Comisia pentru Stiinte din Marea Britanie: Homeopatia nu trebuie finantata de stat, functioneaza la fel ca placebo 

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 19:56 DoctorH - DoctorH Actualitate

Marea Britanie ar trebui sa puna capat programului de finantare a tratamentelor homeopate, pentru ca "nu sunt din punct de vedere stiintific plauzibile" si nu functioneaza mai bine decat cele cu efect placebo. Apelul a fost lansat de un influent parlamentar britanic, Phil Willis - presedintele Comisiei pentru Stiinta si Tehnologie din Camera Comunelor, informeaza Reuters.

Comisia pentru Stiinta si Tehnologie a anuntat ca produsele homeopate nu sunt medicamente si nu ar mai trebui inregistrate de catre autoritatile de reglementare in domeniul medicamentelor. Mai mult, producatorilor din acest sector nu ar trebui sa li se mai permita sa scrie pe etichete ca substantele trateaza anumite boli, fara sa aduca si dovezi ca intr-adevar functioneaza pentru bolile respective.

Comisia a acuzat guvernul ca a trimis mesaje neclare cu privire la remediile homeopate, spunand ca, desi nu exista nicio dovada a eficientei acestora, inca sunt finantate prin Serviciul National de Sanatate din Marea Britanie (NHS). "Este un precedent nefericit pentru departamentul de sanatate, ca oficialii sa considere ca existenta unei comunitati - care crede ca tratamentele homeopate functioneaza - este o dovada suficienta pentru a continua sa cheltuiasca bani publici pentru asa ceva", a declarat presedintele Comisiei, Phil Willis. "Aceasta actiune trimite mesaje confuze si ar putea avea consecinte daunatoare", sustine acesta.

Anul acesta, Marea Britanie se pregateste pentru alegeri parlamentare; in acest context, liderii politici nu stiu ce solutii sa propuna, pentru a taia cheltuielile si pentru a reduce deficitul public. In acest raport, Comisia sustine ideea pe care o recunoaste si Guvernul, ca dovezile arata ca homeopatia nu este eficienta - ceea ce inseamna ca nu functioneaza mai bine decat un placebo sau comprimat fara substanta activa.

"Explicatiile de ce homeopatia ar functiona nu sunt, stiintific, plauzibile", sustine Comisia, care se intreaba de ce, in aceste conditii, dezvoltarea in acest sector este finantata de la stat.

Homeopatia, care isi are originile in Germania in anii 1700, se bazeaza pe legea similitudinii. Teoria spune ca substantele care provoaca anumite simptome pot trata, de asemenea, acele simptome, daca se administreaza intr-o forma extrem de diluata. Practica este controversata, pentru ca multe dintre conceptele sale centrale nu sunt in acord cu stiinta moderna. O serie de studii a aratat ca remediile homeopate nu sunt mai eficiente decat placebo. Criticii sustin ca industria homeopata a facut milioane din vanzarea unor produse ce reprezinta "ceva mai mult decat niste pastile de zahar".


Citeste mai multe despre   























2992 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Trist (Luni, 22 februarie 2010, 20:23)

    simion [anonim]

    E trista concluzia britanicilor. Sa-mi explice si mie cum functioneaza placebo la un copil de 1 an sau 2 care nici nu stie ce i se intampla. Si sa-si indoape stiintificii astia copiii lor cu tamiflu si alte bunatati "confirmate". In rest sa fim sanatosi.
    Oameni buni, o alimentatie corecta si tratamente homeopate ajutate de rugaciuni ar putea duce la faliment o industrie mondiala producatoare de chimicale si profit. Cine nu crede sa incerce. Costa asa de putin. Mai putin decat un pachet de tigari.
    • -3 (7 voturi)    
      incultura .. bat-o vina! (Luni, 22 februarie 2010, 20:50)

      analistul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui simion

      De mult se coace o ... revolta impotriva plantelor medicinale si a tratamentelor complementare si alternative, deoarece aceste tratamente stirbesc din autoritatea si "profitul nesimtit" practicat de producatorii de prafuri chimice.
      Si pe la UE se discuta .. pe la colturi asa ceva.
      Cred ca acest domn este un ignorant total, deoarece efectul medicamentelor este aproape egal cu cel provocat de metoda placebo.
      Si care credea ca numai pe la noi sunt parlamentari ..interesati de ...buzunare burdusite.
    • +1 (9 voturi)    
      INTOARCEREA LA FEUDALISM (Luni, 22 februarie 2010, 20:52)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui simion

      E trista concluzia ta. E trist ca in secolul 21 mai exista oameni ca tine.

      Poate o sa intelegi vreodata ca homeopatia, vrajitoria, medicina "alternativa", flacari violet etc au toate la baza acelasi principiu cu efecte limitate si aplicare restrinsa, si anume efectul placebo.

      Inca ma uimeste cum unii ignora zeci de mii de ani de experienta ai omenirii (medicina) bazindu-se in schimb citeodata pe "experienta" unui grup de mistici, cum ar fi de exemplu calugarii din Tibet sau asemenea.
      • 0 (6 voturi)    
        pai da (Luni, 22 februarie 2010, 21:17)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

        tu, daca ai fi trait acum 1000 de ani, ai fi spus ca electricitatea e lucrul diavolului, cu alte cuvinte, ceea ce tu nu intelegi acum, e inselatorie.
        • +1 (3 voturi)    
          Prietene, mai studiaza (Luni, 22 februarie 2010, 23:25)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          Aceasta "stiinta" spune: cu cat diluezi mai mult o substanta, cu atat va avea efecte mai puternice.

          Ceea ce poate avea sens pana la un punct. Numai ca majoritatea solutiilor sunt diluate repetat pana cand ajung o parte substanta activa, la 10 la puterea 60 parti apa chioara.

          Acum, pentru stiinta ta, un litru de apa are 335 inmultit cu 10 la puterea 23 molecule, dar hai sa rotunjim la 10 la puterea 26 molecule.

          Deci daca diluezi de 10 la puterea 26 ori cu apa o substanta, ai avea ceva sanse sa gasesti o singura molecula (da, una singura) din substanta initiala in solutia diluata.

          Numai ca pentru concentratia recomandata de homeopati substanta mai trebuie diluata de 10 la puterea 34 ori, deci ai o sansa in 10 la puterea 34 sa mai gasesti vreo molecula de substanta activa intr-un litru din solutia diluata de ei.

          Adica dupa ce bei 10 la puterea 34 litri de "remediu" (a se vedea cum se feresc sa-i spuna tratament, din frica de procese, si pentru ca legile din anumite tari nu le dau voie), ai avea ceva sanse sa bei si o molecula de substanta activa.

          In oceanele de pe pamant sunt 10 la puterea 21 litri de apa.

          Deci ca sa bei o molecula de substanta activa, ar trebui sa bei din substanta diluata un volum echivalent cu 10 la puterea 13 oceane planetare.

          Adica ar trebui sa bei echvalentul in substanta diluata al oceanelor de pe pamant, si sa repeti exercitiul de zece mii de miliarde de ori, ca sa ai sansa sa bei si o molecula de substanta activa.

          Numai ca la "remediile" si mai puternice, cum ari fi Oscillococcinum, de exemplu, diluarea este de o parte substanta activa, din 10 la puterea 200 parti.

          Adica o molecula de substanta activa in mult mai multe molecule decat in tot Universul. Asa ca si daca ai "manca" tot universul, la nivelul asta de diluare, tot nu ai manca nicio molecula de substanta activa (ficat de rata in cazul Oscillococcinum).

          Poate intr-un alt univers unde moleculele sunt mult mai mici sa functioneze si homeopatia.
          • -1 (1 vot)    
            de ce? (Marţi, 23 februarie 2010, 6:49)

            homeopatul [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

            De ce ii negati pe Platon, Leucip, Democrit, Epicur, Lucretiu, Dalton, Galileo Galilei, Copernicus si multi alti "mari" ai existentei voastre? Si ei au enuntat teorii e baza unr intuitii si modele mentale sau logice. Si ei au fost "bagatelizati" de cei ca voi. Unii au si murit entru un crez. Voi ce faceti in afara de a distruge? Le stiti pe toate? Ati terminat de cerceteat si studiat? Aveti toate raspunsurile?
            NU. Nu aveti toate raspunsurile. Apucati-va deci si studiati serios si nu sa distrugeti. Clinicienii va spun ca "e pur si muove"!!!!! Credeti-ii sau macar incercati sa studiati mai mult si mai competent. Macar incercati !!! Ei doar observa ceva. Voi trebuie sa studiati. Nu faceti ceea ce s-a mai facut. Dupa ce voi distrugeti, istoria va va distruge la randul ei. In istorie au ramas numele celor din rimul rand si nu numele celor care i-au "batjocorit". Nu sunteti detinatorii adevarului suprem. Puneti mana, voi biofizicieni, biochimisti si altii si studiati. Noi clinicienii va spunem cu tarie ca acolo, in homeopatie, este ceva, exista ceva. Haideti, impreuna sa gasim ce anume este si sa folosim in folosul tuturor. Nu fiti negativisti. Fiti Oameni, cercetati, creati, nu distrugeti, nu puneti etichete.
        • +3 (3 voturi)    
          Tu spui asta acum (Luni, 22 februarie 2010, 23:31)

          Johnny [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          :)) din nefericire...
          "medicamentele sint lucrul diavolului, lasa ca ne tratam noi cu apa chioara" :)))
      • 0 (4 voturi)    
        De ce ? (Luni, 22 februarie 2010, 21:42)

        simion [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        De ce oare crezi ca-n feudalism a fost chiar asa de rau. In multe privinte viata era mai buna decat acum. Medicina asta "milenara" s-a schimbat mult numai de cand stiu eu. E departe de a fi perfecta dar incepe sa devina "holistica". Doamne ajuta ! Sa poata privi si medicul alopat pacientul ca pe un OM. Si nu ca pe un recipient/reactor chimic pe care oricum nu-l intelege pe deplin cum functioneaza. "Rele-or zice ca sunt toate / Cate nu vor intelege." (Eminescu)
        • +1 (3 voturi)    
          In feudalism... (Luni, 22 februarie 2010, 23:59)

          Pezevenghiu [anonim] i-a raspuns lui simion

          ...viata era mai buna decat acum... in ce moduri?
          Dpdv medical pentru Evul Mediu ramane antologica ciuma neagra care a redus populatia Europei aproape la jumatate.
          Si nu a fost decat una - cea mai serioasa probabil - din pleiada de pandemii.
      • -1 (3 voturi)    
        Vai de tine! (Luni, 22 februarie 2010, 21:45)

        caplimpede [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

        Esti complet orb, nefericitule! Poate intr-o viata viitoare ti se vor deschide si ochii mintii. Sau poate o sa ai timp/ rabdare sa meditezi chiar in aceasta viata. Ar fi un real castig pt tine si pt cei din jurul tau!
        • +1 (3 voturi)    
          Daca ma reincarnez in pastarnac? (Luni, 22 februarie 2010, 23:33)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui caplimpede

          Cum mai meditez? "caplimpede" ? :))
          "Nefericitule", iti doresc sa n-ai nevoie de medic.
    • +2 (4 voturi)    
      sunt ateu, dar ma tratez (Luni, 22 februarie 2010, 20:55)

      bronzlabec [anonim] i-a raspuns lui simion

      Actioneaza ca placebo pentru tine. TU ai impresia ca i-a trecut de la ce i-ai dat. Presupun ca nu i-ai dat plodului homeopate pentru gripa severa, nu?
      Si, cum se vede in titlu, nu toata lumea crede in bau-bau sau d-zeu.
      Si, paralel cu subiectul, ochelarii sunt alopati, nu (acopera perfect definitia medicinei alopate data de homeo dintr-astia). Daca n-o sa mai vezi sa citesti, o sa-ti pui picaturi, nu? Doar n-o sa-i imbogatesti pe oftalmologi.
      • 0 (4 voturi)    
        Poate totusi (Luni, 22 februarie 2010, 21:52)

        Simion [anonim] i-a raspuns lui bronzlabec

        Poate totusi te tratezi ! Uite, numai tie iti spun ce-am patit. I-am dat copilului de un an si ceva niste "zaharel" cu ceva venin de albine (apis), intr-o doza prea mare.(5 bobite in loc de 2-3). Greseala involuntara; nici eu si cu atat mai putin copilul nu stiam c-am gresit. Si ce sa vezi. Copilului i-au aparut niste basicute rosii cu un punct in mijloc de jurai ca l-a piscat ceva. Chiar asa am crezut la inceput. Dupa o faza de-asta e greu sa vi sa-mi spui mie de placebo. Si port ochelari pentru citit. Nu-s tampit !
        • +2 (2 voturi)    
          de alergii ai auzit? (Marţi, 23 februarie 2010, 1:00)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui Simion

          Probabil copilul tău are alergie la veninul de albine.

          Documentează-te ce înseamnă diluție de 1 la milion și mai vorbim în legătură cu justețea afirmației că nu ești tâmpit (să te citez).
      • -2 (2 voturi)    
        esti sau nu esti @bronzlabec (Luni, 22 februarie 2010, 22:45)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui bronzlabec

        esti un ateu, ce se bazeaza pe materialismul-stiintific, ma gandesc............ :P, inainte de a comenta medicina homeopata invata-i macar principiile! Sper din tot sufletul ca te-ai vaccinat impotriva ah1n1 !!!!! Stiu...pana nu demult pamantul era considerat plat.......:))))
        • +2 (2 voturi)    
          Bogdane, lasa-ne tata (Marţi, 23 februarie 2010, 11:36)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Ce treaba are ateismul cu medicina homeopata ? Ca si cum lipsa credintei in supranatural afecteaza in vreun fel obiectivitatea cu care priveste vreo persoana homeopatia.Sau poate incerci sa zici ca daca crezi in zei si zane si alte chestii asemanatoare atunci si homeopatia va face sens.Sau poate vrei sa zici ca homeopatia canalizeaza energia substantei active in apa cu care a fost diluata chiar daca in solutia finala nu se va afla nici macar o molecula de substanta activa. Bullshit si iar bullshit. Am studiat principiile homeopatiei si sunt total nealiniate la ceea ce se stie din biologia si chimia moderna , ba mai mult le contrazice.
    • +1 (5 voturi)    
      unde nu-i cap, vai de picioare (Luni, 22 februarie 2010, 22:06)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui simion

      Homeopatia nu sta in picioare in fata unei investigatii stiintifice. Pentru edificare urmariti materialul urmator si mai lasati in pace flacarile violet.

      http://video.google.com/videoplay?docid=2785985155605802136&ei=UuOCS9zHEZbC-QbbsOnPCA&q=homeopathy&hl=en&client=opera#
  • +1 (9 voturi)    
    no coment! (Luni, 22 februarie 2010, 21:12)

    homeopatul roman [anonim]

    ... acum vreo 6 ani am cunoscut un medic homeopat.
    Aveam si eu o mica problema: nu puteam sa suport laptele ( cica lipsea ceva la mine prin matze - oricum era nasol dupa un pahar de lapte, dureri de burta, transpiratie, diaree ...)
    Am primit cateva " bobitze" , m-am abtinut de la cafea, coca-cola timp de cateva zile si, pot sa consum lapte si produse latate ca si un om normal.
    Apropos, am uitat, nu am putut sa beau lapte timp de vreo 20 de ani, poate chiar mai mult.
    Deci: No coment!
    • +3 (5 voturi)    
      deci ... ! (Luni, 22 februarie 2010, 22:28)

      un medic homeopat [anonim] i-a raspuns lui homeopatul roman

      Iata asadar un puternic efect placebo nu-i asa ? ... si durabil ...
    • +1 (5 voturi)    
      In orice exista un adevar (Luni, 22 februarie 2010, 23:11)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui homeopatul roman

      Faza e ca lumea tinde sa isi polarizeze convingerile. Unii spun: lucrul X e bun, lucrul Y e rau. Mai-nimeni nu zice: ia sa vedem ce are bun lucrul Y si ce nu e asa bun in X. Pana la urma nu exista bun si rau absolut.

      Am mai postat si voi mai posta in legatura cu lumea alb-negru in care traim.

      Am vazut ca fiecare isi da cu parerea ridicand in slavi un lucru si dand de pamant cu celalalt. Sa nu uitam ca si medicina alopata actuala (ma refer la cea adevarata, nu la toate prostiile de medicamente) isi trage obarsia tot din studiul plantelor.

      In Africa bastinasii inca se trateaza cu plante pana si impotriva muscaturii de sarpe. In medicina moderna apar fel si fel de medicamente care se lauda ca ar contine ba extract de aloe vera, ba ginseng, ba galbenele, etc etc. Oare de ce?

      Toate astea nu sunt intamplatoare. Nu e vorba aici de vrajitorii si de flacari violet (greata). E vorba de niste leacuri pe care oamenii le-au descoperit de-a lungul vietii si le-au folosit inspre binele lor.

      Nu inteleg de ce aceste lucruri sunt atat de rele in ochii industriasilor. Adica inteleg, daca in ecuatie introducem banii.
      Pe de alta parte, nu cred ca medicina alopata nu e buna si eficienta. Insa depinde de cazurile pe care le consideram.

      De ex, prefer sa merg la un stomatolog decat sa imi bag ierburi in gura. Insa nu inseamna ca anumite afectiuni, ba chiar boli nu se pot trata mai ales preventiv cu diverse combinatii de plante.

      In loc sa asistam la o ciorovaiala intre cele 2 tipuri de medicina, mai bine am invata sa punem lucrurile fiecare in borcanul sau. Sa vedem de unde pana unde e eficienta homeopatia si de unde pana unde medicina alopata. Si de unde pana unde ambele sunt la fel de eficiente.

      Insa e greu intr-o lume alb-negru. Intr-o lume in care tindem sa extremizam totul. Nu e de mirare ca echilibrul si armonia sunt niste iluzii in lumea de azi.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu confunda cu medicina naturista (Luni, 22 februarie 2010, 23:38)

        Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Cele mai multe medicamente se fac din plante. Sau pe baza observarii efectelor diferitelor substante active din plante. Si bineinteles pe baza observatiilor a mii de ani.
        Nu confunda cu insanatosirea datorata consumului de apa chioara.
        • +1 (1 vot)    
          Placebo (Marţi, 23 februarie 2010, 16:24)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

          Placebo este medicamentul cel mai folosit in medicina alopata.
  • +1 (1 vot)    
    homeopate pentru raceala/gripa (Luni, 22 februarie 2010, 21:27)

    M [anonim]

    Nu am decat un exemplu personal, pe care inca mi-e greu sa-l uit. Prin 2003, in plin debut al homeopatelor in farmaciile romanesti, am facut o forma usurica de gripa. Prima zi n-am ajuns la farmacie sa iau ceva, dar a doua zi (destul de gripata fiind) am cumparat la sugestia farmacistei homeogene. Cred ca am apucat sa iau vreo 2 pastile cand in decurs de jumatate de zi simptomele de gripa s-au acutizat ca niciodata inainte. Stiu si cred ca stiam si la ora aia, dar am ignorat, ca homeopatele nu se iau teoretic dupa debutul bolii ci inainte. Ce ma intreb e insa cum au putut sa agraveze o banala gripa in asa hal. Cert e ca dupa ce-am mai incercat vreo 2 zile cu ibuprofen sau paracetamol (cu care imi trecea de obicei raceala) nu am mai putut sa-mi revin decat dupa vizita la medic si antibioticul de rigoare. Deci nu stiu daca nu au efect sau mai degraba ce efecte au.
    Postarea mea e mai mult adresata celor care le pun pe acelasi picior cu tratamentele naturiste pe care si eu le mai aplic atunci cand stiu sigur ca nu trebuie sa apelez la chimicale. Sincer ma indoiesc ca sunt inofensive homeopatele. Repet, insa, m doar un exemplu. Poate ash mai fi avut unul, dar prefer sa nu mai incerc deocamdata din aceasta gama.
    Sa fim sanatosi!
  • +1 (5 voturi)    
    homeopatie for all (Luni, 22 februarie 2010, 22:24)

    liviu [anonim]

    Sunt un astmatic de 32 de ani. Ca orice astmatic ar trbui sa umblu cu spreiul bronhodilatator dupa mine, ceea ce nu fac pentru ca ma tratez homeopat. De 18 ani chiar, nu de ieri de azi. Intr-adevar sunt oameni la care nu functioneaza, dar la cei care functioneaza de ce sa nu se trateze fara cortizoni si antibiotice? Sunt intr-adevar mai ieftine decat cele alopate, dar nu asta este scopul, ci minimizarea ingerarii de toxine de catre organism. Exemplul cu ochelarii este de-a dreptul stupid. Ochelarii nu sunt metabolizati de ficat.
  • 0 (6 voturi)    
    homepatia (Luni, 22 februarie 2010, 22:30)

    vali [anonim]

    am luat si eu niste pilule homeopatice si 2 luni pana la urmatorul consult nu am stiut pentru ce erau. Dar si-au facut efectul. Deci de unde atata placebo?
    • +1 (3 voturi)    
      Placebo a fost ca ai luat ceva (Luni, 22 februarie 2010, 23:39)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui vali

      Nu conteaza ce. Citeste un pic despre ce-i vorba.
  • 0 (6 voturi)    
    Homeopatia nu e placebo (Luni, 22 februarie 2010, 22:32)

    NM [anonim]

    Baiatul meu face peste 1 luna 8 ani si de 7 ani se trateaza excusiv homeopat.
    Cei ce au copii stiu ce greu este cu ei atunci cand incep gradinita si intra in colectivitate, cate boli contacteaza. Toate aceste boli au fost tratate exclusiv cu produse homeopate, fara nimic alopat, baietelul meu fiind alergic la antibioice deci neavand alta sansa oricum. Deci bronsite, laringite, angine, amigdalite, gripe si raceli tratate repede si fara chimicale, exclusiv homeopat.
    In plus la 5 ani i s-a facut apendicectomie in urgenta la ora 1 noaptea si a doua zii zburda fara nici un fel de tratament alopat postoperator ci doar cu remedii homeopate. Placebo? Nu cred si am si dovezile descrise mai sus.
    Multumesc d-nei Ofelia Lugojan, cel mai bun doctor homeopat din Timisoara, fara de care copilul meu la fiecare raceala ( care in Romania se trateaza rapid cu antibiotic ca sa prevenim, nu ca ar fi nevoie) ar fi trebuit sa ia antialergice ( gen Claritine) care stim ce efecte adverse au asupra ficatului.
    In plus un tub de remedii costa intre 5 si 7 lei, infim fata de orice alt medicament alopat si incomparabil cu pretul antibioticelor.
    Dar daca cei din industria chimica au ajuns sa dea avertismente guvernelor lumii ca daca au renuntat acum la vaccinurile fabricate de ei pe viitor nu vor ma fi serviti decat inscrisi pe lista de asteptare ce sa mai spunem..........
    • 0 (2 voturi)    
      Am citit si ma cam sperii (Luni, 22 februarie 2010, 23:42)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui NM

      Cam aici s-a ajuns ... bine ca sint mai ieftine, faci economii....
    • +2 (4 voturi)    
      răceală tratată cu antibiotice? (Marţi, 23 februarie 2010, 1:28)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui NM

      NM dragă, răceala nu se tratează cu antibiotice.

      Ceea ce spui tu sunt dovezi anecdotice. ORICE studiu care a analizat homeopatia a arătat că NU are efect mai semnificativ decât efectul placebo.
      • -1 (1 vot)    
        Da, raceala tratata cu antibiotice! (Marţi, 23 februarie 2010, 19:20)

        NM [anonim] i-a raspuns lui ptc

        Stiu ca raceala nu ar trebui tratata cu antibiotic dar te rog sa ma crezi ca doctorita noastra de familie la 1 an, la primul "rosu in gat" i-a dat antibiotic si mi-a spus ca preventiv pentru a nu face complicatii. In final acel rosu in gat nici macar nu era diagnosticat corect si era un semn de aparitie al rubeolei. Rubeola nu a putut erupe din cauza antibioticului. .........

        Am terminat liceul sanitar si stiu anumite lucruri chiar daca nu profesez in domeniul medical.

        Este experienta mea personala,nu mint de obicei si cu atat mai mult in postul Pastelui si nu povestesc intamplari anecdotice, e doar ceea ce am trait.

        Studiile au rezultate conform intereselor finantatorului lor. Eu doar mi-am impartasit experienta traita in realitate ......... atat.......

        Recunosc ca in situatii de urgente ( in cazul nostru apendicectomia) medicina alopata e singura salvare, dar de ce sa ne intoxicam in celelalte cazuri cand avem alternative mai putin toxice ?

        Dar fiecare alege ce crede ca este mai bine pentru copilul lui, pentru familia lui..........
    • +1 (3 voturi)    
      Nu vreti sa intelegeti (Marţi, 23 februarie 2010, 11:05)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui NM

      Lasati-ne cu aceste cazuri anecdotice.Ne-ati plictisit."Eu m-am facut bine ca am luat , fi-miu s-a facut bine".Sunt total irelevante.Singurul lucru important este studiul clinic dublu-orb.Orice medicament adevarat trece acest test cu brio.De ce medicamentele homeopate nu l-au trecut?Asta este problema.Daca reusea sa treaca de acest prag nu exista nicio problema pentru medicina homeopata. Faptul ca se aplica doua standarde diferite pentru aprobarea medicamentelor alopate (ca asa va place voua sa le ziceti) si cele homeopate e neprofesionalism.Adevaratele medicamente petrec ani intregi numai in cercetare pentru a fi studiate cat mai bine efectele in timp ce cele homeopate trec foarte usor peste acest prag. Medicina alternativa care functioneaza nu se mai numeste medicina alternativa , ci simplu medicina. Homeopatia inca este alternativa deci o pseudomedicina.Inainte sa promovati miracolele homeopatiei aratati ca ati deprins cat de cat cunostiinte stiintifice si scepticism stiintific.Daca deschideti mintea prea mult s-ar putea sa va pice creierul.
      • -2 (2 voturi)    
        Studii dublu orb (Luni, 1 martie 2010, 22:48)

        Lara [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Remediile homeopate iau nastere in urma unui prooving, un studiu dublu orb.Aceasta se aplica in homeopatie de 200 de ani, cand medicina conventionala trata cu lipitori si mercur.
  • +2 (4 voturi)    
    ---- (Luni, 22 februarie 2010, 22:50)

    ss [anonim]

    doua cuvinte....codex alimentarius. cautati pe net si va cruciti
  • 0 (6 voturi)    
    medicina naturista (Luni, 22 februarie 2010, 23:07)

    Iulia [anonim]

    acum cativa ani m-am dus la un medic homeopat, Dna Maria Chirila de la Naturalia, un loc binecuvantat. Sufeream de multi ani de dureri de stomac fara nicio explicatie, iar dupa tratamentul prescris nu am mai avut dureri.

    Important de spus este faptul ca medicina alopata trateaza simptomele, nu boala, spre deosebire de cea naturista care incearca sa gaseasca acea cauza profunda a bolii, care tine de mai multi factori, precum: alimentatia, modul de viata, stresul, mediul, starea de spirit. Nu trebuie neglijat faptul ca medicina alopata exceleaza in tratarea urgentelor.

    Exista multe boli, dar exista cateva cauze.
    • +1 (3 voturi)    
      există multe boli, dar câteva cauze... (Marţi, 23 februarie 2010, 2:01)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      Dacă tot te pricepi așa bine la medicină, de ce nu ne spui mai multe despre cauze?

      Nu cumva printre ele nu este si sedentarismul, alimentația, sexul, stresul, aerul și cam atât?

      Mari filosofi, de parcă ar putea fi drept cauză ce a mâncat unu' din jungla amazoniană sau un virus cu care n-ai intrat în contact... Truisme ieftine.
      • -1 (1 vot)    
        raspuns ptc (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:13)

        gica [anonim] i-a raspuns lui ptc

        nu te obliga nimeni sa crezi!!! daca tot ne dai atatea exemple de ce a scris unul sau altul ,gen..."un grup de cercetatori englezi au descoperit ca..."am si eu o intrebare la tine. ai incercat vreodata aceste remedii sa vezi care e efectul?!?! presupun ca nu, asa ca mai bine , lasa'ne.noi decidem ce fel de tratament sa facem,tu ai decis sa faci parte din marea masa a celor care sunt manipulati.e dreptul tau,dar nu veni te rog sa ne dai lectii.ok?
  • 0 (0 voturi)    
    cazul (Miercuri, 2 mai 2012, 1:40)

    Maia [anonim]

    Mamica mia e foarte alergica la multe medicamente dar face des pneomonie .Si numai dupa tratamentul homiopatic se simte bine si sa tratat in cinci zile .credetima aceasta nu e apa chioara . Si chiar daca nam sa va explic stiintific dar chind ai rezultate atit de bune nu poti sa nu crezi in ele.
  • 0 (0 voturi)    
    vindecare (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 20:12)

    anonim [anonim]

    Cum actioneaza efectul PLACEBO la animale sau la copii mici ?
    Concluzie ...rautacisme si muuulta prostie...