nu il respecta.
    • +1 (1 vot)    
      Dar cei doi fosti sefi ai garzii financiare.. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 23:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un om

      care erau consilierii lui ce-au patit????? Probabail ca la fel, nimic. De ce??? Cine era platit consilier in consiliul de administratie de la Prescon si Roman??? Nimeni altul decat fostul sef al SIE, omul lui Iliescu kgb. Lucrurile put, put rau in jurul lui Neculaie, de aceea probabil ca acest derbedeu nu va pati nimic. A furat de rupt, a distrus cel putin zece intreprinderi romanesti (cine i le-a dat si pentru ce merite, in afara de sfanta spaga???) vanzandu-le le fier vechi si nimeni nu se atinge de el. Asta e Romania.
  • -2 (6 voturi)    
    Justiția româna este aservită ocupantului (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:19)

    TudoseStefan [anonim]

    Din înșiruirea condamnărilor de până acum a d-lui Ioan Neculaie reiese clar că Justiția română = Peșteră de tâlhari execută comenzile primite de la ocupantul României de a elimina capitalul românesc. De ce Inamicul Public al României = Laura Codruța Koveși n-a fost arestată până acum pt abuzurile imense comise: 1. eliminarea din magistratură a d-net proc Ciurea – care în Dosarul de Crimă Organizată Alro a dovedit că evreii din Grupul Marco au dat mită patru milioane euro grupării de crimă organizată: Elena Udrea, Dorin Cocoș, Megaescrocul teodor stolojan si Cel Mai Mare Pușcăriabil din Ro = preș trăian Bă-secu – ofițerul SRI Crivăț, care a depus 70 CD-uri de interceptări a murit subit la vârsta de 31 ani gupă ce a jucat fotbal, etc. Pe evreii din Grupul Marco nu i-a arestat (mai mult dementul alcoolic le-a acordat un ordin Steaua României – pt că ne vând gazele importate de la ruși la cel mai mare preț din Europa); 2. Eliminarea proc Nastasiu, care a dovedit că în „Răpirea din Irak” agentul 007 (actualul șef operativ al SRI = gen Coldea) a tăvălit 4, sau 9 mil $; 3. Eliminarea proc Iacobescu – care în dosarele Bercea Mondial a dovedit că Bercea a dat mito 0 mil euro la mai marii instituțiilor de forță; etc.
    • +1 (1 vot)    
      Neculaie nu este capitalul romanesc... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 23:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui TudoseStefan

      Cum poate fi capitalul romanesc un neispravit care l-a revolutie era posesorul unei perechi de tenisi chinezesti????? Dimpotriva , el a aparut sa-si insuseasca acest capital de la statul roman. Sa recapitulam: Roman SA (numai terenul valora 300 milioane Euro) cumparat cu 50.000 E dupa ce a fost curat de absolut toate datoriile de catre Nastase - distrus si vandut la fier vechi (desenele camioanelor, zeci de tone au fost vandute la hartie), Lemnexim Brasov, ICIM SA, Fabrica de caramida Feldioara, Chimica Rasnov, Fabrica de Ciment Comarnic, Cariera Racos si cate o mai fi - cumparate pe aproape nimic, distruse si vandute la fier vechi - pentru ca pentru fierul vechi acest capitalist marca Nastase putea obtine mai mult decat a dat pe uzine. Praf si pulbere pe unde a trecut acest analfabet. Si vedeti, justitia inca il apara - cati judecatori si politisti o fi mituit - asta cred ca o sa ne spuna la un moment dat, DNA-ul. Condamnat odata - cu suspendare. Condamnat a doua, cand trebuia sa i se considere si prima condamnare - primeste (cruciti-va) din nou condamnare cu suspendare. Neculaie (ginerele sefului puscariei Codlea, tatal fostului sef ANI) i-a cointeresat pe toti intr-un fel sau altul - deci nu i se va intampla nimic - sa speram ca doar deocamdata.
  • +4 (4 voturi)    
    Justitie !!!! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justititia romÂnă e paravanul tuturor mafiotilor. Toti scapa cu averile intregi si se aleg cu doar citeva luni de puscarie. SIstemul securisto-comunist are in Justitie un stâlp de sprijin bine structura
  • -3 (7 voturi)    
    Si (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 12:02)

    cu5clase [utilizator]

    iar musca monitoarele de ciuda suporterii fanataci ai statului de drept, ahtiati dupa condamnari si pedepse executate cu munca silnica pentru incalcarea bunului simt.
  • +2 (6 voturi)    
    Mafiot ordinar (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 12:17)

    CititorulComentator [utilizator]

    Se vede din poza.
  • +1 (1 vot)    
    care justitie ?,unde ai vazut justitie (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 17:11)

    andreesanu [utilizator]

    Nu exista justitie pentru mafia securista !