Parchetul General a clasat dosarul de conflict de interese al lui Klaus Iohannis. Dosarul de la Inalta Curte ramane pe rol

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 12:44 Dosare Juridice

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Procurorii Parchetului General au clasat in data de 18 septembrie dosarul in care presedintele PNL, Klaus Iohannis, a fost acuzat de Agentia Nationala de Integritate (ANI) de conflict de interese in materie administrativa si penala, informeaza Agerpres citand reprezentanti ai Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

ANI a sesizat, in luna august 2013, Parchetul General si a cerut cercetarea lui Iohannis pentru conflict de interese.

Potrivit Agentiei, Iohannis a semnat, la data de 23 decembrie 2010, un contract de prestari servicii incheiat intre Primaria Sibiu si SC Tipografia Honterus SRL, societate comerciala detinuta de Forumul Democrat al Germanilor din Romania (FDGR).

Klaus Iohannis a detinut functia de presedinte al FDGR in perioada 2002 - 2013.

ANI sustinea ca obiectul contractului, semnat cu incalcarea regimului juridic al conflictului de interese administrativ si penal de catre Klaus Iohannis, il constituie servicii de informare si publicitate in vederea implementarii Proiectului (cod SMIS: 4915) finantat din Fondul European de Dezvoltare Regionala (FEDR), Programul Operational: Cresterea Competitivitatii Economice 2007 - 2013 (POS CCE), Axa Prioritara 3 "Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor (TIC) pentru sectoarele privat si public".

De asemenea, Klaus Iohannis a aprobat, in perioada ianuarie - iunie 2011, trei facturi fiscale in vederea efectuarii platilor catre prestator (SC Tipografia Honterus SRL).

In opinia ANI, Klaus Iohannis nu a respectat dispozitiile art. 75, lit. b) si f) din Legea nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali, potrivit carora "alesii locali au un interes personal intr-o anumita problema, daca au posibilitatea sa anticipeze ca o decizie a autoritatii publice din care fac parte ar putea prezenta un beneficiu sau un dezavantaj pentru sine sau pentru: (...) b) orice persoana fizica sau juridica cu care au o relatie de angajament, indiferent de natura acestuia (...) f) o asociatie sau fundatie din care fac parte".

Totodata, potrivit ANI, primarul din Sibiu a incalcat si dispozitiile art. 253 (1) din Codul Penal conform carora "fapta functionarului public care, in exercitiul atributiilor de serviciu, indeplineste un act ori participa la luarea unei decizii prin care s-a realizat, direct sau indirect, un folos material (...) pentru o alta persoana cu care s-a aflat in raporturi comerciale ori de munca in ultimii 5 ani sau din partea careia a beneficiat ori beneficiaza de servicii sau foloase de orice natura, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea dreptului de a ocupa o functie publica pe durata maxima".

Agentia Nationala de Integritate a sesizat Parchetul cu privire la posibila savarsire de catre Klaus Iohannis a infractiunii de conflict de interese, prevazuta de art. 253 (1) din Codul Penal.


Citeste mai multe despre   






















16158 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    jurnalism (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:13)

    Nevermind [utilizator]

    Suna pompos si interesant trei facturi fiscale, dar se poate mentiona cumva si valoarea lor? Asa, ca idee... ca cica este site de stiri si coroborat cu titlul ar putea avea relevanta.
    • +1 (3 voturi)    
      Valoare (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 1:49)

      MihaiArcalean [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      Valoarea contractului cu tipografia FDGR (e o tipografie foarte buna, I can relate) pentru acel proiect european se ridica la...tine-te bine...2.250 EURO!
  • +10 (30 voturi)    
    . (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:23)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    bun. sper ca iohannis să fie viitorul președinte. e un exemplu de normalitate într-o țară total debusolată.
  • +8 (22 voturi)    
    . (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:03)

    uzu [utilizator]

    Johanis poate sa ajunga presedinte numai datorita faptului ca o partea a populatiei cu drept de vot intelege ce țcalitatiȚ are ponta, dar nu pentru ce e el si ce poate aduce el. mai mult pentru faptul ca este perceput ca si cel care se va bate in turul 2 cu ponta. insa singurul candidat la presedentie care pana la ora asta are ceva de spus este Monica Macovei.
    • -1 (7 voturi)    
      pe mototcicleta ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:17)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      nu ?
      • +2 (2 voturi)    
        e o idee (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:49)

        ernst [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        de ce nu pe motocicleta. pana la urma si aia pe doua roti voteaza, nu? trebuie sa inghiti multe broaste ca sa ajungi presedinte. mai ales intr-o tara de mancatori de broaste. totul e sa sti unde sa te opresti. caci ceva voturi s-ar toarce si dintr-o aparitie live cu salam si vijelie [evident, la maruta, nu mai intrebati, unde altundeva]
    • +4 (12 voturi)    
      Parerea mea (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Monica Macovei e mult prea conflictuala pentur functia de presedinte. Verticalitatea a ajutat-o in lupta pentur justitie independenta, dar nu o poate ajuta ca si presedinte. E de 2 ori mai incapatinata decit Basescu. Parerea mea e ca cel mai potrivit ar fi fost predoiu. A fost ministrul judtitiei din 2008 pina-n 2012 si nu s-a certat c nimeni. Iar justitia in timpul asta a fost cu adevarat independenta.
      Si cele de mai sus le spune cineva care va vota totusi cu macovei in primul tur, mai mult pentru a arata noului PNL ca nu partidul e ala care conteaza pentru publicul de dreapta, ci candidatul. In turul doi voi vota, bineinteles, cu Johannis. Chiar daca si mie mi se pare nitel cam depasit de functia de presedinte. Dar decit un mitoman inconstient ptrecum Ponta, mai bine Johannis.
      • +5 (7 voturi)    
        . (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:03)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        lasă, că predoiu o să fie bun în calitate de prim-ministru.
        • 0 (0 voturi)    
          Om vedea (Luni, 29 septembrie 2014, 11:32)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

          Nu stiu cite cunostinte economice are Predoiu. Ca daca da peste tot felul de consilieri din astia care cred ca economia scade sau creste dupa cum muta ei impozitele, fara sa creasca calitatea infrastructurii (legislativa, financiara, rutiera, etc) n-o sa iasa nimic bun.
    • +3 (7 voturi)    
      . (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:21)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Tare as vrea sa vad ajuns presedinte pe unul care are "de facut" si nu doar "de spus" ceva.
    • +9 (11 voturi)    
      votez Macovei.. de ce ? (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:22)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      pacat de Macovei, dintre candidati pare cea mai promitatoare.. În 2012 a elaborat 35 de rapoarte adoptate în plen, fiind cel mai activ raportor dintre cei peste 750 de europarlamentari - prin comparatie cu dânsa ceilalti candidati par niste adormiti, mai putin Klaus avand si el ceva realizari.. restul doar vorbe si promisiuni.. Eu cred ca la alegerea candidatului ar trebuie sa ne uitam la realizari, la fapte, si nu la vorbe, promisiuni.. Pe langa lucrurile astea Macovei candideaza ca independent, nu ar ramane datoare multor personaje dubioase daca ar ajunge presedinte
    • +1 (7 voturi)    
      true (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:35)

      stork [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Corect, este singura care are ceva de spus, si care a facut ceva care sa-i sperie pe corupti. Ca nu degeaba a fost minustru al justitiei si a modificat legislatia, de am intrat in UE si de incep acum sa intre coruptii la parnaie chiar si cu PSD-ul la guvernare.
      Daca ne si uitam cum se strang voturile pentru candidatul PNL (actualmente ACL, inainte membru USL in 2012, ca sa nu uitam): li se pune in fata angajatilor din firmele cu patroni PNL-isti o lista cu datele din buletin precompletate, iar daca nu semneaza, nu isi primesc salariul. Intrebati numai la S.C. Agache S.R.L.
      • +2 (6 voturi)    
        mincinosule! (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:06)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui stork

        "inainte membru USL in 2012, ca sa nu uitam".
        Pe bune?! Era Johannis membru PNL sau USL in 2012? "Ca sa nu uitam", faci incercari jalnice de manipulare, sa-ti fie rusine!
        • -1 (5 voturi)    
          clarificare (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:33)

          stork [utilizator] i-a raspuns lui auch

          Contextul conteaza mereu: PNL se cheama actualmente ACL si a fost membru USL.

          Ideea este ca e important cu cine te asociezi, pentru ca spune multe despre tine. Aici ma refer la Klaus Werner Iohannis.

          Sunt incercari de informare, nu de manipulare. Nu multa lume stie ce se intampla intr-o firma privata in preajma alegerilor.
          • 0 (4 voturi)    
            atunci sa vedem (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:32)

            auch [utilizator] i-a raspuns lui stork

            MM a facut parte din PDL care s-a tras din PD care provine din FSN, ala cu mineriadele; logic, MM are si ea partea ei de vina in astea, nu? Mai mult, PD a guvernat impreuna cu PNL, care ulterior a facut parte din USL (desi nu mai face), ba chiar si cu PC, in guvernul Tariceanu, deci MM a fost colega de cabinet cu PC si stim ca membrii guvernului raspund in solidar, iar mai apoi acelasi PD (de data asta PDL) a guvernat impreuna cu PSD-ul, actual mult hulit prim-ministru fiind ministru in respectivul guvern.
            Si putem continua, daca asta este linia aberanta pe care va doriti sa o urmati :)
            • -3 (5 voturi)    
              asocieri si disocieri (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 1:26)

              stork [utilizator] i-a raspuns lui auch

              Werner e inca in ACL, fostul PNL, fost membru USL. Luiza e independenta.

              Unde e aberatia?
          • 0 (4 voturi)    
            perfect (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:50)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui stork

            deci conform logicii tale, macovei = udrea, nu? sau poate macovei = eba? sau base= iliescu? eh... asocierile astea si memoria scurta aplicata unidirectional
            • -3 (3 voturi)    
              utopic (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 1:32)

              stork [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Asocierea nu inseamna identitate. Nu poti pune semnul "=" intre doua persoane.

              Elaboreaza pe ce ai scris mai sus, te rog: "macovei = udrea", "macovei = eba" si "base= iliescu". Ce logica ai aplicat, de spui ca e a mea?
              • +1 (1 vot)    
                propriile tale cuvinte (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 13:00)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui stork

                " Ideea este ca e important cu cine te asociezi, pentru ca spune multe despre tine. Aici ma refer la Klaus Werner Iohannis."

                Suficient de elaborat? Ca sa nu mai amintesc si de mentionarea traseului pnl prin usl. Aplica si la oameni. La asta m-am referit cu logica. Si cum tu ai spus, am presupus ca e a ta. Asta daca nu ai scris dupa dictare, caz in care mea culpa.
    • +1 (5 voturi)    
      defapt (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:57)

      stork [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Defapt nici nu conteaza cu cine votam noi, individual, in ziua votului, pentru ca un singur vot nu conteaza, cand diferentele dintre candidati sunt de zeci de mii de voturi sau sute de mii de voturi. Ceea ce conteaza esta ca daca eu am o optiune de vot argumentata, sa o impartasesc cu cat mai multa lume (familie, prieteni), pentru ca, daca argumentele mele sunt valide, sa voteze si altii cum votez eu si sa initieze si ei la randul lor discutii argumentate cu prietenii lor, etc. Asta inseamna pentru mine sa votez.
  • 0 (2 voturi)    
    Justitia schioapa (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:15)

    robinud [utilizator]

    Ma bucur pentru Iohanis insa nu vad nici o normalitate cand clasarea vine dupa interventia, de bun simt, a lui Cristoiu de la Realitatea. Pe aceasta cale il rog pe dl.Cristoiu sa se exprime si in sprijinul salariatilor disponibilizati de la Hidroelectrica cei care dupa 1 an de asteptare sa se judece dosarul, acum asteapta sa se pronunte "minunata" justitie care a amanat deja de 3 ori pronuntarea.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu credeti ca ar trebui sa explicati putin? (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:26)

    LiviuX [utilizator]

    Nu toti sunt juristi, iar daca sunt doctori in drept ca ponta e si mai bine sa explicati. Cum adica a fost clasat dar ramane pe rol? Eu credeam ca daca un dosar e clasat, gata, ai scapat.
    • +2 (4 voturi)    
      Nod în papură... (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:08)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Loviturile de teatru din ultimele zile dovedesc, dacă mai era nevoie, că se fac eforturi, vizibile și de pe lună, pentru a-I scoate din joc pe Iohannis, candidatul cu cele mai mari șanse de câștig. Cât de legale sunt „eforturile” astea, ce mai contează pentru noi, muritorii de rând? Să ne trăiască Serviciile care „veghează”, lucrează, gândesc pentru noi... !
    • 0 (2 voturi)    
      Dosarele lui J (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:15)

      DorianG [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ani a formulat mai multe cereri împotriva lui J. Prin una dintre ele solicita cercetarea penală a lui J. Din păcate, ziaristul în loc să menționeze motivul pentru care s-a dispus clasarea, adică litera din Codul de procedură civilă care a stat la baza emiterii deciziei de clasare, nu face altceva decât să reia comunicatul ANI referitor la acuzare. Sper că e doar o scăpare din neștiință.

      Altă cerere formulată de ANI are caracter civil și se află acum pe rolul ICCJ. Această ultimă cerere rămâne în continuare pe rol. Ziaristul nu ne spune dacă cele două cereri au avut la bază aceleași fapte pentru a vedea dacă soluția din penal poate influența decizia instanței civile.
  • +6 (10 voturi)    
    Un pic de context (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:49)

    gaspy [utilizator]

    Ca sibian si designer, vă spun că Honterus e probabil cea mai bună tipografie din oraș. Nu o zic pentru reclamă, ci pentru context. Dacă aș avea de tipărit ceva care să fiu sigur că iese bine la tiraj mare, eventual detalii gen poze lăcuite, emboss, tăieturi rotunde, etc., la ei aș apela.

    În contextul ăsta decizia primăriei de a da contractul celor de la Honterus e absolut normal.
  • +3 (7 voturi)    
    Asa si? (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:34)

    Dragos.C [anonim]

    Daca il scoateti pe Johannis din cursa pentru prezidentiale s-ar putea sa se lase cu proteste ample.
  • 0 (0 voturi)    
    Being Tapalga (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 8:54)

    Thetis [utilizator]

    Ma dezamagiti, domnule Tapalaga: vorbiti despre "romani" si "sasi", la fel de bine ati fi putut vorbi despre "tigani" sau "rromi", dar cand ajungeti la ei poate ati invatat sa nu generalizati si categorizati! Oricum, credeti ca ne intereseaza ce categorii si ce generalizari aveti dumneavoastra in cap? Ce credeti dumneavoastrra ca stiti despre cum gandesc, ce apreciaza unii si altii? Acesta este rolul pe care vi-l asumati acum in prag de campanie? In loc sa dati exemplu de analiza profesionala a candidatilor, ii infundati pe cititorii dumneavoastra in tipare de gandire pe care o mimima scoala moderna de jurnalism ar fi trebuit sa va invete ca sunt tabu. Site-ul hotnews ar trebui sa uneasca oamenii in solutia cea mai putin nefericita pentru Romania, indiferent ca sunt "romani", "sasi", "ardeleni" sau "regateni". Una din aceste solutii este Johannis. Va place sau nu, este ceea ce ne trebuie, pentru o vreme.
  • -2 (2 voturi)    
    cine minte oare ? (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 10:36)

    georgemarian [utilizator]

    La Realitatea TV a spus ca dosarul ANI se refera la un contract cu o societate regionala de apa creata in Sibiu in al carui Consiliu de conducere ar fi fost, si in felul acesta societatea fiind regionala nu are treaba cu conflictul de interese, pacat ca parea un om serios la prima vedere excluzand perioada cand erea propus prim ministru de PSD cu ajutorul lui Voiculescu
  • 0 (0 voturi)    
    Ironia sortii... (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:09)

    Gornistul [utilizator]

    ...face ca pentru scoaterea din lupta a lui K.I. sa fie interesati si Ponta si Basescu. Primul pentru ca, in ciuda unei false stari de siguranta pe care o joaca el si PSD-ul, ii este o frica teribila de K.I ., iar al doilea pentru ca prin eliminarea acestuia, i-ar face drum lui E.U. in turul 2.
    Prin asta s-ar putea repeta istoria din 2000 cand a fost votat Iliescu, considerat atunci ca raul cel mai mic. Dar multi spun acum ca varianta cu Vadim Tudor din 2000 nu ar fi fost mai rea decat cea cu Iliescu...