Proiect umanitar "Stelutele de mare", episodul 8:

David …sau cum sa infrunti leucemia cu zambetul pe buze

de Stelutele de mare    
Miercuri, 21 aprilie 2010, 19:39 DoctorH - DoctorH Actualitate

David
Foto: Vlad Birdu
David are 6 ani. Si o famile care il iubeste. Daca ai ocazia sa petreci alaturi de el cateva minute, deja iti pui intrebarea: “Copilul asta sigur e bolnav?” Alearga, zambeste, sare si viseaza. E plin de energie.

Atat acasa, cat si la spitalul Fundeni, unde vine la tratament, David incearca sa isi petreaca timpul jucandu-se si invatand lucruri noi.

“Cand auzi despre suferinta altora, ii consolezi spunand: “Te inteleg perfect. O sa fie bine!”. Insa, cand ti se intampla tie, realizezi ca nu intelegi de fapt nimic.”

David are leucemie. Aventura din care vrea sa iasa invingator a inceput la gradinita. Educatoarea a observat ca baiatul avea niste vanatai pe corp si a sunat-o pe mama lui. A amenintat-o ca va suna la Protectia Copilului pentru ca David e slabit si plin de vanatai.

Parintii l-au dus la medic, iar acesta i-a trimis la Spitalul Fundeni. Acolo i s-a pus diagnosticul. Au inceput perfuziile, chimioterapia, pierderea parului si noptile albe. Mama a trebuit sa renunte la job, tatal devenind singura sursa de venit a familiei.

Doamna doctor care se ocupa de cazul lui David i-a devenit prietena si i-a promis ca o sa incerce sa il faca bine.

Din nefericire, pentru a se vindeca, baietelul are nevoie de un transplant cu celule stem de la un donator neinrudit, interventie foarte costisitoare.

Insa lucrurile nu arata atat de rau prin ochii lui David. Mami si tati il iubesc, iar el priveste boala ca pe ceva temporar si abia asteapta sa se intoarca la gradinita, loc de care ii este cel mai dor acum.

Daca vreti sa il ajutati pe David sa se intoarca la gradinita:

BCR Sucursala Tunari
RON RO31RNCB0286114120310001
EURO RO04RNCB0286114120310002
Titular: ANGELESCU DAVID IONUT
Telefon Angelescu Paul: 0768/943.901
Telefon Angelescu Nicoleta: 0766/410.444


Un fotoreportaj si alte detalii despre cazul lui David pe
http://steluteledemare.fotografiidefamilie.ro/2010/04/david/

foto: Vlad Birdu; text: Alexandra Dinca

"Stelutele de mare" este un proiect initiat de Isabela si Fotografii de familie si sustinut de HotNews.ro si Q magazine.


Citeste mai multe despre   























1650 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    oameni buni (Miercuri, 21 aprilie 2010, 21:52)

    MirceaA [utilizator]

    mai bine dati numere de teledon sau SMS, ca foarte putini stau sa-si noteze conturile si sa mearga a doua zi la banca. Intotdeauna donez cate 2, 3 euro, dar trebuie sa-mi fie usor s-o fac si la indemana. Multa sanatate copilasului.
  • +3 (3 voturi)    
    SMS!!!! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 22:55)

    axl [anonim]

    dati numere cu sms...e mult mai usor asa...sunt firme de genul UPSTREAM care se ocupa de astfel de plati...contactati si faceti asa.
  • +1 (1 vot)    
    Paypal (Joi, 22 aprilie 2010, 1:37)

    paypal [anonim]

    Ati putea face si un cont la PayPal pentru cei care vor sa doneze din strainatate. Transferurile bancare catre Romania sunt decimate de taxe.
    • +1 (1 vot)    
      PayPal in Romania (Joi, 22 aprilie 2010, 14:20)

      Elm [utilizator] i-a raspuns lui paypal

      Si romanii pot dona prin PayPal! Este o modalitate foarte simpla si mai ales sigura.
  • 0 (0 voturi)    
    Tratarea Leucemiei (Joi, 22 aprilie 2010, 2:40)

    Rudolf Breuss [anonim]

    Va rog sa cautati pe google romania cartea despre Rudolf Breuss. Cititi cartea si o sa intelegeti multe lucruri care nu se spun despre cancer si leucemie. Cartea tradusa e pe un site numit scribd.
    Multa sanatate.
  • +1 (1 vot)    
    subscriu (Joi, 22 aprilie 2010, 9:43)

    emil [anonim]

    Ideii de a face un cont prin care sa putem trimite sms. E mult mai usor si puteti obtine rezultate mai bune. Eu sincer sms as tirmite, la banca... nu merg :|.
  • +1 (1 vot)    
    sms (Joi, 22 aprilie 2010, 13:16)

    bogdan dinca [anonim]

    obtinerea unui numar scurt pentru donatii direct de la companiile de telefonie mobila este destul de dificila, poate si datorita multitudinii de cazuri care au nevoie de ajutor. numere scurte mai ofera si alte companii intermediare, insa comisioanele practicate sunt lipsite de orice urma de decenta.
    in plus, noi incercam doar sa promovam aceste cazuri, fara a ne implica in nici un fel in strangerea banilor.
    online banking-ul este o solutie destul de buna si rapida, daca aveti asa ceva.

    multumim pentru comentarii
    • 0 (0 voturi)    
      david (Marţi, 11 mai 2010, 16:58)

      angelescu nicoleta [anonim] i-a raspuns lui bogdan dinca

      Mai multumim tare mult familiei COPACI , familiei NITA , familiei IOANA ,lui Magda si lui Catalin , Mihaelei , nenea Marcu , GABI ,Luoana Anghel ,si acelor oameni multi care strang banuti la magazinul din Dunarea Albastra ! imi cer iertare Bogdan ,dar nu ma pricep la calculator si am profitat de adresa ta pentru a multumi tuturor acestor oameni ! Nu te supara pe mine ,iti multumesc inca o data desi nu cred ca ne va ajunge viata asta pentru a va multumi pentru tot ce faceti pentru Davidut !
  • 0 (0 voturi)    
    David (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 21:15)

    Mierea Naturala [anonim]

    David are nevoie mai mutl decat oricand de incurajare.
    Daca nu sunteti la curent, va spun ca in septembrie a facut recadere si are nevoie urgenta de o clinica pentru transplant

    O CLINICA ce se poate apuca de prelevat celule de la mama.

    ASTA_I singura sansa...

    Multumim