VIDEO 50 de bolnavi de gripa noua, diagnosticati in Romania in ultimele 24 de ore. Numarul total al cazurilor a urcat la 847

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 17:01 DoctorH - DoctorH Actualitate


847 este numarul total al cazurilor de gripa noua inregistrat in Romania, iar sambata, pana la ora 12:00, au fost diagnosticati 50 de bolnavi. Cele mai multe noi cazuri s-au inregistrat in Bucuresti si in judetele Botosani si Galati, potrivit Ministerului Sanatatii, citat de NewsIn.

Pana sambata la ora 12:00 au fost diagnosticate 10 noi cazuri in Capitala, cate 6 in judetele Botosani si Galati, 5 in mehedinti, 4 noi cazuri in Bacau, 3 in Prahova, cate doua in Bihor, Iasi, Dolj si Mures si cate un caz in Arges, Brasov, Constanta, Sibiu, Vaslui si Vrancea.

362 de bolnavi se afla in acest moment sub tratament.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2523 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Nerelevant (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 17:54)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Va sfatuiesc sa terminati cu raportarile astea ca de razboi. Gata! E pandemie. La scaoala la care invata fiul meu (Hiroshima) s-au intregistrat 37 de cazuri, ceea ce inseamna grosier putin peste 5% morbiditate. E pandemie. Mai bine i-ati invata pe cetateni sa se spele pe miini si sa poarte masti.
    • +1 (7 voturi)    
      morbiditate? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:34)

      http://mascuzati.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      vrei sa spui ca din cele 37 de cazuri au murit 2?
      • 0 (0 voturi)    
        aia-i mortalitate (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:42)

        :D [anonim] i-a raspuns lui http://mascuzati.blogspot.com

        ...
      • +3 (3 voturi)    
        re: (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 20:56)

        alice [anonim] i-a raspuns lui http://mascuzati.blogspot.com

        Nu, vrea sa spuna ca peste 5% din elevii din scoala s-au imbolnavit.

        MORBIDITÁTE s.f. 1. Faptul de a fi bolnav. 2. Caracterul a ceea ce este morbid; predispoziție spre îmbolnăvire. 3. Raportul dintre numărul bolnavilor și întreaga populație dintr-un loc dat într-o anumită perioadă de timp. – Din fr. morbidité.
        Sursa: DEX.

        Nu cred ca trebuie sa asteptam o epidemie pentru a ne spala cum trebuie mainile.
        • 0 (0 voturi)    
          mai important (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:36)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui alice

          Spalatul pe maini e cam futil dupa un punct. Ce, vei sta toata ziua in baie la chiuveta? Mainile ca maini, ca virusul nu intra prin piele. Oamenii trebuie sa invete mai important sa nu duca mana la fata... ca asa ajung bolile acestea in sistem (nu ma refer doar la gripa).

          PS. da telefonul cine si-l spala? pe telefon pui mana des si-l duci la gura si la ureche, doua canale de infectie. In spitale, telefoanele asistentelor sunt bombe bacteriologice...
        • 0 (0 voturi)    
          thx (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 22:38)

          http://mascuzati.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui alice

          Multumesc pentru corectie, ai dreptate
  • 0 (2 voturi)    
    :-@ (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:04)

    stefan t. [anonim]

    frate lasati-o dracu de treaba. nu exista gripa porcina.
    nu va intrebati de ce au aparut cazuri cu + tocmai cand s-a instaurat iarna ? si sunt 6 grade afara?> e gripa normala!!! doar ca doctorii vor sa ingroase kktul. + world wide se vrea o pandemie. 2 motive
    1. sa va omoare prin vaccin.. ca sunteti prea multi
  • 0 (2 voturi)    
    VACCINUL ESTE EXTREM DE PERICULOS (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:07)

    MirceaPuscasu [utilizator]

    Refuzati vaccinul anti AH1N1, Pandemrix de la Glaxo!
    Informati-va pe cei apropiati de acest vaccin cumplit!

    Vaccinul anti AH1N1, Pandemrix de la Glaxo, este extrem de periculos pentru ca contine printre altele squalena si timerosal.
    Scrie in descrierea produsului de pe siteul oficial glaxo. In paginile 1 si 13.
    http://health.gsk.com/docs/UK_Pandemrix_SPC.pdf

    Squalena produce reactii autoimune la injectarea sa atat la oameni, cat si la animalele de laborator. Squalena este un precursor de colesterol si hormoni steorizi (mineralocorticoizi, glucocorticoizi, androgeni, estrogeni si progesteron). Squalena este produsa si de organism. Ca urmare a injectarii de squalena apar anticorpii la squalena; practic sistemul imunitar va reactiona impotriva unui component propriu extrem de important si implicit substantele ce sunt produse din acest component vor fi afectate. Impactul ar putea fi interesant: infertilitate, perturbarea tuturor proceselor reglate de mineralocorticoizi si glucocorticoizi, boli autoimune in serie si, probabil, multe altele. Adevarul este ca NU STIE NIMENI CAT DE MARE VA FI IMPACTUL. Este doar clar ca va fi un impact imens, la inceput cu paralizii, GBS(Guillain–Barré syndrome), decese, boli autoimune, iar problemele de fertilitate vor fi vizibile peste cativa ani buni.
    (cititi mai mult despre squalena aici
    http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/08/04/Squalene-The-Swine-Flu-Vaccines-Dirty-Little-Secret-Exposed.aspx)
    • 0 (2 voturi)    
      ---> continuare (Duminică, 8 noiembrie 2009, 8:46)

      MirceaPuscasu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaPuscasu

      Timerosalul este o sare de mercur (cu aprox. 50% mercur) mai toxica decat mercurul singur. În vaccin exista intr-o cantitate enorma, cantitate declarată de însăşi producători, exprimată în unităţi de măsură improprii pentru a părea cantitate neglijabilă (5micrograme timerosal in 0.5 ml vaccin, zic ei, cam 1%) când se stie ca ar trebui să exprime mercurul în “parts per billion” (ppb), unitate în care concentraţia maximă admisă este de 1 ppb în apa potabilă (la 2ppb mercur apa este considerate contaminata) , iar într-o doză de vaccin este în cantitate de 10.000.000 ppb (echivalentul lui 1%).
      Cand un deseu are mai mult de 200 ppb mercur este considerat deseu toxic si necesita conditii speciale de evacuare, stocare si transport, iar daca un vaccin are intre 100.000 ppb timerosal (aprox. 50.000 ppb mercur) pana la 10.000.000 ppb, vi se pare normal sa-l injectam in copiii nostri? De ce?
      (vedeti mai mult despre mercur, vaccinuri, autism si agenda mondiala de vaccinari aici
      http://video.google.com/videoplay?docid=6890106663412840646&hl=en#)

      Feriti-va copiii de acest vaccin otravit!
      Dati mai departe.
      • 0 (2 voturi)    
        stai cam prost cu mate? (Duminică, 8 noiembrie 2009, 17:45)

        gomo [anonim] i-a raspuns lui MirceaPuscasu

        nu comentez toxicitatea timerosalului, ci doar concluziile la care ajungi. lasi imperesia ca vaccinul ar fi de zeci de mii de ori mai toxic decat apa potabila, dar uiti ca lucrezi cu concentratii, cand ar trebui sa te referi la cantitate. Asa se face ca band doar 2 litrii de apa pe zi (de regula bem mai mult) - mancare, cafea, etc., ajungem la approx 1/5 Hg pe zi relativ la cantitatea din vaccin. Deci vaccinul e echivalent cu cantitatea de Hg luata din apa in approx 5 zile, probabil in doar 2-3, tinand cont ca bagam mai mult de 2 litri de apa pe zi in noi. (asta calculand cu concentratii de 2ppb ptr apa potabila). Mai mult, apa o bei zilnic si in 28 de zile (cam cat dureaza pana se elimina Hg din organism) vei fi luat de vreo 7 ori cantitatea din vaccin. ai spune 'toxicitatea e data de concentratie, nu de ceva foarte diluat'; de acord, dar vaccinul nu e aplicat la .5g de sange, ci se dilueaza in cei cativa litri pe care-i are organismul. d'asta nu s-a murit pe capete de prin 1930 de cand a inceput sa fie aplicat. din nou, nu comentez referitor la toxicitatea acestei sari de Hg asupra creierului.
        • +1 (1 vot)    
          Matematica in biologie e instrument nu criteriu (Luni, 9 noiembrie 2009, 14:23)

          MirceaPuscasu [utilizator] i-a raspuns lui gomo

          Sa inteleg ca ai fi deacord sa injectezi copilului tau 15 vaccinuri cu aceste nivele de Hg, de la zero la 2 ani ?
          Eu nu accept asta pentru copiii mei.

          Dilutiile substantelor in apa in tubul digestiv sunt una, iar concentratii enorme subcutanat direct , sunt alta. Totusi apa potabila este in 99% din cazuri cu Hg zero.

          Zic totusi sa vezi conferinta stiintifica, linkul de pe video google, apoi sa comentezi si despre timesoral si efectele cumulative toxice asupra sistemului nervos si nu numai.

          In rest, toate bune.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 20:17)

    festinalente [utilizator]

    Si uite asa si-au umplut buzunarele cine trebuia sa si le umple. Se moare de gripa normala mai mult decat s-a murit de porcina. De data asta s-a facut public, s-a mediatizat in toata lumea.... Mai trebuiau cheltuiti niste bani. Protejati-va dar nu semnati panica; nu e cazul.
  • +2 (2 voturi)    
    Gripa noua e ce a fost pana acum gripa veche (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:09)

    mircea [anonim]

    Eu cred ca orice caz de gripa normala e diagnostica acumcu ca fiind "gripa noua".
    In fiecare an mor sute de oameni din cauza complicatiilor pe care le genereaza gripa acolo unde intalneste un organism slab imun, care paote nu respecta reguli de igiena, care are ceva cronicizat stiu sau nu.
    Mai lasati-ne cu mizeriile acestea.
    Stim ca prin frica se conduce si se muta atentia oamenilor, in majoritate cam slabi de inger, de la altele.
  • +1 (1 vot)    
    liniste (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:13)

    ionut [anonim]

    nebunia asta legata de gripa porcina e putin supraevaluata, conform statisticilor mai multi oameni mor de gripa clasica, gripa porcina e mai contagioasa dar in 7 zile trece, doar daca ai ceva probleme grave e mai riscant.
  • +1 (1 vot)    
    panica, panica (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:16)

    John the revelator [anonim]

    Panicati-va odata si injectati-va odata cu vaccinul ala plin de mercur si squalene...
  • +1 (1 vot)    
    Ceva e putred!Si nu in Danemarca! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 21:51)

    traian [anonim]

    847 de cazuri,hmmm!362 de bolnavi sub tratament...Si cu diferenta ce s-a intamplat?Au murit,nu au fost cazuri gripa noua,s-au vindecat in urma tratamentului de specialitate cu ce?Sau au fost simple gripe de sezon?
    Pun intrebarea asta deoarece este de notorietate ca in Romania raportarile de gripa erau cusute cu ata alba!De obicei se raportau acele IACRS,adica infectii acute ale cailor respiratorii superioare...Nimeni nu vroia sa pice de fazan prin directiile de sanatate publica cu vreo epidemie,eram o tara exemplara,toata lumea folosea batiste de hartie,se spala pe maini,facea dusuri zilnice in fundul curtii,aveam cel mai mare consum de sapun si detergent din Europa,vrajeala...Si deodata,pac,pac,pac!Toti aia care raportau IACRS in loc de gripa au plecat din sistem,si-au schimbat peste noapte prioritatile si mentalitatile?
    Ramane cum am stabilit,ceva e putred!Si nu in Danemarca!
  • +2 (2 voturi)    
    cateva intrebari (Duminică, 8 noiembrie 2009, 3:41)

    ionel [anonim]

    dar cate cazuri de gripa "veche" exista? Toamna asta, an de an? Cati morti (multi si cu alte boli)? Dar cate cazuri de alte boli infectioase exista? De ce nu se scrie si de ei?

    Astept cu nerabdare "stiri" de genul: Astazi pe calea Victoriei au stranutat 20 de trecatori, cu 50% mai mult decat cele 15 stranuturi confirmate de ieri. ..