VIDEO Senzorul care identifica existenta cancerului realizat de Raluca-Ioana van Staden va fi gata pentru teste clinice in luna noiembrie

de Magda Barascu     HotNews.ro
Luni, 7 iunie 2010, 14:23 DoctorH - DoctorH Actualitate

Senzorul care determina existenta cancerului in corpul uman in mai putin de 6 minute va fi gata pentru teste clinice in luna noiembrie a acestui an. Producerea senzorului care depisteaza cancerul in mai putin de 6 minute la nivel de laborator de cercetare este de sub 1 euro. Instrumentul de testare a senzorului va fi produs de catre MBTelecom.



Raluca-Ioana van Staden a castigat, in cadrul Salonului International de Inventii de la Geneva, Trofeul de Aur al Organizatiei Mondiale pentru Proprietate Intelectuala pentru cea mai buna femeie inventator. Impreuna cu sotul ei, Jacobus Frederick van Staden, cercetatoarea romanca a inventat un "senzor care determina existenta cancerului in corpul uman in mai putin de 6 minute".


Citeste mai multe despre   























653 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    din pacate, nu e asa mare realizare cat ne dorim (Luni, 7 iunie 2010, 13:54)

    Anonim [anonim]

    toata lumea se bucura de aceasta realizare, dar cred ca majoritatea nu inteleg ca nu este leacul pentru cancer asa cum ne dorim cu totii si nici nu ne da mult mai multe sperante de viata.
    de fapt aceasta realizare nu face decat o masuratoare a biomarkerilor care au fost inventati de altii pana acum si singura calitate a acestui senzor (din cate inteleg eu) este ca face aceasta masuratoare foarte repede (6 minute). dar si acest senzor se bazeaza pe biomarkerii de cancer existenti, biomarkeri care sunt foarte slabi in detectia cancerului (au specificitate si acuratete foarte redusa; de exemplu biomarkerul CA-125 poate sa fie mare si asta poate insemna ca ai cancer ovarian sau ca nu ai; singurul test sigur de detectia cancerului este biopsia si acest senzor nu face asa ceva).
    deci in nici un caz acest senzor nu e leac pt cancer. el ajuta la o eventula detectie mai rapida, dar mi se pare ca si acest ajutor e limitat de acuratetea slaba a biomarkerilor folositi (existenti).
    as dori, la fel ca orice al om sa invingem odata pentru totdeauna aceasta maladie crunta, dar din pacate, acest senzor nu ne duce prea departe in directia asta... :(
  • +4 (6 voturi)    
    Uauu.. (Luni, 7 iunie 2010, 14:32)

    Gny [anonim]

    Cred ca ar fi cea mai importanta descoperire a vreunui roman in ultimii 50 de ani de medicina
  • +2 (4 voturi)    
    fals! (Luni, 7 iunie 2010, 14:47)

    zana [anonim]

    la salonul de la geneva medalia de aur a fost luata pentru o inventie mult mai importanta,pampersii impermeabili si pe deasupra si elastici. aveti mari lacune de informare.
  • -1 (1 vot)    
    Mi se pare extraordniar (Luni, 7 iunie 2010, 15:01)

    Alexandru [anonim]

    Cred ca e cea mai importanta descoperire din lume de la penicilina incoace.
  • +2 (2 voturi)    
    Excelent (Luni, 7 iunie 2010, 15:56)

    gigi [anonim]

    Oricat zic unii ca nu conteaza sau minimalizeaza aceasta realizare, mie mi se pare excelenta pt a permite oricui sa faca aceste teste, inclusiv in zonele sarace, plus ca o diagnosticare rapida te poate salva. Sper sa il putem folosi cat mai curand
  • +1 (1 vot)    
    tare mi-e teama ca e un alt "mare" fis (Luni, 7 iunie 2010, 16:05)

    amarin [anonim]

    sper totusi sa nu fie o "inventie" asemanatoare cu pampersii elastici; premiile alea de la geneva au un miros de spaga contra reclama.
  • -1 (1 vot)    
    Teste rapide la cancer, mari dubii!! (Luni, 7 iunie 2010, 20:53)

    bulancea [anonim]

    Dna Staden si sotul sunt cercetatori? Unde? Unde publica articolele stiintifice revizuite de comunitatea cercetatorilor in domeniu?

    Astfel de stiri sunt doar de senzatie, testele rapide sunt bune pentru diabet, alcool, sa vezi daca esti insarcinata, dar nu pentru cancer. Poate peste 100 de ani. Pai va dati seama ce lovitura e pentru cineva care n-are cancer si testul in 6 minute ii zice ca are? Sau are si testul nu-l descopera si cand ajunge ca nu mai are nimic de facut decat pomeni si aghiazme afla ca defapt are cancer?

    Cu un diagnostic de cancer nu e de joaca, iti poate schimba viata. Ce ne facem daca senzorul da chix, cum dau chix multe analize mult mai aprofundate?
  • 0 (0 voturi)    
    cancer.. (Miercuri, 4 august 2010, 5:41)

    EliteKitten [anonim]

    eu nu stiu ce sa zic dar daca chestia asta ar fii pana in vreo 500 de mii si chiar ar merge eu chiar as lua una ca sa fiu sigur... ca in ultimul timp tot am niste problme si nu stiu ce si cum si nu imi permit sa am duc sa fac analize si diagnosticarii care costa milioane..