Romania, prima tara din UE care confirma un focar de gripa aviara in ultimul an. Locul - Letea, judetul Tulcea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 13:59 DoctorH - DoctorH Actualitate

Letea pe harta judetului Tulcea
Foto: CJ Tulcea
Comisia Europeana a anuntat marti adoptarea unei decizii prin care confirma zona de risc stabilita de autoritatile romane in jurul unei ferme cu pasari din comuna Letea (Tulcea), unde a fost confirmata prezenta virusului aviar H5N1, informeaza Euractiv.ro, citand un comunicat al Comisiei Europene.

Potrivit comunicatului CE, laboratorul national din Romania a confirmat luni prezenta virusului inalt patogen al gripei aviare, H5N1, in focarul din comuna Letea. Pentru a limita raspandirea virusului, autoritatile romane au aplicat masurile de control prevazute de legislatia UE. Toate pasarile din focar au fost ucise si a fost stabilita o zona de protectie cu raza de 3 km si, de asemenea, o zona de supraveghere cu raza de 10 km.

Zona de 10 km este considerata ca fiind de "mare risc" si este inconjurata de o zona cu risc redus pentru care au fost, de asemenea, impuse masuri de control al deplasarilor si de biosecuritate pentru fermele de pasari.

Acesta este primul caz de gripa aviara inregistrat in Uniunea Europeana dupa un an. Ultimul caz fusese confirmat in martie 2009, in Germania, la o rata salbatica.


Citeste mai multe despre   






















6769 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    "aviara gripa"? :P (Marţi, 16 martie 2010, 14:17)

    Bogdan [anonim]

    Asta ne-ar mai lipsi, o noua isterie generala...
    • +1 (3 voturi)    
      Sa-ti fie rusine , Dinu Patriciu ! (Marţi, 16 martie 2010, 14:40)

      PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Se adevereste totul. Sa-ti fie rusine , Dinu Patriciu !
      • 0 (0 voturi)    
        Spaga, spaga, spaga (Miercuri, 17 martie 2010, 12:45)

        Free Face [anonim] i-a raspuns lui PATRIOT

        Tare mi-e ca nefericitul patron nu a 'cotizat' la timp si astia l-au 'aranjat'. Asta e, alta data sa invete, nu? Sau poate se afla intr-un loc nepermis; acum ca i s-a dus afacerea poate e nevoit sa vanda. Ar fi mai interesant de aflat asta, dar la ce 'stiristi' avem, nu cred ca se va intampla in veci. E simplu sa culegi stiri deja facute.
  • +6 (6 voturi)    
    de ce nu (Marţi, 16 martie 2010, 14:23)

    Vasile Roaita [anonim]

    Chiar ma intrebam cand va reizbucni gripa aviara. Pun pariu ca dupa ce se termina reizbucneste gripa porcina sau de alt tip.
    Ce s-au terminat importurile de carne de pasare si trebuie sa importam?

    Daca stirea nu e facatura din lipsa de imaginatie a jurnalistilor atunci e de rasul curcilor! Hi hi hi!
    • +1 (1 vot)    
      info (Marţi, 16 martie 2010, 15:34)

      info [anonim] i-a raspuns lui Vasile Roaita

      ras....iar vin prostii si omoara toate pasarile ca si asa romanu doar are ce manca, fiind criza preturile "au scazut" si acum ne permitem importuri de carne de pui ca si cu acele oua gasite fara stampila...vai de prostii care ne conduc
  • +5 (5 voturi)    
    Iar incepeti... (Marţi, 16 martie 2010, 14:24)

    Vorbe goale [anonim]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    GENIAL! (Marţi, 16 martie 2010, 14:25)

    morpheuss [anonim]

    iarasi trebuie sa uitam de criza, de guvern, de coruptie si multe altele din tara? geniala ideea sa mai bagam ceva pe gatul masei largi ;)
  • +2 (4 voturi)    
    Era normal... (Marţi, 16 martie 2010, 14:36)

    helium [anonim]

    Cantam dupa cum ne dicteaza baietii.

    Focar de aviara, focar de porcina, simtim criza din plin, a fost mare mirare cum de nu am fost noi in locul Greciei, datorita poate lui Isarescu, singurul om competent din sfera economica.

    Si cu toate astea, ai nostrii tot merg in Grecia la munca, pentru un trai mai bun. E strigator la cer nu? Tanjim dupa 600-700 Euro, e ca si cum filipinezii ar veni la noi si s-ar multumi cu minimul nostru pe economie.

    Suntem si mult timp vom ramane lada de gunoi a Europei.
    • -2 (2 voturi)    
      de la aviara la balbaiala. (Marţi, 16 martie 2010, 15:48)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui helium

      Daca nu ai ce comenta,citeste stirea si nu mai baga ca gandire personala Grecia,guvern,conspiratii internationale,etc.Ma asteptam ca in comentariul tau sa aflu ceva noutati privind H1N5.In situatia noastra,si internationala un focar H1N5 cu potential ar fi devastator,asa ca mai lasati bascaliile.Cel putin pentru autoritati ,situatia trebuie privita cu toata responsabilitatea.Bine ca sa depistat din timp.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu trageti in pianist (Marţi, 16 martie 2010, 14:40)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    Se specifica limpede ca nu e o stire HN, nici Euractiv, nici macar a guv sau vreunei org romanesti.
  • +5 (5 voturi)    
    Masacrul din delta (Marţi, 16 martie 2010, 14:44)

    Rumburak [anonim]

    Care este urmatoare masura? Omorirea tuturor pasarilor din delta? Chiar credeti ca mai speriati pe cineva cu povestile astea?
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 16 martie 2010, 14:51)

    Lord Sith [utilizator]

    Nu e corect. Acum trebuia sa fie o epidemie de gripa ovina, ca doar vine Pastele. Macar una cabalina, ceva nou, aviara am mai avut.
  • +1 (3 voturi)    
    interesant (Marţi, 16 martie 2010, 15:02)

    ga - ga [anonim]

    Sa traiti bine
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 16 martie 2010, 15:56)

    cotcodac [anonim]

    Cine naiba mai crede in prostelile astea?????
    Urmeaza gripa ovina cumva???
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 16 martie 2010, 16:01)

    ion voicu [anonim]

    sigur nu e viitoarea gripa piscicola?
    cu transmitere la pasari bineinteles.
  • +3 (3 voturi)    
    S-a scurs Ep.1 H5N1 The Beginning (Marţi, 16 martie 2010, 16:37)

    helium [anonim]

    Urmeaza Ep.2 - Reintoarcerea virusului. Hai ca-i scenariu de film =))), pacat ca Hitchcock numai traieste ca el avea scenarii d-astea diabolice.

    In plina criza economie, tzatza Rada, vadana satului, a trecut peste zgarcenia varstei si asteptandu-si nepotii de la Tulcea s-a gandit sa taie o rata si sa-i primeasca cu masa plina. Nepotilor le-a suras ideea fiind satui de atata carne de peste, deh specific zonei.
    Numai ca vadana satului a nimerit una din lichelele curtii, una din ratele salbatice care umblau creanga pe la vecini si aceasta a fost depistata cu H5N1, nepotii fiind grav bolnavi a2a zi.
    Imediat o comisie de expertiza s-a deplasat la scurt timp si inaltii experti europeni in colaborare cu cei romani au redescoperit un focar de gripa aviara in gospodaria lu` tzatza Rada.
    Zona a intrat imediat in carantina.

    Acum la ce sa ne gandim, pasarile alea din Delta mananca peste nu? Oare vreun pescarus mai olog si infestat cu virusul H5N1 roade la o nisiparnita si i lasa matzele p`afara fara s-o termine, apoi vine un veritabil rapitor, un biban pricajit si inghite nisiparnita. Primejdie mare mon cher, se raspandeste virusul in Delta, aoleu.

    Nu de alta si peste ca si omul e un organism viu si e predispus la virus nu?

    Apai cu pestii si pasarile noastre infestate, nu-i mai bine sa cumparam carne sigura si sanatoasa de export?

    Pai nemtii, francezii, olandezii, britanicii & stuff tre sa-si vanda undeva marfa, ca au productivitate intensiva.

    O sa vina vremea cand o sa ne spuna ca nimic nu e mai bun. Nu de alta dar daca te gandesti la pestele care nu-l avem, tot mai sanatoasa e sardeaua, macroul sau sprotul tailandez, in fond si la urma urmei mancam numai ce-i strain.

    Mai crede cineva prostiile astea?

    Mare grija cu gripa ovina, nu de alta dar clubul FC Steaua Bucuresti ar putea sa intre in faliment!
  • +1 (1 vot)    
    Bla... (Marţi, 16 martie 2010, 17:00)

    Gripa [anonim]

    Iar se pregatesc niste conturi pentru cei care incaseaza venituri si comisioane foarte mari din vaccinurile "vandute". Se poarta de ani buni.
  • +2 (2 voturi)    
    Gripa magarilor (Marţi, 16 martie 2010, 17:49)

    Io [anonim]

    poate apare si gripa magarilor prin parlament.
  • +1 (1 vot)    
    gripa dracului (Marţi, 16 martie 2010, 18:06)

    tinel47 [utilizator]

    Halal de medicii veterinari daca si ei cred ce spun ai lor " MAI MARI :.......bineinteles in ordin si nu in ceace au invatat in scoli ! Sint poate singurul posesor al unei ferme de gaini outoare care la o banala analiza a fost gasita "SALMONELA " si dupa ce din ouale bolnave au mincat si cofetarii si prieteni si chiar doctorii de la DSV a fost nevoie sa omor gainile..........HALAL...........dar ma intreb asa ca prostul ..de ce la ........... prahova nu apare gripa aviara ? ASA CA CE SA MAI VORBIM DE GRIPA !?.....PE CIND GRIPA IN PARLAMENT !?
  • 0 (0 voturi)    
    Mai conteaza, ce nume are??? (Marţi, 16 martie 2010, 20:10)

    aPhone [anonim]

    ...poata sa fie oricare...porcina, ovina, aviara....important este sa aiba "comenzi" cateva firme, ca doar n-or soma pe criza asta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Creationism vs Evolutie (Miercuri, 17 martie 2010, 7:09)

    Mike1410 [utilizator]

    Mi se pare ciudat ca gripa a aparut din nimic doar ca de obicei in Delta, ceea ce ma face sa ma intreb daca, in cazul Creatiei, Dumnezeu inca mai produce cate un animalut, doua, acolo, ori un virus, pe care il amplaseaza mai mereu in Delta Dunarii, la Ciamurlia, probabil pentru ca Google Earth dumnezeiesc se deschide cu imaginea Dobrogei, iar divinul nu mai cauta alte locuri unde sa trimita virusul, de acolo se teleporteaza la Codlea, la Avicola Codlea, apoi in toata tara...Iar daca vorbim de evolutie, inseamna ca originea se afla in virusul gripei porcine, care a suferit mutatii, dar la origine era un virus aviar chinezesc, ca oricum produsele chinezesti au invadat lumea si doar nu stau deoparte nici microbii chinezesti
  • 0 (0 voturi)    
    suna a manipulare (Miercuri, 17 martie 2010, 14:29)

    ileana [anonim]

    Romania, prima tara din UE care confirma un focar de gripa aviara in ultimul an.
    Asta inseamna ca nu stiu din ce motive aceasta gripa este asteptata.
    "Romania e prima tara care confirma" ne face sa credem ca vor urma si altele. Pe ce motiv?
    Parca ar fi programata. Cel putin in massmedia.
    Gasesc ca este o stire a carei redactare este de prost gust si cu tenta manipulativa.
  • 0 (0 voturi)    
    din lipsa de informatii (Miercuri, 17 martie 2010, 19:45)

    Alex [anonim]

    virusul gripal aviar are rezervor in pasarile salbatice. Am vazut comentatori care se intrebau de ce apare gripa tocmai in Tulcea. O aduc pasarile. daca doriti sa cititi informatii CORECTE si simplu explicate, cititi

    http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/Pages/Avian_Influenza.aspx