Presedintele Colegiului Medicilor: Finantarea cabinetelor medicilor de familie a fost transferata pacientilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 18:27 DoctorH - DoctorH Actualitate

Bolnavii vor fi obligati sa finanteze cabinetele medicilor de familie prin coplata si prin banii platiti pentru consultatia fara programare, in urma semnarii noului contract-cadru pe 2010, a declarat presedintele Colegiului Medicilor, la o zi dupa semnarea contractului intre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate si reprezentantii medicilor de familie, potrivit Mediafax. Vasile Astarastoae sustine, insa, ca probleme importante din sistemul sanitar au fost lasate deoparte la semnarea contractului.
  • "Unii medici s-au bucurat pentru coplata si plata fara programare. Dar, din pacate, autoritatile lasa deoparte ceea ce este important in sistem, iar pacientii vor fi obligati sa finanteze cabinetele medicilor de familie prin coplata si banii dati daca vor fi consultati fara programare", a subliniat presedintele Colegiului Medicilor.
  • Vasile Astarastoae a mai precizat ca autoritatile au limitat la 20 numarul de consultatii pe zi, transferand astfel finantarea cabinetului in sarcina bolnavilor: "Daca pana acum, medicii puteau face cate consultatii erau necesare intr-o zi, acum trebuie sa faca 20, iar diferenta de bani va fi suportata de catre bolnavi".
  • Presedintele Colegiului Medicilor mai spune ca introducerea tichetului de sanatate ar fi o idee buna, dar numai coroborata cu solutii pentru protejarea pacientului: "Fara aceste acte pentru protectia pacientului, punctul de vedere al CMR pe coplata este negativ. Statul are obligatia de a scadea mortalitatea si morbiditatea. Dar, din pacate, bugetul ministerelor este constituit pe forta ministrilor si nu pe prioritati. In sistem sunt bani, dar trebuie dirijati spre ceea ce este prioritar".


Citeste mai multe despre   























2791 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Mda... (Joi, 8 aprilie 2010, 18:45)

    Cristi [anonim]

    O mare magarie! In general, medicii de familie sunt cei mai incompetenti medici de pe piata de sanatate din Romania. Ca sa zic asa... Ar fi interesant de observat cum se vor face programarile la cabinetele medicilor de familie. Acestia vor avea tot interesul sa obtina cat mai multi bani de la pacient si vor actiona in consecinta. Sa inteleg ca sistemul de sanatate din Romania s-a privatizat cumva si nu stim noi???? Peste tot platim. CAS-ul este retinut din salariu... Chiar nu inteleg de ce naiba mai platim o cotizatie care nu se mai regaseste deloc in serviciile medicale la care suntem nevoiti uneori sa apelam. Din pacate.
    • 0 (0 voturi)    
      Magaria e in curtea altcuiva (Joi, 8 aprilie 2010, 19:29)

      Neutron [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Are tupeu vreun guvern sa spuna daca toti banii platiti la CAS, ajung intr-adevar la sanatate? Nu cred. Asa ca daca vrea cineva sa faca gargara si sa dea cu noroi, mai bine ar vedea daca si-a ales tinta corecta. Este incredibil cum reuseste actuala putere sa invrajbeasca oamenii intre ei, aruncandu-si pisicile moarte in curtea unora sau altora. Pacat ca mai sunt creiere care sa ii creada. Puturosii satului invrajbiti de comunisti impotriva chiaburului care-si muncea pamantul si avea cal si caruta erau mici copii pe langa unii atot-cunoscatori de astazi...
    • 0 (0 voturi)    
      zau (Joi, 8 aprilie 2010, 22:01)

      medic de familie [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Ce competente ai ca sa sustii ca medicii de familie sunt cei mai incompetenti? Eu spun ca dumneata in meseria dumitale (daca ai vreuna) esti incompetent. E corect? Ai impresia ca spitalele sunt pline de competente medicale? Gresesti grav. Extrem de multi medici au ajuns acolo pe spaga si protectie. Sunt pline spitalele de basarabeni. Cum crezi ca au ajuns acolo? Ce comisii si cu ce pret au acceptat aceste diplome si implicit competente? Medicii de familie sunt in situatia de a inghiti toate tarele sistemului medical. Sunt in situatia de a plati salarii la cca 25000 de asistenti, de a intretine din venitul lor vreo 10000 de cabinete(utilitati, impozite, taxe). Sumele care se vehiculeaza pe la televiziunile de doi lei din omania sunt sumele pe cabinet nu veniturile medicului. Un medic de familie cu cca.2000 de pacienti in 2009 a castigat in medie net pe luna colosala suma de 2500 de lei. Daca te-ai informa innainte de a emite ineptii ai vedea ca incidenta multor boli (hepatita, TBC) a scazut simtitor de la infiintarea acestor cabinete, ai vedea ca numarul de cazuri tratate in spitale a scazut si implicit costurile aferente. Starea de sanatate a populatie cu toti indicatorii aferenti s-a imbunatatit evident si meritul revine in principal medicinei primare (incompetentilor dumitale).Problemele sunt din pacate in spitale, acolo unde dai mata spaga si de aceea ti se pare ca-s competenti. Acolo unde risipa si jecmaneala au atins cote fara precedent. Poate din cauza competentei prea mari. Ia spune dumneata ce spaga ai dat in ultimii ani la medicul de familie, daca te-ai prezentat la controlul anual obligatoriu (dovada de civilizatie) si concret ce te face sa afirmi ca medicul dumitale de familie e incompetent si ce te opreste sa te inscrii la altul.
  • 0 (0 voturi)    
    platim 'taxa de solidaritate'? (Joi, 8 aprilie 2010, 18:55)

    urania [utilizator]

    Corect, finantarea o facem tot noi, cei care platim si asigurarile de sanatate, indiferent ca lucram sau suntem la pensie! Care asigurari? Ni se spune acum ca aceasta contributie pt acces la sistemul de sanatate este, de fapt, o' taxa de solidaritate'. De ce nu ni s-a spus asta si acum niste ani, ca platim ca sa fim solidari si nu ca sa avem acces gratuit la sistemul de sanatate si atunci cand vom trece in categoria 'pensionarilor', a acelor nenorociti care stau cu mana intinsa in timp ce toti cei aflati inca 'in campul muncii' ne sustin pe noi, trantorii!! As fi curios sa vad care este repartitia tuturor fondurilor acumulate din taxa asta de solidaritate, ca de sanatate nu mai poate fi vorba! O mare bataie de joc si o pasare a greului tot pe spinarea celor multi,dar si prosti!
  • +1 (1 vot)    
    Sistemul mortii subite (Joi, 8 aprilie 2010, 18:55)

    noodles [utilizator]

    Sa fim sanatosi...asta e important.
    O auzim mai la fiecare ramas bun, iar acum ne-a fost bagata clar si tare: vreti sanatate? Sa fiti sanatosi...
    Ce bine ar fi daca am putea sa ne prevestim bolile si urgentele...am stii cand sa ne programam. Nu de alta, dar sa nu fim cel de-al 21-lea pacient pe ziua respectiva.
    Lasam la o parte faptul ca marea parte dintre noi muncim, si ne permitem o vizita la medic undeva in pauza de masa (cei care o avem) sau candva seara..., cand cele douazeci de consultatii sunt de mult "folosite" de batranei pensionari a caror cos de griji tocmai s-a imbogatit cu grija de a sta la coada doctorului de dimineata. Nu era de ajuns ca ii batjocoriti lunar cu cozi la compensate, sau ca ii trimiteti acasa la sfarsit de luna ca s-au terminat fondurile de la CAS.
    Daca bataia de joc ar fi culoare, am avea un drapel din patru culori.
    Ati fi putut invata dintr-un sistem cat de cat pus la punct. Exista o strategie prin care coplata inseamna plata semestriala a unei sume de aproximativ 10 euro, urmand ca orice alta consultatie, la oricare alt doctor sa fie gratuita.
    Cum puteti avea tupeul de a cere coplata pe consultatii neprogramate? Cum aveti tupeul sa ne spuneti ca banii platiti de noi cu un scop sunt directionati dupa pohta ministrilor ce au pohtit?
    "bugetul ministerelor este constituit pe forta ministrilor si nu pe prioritati."
    M-am saturat de compromisuri si de mizerii de moment. Ma rog doar sa se sparga odata buboiul de puroi numit coruptie, si bataia asta de joc la adresa oamenilor cinstiti sa inceteze.
    Sa fiti sanatosi...
  • 0 (0 voturi)    
    cata nesimtire au unii? (Joi, 8 aprilie 2010, 19:18)

    mircea [anonim]

    Infiintarea medicilor de familie,trebuia sa determine o reducere a cheltuielilor in sistemul de sanatate.Nu mai spun acum ce trebuiau sa faca medicii de familie si nu au facut,dar pentru-ca masura nu au adus rezultatele scontate,ba din contra,cred ca masura ar trebui abandonata si sa se revina la sistemul anterior.Si astfel vor mai disparea niste nesimtiti din drumul romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Nuanteaza (Joi, 8 aprilie 2010, 22:20)

      Neutron [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Medicii de familie exista inainte de infiintarea primului spital din istoria medicinei. Nu se numeau "de familie", dar existau. Existau si in Evul Mediu si pe vremea lui Ceasca, cand se numeau medici de circa sau de dispensar. Stii ceva dar nu stii bine: ce e nou, de prin '95, este specialitatea de medicina de familie, introdusa pentru a urma modelul anglo-saxon si francez actual. Nu spun ca nu sunt si medici de familie mai "dezinteresati", tocmai de-aia sistemul francez: te duci la doctor, platesti serviciul oferit, iar apoi iti returneaza Casa banii, e viabil. Si toata lumea e multumita. Iar medicul are tot interesul sa isi dea interesul, pentru ca daca e bun, isi poate stabili tarifele ( intre anumite limite ) si are pacienti multi, pe cand altul, mai dezinteresat, da faliment. Si pe langa asta, banii pe care ii plateste omul, nu sunt "deviati" spre autostrazi invizibile, campanii electorale sau firme de curte.
      PS: partea cu adevarat proasta e ca medicii de familie buni pleaca, iar "solutia" ministerului e umplerea golului prin cresterea numarului de rezidenti ( deci scade calitatea umana ). Deci se trece de la medicul ala batran, de circa, fara specializare, la medicul tanar, slab pregatit, cu specializare "de spoiala" ( fara an de stagiu, fara examen serios de rezidentiat, etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Coplata? Pai de ce nu pur si simplu plata? (Joi, 8 aprilie 2010, 19:36)

    Dorin [anonim]

    Oare pentru ca suna mai putin compromitator?

    Mai bine platim vrajitoarele si clarvazatorii decat pe medicii de "familie" ca sa ne spuna ce probleme de sanatate avem sau ce probleme de sanatate urmeaza sa avem. Sa inteleg ca daca suntem bolnavi suntem obligati sa facem programare? Pai pana vom fi programati ori ne va trece boala de la sine (cazul fericit), ori ne vom trata empiric, ori ne vom imbolnavi si mai rau (cazul nefericit). Coplata este o mare magarie. Furt oficializat. N-am auzit nici un medic (fie de familie, fie de spital sau clinica) sa declare in mod public: NU ACCEPT SPAGA! Si nici nu voi auzi vreodata. Sunt convins.
  • 0 (0 voturi)    
    O,nu se poate! (Joi, 8 aprilie 2010, 20:17)

    Ramona [anonim]

    Asadar,medicii au facut greva ca sa le fie numai lor bine.De pacienti nu-i intereseaza,ca dovada zilele astea nu au facut consultatii si nu au dat retete.Tot pacientul trebuie sa scoata din buzunar.Iar prostii aia de la protectia pacientilor au fost ieri solidari cu ei.Ce prostie,ce tampenie!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Joi, 8 aprilie 2010, 22:19)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui Ramona

      Noi am facut greva ca sa obtinem un nr mai mare de consultatii/zi, dar baietii "de treaba" de la cnas si de la minister nu au fost de acord. Chiar va prostesc astia din media asa de rau? Nu vedeti ca nu stiu decat sa ne invrajbeasca( medic-pacienti)?
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai inteles... (Joi, 8 aprilie 2010, 22:55)

      Badescu [anonim] i-a raspuns lui Ramona

      dusmanul comun al medicilor si al nostru se cheama casa de asigurari (si guvernul).
      Ideea e simpla: ei iti iau banii cu japca, ca n-ai incotro si ti se retin la salariu, iar daca esti pfa sau mic business trebuie sa te duci sa platesti ca daca nu curg penalizarile camataresti de 0.1%/zi adica 36.5%/an (mai rau ca la credit card). Deci, revenind: ei iti iau banii pt ca pot. Iar cand trebuie sa-ti dea ceva de banii astia, inventeaza tot felul de chestii ca sa nu trebuiasca sa-ti dea. Adica s-a terminat plafonul ia nene si plateste analiza, radiografia, etc. Acum si consultatia. Si tu nu poti face nimic. Cineva spunea mai sus ca daca esti bolnav si n-ai bani sa platesti consultatia neprogramata, in doua saptamani cand ti-ar veni randul gratis ori ti-a trecut ori ti s-a agravat poate peste masura. Si poate te-ai tratat singur dupa ureche. Sa vezi acum crestere a ratei mortalitatii. Si asa eram lanterna rosie a europei si din acest pdv. Stau si ma gandesc, asta nu s-o putea considera genocid, ca la nea Nicu ? Pana la urma nici ala nu a mitraliat oamenii pe strada, dar s-a considerat ca datorita lipsei medicamentelor, hranei, etc., au murit niste mii de oameni care altfel ar mai fi putut trai. Acum incepe sa semene situatia, pentru o mare parte a populatiei.
    • 0 (0 voturi)    
      Ooo, ba se poate! (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:10)

      Un pacient responsabil [anonim] i-a raspuns lui Ramona

      RAMONA SE CREDE DESTEAPTA!
      Ea afirma ca "prostii aia de la protectia pacientilor au fost ieri solidari cu ei.Ce prostie,ce tampenie! "

      Cred ca ar trebui sa-si analizeze capacitatea de analiza (daca mai poate, daca mai are sanse) si sa ceara scuze pentru afirmatiile facute. Cei de la Protectia Pacientilor au facut ceea ce trebuia sa faca orice om (pacient) chibzuit. Medicul nu este dujmanul nostru al pacientilor. Prin protestul medicilor si al celor de la Protectia Pacientilor s-au obtinut o parte dintre drepturile pe care cei de la MS si de la CNAS ar fi trebuit sa le respecte. Lasitatea, lipsa de chibzuinta si nepasarea unora nintre noi, ne-a adus in situatia actuala in care sanatatea in Romania este in colaps. Imi doresc ca cei ca Ramona sa fie cat mai putini in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    conflict de interese (Joi, 8 aprilie 2010, 21:35)

    resita31 [utilizator]

    mi se pare conflict de interes sa mergi la o consultatie la spital pt ca, respectivul medic, sa te cheme la cabinetul lui... ar trebui ca medicilor ce lucreaza in spitale sa li se interzica lucrul acesta. (totodata mai sustin cresterea salariului, exponential, al medicilor din spitalele publice)
  • +1 (1 vot)    
    Medicina azi (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:10)

    Angelrux [anonim]

    Suntem orbiti de presa , si atentia ne este distrasa, de la situatia prevestitoare de dezastru, cu tot felul de alte evenimente mai mult sa mai putin regizate. Toti cei care azi dicteaza legea, uita ca sunt si a u fost pacienti, sau au pe cineva in familie pacient. Uita ca un medic, le-a salvat viata cuiva drag. Actul medical e coordonat acum de niste ingineri , buni la toate, (nu vreau sa ofensesz practicantii meseriei) care considera ca toate medicamentele dintr-o clasa, au acelasi efect. ; ca lopata, orice producator ar avea, e buna doar sa sapi cu ea. Ceea ce le scapa acestor domni este finetea si precizia cu care trebuie sa actioneze un medic in exercitarea actului medical. Ceea ce fac este ingradirea actului medical!!!! Si nimeni nu ia atitudine, nici medicii, nici pacientii, nici farmacistii, nici macar distribuitorii si importatorii de medicamente a caror lezare este strict financiara si respectiv dureroasa.
    Cand se voraduna aceste forte, abia atunci se vor corecta aberatiile sistemului.
    • 0 (0 voturi)    
      Medicina azi - greu de practicat (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:34)

      ANPP [anonim] i-a raspuns lui Angelrux

      Angelrux are dreptate.
      Cat priveste "Cand se vor aduna aceste forte, ...", am o veste buna: Vineri, 30 aprilie 2010, la Rin Grand Hotel din Bucuresti la initiativa Asociatiei Nationale pentru Protectia Pacientilor, se intruneste Adunarea de constituire a Aliantei pentru Sanatate din Romania. Acest ONG, constituit strict pe interesele comune, uneste la aceiasi masa de dialog cu autoritatile toti "actorii" din sistemul de sanatate. Vor avea aceiasi voce, asociatii de pacienti, colegii medicale, societati profesionale si stiintifice medicale, organizatii sindicale din sanatate, patronate si societati comerciale din domeniul sanatatii, precum si alte organizatii civile care sprijina realizarea unui sistem de sanatate performant si centrat pe pacient in Romania.
      Pentru detalii, office@protectiapacientilor.ro