Cseke Attila: Spitalele care nu fac cerere de transformare in camine de batrani nu primesc bani de la 1 aprilie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 20:30 DoctorH - DoctorH Actualitate

Spitalele care pana la 1 aprilie nu fac cerere la Ministerul Muncii pentru transformare in camine de batrani nu vor beneficia de fondurile din programul institutiei, pana acum fiind inregistrate sapte astfel de solicitari, din totalul celor 67 de unitati propuse pentru reprofilare, a declarat marti ministrul Sanatatii, Cseke Attila.

"Pana acum, la Ministerul Muncii sunt inregistrate sapte solicitari. Eu cred ca pana la 31 martie vor mai fi depuse astfel de cereri, altfel, dupa 1 aprilie aceste unitati propuse spre reprofilare nu vor putea primi bani de la Ministerul Muncii. Chiar daca unitatile nu au internati varstnici, ele vor primi bani de la Ministerul Muncii daca s-au inscris in acest program", a spus ministrul Sanatatii, potrivit Mediafax.

Spitalele reprofilate au la dispozitie 90 de zile, timp in care sa faca acreditarea ca unitate pentru persoanele varstnice, apoi plata va fi facuta dupa criterii stabilite de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale (MMFPS) pentru aceste tipuri de unitati, a adaugat ministrul Sanatatii.

El a precizat ca personalul din unitatile sanitare care se vor reprofila in camine va fi redistribuit in trei etape, incepand cu 4 aprilie, iar plata personalului va fi facuta de catre unitatile primitoare.

Redistribuirea se realizeaza pe baza optiunilor personale pe locurile vacante anuntate de Ministerul Sanatatii pe site-ul institutiei.

Optiunile angajatilor sunt centralizate de catre managerul unitatii, care pana in 30 martie le prezinta Directiei de Sanatate Publica Judeteana.

In zilele de 4 si 5 aprilie, Directiile de Sanatate Publica vor realiza redistribuirea personalului in unitatile din judet. In 14-15 aprilie se va face redistribuirea in judetele limitrofe. Potrivit Ministerului Sanatatii, procesul trebuie sa se incheie in 28-29 aprilie, cand se va trece la redistribuirea la nivel national.

Ministerul Sanatatii a anuntat ca 678 de medici si 2.086 de asistenti medicali pot opta pentru posturi in cadrul caminelor pentru persoane varstnice nou infiintate sau pentru posturile vacante din sistemul sanitar pe aceeasi specialitate.

Guvernul a aprobat, in 9 martie, la propunerea MS si a MMFPS, un program care vizeaza dezvoltarea unei retele de camine pentru persoane varstnice, finantate de la bugetul de stat.

Programul "Dezvoltarea retelei de camine pentru persoanele varstnice" se adreseaza in primul rand autoritatilor administratiei publice judetene si locale, care pot decide pana in 31 martie daca se inscriu in acest program si doresc infiintarea de camine prin transformarea a 67 de spitale pe care le au in subordine. In cazul in care autoritatile locale nu solicita intrarea in acest program, vor suporta din propriile cheltuieli sustinerea unitatii sanitare propuse pentru reprofilare.


Citeste mai multe despre   






















1799 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    abureala (Marţi, 29 martie 2011, 20:59)

    acelasi eu [anonim]

    In tara asta se promoveaza numai pentru batrani, deci din 67 de unitati spitalicesti facem 67 de camine pentru batrani, dar de viitorul tarii cine are grija sa il dezvolte ??? Sau dupa noi potopul ??? De ce nu se fac si camine pentru copii orfani , pentru copii abuzati pentru mame abuzate , etc ??!!! Pai numai bosorogii au dreptul la viata in tara asta ??!!! Vai si amar de noi nici peste 100 de ani nu ne vom depasi starea aceasta de ineptie , tot ce se da numai pentru pensionari, batrani, biserica etc, in schimb luam la nou nascuti laptele !!
    • +1 (1 vot)    
      ca la noi (Marţi, 29 martie 2011, 23:33)

      ...escu [utilizator] i-a raspuns lui acelasi eu

      ..ei sunt marea masa de votanti....
  • 0 (2 voturi)    
    Spitale transformate in azile (Marţi, 29 martie 2011, 21:19)

    Nely Alu Albu [anonim]

    "Cam nerozi maica" vorba bunicii,sa-i dea dumnezeu sanatate si zile multe,ca prostalaii astia nu au bani de medicamente si de doctori dar AU BANI de CAMINE DE BATRANI si de asistonte si infirme,ca TOT ALA ESTE BUGETUL si BANII TOT DE ACOLO se duc ,oriunde este acelasi lucru si ...aceeasi punga,numai buzunarul difera !
  • -3 (3 voturi)    
    Bravo (Marţi, 29 martie 2011, 22:45)

    drak latinu [utilizator]

    Bravo . Trebuie sa vina un minorutar bozgor sa faca curat dar cum este si tara lui : bravo
  • 0 (2 voturi)    
    minciuni (Marţi, 29 martie 2011, 22:46)

    bobaru primar [anonim]

    nu le-ar fi rusine sa transforme spitale orasenesti care au dotare, medici, asistenti şi restul personalului ca sa nu mai vorbim de bucatarie cu dotarea si personalul care se ocupa de meniul penrtu bolnavi, spalatorie, aparatura medicala nu neaparat de ultima generatie cum au spitalele PDL-istilor, dar se descurca.
    Ce inseamna amenintarile ca le inchide ca nu le mai acorda finantare...
    Pe cine minte nesimtitul asta de ministru.
    Mai nou i se spune reprofilare ce elegant!!!
    Sa finanateze si sa achizitioneze programe care sa nu poata fi fraudate, sa nu se poata plati doctori are pretesteaza servicii catre morti...
    Mi-e scarba de ce se intampla intr-o Romanie care nu mai are conducxatori si institutional nu mai reprezinta nimic pe plan national si mondial.
    • 0 (0 voturi)    
      oricum le vor inchide in curand pe multe... (Miercuri, 30 martie 2011, 11:06)

      lili [anonim] i-a raspuns lui bobaru primar

      dintre ele ca nu vor mai avea medici, trebuie adusi medici ca pleaca pe capete..... iar transformarile in camine de batrani se fac in functie de influenta pe care PDListii din zona respectiva o au in fata Dlui Boc si a Dlui Cseke.... In Brasov erau propuse ptr transformare spitalele din Codlea, Victoria si Fagaras si nici azi nu se stie care va fi soarta lor, dl Scripcaru influent membru de PDL a intevenit mai sus si inca sunt discutii si o varza de nedescris!! Ziarele locale scriu despre "bulibaseala" transformarii acestor spitale in camine de batrani, asa cum este proiectul MS..... Medicii recunosc necesitatea reformarii sistemului medical romanesc dar se pare ca pe ei nu i-a intrebat nimeni nimic, reorganizarea vine de la Bucuresti:
      „Că este nevoie de o reorganizare e clar, problema este ce faci cu spaţiile respective. Mai ales în cazul spitalelor apropiate de Braşov, de unde pacienţii cu situaţii mai grave ajung tot la Judeţean. Este o exagerare însă să faci în toată ţara 677 de cămine de bătrâni. Nu este deloc productiv, dar trebuia mai întâi să extinzi structurile Spitalului Judeţean, să întăreşti Unităţile de Primire Urgenţe. La Codlea şi Săcele se pot face spitale de recuperare, spitale de o anumită specialitate, de bolnavi cronici, cum este Oncologia, degrevând Judeţeanul, dar nu azile”, a punctat şeful medicilor braşoveni.
  • 0 (2 voturi)    
    alternative la cerere (Marţi, 29 martie 2011, 23:11)

    cititor [anonim]

    eu cred ca mai bine anuntul s-ar adresa bolnavilor. Cine nu solicita sa fie eutanasiat nu va mai primi medicamente si mancare. Ar fi mai simplu si mult mai practic
  • 0 (0 voturi)    
    reforme (?) (Miercuri, 30 martie 2011, 12:45)

    osiris [anonim]

    Degeaba urlati. In 21 de ani nimeni nu a facut absolut NIMIC in sanatate, in afara de deservirea clintelei cu contracte grase.

    Asta macar misca ceva, desi ma cam indoiesc ca poate face ceva viabil din mormanul de balegar pe care l-a primit cadou.