UPDATE O tanara din Ploiesti, diagnosticată cu virusul AH1N1, a murit în urma unui stop cardiorespirator - al treilea deces de gripa noua in acest an

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 18 ianuarie 2011, 9:53 DoctorH - DoctorH Actualitate

O femeie din Ploiesti, internata saptamana trecuta la Spitalul de Obstetrica si Ginecologie, si care a fost diagnosticata cu virusul A/H1N1, a decedat marti dimineata in urma unui stop cardiorespirator, transmite Agerpres. Este al treilea deces inregistrat in Romania in acest an, provocat de gripa noua. In cursul diminetii, autoritatile din Iasi au confirmat ca o femeie din localitate a murit din cauza virusului AH1N1. Luni, conducerea Directiei de Sanatate Publica din Iasi a anuntat ca un barbat in varsta de 60 de ani, diagnosticat cu gripa AH1N1 si internat in stare grava la Spitalul de Pneumoftiziologie din Iasi, a decedat. Ministerul Sanatatii a precizat, pe 12 ianuarie, ca in Romania nu exista focare epidemice de gripa, fiind diagnosticate, in perioada 3-9 ianuarie, trei cazuri de gripa de tip AH1N1 si unul de tip AH3N2, care au fost izolate.Femeia din Ploiesti a fost internată la Spitalul de Obstetrică şi Ginecologie miercurea trecută, fiind însărcinată în 28 de săptămâni. Managerul spitalului, dr. Călin Boeru, a declarat ca femeia a suferit o intervenţie de întrerupere terapeutică de sarcină, după ce laboratorul Institutului Cantacuzino a confirmat infectarea acesteia cu virusul A/H1N1.

În urma intervenţiei, fătul a decedat, iar tânăra a rămas internată şi izolată la Terapie Intensivă sub tratament şi ventilaţie mecanică. Ea a decedat marţi dimineaţă în urma unui stop cardiorespirator

Marti dimineata, autoritatile din Iasi au confirmat ca o femeie in varsta de 29 de ani, care suferea de mai multe boli cronice, a murit de gripa noua.

Decesul a intervenit sambata, insa prezenta virusului a fost confirmata doar marti.

"Femeia in varsta de 29 de ani a fost internata, in cursul zilei de vineri, in stare foarte grava la Sectia de Terapie Intensiva din cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgente 'Sf. Spiridon'. S-au constatat mai multe boli cronice si, avand in vedere si insuficienta respiratorie a bolnavei, sambata dimineata i s-au recoltat probe ce au fost trimise la Institutul Cantacuzino din Bucuresti", a declarat Marius Voicescu, purtatorul de cuvant al Directiei de Sanatate Publica Iasi, citat de Agerpres.

Luni, conducerea Directiei de Sanatate Publica din Iasi a informat ca alti doi ieseni sunt diagnosticati cu gripa AH1N1 - o femeie de 34 de ani intoarsa recent din Italia si un barbat de 30 de ani care a contractat boala in municipiul Iasi. Starea celor doi pacienti este buna, femeia fiind internata la Spitalul de Boli Infectioase din Iasi, in timp ce barbatul nu a necesitat spitalizarea.

Barbatul care a decedat fusese internat in stare grava la inceputul anului, fiind ulterior diagnosticat cu gripa de tip AH1N1. Medicii spun ca el se intorsese de putin timp dintr-o vacanta in Egipt, iar la scurt timp a inceput sa se simta rau.

Ministerul Sanatatii a anuntat, pe 12 ianuarie, ca in Romania nu exista focare epidemice de gripa, fiind diagnosticate, in perioada 3-9 ianuarie, trei cazuri de gripa de tip AH1N1 si unul de tip AH3N2, care au fost izolate.


Citeste mai multe despre   























3248 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Oh nu, nu iar! (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:10)

    Wasile [utilizator]

    În primul rând, condoleanțe.

    În următoarele rânduri:
    "Potrivit informatiilor, femeia in varsta de 29 de ani care a murit suferea de mai multe boli cronice."

    Probabil a avut și un accident de autorurism, a fost și malpraxis în spital, și tot se zice că a murit de "gripa nouă". Ce este asta nouă? Este tot aia veche, cu porcina? Sau aviară? Sau măgărească?

    Vă rog, terminați cu asemenea știri pe prima pagină. Dacă vreți, faceți un alt site, ipohondru.hotnews.ro, și puneți acolo asemenea știri...
    • +3 (9 voturi)    
      Iar si iar ! (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:04)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Stai sa apara la rampa sinistrul-penal Strainu-Cercel !
  • +8 (14 voturi)    
    Iar vor astia sa faca bani pe seama fraierilor ? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 11:32)

    Frankie [utilizator]

    Companiile farmaceutice vor sa se imbogateasca, asa suna ptr mine aceasta stire...
  • +6 (8 voturi)    
    ar fi interesant (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:39)

    ady [anonim]

    un studiu referitor la influenta televiziunilor mogulilor asupra locuitorilor din aceste zone care petrec ore in sir la tv si legatura cu sistemul imunitar..
    • -3 (9 voturi)    
      si mai interesant ar fi (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:21)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ady

      un studiu referitor la influenta guvernului Boc - Udrea si a presedintelui "Sa traiti bine!" Basescu asupra sistemului imunitar, in urma batjocoririi fara pic de bun simt a tuturor cetatenilor nepedelisti ai acestei tari!
      E bine asa postacule?
  • +3 (7 voturi)    
    rata (Marţi, 18 ianuarie 2011, 12:41)

    coco [anonim]

    sinuciderilor este mare in Iasi ..este oare posibil datorita psd-ului care a dominat si domina aceasta zona si-a pierdut din putere iar oamenii sunt ca oile?
  • +8 (8 voturi)    
    Apel! (Marţi, 18 ianuarie 2011, 13:40)

    AlinNeculai [utilizator]

    Nu va faceti vaccinul! Extraterestrii reptilieni si crocobaurieni care sunt printre noi, uneltesc sa ne omoare.
    Trebuie sa existe selectie naturala. Doar suntem 7 miliarde.
    • -2 (6 voturi)    
      Pentru Plusaci. (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:28)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      Plusacii antivaccinisti sa se bucure acum. Daca femeia aia ar fi putut trai de la 23 la 83 de ani inseamna ca a fost privata de 60 de ani de viata. Plusacii Antivaccinisti de Hotnews pot fi multumiti si le garantez ca 2 ani macar din viata femeii au fost luati de ei.
      Nu mai incurajati prostia! Nu in acest domeniu.
      • 0 (4 voturi)    
        Cata (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:32)

        xolv [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

        Cata precizie matematica in evaluarea vietii!.
        Cata ignoranta pe noi sa nu ne vaccinam!
        Se pare ca vaccinul ar fi la fel de benefic pentru umanitate precum antibioticele dupa ipoteza dvs!
        • 0 (6 voturi)    
          Se pare ca ? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:45)

          AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui xolv

          Se pare ca habarnisti comenteaza de-aiurea, alti habarnisti puncteaza, influenteaza anumite decizii ale persoanelor mai suferide cu neuronii care ajung sa moara.
          Referitor la intrebare raspunsul meu este nepoliticos dar justificat: se pare pe dracu'! Eu vorbesc de influentarea deciziilor in ceea ce priveste vaccinul gripal, nu spun nimic de antibiotice, nu spun nimic de altceva. Daca primiti de la doctor o reteta cu antibiotic si nu il folositi pentru ca-l banuiti ca este crocobaurian, treaba dumneavoastra, infectia nu va evolua de asa natura ca gripa asta. Veti ajunge la spital, si va vor baga aia perfuzii cu antibiotice in extremis, in ciuda convingerilor dvs crocobauriene. Dar nu plusati de-aiurea in probleme pe care nu le cunoasteti. Sunt categorii de risc ce ar fi trebuit sa se fi vaccinat si nu s-au vaccinat din cauza manipularii media. 2 ani din viata, in care ar fi ras de nazbatiile copilului, s-ar fi plimbat sub razele soarelui in parc, ar fi fost nedormita din cauza ca plange copilul, doi ani i-ati furat voi cu iresponsabilitatea voastra. De restul anilor sunt vinovati alti iresponsabili, care se pricep la fotbal si medicina.
          • 0 (0 voturi)    
            lamuriti-ma si pe mine (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 10:17)

            marius [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

            ce este acest cuvant "crocobaurian"? este inventat? are vreun sinonim?

            ca sa inteleg si eu daca vorbim aici despre lucruri pe care le intelege toata lumea sau pe care le vedeti doar Dvs?

            Multumesc
    • 0 (2 voturi)    
      subscriu (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:31)

      man [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

      ha ha ha, corect
    • +1 (5 voturi)    
      ddd (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:35)

      unu [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

      fa tu vaccin...pt informatia ta...pentru orice om sanatos e mai periculos orice vaccin gripal decat gripa in sine...pentru oamenii batrani sau bolnavi se pune altfel problema
      • +3 (7 voturi)    
        nu gandim (Marţi, 18 ianuarie 2011, 15:00)

        abc [anonim] i-a raspuns lui unu

        eu mi-am facut vaccinul, inca de anul trecut, si uite ca traiesc bine mersi, si nici n-am fost gripat. A, si sunt si tanar. Sfaturile astea cu "nu faceti" vin din prea multa nestiinta. Macar tineti-le pentru voi! Urasc prostia asta dusa la extrem, Mai intai informati-va, si apoi dati-va cu parerea.
        • 0 (4 voturi)    
          Hai mai (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:08)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui abc

          Eu nu mi-am facut vaccinul si tot nu am fost bolnav si nici nu intentionez. Ce usor tragem concluzii.
          • 0 (0 voturi)    
            Ai rabdare... (Marţi, 18 ianuarie 2011, 20:28)

            csmede [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            nu te grabi ca vine el viruselul...
            • -1 (1 vot)    
              Rabdarea are o limita (Marţi, 18 ianuarie 2011, 22:09)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui csmede

              Ok, il astept :)
  • +1 (3 voturi)    
    multe nu mai sunt de spus (Marţi, 18 ianuarie 2011, 14:43)

    visio [anonim]

    vedem competenţa doctorilor, indiferenţa lor în faţa suferinţei oamenilor; fac priu că dacă biata fată dădea ceva şpagă totul se rezolva; dacă nu a avut sau era între salarii....dumnezeu să îi odihnească, şi pe ea dar şi pe copilaşul care aştepta cuminte să se nască...încă odată, mulţumiri din ''inimă'' doctorilor şi asistentelor dedicate şpăgii...
    • +1 (1 vot)    
      Cine a sustinut? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 16:13)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui visio

      Ca vaccinul nu este bun,ca sunt smecherii si cate altele,in situatia in care vaccinarea era gratuita?Televiziunile lui Vantu si Voiculescu.Analistii in toate.Chiar ar merita ca CNA sa scoata inregistrarile acestor televiziuni pe aceasta tema si cei care si-au dat cu presupusul incercand sa prosteasca lumea sa fie acuzati de omor.Sa se invete minte odata de a arunca pe piata media tot felul de scorneli apocaliptice.La difuzarea unor stiri aiurea au pus umarul si alte televiziuni ca Prima,OTV.MS si OMS recomanda vaccinarea ,iar televiziunile mentionate si-au facut un tel din a combate asta.Si vinovati nu sunt prezentatorii,ci patronii si directorii care-i obliga sa prezinte denaturat realitatea.
      • -1 (1 vot)    
        n ai inteles nimic (Marţi, 18 ianuarie 2011, 19:24)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui mircea

        e gratis sa il faci, dar fiecare tara a cumparat sute de mii - milioane de doze ! deci statul a platit ca sa faci tu vaccinul gratis !
  • +1 (1 vot)    
    Condoleante (Marţi, 18 ianuarie 2011, 21:14)

    Sandocan [anonim]

    Dumnezeu sa o ierte ! Nu cred ca poate sa existe durere mai mare pentru tata....