Virusul A H1N1 a ucis peste 12.200 de oameni in 2009

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 ianuarie 2010, 17:28 DoctorH - DoctorH Actualitate

Virusul A H1N1, semnalat pentru prima data in martie 2009, in Mexic, a ucis anul trecut 12.220 de persoane in intreaga lume, potrivit ultimului bilant publicat de Organizatia Mondiala a Sanatatii si citat de AFP. Continentul american, in special Statele Unite si Canada, au fost cele mai afectate de virus, aici inregistrandu-se cel putin 6.670 de victime, insa OMS atrage atentia ca in acest moment, raspandirea virusului este cea mai activa in Europa centrala si de est.

Pe continentul european, virusul a provocat moartea a cel putin 2.422 de oameni.

OMS, care a declarat pandemie din cauza virusului A H1N1 in iunie 2009, sustine, insa, ca numarul real al deceselor este, in realitatea, mai ridicat decat cel care apare in bilantul oficial si atrage atentia ca abia peste 2 ani ar putea fi cunoscut numarul exact al victimelor.

Potrivit directorului general al Organizatiei Mondiale a Sanatatii, Margaret Chan, virusul este unul imprevizibil si poate suferi in continuarea mutatii catre o forma mai agresiva.

In Romania, de la inceputul epidemiei au fost diagnosticate 5.680 de cazuri de imbolnaviri cu virusul A H1N1 si s-au inregistrat 58 de decese, majoritatea la persoane care sufereau si de alte boli asociate, potrivit Ministerului Sanatatii.


Citeste mai multe despre   



















1647 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Vaccin (Vineri, 1 ianuarie 2010, 18:00)

    mihai [anonim]

    Vaccinati-va fratilor. Nu va mai luati dupa tot felul de zanateci care vad peste tot numai conspiratii si instiga lumea sa refuze vaccinul cu pretexte din cele mai bizare sau de-a dreptul aiurite. Eu l-am facut acum mai mult de 3 saptamani si n-am avut nimic, nici macar unul din efectele secundare amintite.
    • -1 (5 voturi)    
      efecte secundare (Vineri, 1 ianuarie 2010, 20:07)

      eu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Efecte secundare daca apar, din pacate apar peste cativa ani si va fi greu de spus daca provin de la vaccin sau nu. Cazuri grave sunt multe, in special cauzate de vaccinul impotriva hepatitei B dar informarea este insuficienta.
      • -1 (1 vot)    
        si tu stii asta pentru ca ... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 11:46)

        max [anonim] i-a raspuns lui eu

        ... ai facut studii care s-au intins pe multi ani. Sau poate ai scos-o din fund si ne-o arunci noua ca sa te dai destept?
      • -1 (1 vot)    
        si tu stii asta pentru ca... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:14)

        max [anonim] i-a raspuns lui eu

        ... ai facut studii aprofundate pe mii de pacienti studiati pe durata a multi ani desigur.
        Sau poate ne arunci noua o prostie ca sa te dai interesant?
    • +1 (1 vot)    
      da (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:14)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ma voi vaccina, dar numai dupa ce vad ce se intampla cu cobaii care s-au vaccinat atat de repede. Mor mai multi oameni cazand pe gheata decat din gripa asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Hai sa traiesti! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 3:33)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Om bun si destept, m-ai rupt la chestia cu gheata. Hai sa socotim cati oameni au murit de la infintarea pamantului pana acum. Sa zicem cateva bilioane? Sa zicem. Pai virusul nostru e mic copil pe langa moarte. Moartea in general, nu doar moartea de gripa.

        Zicem asa: daca pe un carosabil al patriei adasta un gropan si zilnic pica in el cate 3 masini nu e cazul sa ne facem griji. Ce inseamna 3 accidente pe zi cand de la inventia automobilului au mierlit-o cateva milioane bune? Hai sa nu facem nimic, sa lasam zilnic sa se prapadeasca niscaiva automobilisti, ca unul in plus sau un minus nu mai conteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    Momentul sintezelor (Vineri, 1 ianuarie 2010, 18:21)

    Wasile [utilizator]

    Am intrat în noul an, și iarăși facem sinteze. Sumbre, dar totuși alarmiste destul cât să vândă ziare și reviste.
    În România au murit 58 de oameni. Sufereau în principal de alte boli, dar se pare că gripa porcină a fost de vină totuși. Deci, dacă cineva pierde sânge în urma unei hemoragii masive, dar are gripă porcină, a murit de gripă porcină. Dacă cineva suferă de un infart din cauza faptului că este supraponderal și, întâmplător, are gripă porcină, este clar că porcina l-a omorât.

    Demersul jurnalistic este viciat total, prezentarea parțială a informațiilor este de-a dreptul catastrofală pentru înțelegerea pericolului. Este destul de simplu de realizat un tabel cu starea medicală anterioară a decedaților și prezentarea lor, astfel încât să vedem și noi de ce sufereau, ca să ne facem o idee mai bună.

    Același demers îl pot face și eu cu orice altă boală. Dacă-l scriu în ziare și îl zic la televizor, nu înseamnă că este și adevărat, nu?
  • 0 (4 voturi)    
    alarmism si lipsa de obiectivitate (Vineri, 1 ianuarie 2010, 18:54)

    horia [anonim]

    consider o forma de alarmism astfel de articole. Rog Hotnews sa prezinte datele statistice comparate ale gripei "obisnuite" sau ale altor boli despre care nu se face tam-tam. Atunci abia se poate remarca ca numarul de morti (procentual) e probabil mult mai mic decat cel produs de alte boli (contagioase sau nu).
    Cat timp se vorbeste DOAR in cifre absolute si FARA o punere in context a acestor cifre, totul e caraghios.
    Am putea astfel scrie si articole in care sa anuntam tragicul fapt ca au murit X oameni din cauze naturale, etc. Lista de astfel de "alarme" ar putea fi foarte lunga. Daca ne-am ocupa de fiecare dintre ele, am fi paralizati de frica in fiecare secunda a vietii.
  • 0 (4 voturi)    
    lipseste contextul... (Vineri, 1 ianuarie 2010, 19:43)

    xan [anonim]

    Virusul gripei normale cauzeaza in medie 41400 de decese anual doar in Statele Unite, iar la nivel global numarul deceselor atinge sute de mii.

    Tuberculoza cauzeaza 1,5 milioane morti anual. Virusul HIV cauzeaza doua milioane de decese anual, iar de malarie mor intre 1 si 3 milioane anual.
  • +1 (3 voturi)    
    date (Vineri, 1 ianuarie 2010, 19:51)

    srt [utilizator]

    De ce nu puneti si numarul de morti cauzate de gripa normala sa ne putem face o idee?

    Chiar va place sa iterizati lumea?
    • 0 (6 voturi)    
      nu au interesul (Vineri, 1 ianuarie 2010, 20:10)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui srt

      probabil ca tot anul au fost mai multe persoane ranite grav cu ghivece de flori... interesul este sa ne vaccinam si sa cotizam. gras si constant. anul asta pentru porcina, apoi mai inventeaza ei una, apoi alta si tot asa.
    • +2 (2 voturi)    
      relevant doar daca (Vineri, 1 ianuarie 2010, 21:59)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui srt

      Ar fi bien sa avem si aceste date dar numai in masura in care avem si numarul imbolnavirilor de gripa sezoniera pentru ca sa putem face procentul.
  • +1 (5 voturi)    
    De ce nu? (Vineri, 1 ianuarie 2010, 20:57)

    Mirela F [utilizator]

    De ce nu punem si numarul de morti din accidentele auto din saptamana cu zapezi pe drumuri?

    De ce nu punem numarul mortilor de cancer din 2009?

    De ce nu punem numarul motilor de gripa aviara sau de gripa normala?

    De ce nu punem numarul de morti de foame, de frig, arsi sau inecati?

    Am umblat anul asta prin mai multe tari cica ' lovite de pandemie'. La televiziunile lor nu apareau stiri cu numarul mortilor, nr suspectilor, nu apareau anunturi cu spalatul pe maini. Nu am vazut pe strada oameni cu masti de unica folosinta, nu am luat nici eu vreo boala si nici sotul....

    Eu cred ca e penurie mare de subiecte...
  • 0 (2 voturi)    
    manipularea (Vineri, 1 ianuarie 2010, 22:52)

    acelasi [anonim]

    Vai...cred ca mai multi au murit de foame sau in accidente rutiere..da nu face nimeni vaccin pt astea. De ce?
  • 0 (2 voturi)    
    Parerea mea. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 0:56)

    AlinN [anonim]

    Numarul de morti se poate afla astfel.
    1. Ne uitam la mortalitatea din Romania in ultimii ani. Vom observa ca variaza relativ putin.
    2. Asteptam rezultatele de anul acesta. Vom observa ca s-a modificat substantial.
    Ex. : sa zicem ca la 1. valoarea este de 1 adica 1 mort la 1000 de persoane cu mici mdificari 0.99, 1.1, 1, 1.2, 0.8 etc.
    Daca la 2 rezultatul va fi 2 inseamna ca la fiecare mie de oameni a mai murit inca unul in plus anul asta. 22mil/1000Xdiferenta dintre mortalitati va fi numarul de decese produs de gripa porcina. In exemplul nostru va fi 2-1X22.000, adica 22.000 oameni au murit de gripa porcina anul asta in Romania. (A fost un exemplu, nu-l luati cu titlu de realitate) Evident, asteptam aceste informatii din partea autoritatilor.
  • +1 (1 vot)    
    nr de morti la gripa normala (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 16:22)

    Gabi [anonim]

    "Typically, in a year [...] there are [...] up to 500,000 deaths worldwide"
    Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza#Epidemic_and_pandemic_spread
    Comparati cu 12.220 (nr din articol).