Ministerul Sanatatii: vaccinarea impotriva gripei H1N1 va incepe in decembrie

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 14:36 DoctorH - DoctorH Actualitate

Campania de vaccinare impotriva virusului gripei porcine H1N1 urmeaza sa inceapa, in Romania, in luna decembrie si va viza in primul rand sectoarele 'vitale', a declarat vineri, pentru AFP, purtatorul de cuvant al Ministerului Sanatatii, Mihai Ursa.

"Vaccinurile vor fi gata spre sfarsitul lunii noiembrie. Vom incepe vaccinarea in decembrie cu personalul din sectoarele vitale: sanatate, angajatii din sectorul apei, curatenia publica...", a precizat sursa citata.

La sfarsitul lui noiembrie, in Romania vor fi disponibile circa cinci milioane de doze de vaccin produse de Institutul Cantacuzino.

In etapa urmatoare, vor fi vaccinati copiii, cel mai probabil in ianuarie, potrivit planificarii facute de minister.

Potrivit ultimului bilant oficial, publicat luni, in Romania s-au inregistrat 326 de cazuri de gripa H1N1, toate caracterizate de o forma usoara a bolii.


Citeste mai multe despre   






















2751 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce vaccinare... (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:52)

    kinn [anonim]

    Ce vaccinare, dom'le, e clar ca intr-un final o sa o avem toti...
    • 0 (0 voturi)    
      ptr cine este interesat (Vineri, 18 septembrie 2009, 23:54)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui kinn

      Foarte interesant:
      http://www.razbointrucuvant.ro/2009/09/18/provita-romania-vaccinul-pentru-gripa-porcina-periculos-si-ineficient/
  • +6 (6 voturi)    
    Ok! (Vineri, 18 septembrie 2009, 14:57)

    xyz [anonim]

    "Si acum, ca am panicat pe toata lumea cu acest virus, sa colectam roadele muncii noastre!"
  • +6 (6 voturi)    
    vaccinuri..preferabil obligatorii (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:11)

    supika [utilizator]

    Asa..asa, la cat mai multe vaccinuri preferabil obligatorii.
    Discutam cu colegii de birou. Eu si cu seful meu am fost in Mexic prin februarie si tinem legatura cu un tip Oscar si l-am intrebat de gripa porcina avand in vedere ca din Mexic a plecat. Stiti ce a zis? Nu a cunoscut si nu cunoaste pe nimeni bolnav de gripa porcina, nici rude, nici prieteni, nici colegi. Au fost doar actiunile alea de le-a luat guvernul si atat: inchis scoli..si toate cele, in rest nici semn de gripa porcina. Parerea mea e ca sunt foarte multi bani in joc si totul e "pur marketing", cine plateste reclamele la tv? am primit pana si pliante color pe hartie lucioasa in cutia postala..cine plateste toate astea? Oricum sunt revoltat pentru am un bebe si atatea vaccinuri obligatorii..6 tulpini de virusi intr-un singur vaccin...cine e statul sa ma oblige pe mine sa-i fac vaccinurile?? Am ajuns niste sclavi..inghitim si facem tot ce ni se spune..pentru ca nu suntem in stare sa alegem ce e bine pentru noi si pentru copii nostrii..aleg altii pentru noi..altii pe care nu-i intereseaza soarta si viata noastra. E trist.
  • +5 (7 voturi)    
    Eu nu-l fac.... (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:24)

    Adonis [anonim]

    Rockefeller stie de ce...
  • +4 (6 voturi)    
    Perfect (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:36)

    etcxyz [anonim]

    Ministrul sanatatii ar trebui urmarit penal pentru tentativa de genocid! E absurd ca pentru 300 de cazuri usoare de gripa sa pericliteazi viata a milione de copii si adulti doar pentru a rotunji bugetul unei companii producatoare de medicamente. Ca la noi la nimeni! De 20 de ani isi bat joc de noi si tot nu ne-am invatat minte si ii votam in continuare.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu nu-l fac (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:58)

      Adonis78 [utilizator] i-a raspuns lui etcxyz

      Am zis! Overall mortalitatea acestui virus este MULT mai mica decat gripa normala, sida, malaria, ebola etc... Dar se face asa de mare tam tam doar doar, Rockefellerii vor putea sa ne controleze mai usor...
  • +1 (1 vot)    
    AH1N1 (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:28)

    mihai [anonim]

    Parerea mea este ca lucrurile stau mult mai grav.In primul rand nu-i inteleg pe conducatorii nostri.Vor sa ramana tara asta pentru alti locuitori?Virusul este artificial si nu are puterea mortala prevazuta asa ca s-au hotarat sa-l ajute prin vaccin.Dupa ce-am citit pe diverse surse se doreste sa moara peste doua miliarde de locuitori pe aceasta cale.Eu recomand sa nu va vaccinati!!!!!!!!!Tentativa de genocid,subscriu!
    • 0 (0 voturi)    
      wtf... (Vineri, 18 septembrie 2009, 23:23)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Cat de paranoic poate sa fie cineva sa creada ca vaccinul asta o sa omoare 2 miliarde de locuitori ?

      In primul rand sa zicem ca ai dreptate si ca mortalitatea e de 1 din 3 oameni la vaccin (o aberatie, dar sa zicem). Pai dupa ce il fac 100 de oameni si 30 mor, mai crezi ca si-l face cineva ? Sau o sa-mi zici "dar vezi, ca o sa moara in 20 de ani". Pai atunci foarte prost planul asta cu actiune atat de intarziata.

      Hai cel mult sa zicem ca companiile farmaceutice profita din treaba asta si fac bani, dar ca sa zici ca va extermina in masa "conducatorii" e chiar penibil. Cati au murit din vaccinuri ? Adunati asa global de cand s-au inventat si veniti cu niste cifre. Dar nu o sa faceti asta ca v-ati face de ras.

      Mai bine decat sa va ingrijoreze vaccinul ganditi-va ca asta e fix 0 pe langa ce mancati, fosfati pentru prezervarea alimentelor, coloranti, peste contaminat cu mercur si alte rahaturi care le gasim in toata gama de mancare. Si alea le mancati zilnic, nu odata la cativa ani.
      • 0 (0 voturi)    
        4 la biologie (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:15)

        spy [anonim] i-a raspuns lui r123

        vaccinul trece direct dincolo de sistemul imunitar asa ca nu e fix 0! si mincarea este digerata mai intii, nu ajunge direct in singe.
  • +1 (1 vot)    
    !!!! (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:43)

    nuam [anonim]

    atentie mare , aceste vaccinuri sunt create pentru a ne eradica , a ne da boli , virusul este creat in laborator

    va rog sa cautati pe google alex jones h1n1
    daca nu vreti sa muriti sau sa vi se distruga sanatatea nu luati acest vacin
    este inclus in planul eugenics

    nu vorbesc tampenii , cautati pe net sa va lamuriti eu unul i-as impusca pe toti cei care planuiesc acest lucru (masoni/iluminati) oricum vaccinurile nu vor fi luate de catre ei (in loc sa inceapa ei sa dovedeasca ca is viabile impotriva unui virus care a omorat 3 % din cat omoara gripa normala anuala)
    e foarte trist :(( s-a dus romania , vin vaccinurile , grevele protestele si inclusiv chipurile
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:20)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui nuam

      subscriu;
      este un virus creat in laborator, pt scopuri malefice, adica de control al populatiei prin boli si decese.
  • +2 (2 voturi)    
    Sentinta (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:19)

    Weather [utilizator]

    Dom'le,cine ii prost n-are decit sa-l faca si sa moara. De prostie.Si asa sintem prea multi iar cantitatea de inteligenta,vorba bancului,e aceeasi de milenii incoace...
  • +1 (1 vot)    
    in decembrie? (Vineri, 18 septembrie 2009, 19:46)

    goe [anonim]

    Ce sens mai are o campanie de vaccinare in decembrie, cand sezonul gripei incepe in septembrie-octombrie? Plus ca pandemia lui peste prajit e departe de a fi vreo pandemie.
    In plus am citit atatea lucruri groaznice despre vaccinul asta incat n-o sa-l fac nici daca ma leaga. Cine-i prost sa-l faca.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 9:34)

    http://mascuzati.blogspot.com [utilizator]

    Imi aduc aminte de Toparceanu/Colibri:

    Cand se ia cate-o masura/ lumea-njura/
    pe agentul sanitar/
    si-l intreaba fara noimca / ce-ai cu noi, ma?/
    pentru ce sa dam cu var?

    ...
  • +1 (1 vot)    
    Tocmai Ministrul sanatatii sa bage boala in popor? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:38)

    Eufrosin [anonim]

    Pentru unul care are numai de profitat de pe urma unui asemena ordin, nu ar trebui sa ne surprinda atitudinea ministrului Bazac. Ce rezultate minunate aduce servilismul pentru cariera omului, chiar cu pretul sacrificarii sanatatii copiilor nostri.

    Nu- asa ca ar fi mai bine pentru toata lumea daca nulitatile s-ar restrange la afaceri personale?
    Pe cine ar putea rani unul ca asta, vanzand masini Ferrari ?

    http://nuvaccinurilor.blogspot.com
  • 0 (0 voturi)    
    Sa le fie rusine! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:44)

    Lo [anonim]

    Cat cred nesimtitii astia ca au de gand sa isi bata joc de bietul popor, nimeni nu ne poate obliga sa facem acel vaccin ne este incalcat unul din drepturile noastre lasate de Dumnezeu, liberul arbitru, ori ei se cred acum dumnezeii omenirii? rusine lor ca vor sa intre in jocurile murdare ale unora, in loc sa sprijine poporul mai rau il aduc la ananghie, au bani de vaccinuri sa imbogateasca pe acei criminali mascati in salvatori ai omenirii dar nu au bani de pensiile batranilor de salariile celor multi cu familii si de alocatia copiilor! Rusine domnilor! Cred ca ar merita sa ii dam de pamant pe ministrul finantelor si pe cel al sanatatii ambii cu doua cornite in frunte!
  • 0 (0 voturi)    
    ah1n1 (Duminică, 20 septembrie 2009, 9:37)

    mihai [anonim]