Un nou termen in procesul intentat de Laura Codruta Kovesi postului de televiziune Antena 3, la Tribunalul Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2015, 10:54 Dosare Juridice

Laura Codruta Kovesi
Foto: HotNews / DP
Tribunalul Bucuresti judeca vineri un nou termen in procesul intentat de procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, postului de televiziune Antena 3, in legatura cu o serie de afirmatii la adresa ei facute in emisiunea ''Sinteza zilei'' din data de 19 iunie 2014, anunta Agerpres.

Pe 12 iunie, magistratii Tribunalului Bucuresti l-au audiat pe Valentin Selaru, judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie, martor propus de Laura Codruta Kovesi, si pe jurnalista Adina Anghelescu, martor din partea lui Razvan Savaliuc, in sala de judecata fiind prezenta si sefa DNA.

In iunie 2014, Laura Codruta Kovesi a dat in judecata Antena 3 si pe jurnalistii Mihai Gadea, Mugur Ciuvica, Bianca Nae, Radu Tudor si Razvan Savaliuc, reclamand faptul ca in emisiunea ''Sinteza zilei'' din data de 19 iunie a fost acuzata ca ar fi musamalizat ancheta in dosarul in care se efectuau cercetari fata de Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, si Mircea Basescu.

La termenul de vineri, 11 septembrie, este programata audierea fostului procuror Eugen Iacobescu, cel care s-a ocupat de o parte din dosarele lui Bercea Mondial.

De asemenea, Laura Codruta Kovesi va trebui sa raspunda la 10 intrebari, in cadrul unui interogatoriu propus de avocatul postului de televiziune Antena 3.

In actiunea depusa in instanta, Kovesi le-a cerut judecatorilor sa oblige Antena 3 si pe jurnalistii Mihai Gadea, Mugur Ciuvica, Bianca Nae, Radu Tudor si Razvan Savaliuc sa plateasca in solidar suma de un milion de lei reprezentand prejudiciul creat, dar si cheltuielile de judecata.

Kovesi sustine ca in emisiunea difuzata de postul Antena 3 in data de 19 iunie 2014 au fost prezentate mai multe fapte si au fost facute afirmatii mincinoase, care i-au creat un grav prejudiciu de imagine si au adus o grava atingere demnitatii umane.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
13193 vizualizari
  • +28 (40 voturi)    
    Hai Codruta! (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Tara neafiliata mafiei e cu tine!
    • -1 (5 voturi)    
      impertinență (Vineri, 11 septembrie 2015, 21:35)

      Dutu [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Doamnă Codruța , în calitatea dumneavoastră de șefă la DNA , câte abuzuri în serviciu ați săvârșit ? De câte ori în calitate de procuror v-ați autosesizat cu privire la faptele domnului Băsescu , ori cu privire la fapte de încălcare de către judecători sau procurori a dispozițiilor legale ce trebuiau aplicate imperativ.De ce nu v-ați implicat în efectuarea de percheziții la Mircea Băsescu , la Traian Băsescu , la cercetarea lui Blaga , Boc , Anastase , etc. etc. De ce se scot dosare în cercetare după ani de zile ? Ați cerut fotografia zilei de muncă a procurorilor de sub dumneavoastră ? Când veți scoate dosare în care sunt implicați judecătorii , procurorii , avocații care au relații strânse între ei și rezultă hotărâri absolut eronate . Dacă nimeni nu se poate prevala de faptul că nu cunoaște legea , de ce ne este interzis să comentăm hotărârile judecătorilor , procurorilor , ale justiției în general ?Nu știu de ce, dar ridicați suspiciuni cu privire la onestitatea dumneavoastră în activitatea ce o desfășurați !
  • +24 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:18)

    pathfinder [utilizator]

    Succes!
    Sper ca "ziaristii" sa plateasca cu sume semnificative nesimtirea si manipularea.
  • +8 (20 voturi)    
    Doar un milion de lei? (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:33)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Pai jurnalistul englez a trebuit sa-i dea lui Duda 1.8M lire sterline pentru prejudicii de imagine.
    Latrinele pe cine pun ochiul il distrug ca om.
    10 milioane lei pentru Laura Codruta de la Felix Nasone.
    • +1 (7 voturi)    
      Oricum e tardiv (Vineri, 11 septembrie 2015, 13:14)

      sile [anonim] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Dupa un an de zile, din toti cei convinsi de A3 ca sefa DNA a lucrat in favoarea infractorilor, niciunul nu va mai putea fi convins de contrariu.

      E unul din aspectele care tin de justitie si care inca nu a fost adus in discutie: ca sa fie eficienta, justita trebuie sa fie prompta. Noi deocamdata ne multumim cu o justite (mult prea) tardiva si ne consolam cu gandul ca macar se intampla ceva. Dar mai e mult pana departe.
    • +1 (11 voturi)    
      voi n+ati inteles nimic iarasi (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:02)

      arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      bun o sa piarda procesul si o sa plateasca suma de 1 mil de lei (daca il vor plati... dupa 20 de ani de amanari)

      si cu asta ce e?? ca oricum strategia lor asta e:

      minciuni, defaimari, modificarea adevarului, prezentarea stirilor dintr+un anumit punct de vedere
      din care castiga pe langa prostirea telespectatorilor mai castiga si audienta si bani

      CNA - ul nu ii amendeaza

      iar daca cineva se gandeste si reuseste sa castige un proces cu ei, ei vor plati suma respectiva la jumatate iar intre timp ei au castigat numai din publicitate milione de euro

      si a doua zi iarasi incep cu minciunile
    • -1 (1 vot)    
      kovesi (Vineri, 11 septembrie 2015, 19:38)

      basica [anonim] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      vezi ca invers papagalule !
  • +5 (15 voturi)    
    Sper sa plateasca macar milionul asta, (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:35)

    ddutz [utilizator]

    ca din confiscari, slaba speranta.
    ANAF-ul nu doarme, vegheaza sa nu se recupereze din confiscari nimic, la nimeni, nici la Pescariu, nici la Cocos, etc
    si nici macar la Oprescu..
  • +11 (21 voturi)    
    Respect Codruta ! (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:38)

    John [anonim]

    Antena 3 si Rtv - TOXIC FOR DEMOCRACY !
  • +9 (19 voturi)    
    LATRINA 3 NU SE DEZMINTE ! (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:43)

    arheopterix [utilizator]

    Capitane (pirnaias ) ,nu fi trist , latrina merge-nainte cu partidu`PSD-ist ...Prelucrare libera dupa folclorul politic al anilor 50 .
  • +3 (13 voturi)    
    Laura presedinte (Vineri, 11 septembrie 2015, 12:58)

    argo14 [utilizator]

    Pe fata asta vreau sa o vad presedinte a tarii.
    • -1 (3 voturi)    
      răspuns (Vineri, 11 septembrie 2015, 21:41)

      TancoCorneliu [anonim] i-a raspuns lui argo14

      Doamne ferește !
  • +1 (13 voturi)    
    ADEVARUL (Vineri, 11 septembrie 2015, 13:09)

    Catalin [anonim]

    Pun pariu ca nu aveti curajul sa aprobati acest mesaj ...... :) .
    Abia astept cele 10 raspunsuri ale doamnei Kovesi . Iacobescu a zis din 2011 ca e vorba de 1 MILION de Euro in cazul TRAFICULUI DE INFLUENTA presupus a fi facut de Mircea Basescu . Atunci , ofiterul acoperit Turcescu la o emisiune in direct la B1 l-a facut pe Iacobescu instabil psihic si mincinos Practic la nivelul institutiilor statului de stia din 2011-2012 ca familia Bercea incearca sa cumpere LIBERTATEA lui Mondialu . Aseara la A3 au aparut si inregistrarile in care Mircea Basescu spune cu gura lui , AI DAT UN MILION mai da 50 de mii si il scoatem pe Bercea . Au trecut 3 saptamani de la flagrantul rromilor cu santajul pana a fost retinut Mircea Basescu desi DNA avea propriile inegistrari si mai aveau un set depus in 6 iunie 2014 de Basica o data cu denuntului impotriva fratelui Presedintelui . Daca doaman Kovesi nu l-a protejat pe Mircea Basescu , atunci sigur l-a protejat pe procurorul care a facut ABUZ IN SERVICIU la momentul flagrantului de santaj . Zic de abuz in serviciu pentru ca procurorul a vazut live pe camera cum Mircea basescu vorbeste de MILION si il lasa in libertate . Practic a doua zi Mircea Basescu putea fugi unde dorea . Nici macar sa-l citeze la parchet a doua zi ca om liber si sa-l intrebe asa DE CURIOS despre ce MILION e vorba ..... :) . Asa ca protejarea timp de un an a procurorului de la flagrant e un fapt cat se poate de clar . Dar probabil ca daca era anchetat acel procuror ar fi inceput sa spuna cine i-a dat ordin sa il lase liber pe Mircea Basescu . Ca de prostie nu cred ca e vorba . Orice student in anul 2 la drept recunoaste flgrantul la TRAFIC DE INFLUENTA .
    • +1 (11 voturi)    
      wow (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:42)

      Crinulet [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Deci cineva chiar se uita la A3! si mai tine minte si de acum 4 ani!

      Ei bine, tovarasi, asta înseamna spalare pe creier...
    • 0 (4 voturi)    
      vezi ca : (Vineri, 11 septembrie 2015, 16:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      1 - ai pierdut pariul cu hotnews
      2 - intrebarile ce vor fi puse, vor trebui sa aiba legatura cu speta care se judeca nu cu cine stie ce bazaconii ii vine vreunuia prin minte
      3 - din propria-ti afirmatie "Abia astept cele 10 raspunsuri ale doamnei Kovesi" rezulta ca sti care sunt cele 10 intrebari.
  • 0 (6 voturi)    
    Laura (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:51)

    Trojan.H [utilizator]

    Will you marry me?
  • +1 (11 voturi)    
    felicitari (Vineri, 11 septembrie 2015, 14:55)

    justitiarul [anonim]

    familia d-voastra si toti oamenii de bine ai acestei tari ,va tin pumnii si Doamne ajuta ! bunul simt ,onestitatea ,limbajul jurnalistic trebuie sa strabata si aceasta televiziune care dezbina si manipuleaza !
  • 0 (6 voturi)    
    Ha ha ha... (Vineri, 11 septembrie 2015, 16:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Iacobescu a fost scos la pensie pentru a se apropiase de familia Basescu iar Kovesi face pe "fata mare". Dar cand i-a interzis procurorului de caz Nastasiu sa mearga in strainatate sa ia declaratii lui Munaf tot nevinovata era? Dar cand urla la procurorii care isi faceau treaba independent (cum ar trebui) in cazul ALRO tot nevinovata era? A avut grija sa-l protejeze pe Basescu si pe apropiatii sai ani de zile, cat numirile ei erau in pixul lui Basescu. Acum se chinuie sa o infunde pe Rarinca sa-i apere reputatia patata colegei de trinom, pupaza de la ICCJ. Unde sunt inregistrarile din cazul ALRO? Unde e carnetelului lui Bercea cu insemnari despre cui si cati bani a dat? Mai trimite mailuri cu dosare aflate in lucru unui ziarist propagandist basist?

    http://www.telegrafonline.ro/1429650000/articol/298004/celebrul_nastasiu_audiat_in_dosarul_8222cinstitului_doctor8221_yassin.html

    http://www.luju.ro/dezvaluiri/evenimente/martora-la-executia-angelei-ciurea-fosta-sefa-a-directiei-relatii-internationale-din-piccj-angela-nicolae-rupe-tacerea-despre-kovesi-am-auzit-cand-o-certa-pe-angela-ciurea-de-ce-a-cerut-interceptarea-unor-persoane-din-dosarul-alro-fara-s-o-informeze-plang

    Lasati doamna Kovesi ca va vine si dvs randul. Nu o sa fiti toata viata la butoane si va veni cineva care va dori sa-si faca reputatie arestand un fost procuror sef al Romaniei / DNA. Fiti fara grija. Ca va avea material destul sa va infunde.
    • +3 (3 voturi)    
      domn'profesor jagardel (Vineri, 11 septembrie 2015, 17:54)

      raudegura [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce faci bre, ti-ai pierdut elocventa ?
      vaz ca nu mai esti in stare sa ti un discus coerent.
  • -2 (4 voturi)    
    ce interesant ! (Vineri, 11 septembrie 2015, 18:49)

    mentopic [utilizator]

    uite ca mai sunt (si inca o multime) de indivizi neganditori, aerieni, fara un minim de logica si ratiune; pai evident ca a musamalizat, doar sunt o gramada de dovezi, dna-ul stia de 2 ani de zile acest caz, avea inregistrari facute, dar a preferat sa il pensioneze pe procurorul de caz, a bagat dosarul in sertar si nu a facut nimic pana cand, dupa 2 ani, antena a facut public cazul
  • +2 (4 voturi)    
    Hai Codruta ! (Vineri, 11 septembrie 2015, 21:12)

    ion t [anonim]

    Sunt alaturi de Dvs., Codruta.

    sunt multi cei s-au saturat de mancatorii de kkt de la antene, vidanjorii de serviciu ai unui condamnat pentru fapte de coruptie. leprele astea n-au viitor, se vor inneca in vidanja.

    nu mai este mult pana cand vor fi aruncati in tomberoane.
  • -1 (3 voturi)    
    echipa de servicii... apara pe codruta lui base (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:02)

    pastel [anonim]

    Chiar daca ar fi antena 3 vinovata si mincinoasa eu tot nu inteleg de ce este aparata codruta, sefa DNA, care face doar ce-i zice base si SRI! DNA si toata Justitia din Romania, plus serviciile, sint vinovate de coruptia din tara, sint vinovate de judecati strimbe, sint vinovate pentru tacerea lor de pina acum, sint vinovate pentru cele 15000 de dosare (parca asa afirma codruta) care sint strinse de 7 (sapte ani), nerezolvate! Sint vinovate pentru furturile, pentru hotiile, pentru distrugerile facute statului, toate daunele fiind nerecuperabile, cu efecte ale aminarii bunastarii permise de banii nefurati de la stat! Coruptii, hotii, corupatorii nu ar fi existat fara contributia majora, cu complicitaea justitiei, a serviciilor, a politiei! Voi, cei din echipa de servicii... "uniti in apararea codrutei" ce hram purtati?
  • +1 (3 voturi)    
    cocina (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 8:44)

    sorinache [anonim]

    RTV SI aNTENA 3 NISTE MIZERII-pacat -manipulati si obositori
  • 0 (2 voturi)    
    antena3 (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 8:52)

    marko [anonim]

    Ar trebui judecati si pentru noaptea alegerilor prezidentiale cand au manipulat ...enoriasii lor , cine putea sa se uite in afara de comunistii la asa ceva...de ce? pentru ca l-au dat pe Ponta presedinte cand era clar in toate sondajele posibile iesit Ioannis!
  • 0 (2 voturi)    
    JEGURI (j de la justitie) (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:50)

    un afiliat MAFIEI [anonim]

    Asta e justitia partii de Romania care "si-a castgat tara inapoi" . N-ati vrea sa avem doua Romanii ? Poate ca si cealalta parte de tara vrea sa aiba o justitie...