Dosarul Refendumul, in care Liviu Dragnea a fost condamnat cu suspendare in prima instanta, amanat pentru 29 ianuarie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2015, 13:51 Dosare Juridice

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Inalta Curte de Casatie si Justitie a amanat, luni, pentru 29 ianuarie, dezbaterile in dosarul "Referendumul", in care presedintele PSD, Liviu Dragnea, a fost condamnat in prima instanta la un an de inchisoare cu suspendare, anunta Agerpres. La acest termen, instanta ar fi trebuit sa audieze mai multi inculpati din dosar, insa procesul a fost amanat, deoarece a lipsit un judecator din completul de cinci magistrati. Liviu Dragnea nu a fost prezent la proces.

Pe 15 mai, Liviu Dragnea a fost condamnat de un complet de trei judecatori de la ICCJ in dosarul 'Referendumul' la un an de inchisoare cu suspendare, cu un termen de incercare de trei ani. Alti 74 de inculpati din dosar au fost fie achitati, fie condamnati la inchisoare cu suspendare. Decizia a fost atacata cu apel.

Dragnea a fost trimis in judecata de procurorii DNA pe 7 octombrie 2013 pentru savarsirea infractiunii de folosire a influentei sau autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

Liviu Dragnea este acuzat de procurorii DNA ca, in calitate de secretar general al PSD, cu ocazia organizarii si desfasurarii referendumului din 29 iulie 2012, a uzat de influenta si autoritatea sa in partid in scopul obtinerii unor foloase nepatrimoniale de natura electorala, necuvenite, pentru alianta politica din care facea parte formatiunea reprezentata de inculpat, si anume indeplinirea cvorumului de participare cu ajutorul voturilor obtinute in alte conditii decat cele legale.

Procurorii DNA il acuza pe Dragnea ca a coordonat un mecanism complex, in care a implicat mai multe persoane asupra carora avea influenta in virtutea functiei pe care o detinea, avand ca scop fraudarea rezultatelor privind participarea la vot. "Ca un prim pas, Liviu Dragnea, in calitate de secretar general al partidului pe care il reprezenta, dar si de coordonator al campaniei electorale, a emis doua adrese, la 12 si 13 iulie 2012, destinate organizatiilor judetene de partid, respectiv presedintilor si directorilor de campanie, dar si primarilor din tara ai acelui partid, adrese prin care, pentru obtinerea participarii la vot a alegatorilor, in proportie de 60%, li se solicita sa ia masuri incriminate de Legea nr. 3/2000 (in fapt, promisiuni de foloase materiale in scopul de a determina alegatorii sa voteze) si, de asemenea, sa propuna prefectilor infiintarea de sectii de votare in statiunile turistice, care nu sunt ele insele unitati administrativ-teritoriale", arata DNA.

In paralel, el a coordonat un sistem informatic complex, prin intermediul caruia a transmis mesaje, ordine si recomandari legate de stimularea participarii cetatenilor la vot prin mijloace interzise de lege catre coordonatorii judeteni de campanie/primarii/activistii de partid, potrivit DNA.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2003 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    sanchi! (Luni, 14 decembrie 2015, 14:00)

    lili [anonim]

    Or sa-l amane inca 1 an, pana la alegerile din 2016!
    Asa PSDul lui Dragnea va sprijini Guvernul Ciolos, vom avea stabilitate, L Dragnea sta linistit, nici nu s-a prezentat azi la proces!
    Are Dragnea asta o avere uriasa, de bugetar milionar in Euro, nimeni nu-l intreaba cum a facut-o, sta linistit, are pe ce "se baza" !!!
    • -6 (6 voturi)    
      Da,daca are asa avere facuta ,dupa tine, (Luni, 14 decembrie 2015, 15:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ilegal,de ce DNA pe care-l pupati peste tot nu actioneaza,o fi protejatul lui Kovesi si voi nu stiti!!!
      • +4 (4 voturi)    
        daca gandeai (Luni, 14 decembrie 2015, 18:33)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        inainte de postare, ti-ai fi dat seama ca iubitelul tau teleormanean, nu a fost condamnat pentru coruptie.
        stii? dna vine de la directia nationala anticoruptie.
        • +3 (3 voturi)    
          Hai dracnea (Luni, 14 decembrie 2015, 19:04)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          cu executare de data asta...
  • +8 (8 voturi)    
    circul justitiei (Luni, 14 decembrie 2015, 14:27)

    sareta [utilizator]

    Dovada mai clara de circ, nici ca se putea ! Amanari pana la prescriptie pentru PSD-isti !Frecata Ridzi si Udrea ,da bine la retardati ....
  • +6 (10 voturi)    
    Judecatorii sunt complici cu infractorii (Luni, 14 decembrie 2015, 14:35)

    Liviu [anonim]

    Inainte de referendum, Dragnea s-a intilnit cu sefii psd si cu presedintii sectiilor de votare si i-a invatat cum sa fraudeze
    - au mers intr-o camera antifonata si le-a cerut sa lase afara telefoanele mobile
    - le-a facut rost de CNP-urile unor persoane decedate sau plecate din tara
    - le-a spus sa copieze pagini intregi cu votanti reali, insa in ordine inversa, sa le greseasca putin CNP-urile pentru a fi mai greu de verificat voturile multiple
    - le-a cerut sa trimira pagini intregi cu votanti reali si la alte sectii de votare
    - le-a cerut sa permita sa voteze persoane care nu aveau acest drept minori, puscariasi, alienati mintal
    - le-a cerut sa mearga cu urna mobila si acolo unde nu fusesera chemati
    - le-a cerut sa mituiasca pe singurul reprezentant al fostului Presedinte din sectiile de votare, pentru a inchide ochii la frauda masiva comisa de ei
    - le-a cerut sa organizeze turism electoral
    - le-a cerut sa plateasca tzigani si sa-i aduca cu masinile la sectiile de vota
    - le-a cerut sa infiinteze cit mai multe sectii de votare (adica exact invers decit au facut la alegerile din 2014)
    - le-a cerut sa prelungeasca oricit de mult programul de votare (adica exact invers decit au facut la alegerile din 2014)
    Toate aceste lucruri au fost recunoscute de mai multi sefi psd si presedinti de sectii de votare.
    De ce se mai tergiverseaza atit de mult acest proces ?
    De ce a inchis Parchetul General mii de dosare privind fraudarea referendumului, in conditiile in care probele erau zdrobitoare ?
    Dragnea, daca era un om cinstit, le spunea colegilor de partid sa se potoleasca, sa nu incerce sa fraudeze, sa nu participe la referendum, pentru ca nu este legal si constitutional.
    Dragnea, daca era un om cinstit, le spunea colegilor ca fostul Presedinte nu a incalcat in niciun fel constitutia, deci nu poate fi suspendat si nu poate fi organizat, in mod legal si constitutional, un referendum pe aceasta tema
    • +5 (5 voturi)    
      Continuare (Luni, 14 decembrie 2015, 15:02)

      Continuare [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      De ce s-a pretat Dragnea la aceasta grava infractiune, riscind sa-si petreaca batrinetile in puscarie ?
      Pentru ca se stia corupt, stia ca justitia va ajunge curind si la el.
      Ca sa scape de puscarie s-au coalizat cei mai mari corupti, cei mai mari infractori, cei mai mari banditi impotriva fostului Presedinte si au declansat si finantat o monstruoasa campanie de minciuni, calomnii, dezinformari si intoxicari.
      Au incercat sa-l inlature pe fostul Presedinte pentru a putea schinba procurorii, cu unii corupti, aflati in slujba mafiei, aflati in solda grupului infractional organizat usl.
      Nu vor scapa !
      Toti infractorii din usl care au dat lovitura de stat din anul 2012 si sunt complici la fraudarea masiva, cu circa trei milioane de voturi, trebuie sa ajunga neintirziat in puscarie.
      De ce tergiverseaza de trei ani si jumatate ICCJ acest proces, in care probele sunt zdrobitoare ?
      Inseamna ca judecatorii sunt complici cu acest infractor recidivist inrait si il favorizeaza.
      CSM-ul, Inspectia judiciara, noul ministru al justitiei, procurorul sef DNA, Societatea civila, Intelectualii, Strudentii trebuie sa reactioneze impotriva acestor tergiversari, impotriva favorizarii infractorului
    • +6 (6 voturi)    
      Tergiversarea tergiversarii (Luni, 14 decembrie 2015, 15:05)

      Tergiversarea tergiversarii [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Judecatorii au inebunit ?
      Cum sa amine din nou cu o luna si jumatate pentru ca a lipsit un judecator ?
      Trebuie vazut de ce a lipsit judecatorul.
      Procesul trebuia reluat miine, nu aminat o luna si jumatate.
      Peste o luna si jumatate va lipsi alt judecator, apoi vor lipsi avocatii, grefierii, inculpatii si tot asa pina la prescriere.
  • +7 (9 voturi)    
    lalaiala asta (Luni, 14 decembrie 2015, 14:46)

    nahir [utilizator]

    aparuta in cazul dragnea, ma face sa cred ca se urmareste albirea acestuia.
    un judecator din completul de 5 a lipsit si, ca sa vezi, a lipsit si condamnatul in prima instanta.
  • +4 (6 voturi)    
    din aminare-in aminare (Luni, 14 decembrie 2015, 14:51)

    victor L [utilizator]

    pina o sa iasa curat ca fostul primar al Sibiului. Ajuns presedinte.
    Si cind te gindesti ca a trecut un an si de la alegerile prezindentiale si tontoroiul de la sectiile de votare de peste granite.
    Cincinalul viitor.
  • +5 (5 voturi)    
    SA TRECEM CU BINE SARBATORILE SI-APOI MAI VEDEM ! (Luni, 14 decembrie 2015, 15:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Intamplator cunosc mediul acesta si pot spune ca numai la ICCJ se mai petrec astfel de lucruri, respectiv sa se amane un dosar pe motiv de imposibilitate de constituire a completului de judecata. Intrucat astazi 99,99% nu s-ar fi judecat procesul judecatorul care lipsea putea fi inlocuit. Mi-e greu sa cred ca nu mai exista un judecator de la sectia penala, care sa nu poata intra in complet. Dar ce stiu eu... poate ca totusi toti ceilalti erau angrenati in alte activitati.
  • +2 (4 voturi)    
    probabili judecatorii penali (Luni, 14 decembrie 2015, 16:03)

    yellowdog [utilizator]

    au si ei jocurile lor
  • +2 (2 voturi)    
    Si uite asa justitia se face iar de cacao !!! (Luni, 14 decembrie 2015, 17:50)

    andreesanu [utilizator]

    O sa lipseasca prin rotatie pina la prescrierea faptei !!!,asa judecatori !!! asa justitie .
  • +2 (2 voturi)    
    Daca . . . (Luni, 14 decembrie 2015, 18:28)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . pe mine m-ar fi chemat Livia Stanciu si as fi fost in functia de Presedinte al ICCJ, mi-as fi dat demisia si mi-ar fi crapat obrazul de rusine, daca intamplator as fi citit comentariile la acest subiect. Se pare ca e mai comod sa sfidezi o tara si sa te doara in cot, dacat sa iti fie rusine si sa iti faci meseria onest!